NTJ 1432 Woensdag 15 September 1920., 34st* Jaargang. fieuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Gemengd Nieuws. Van week tot week «sbrsmsp Uit blad verschtynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URANT. idvertentiëudaag:» voor de uitgave vóór 4 nar nam. PrtJi der Adverlenlién Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomen bQ de Uiig. Firma LAN0EVBL1 BE ROOIJ, Parkstraat, Bür» orTïiib LICHT OP! Van Woensdag 15 Sept. tot en met Dinsdag 21 Sept.: voor rijwielen 7.45 uur, voor rijtuigen 8.15 uur HOOGWATER Reede van Texel. (Zomertijd.) Donderdag 16 Sept. Vrijdag 17 Zaterdag 18 Zondag 19 Maandag 20 Dinsdag 21 Woensdag 22 v.m. 11,51 12,28 1- 1,26 2,10 3,05 4,21 Des namiddags is het ongeveer een halfuur I ater hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel6,— v.m. 2,45 n.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 9,15 4.— 6,35 Op Zon- en Feestdagen Van Texel6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam, Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9.05 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08*» 6,30 4,29§ 8,45 7- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9;i5 11.40 12,24§ 3,11 3,03 - 6.01 6,07 9,04 8 57 10,48 11,11+ 12.54 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 4—11 Sept. De tuinhark moet alweer voor den dag worden gehaald, want de eerste herfst bladeren beginnen te vallen. Ze ritselen al weder onder den voet van den wande laar en vullen de hoekjes van onzen tuin. De eerstelingen van den herfst.Maar, na de donkere regenachtige weken, praalt eindelijk ook weer eens de. zon aan den hemel en een stevige koele wind heeft haar meegeholpen, om de sporen van de vele regens W6g te vagen. Zullen we nu een tijdperk van wat zon en droogte krijgen Wie zou het niet wenschen. Het ongunstige weder heeft de oogst reeds veel schade berokkend. Uit de land bouwende deelen van ons land komen be richten, die melding maken van groote verliezen. En er staat nog zooveel te velde, nog bijna de geheele aardappeloogst. En daarom is men al dankbaar als zon en wind den strfjd aanbinden tegen de zware bewolking en overwinnen. Een goede oogstbet is een van de factoren, waardoor de wereld zich kan her stellen. Er is een groot tekort ook aan voedsel. Hoe beter het eigen land in de eigen behoefteD kan voorzien, hoe' beter. De toestand liet zich ten onzent zeer gunstig aanzien en hij kan nog be vredigend worden genoemd, al hebben de veelvuldige regen3 van de laatste weken ook veel schade veroorzaakt. En ook de wereldoogst laat zich goed aanzien, beter dan in de laatste jaren het geval was. En dat is een zeer voornaam ding. De beriohten uit de verschillende landen toonen aan, dat overal de oogst- vooruitzichten gunstig zfjn. Men verwacht, dat de totale oogstopbrengst juist voldoende zal zjjn om aan de wereldbehoefte te vol doen. Er wordt een zeer belangrijke rogge- oogst verwacht, 131 procent van het g:- middelde der laatste 6 jaren. De tarw- opbreDgst zal even blijven beneden d t gemiddelde, de haver zal iets meer op leveren. De gerst zal 130 procent van de opbrengst van het vorig jaar opbrengen. De cijfers stemmen hoopvol, 'want er blijkt uit," dat de landbouwproductie bezig is zich te herstellen en de kansen stijgen, dat het voedseltekort gaandeweg geringer zal worden. De prijzen zullen waarschijn lijk hoog blij ven, want alle prijzen zijn hoog, maar ook daarin zal gaandeweg ver lichting moeten komen. De eerste herfstbladeren vallen al wel, doch de zon schijnt en een goede oogst wordt of is binnengehaald. Dat geeft eenige gerustheid nu we weer herfst en winter tegeDgaan. —o o—o De