De Heltalie Meubeltransport en Sleeponderneming Binnenland. TEXEL, 31 Aug. 1920. Van den Gemeentedag voor Doops gezinden, die 4 en 5 September op Texel wordt gehouden, meldt men ons het volgende Zaterdag 4 Sept. De ongeveer 100 deelnemers uit Noord-Holland komen Zaterdag met de boot, die 4 uur van den Helder vertrekt. Zij wordep per rijtuig van de boot afgehaald en in het kerkgebouw te den Burg ontvangen; er wordt verwacht, dat daar vandeTexel- sche families, die een of meer gasten krijgeD, iemand aanwezig is om hun gasten mee naar huis te nemen. Om 8 uur is er samenkomst in het kerkgebouw. Na opening v. d. Gemeente dag door Ds. C. C. de Maar zal Ds. Westra van Alkmaar spreken over „De waarde van den godsdienst voor ons leven" en vervolgens Ds. Leendertz vaü Wielingen over „De waarde van ons Doopsgezind gemeenteleven", gevolgd door onderlinge gedachtenwisseling. Een en and6r wordt afgewisseld door orgelspel van den Heer M. Lürsen, organist te Wormerveer en solozang vau mej. Lürsen. Zondag 5 Sept. is er in het kerk gebouw te den Burg een wijdingsstond, onder leiding van Ds. A. Keuter van Twisk. Daarna zal bij goed weer een tocht naar Fonteinsnol worden gehouden. Voor heD, die niet kunnen fietsen zal gelegenheid zijn de tocht per rijtuig te doen. Ook daar zal worden gesproken o. m. over „het jongere geslacht en de godsdienst." Om 12Va uur zal aan de gasten uit N. Holland in de kerk een koffiemaaltijd worden aangeboden waaraan ook deel nemers van Texel, na aangifte en betaling van 75 ets. kunnen aanzitten. Om 3 uur wandeling van den Burg naar den haven. Onderweg wordt de Doolhof bezocht en wordt op een terrein van den HeerC.S Keijser, het. sluitings woord gesproken door Ds. K. Britsel van Wormerveer. Men wordt verzocht de Liederenbun del mee te nemen. De kerk is op 4 en 5 Sept. alleen toegankelijk voor deel nemers aan den gemeenLedag. Er is nog gelegenheid tot aangifte, maar dan zoo spoedig mogelijk. Kosten van deel neming minstens 50 ets. bij aangifte te voldoen. Wijziging van het programma wordt voorbehouden. Adv. Wol. Wij ontvingen een uitgebreid rapport van de hand des heeren [E. Dz. Govers over „Afdeeling wol op de Landbouw tentoonstelling te Schagen", waaraan wij het volgende ontleenen: Een product van den landbouw, dat tot nog toe wel [zeer veionachtzaamd is op landbouwtentoonstellingen,'is zeker wel de wol. Op de Septembertentoon- stelling te Schagen echter zal deze af deeling, dank zij de goede samenwerking van het Tentoonsteliingscomité met de Federatie tot verbetering van den Wo- handel in Noordbollaud, goed verzorgd zijn. In het programma werd gevraagd ten eerste vachten van Texelsche ram men, dito van Lincolnrammen, dito van WensKydalerammen en ten tweede collectiën vdn 10 vachten. De eerste rubrieken hebben ten doelde hoedanigheid der wol vacht van geëxpo seerde vaderd.eren beter te leeren ken nen, de laatste zou dan aantoonen welke partij voor den handel do meeste waarde had. De aangifte voor deze afdeeling was voldoende, n.l. waien er aangegeven 11 vachten van Texelsche rammen, 4 van Lincolns en 3 van Wensleydale en 4 collectiën van 10 vachten Al deze dieren werden onder controle Oer Wol- vereeniging geschorendit had voor Lin colns medio April, voor Wensleydales begin Mei, voor de overige ter gewoner tjjd in de maand Juni plaats. Bij deze controle werden zooveel mo gelijk alle bijzonderheden, weike op de wolquantiteit en -qualiteit van invloed kunnen zijn, aargëteekend, als b v. leef tijd, lichaamsgewicht, ras, voedmgstoe- stand, geslacht, grondsoort en weersge steldheid op den scheerdag. Deze gege vens zullen bij de expositie der vachten wordi-n vermeld. Na het scheren werden zij door den