besprekingen, die in de laatsto dagen in de pers gevoerd zijn, omtrent onze leger- sterkte, hebben thans nieuw voedsel ge kregen, door de indiening van de wets ontwerpen tot tijdelijke afwijkingen van de militiewet en tot het treffen van land stormvoorzieningen. Deze ontwerpen heb ben vermindering van de legersterkte ten doel en gelden voorshands alleen de lich ting 1921. Thans vraagt de militiewet 20 lichtingen van 23C00 man ieder, terwijl de ingediende ontwerpen deze willen brengen op 20 lichtingen van 13000. Dat zal dan worden het kernleger, de z.g. vaste troepen, terwijl daarnaast zal worden gezorgd voor een reserve, te vormen door de overige voor den krijgsdienst geschikte personen, die daartoe gedurende enkele jaren en enkele urën per week, zullen moeten deelnemen aan de militaire oefeningen. Deze lasten zullen zoo licht mogelijk worden gemaakt, door deze oefeningen te houden buiten de school- en werktijden en in de woonplaat sen der jongelieden zelf. De minister meent, dat hierbij de vrijwillige landstorm uitstekende diensten zal kunnen bewijzen. Voor de staande militie zal tevens de eerste oefentijd worden verkort: voor de onbereden troepen 6 maanden12 maanden voor hospitaalsoldaten en bereden artillerie en 18 maanden voor de cavalerie. De onbereden troepen zullen in drie, de be reden troepen in twee gedeelten opkomen. We hebben hiermede de voornaamste bepalingen van de ingediende wetsontwer pen aangestipt. Er spreekt ongetwijfeld een streven uit, om te komen tot vermin dering der militaire lasten en dat zal stel lig op prijs worden gesteld. —o—o o Lloyd George is uit Luzern naar Londen teruggekeerd. Aanvankelijk was zijn plan om een dagje te Parys over te blijven, teneinde met zijn vriend Milleraud nog eens het een en ander te bespreken, doch daarvan is niets gekomm. Milhrand markie ju st een uitstapje naar het Rjjnland, zeer tot ergenis van een deel der Duitsche pers, die in een dergelijke reis iets provoceerends ziet. Blijkbaar is Lloyd George ook eerder uit Luzern vertrokken dan aanvankelijk zijn voornemen was. Waarom hij eenige haast had, is wel te begrijpen. De dreigende mijnwerkersstaking en ook de Iersche kwestie maakten de aanwezigheid van den eersten minister dringend noodig. Wat de dreigende staking der mijnwer kers betreft, valt te vermelden, dat de toe stand in de laatste dagen heelwat ernstiger is geworden. Het congres der vakvereni gingen heeft zich ten gunste van de eischen der mijnwerkers uitgesproken en ook de Triple Alliantie deed dat, maar met de regeering schijnt overeenstemming niet mogelijk te zjjn. Minister Horne heeft een bespreking gehad met den uitvoerenden raad der mijnwerkers, doch deze is totaal in een mislukking geëindigd. De toestand is daardoor aanmerkelijk verscherpt. Tooh hoopt men nog, dat er een weg zal worden gevonden, om de klove tusschen de mijn werkers en dé regeering te overbruggen. Verder heeft Lloyd George zijn aandacht te wijden aan de Iersche .kwestie. De burgemeester van Cork, die nu reeds zqo'n 30 dagen in de gevangenis verblijft, leeft nog en blijft alle voedsel weigeren. De aandrang, op de regeering uitgeoefend om den man los te laten, nam in de laatste dagen sterk toe. Niet alleen werd ze overstelpt met allerlei scherpe protesten, maar ook liet Asquith, de aanvoerder der liberalen, zijn waarschuwende stem hooren. Het laten sterven van Mac Swincy achtte hij een groote blunder en hij bood zich daarom aan, bemiddelend op te treden. Ook was er een van de leiders der Iersche nationalisten, die aanbood het gevangen schap en het vonnis van Mac Swincy over te nemen. Lloyd Georgo bleef echter on