inspecteur in bezit genomen en tot de keuring op een centraal punt bewaard. heelt reeds vele gunstige ge- :g> tuigenissen van Texel's inge- SS g zetenen ontvangen. §s a Wij hebben de grootst mogelijke Ja verhuiswagen beechikbaar, die g, 05 met de boot mee kan. Bestelt bij a: Jb. HA.RJER Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Tapissières Eigen stal. De keuring der vliezen vond plaats op 13 Augustus door een bandelaar in buitenlandsche wol, een handelaar in inlandsche wol en een veehouder-wol producent. Deze jury beoordeelde elk vlies afzonderlijk en sprak daarbij eerst haar oordeel uit over de fijnheid als crossbred wol, over de kleur, daarna bepaalde zij het rendement der ruwe wol na wassching, om vervolgens nog de waarde per K.G. gewasschen te bepalen, naar een basis van 100 voor prima kwaliteit op 15 Augustus 1920. In rubriek I verwierf de heer Jb. Eelman Dz., Oosterend een derde prijs; Fam. Hin Lijkmanshuizen een eervolle vermelding, terwijl de firma C. R. Keijser Co. in rubriek IV een eervolle ver melding ten deel viel. Oost31 Aug. De yisscher d, die in een week te voren 16 robben bemachtigde, kon er in de vorige week in een enkelen dag weer evenveel vangen. 't Behoort tot de zeldzaamheden, dat men een aantal van dergelijke dieren in zoo'n korten tijd weet te vangen. Doch lang achtereen kan zulks niet gaan, daar zulke dieren zeer schuw zijn en niet zoo spoedig aan de plaats des onbeils tèrugkeeren. Oosterend. dö leerlingen van de bijzondere school alhier, maken heden een riitoer naar de dennen en naar het strand te Koog. Binnenkort denkt men ook met de laag ste klassen van de openbare scholen van hier en Oost een rytochtje te maken. De ouderen maakten onlangs een reisje naar Amsterdam. De Gocksdorp. Maandag tegen den avond ontstond brand in den korenmolen van Gebr. Dros alhier. In minder dan geen tijd stond hij in lichtelaaie en brandde tot den grond af. Een schuurtje werd mede door het vuur verteerd, terwijl een pak huis, waarin een groote voorraad meel was geborgen, behouden bleef. Er was veel volk naar de plaats des ouheils gestroomd, waar men een prachtig ge zicht op den brand had. De afgekeurde brandspuit kon niet werken. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men in het onzekere. De molen moet laag verzekerd zijn. Een vrouw aan de Boomgracht te Alkmaar zag, dat zich op het dak van de sigarenfabriek van den heer Helling, een paar mannen bevomlen, blijkbaar zonder v6el goeds in den zin te hebben. Zij waarschuwde de politie, die nog den zelfden avond de beide jongelingen op spoorde. Ze bleken de zoons van boven genoemde vrouw te zijn. Een bedrag van f 12 was gestolen. De vrouw mag het niet weten. Een dezer dagen, schrijft de „Limb. Koerier", dreef ons nieuwsgierigheid naar een der loonhallen eeDer groote steen kolenmijn. Wat een drukte van belang heerschte daar't was juist loondag. Links in de groote ruimte stonden de menschen rij aan rij te wachten voor open raampjes en langzaam schoof die massa vooruit. Maar de rijen schenen niet kleiner te zullen worden, want ofschoon aan de voorzijde geregeld men schen de rijen verlieten, gewapend met een kartonnen papier veel gelijkend op een dun boek -van achteren wer den zij steeds weer aangevuld. Achter het raampje stond een man met een groote doos, van deze kartonnen din getjes. Nieuwsgierig om het fijne er van te weten schoven we ook wat kor ter bij bet raampje. Een mijnwerker stak liet hoofd even door het raampje en riep no... be beambte achter het raampje zocht een oogenbükije in zijn doos, en jawel, daar had ie het nummer te pakken en reikte bij den arbeider )'n kartonnen dingetje toe. Dit waren zoogen. loonkaarten, waarin het te ontvangen loon stond opgeteekend. Bo vendien lag er nog een los briefje in van het werknummer des arbeiders voor zien, waarop eveneens het bedrag van het uit te keeren loon stond aangege ven. Met deze loonkaart gewapend, gingen de mijnwerkers naar de andere zijde van de loonhal, om het geld in ontvangst te nemen. De loonkaart werd daar afge geven, maar het kleine briefje mocht ieder zelf houden. Maar nu zagen 'wij, dat vele mijn werkers dat briefje stuk scheurden. Daar moesten we meer weten. Al spoedig hadden we met een der men schen kennis gemaakt. We spraken met hem over het loon, den arbeid en aller lei dingen meer, die den mijnwerker interesseeren, en informeerden ook eeDS naar dat bewuste briefje, en waarom dat werd stukgescheurd. „Och", zoo vertelde ons de man, geheimzinnig glimlachend, „begrijpt u niet waarom die menschen dat briefje zoo zorgvuldig vernielen? Wel, zie je daar vlak voor de mijn die café's niet En wat voor drukte daar heerscht? Daar gaan die menschen eiken dag na de schacht een paar borrels drinken, twee, drie soms wel vier, en op loondag worden die be taald. Dan wordt er nog eentje extra gedronken. Hoor je wel die muziek? Het electrische orgel speelt maar aldoor 't zelfde deuntje: „Breng me nog een kwartje, breng me nog een kwartje 1" En daar in dien hoek van het café zit ten nog een paar meiden en kerels, de een op een viool, de andere op een gui taar. enz. te spelen. Ziedaar het geheim van het vernielde briefje. De vrouw mag thuis niet weten hoeveel de man in de week verdronken heeft, en hoe veel Zondaggeld hij achterhoudt. Daarom wordt het briefje vernield, om zich niet te verraden. Dat is de vloek der booze daad. Het geweten spreekt, hij durft de vrouw niet zeggen, dat hij bij al de duurte, waar zijn vlijtige huisvrouw voortdurend cal culeert, tobt om met de centen rond te komen, nog zooveel guldens noodig heett voor prikkelenden drank. Hij schaamt zich voor zijn vrouw, hij voelt, dat hij verkeerd heeft gedaan, maar hem ont breekt de moed zich den borrel te ont zeggen. Daarom wordt de vrouw belogen, daarom wordt den kinderen tekort gedaan, wordt aan de leerlingen van 16 tot 17 jaar een slecht voorbeeld ge geven, en maakt de man zelf zich tot slaaf der drinkgewoonte. Goedkooper tarwebrood. De prijs van het tarwebrood is door de bakkers te Klaaswaal gebracht van 90 op 70 ct. per 2 K.G. do broodbakkers te Delft hebben den prijs van het vrije tarwebrood gebracht van 34 op 32 ets. per 800 gram. Op den weg Amelo Tubbergen kwam een auto in botsing met een koe. De koe werd op slag gedood en de auto verbrijzeld. Ongeluk met een motorfiets. Twee heeren uit Bakhuizen zijn'te Wyckel door het te kort nemen van een bocht, met hun duo-motor in volle vaart tegen den grond gesmakt. Beiden kregen ernstige hoofdwonden hun toe- staud is levensgevaarlijk. Zij, die zich in auto of op motor door de stad bewegen, moeten vooral nooit probeeren flink te doen', do man, die een bron van gevaar passeert op nog ge9n pas afstand, houde er rekening mede, dat hij op dat moment ook mis schien geen pas is verwijderd van zijn graf. SnelheÊlmaniakken, De heer K., van hier, reed met een vriend, den heer W., op den Hooge- Rijndijk, onder Zoeterwoude, op een motorfiets in volle vaart op een melk wagen, welke hij wilde passeeron. Beide personen kwamen op den weg terecht en het rijwiel was erg beschadigd. K. klaagde over pijn in het been en VW. had, behalve een bloedneus, eenige tanden verloren. Onbesuisd was er gere den, volgens ooggetuigen. De rijdende dood. Gistermorgen is op den Rijksweg Meppol Staphorst de ruim 50-jarige Jacob Bisschop te Rouveen, die op de fiets reed, aangereden door den motorrijder A. H. v. Assen uit Den Haag. B. is aan de gevolgen overleden. Weer een ledige gemeente-portemon- mie. De gemeente Oostzaan moest een kasgeldleening sluiten van f 70.000, doch kon deze nergens geplaatst krijgen. Daarop werd aan de Regeering om geld verzocht. De Minister van financiën heeft echter meldt het Hbl. geantwoord dat geen golden voor gemeenten beschik baar zijn. De gemeente verkeert nu in moeilijkheden met het doen van beta lingen. Een oplossing. Aangezien alle pogingen, om een geld- leening ad. f 15,400 te plaatsen vruch teloos gebleken, heett de Raad van Ter Aar besloten het bedrag bij de burgerij in coupures van f 500 ad 6 pCt. te leenen. In de loopgraven. Een geziD, bestaande uit negen per sonen, in het dorp Vuren, bij Gorinchem, dat de woning moest verlateD, heeft uit gebrek aan beter, zijn intrek genomen in de loopgraven van het fort aldaar. Wild rijden. In de Kalfjeslaan te Nieuwer-Amstel reden een aantal fietsers om 't hardst, toen van 't rijwielvan een hunner de voor vork brak. De berijder sloeg over het stuur tegen den grond. Bewusteloos en ernstig verwond aan gezicht en armen werd hij naar Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Denk om de dooven. Nog steeds verschillen de doctoren onderling van meening aangaande de kwestie van het aantal doove inwoners van ons land; zij zijn het er echter allen roerend over eens, dat het er een groote massa zijn. De bestuurders van motorrijtuigen moeten zich dit steeds voor oogen houden. Ongestempelde speelkaarten. Te Boxtel meldt de Msb. zijn de laatste dagen in verschillende cafés' door de rijksambtenaren ongestempelde speelkaarten in beslag genomen en is proces-verbaal opgemaakt. Een gemeentelijke por temonnaie leeg. Wegens gebrek aan kasgeld worden te Ede de hoogst aangeslagenen in de belastingen van het suppletoir kohier aangezocht alvast een gedeelte te betaien. Het 6 jarig dochtertje van den caféhouder T. Borrel te Smilde, geraakte ongemerkt in de Drentsche Hoofdvaart Toen men een half uur later haar klompjes drijvende vond, ging men aan het dreg gen met het resultaat, dat men de kleine levenloos ophaalde. Proces over een dood paard. De eigenaar van een paard, dat hij aan iemand had verhuurd en dat bij dezen was gestorven, sprak den huurder in rechten tot schadevergoeding aaD. De huurder gaf pas na een maand kennis aan den eigenaar dat het paard dood was en zoo verbeurde deze de uitkeering, welke hij bij tijdige aangifte van zijn verzekeringsmaatschappij zou hebben ontvangen. De huurder werd nu aan gesproken voor het bedrag der uitkeering welke de maatschappij weigerde. De rechtbank vereenigde zich evenwol met het standpunt van den huurder, die zich beriep op het ontbreken van elk beding dat binnen bepaalden tijd moest worden kennis gegeven wanneer het paard stierf. In hooger beroep heeft het Gerechts hof den huurder evenwel tot schadever goeding veroordeeld. Alle overeen komsten 'moeten te goeder trouw worden uitgevoerd, en ook zonder beding bracht de goede trouw mede dat vie huurder den eigenaar dadelijk met het sterfgeval in kennis stelde. Hij mocht dan niet geweten hebben dat het paard was ver zekerd, uit hetgeen in deze gebruikelijk is, had hij dit gereedelijk kunnen aan nemen, te meer waar het een paard van belangrijke waarde betrof. Te veel verlangd. De beroemde schilder M. kon het nooit met zijn huisbaas vinden als de betaal dag voor de huur naderde. Op een dag zat hij in zijn atelier de huisbaas komt binnen Meneer, u hebt uw huur nog niet betaald. Neen. Bent u van plan te betalen Natuurlijk." Ea wanneer, als ik vragen mag? Waarde heer, zei M kalm, u weet dat ik artiest ben en geen profeet.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2