verzettelijk. De schuld van Mac Swincy staat vast. Hij heeft deel uitgemaakt van het Sinn Feinsche complot, dat 80 Britsche politiebeambten vermoord heeft en het recht moet zijn loop hebben. Be Britsche regeering moet, óf het veld ruimen voor de Sinn Feiners en het land aan hen over geven, öf ze moet de mannen beschermen, die de Britsche vlag verdedigen. De burgemeester van Cork houdt het langer zonder voedsel uit dan verwacht was. Maar zjjn einde schijnt thans aanstaande te zijn. Wat de gevolgen van zijn dood zullen zijn, dient afgewacht te worden.* o—o o Tsjitsjerin, de Russische volkscommissa ris van buitenlandsche zaken, zet de dis cussie over de Poolsche aangelegenheden met Baifour voort. En hij is h6t natuurlijk lang niet eens met de Engelsche politiek, al is die Rusland dan ook nog wat gunstiger gezind, dan die van Frankrijk. Tsjitsjerin maakt Engeland er een verwyt van hij deed dat ook in een intervieuw dat Polen thans heelemaal geen haast met den vrede schijnt te hebben. Als de Engelsche regeering maar eens een stevige wenk gaf aan zijn Poolschen beschermeling, dan zou het wel anders worden. Bovendien tracht Tsjitsjerin de Polen te overtuigen, dat zij niet al te veel waarde moeten hechten aan hun overwinning. De Russische militaire kracht is veel grooter dan die van Polen en als de Russen eenmaal weer aan den gang zijn en opnieuw den opmarscb naar het westen beginnen, dan zullen ze stellig de Curzonlinie niet ontzien en met geweld van wapenen Polen tut den vrede dwingen, die Rusland nwdig heeft. Intusschen hebben de krachtige pogingen der Russen, om het offensief te hernemen, in de laatste dagen nog niets opgeleverd. 'Overal stootton zij hun hoofd op de stevige verdediging der Poolsche troepen. Het is echter niet onmogelijk, dat de vredesonderhandelingen te Riga nu spoedig een aanvang zullen nemen. De vredesge- delegeerden zijn daarheen reeds vertrokken. De Poolsche regeering blijft omtrent de kansen op vrede optimistisch gestemd. o-o—o— De bolsjewistische beweging in Italië blijft aanhouden. Zoo goed als alle metaal- fabrieken zijn door de arbeiders „in bezit" genomen en het werk wordt rustig voort gezet. Ook naar andere bedril ven is de beweging re6ds overgeslagen. Zoo hebben de landarbeiders in de provincie Palermo de meeste landgoederen in naam van het proletariaat in bezit genomen en dreigt deze communistische boweging over te slaan naar de mijnstreken, De directies nemen aan, dat de arbeiders niet lang dit spel zullen kunnen volhou den, omdat ze gebrek aan grondstoffen en geld zullen krijgen. De grondstoffen moe ten van buiten komen en het crediet is natuurlijk opgeschort. De regeering blijft bezig middelen te zoeken om de partijen tot elkander te brengen. De toestand is stellig niet zonder gevaar. Recht-en Vrijzinnigen Tusschen de twee stroomingen in de Ned. Herv. Kerk vrijz. en recbtz. is te Tochteloo (Friesland) een fusie tot stand gekomen. Deze beide richtingen ziju overeengekomen te trachten te zaman een kerkgebouw te stichten. De dienst hierin zal dan worden waargenomen beurtelings door den predikant van vrijz. richting eu den predikant van rechtz. richting. De zaak is thans zoover gevorderd, dat bestek en teekening zijn opgemaakt. Men tracht de gelden, voor de stichting benoodigd, bijeen te zamelen. Aan de Synode is verzocht om een subsiedie van 15000. De kerk zal worden gebouwd op dezelfde plaats waar eenmaal het oude kerkgebouw stond, dat in 1832 is afgebroken, daar het bouwvallig was geworden. Een goed toom kippen. Iemand te Barneveld heeft van 13 kippen en i haan in 15 maanden tijds een gewin van ruim f340 gehad. Ja, als men de eieren zoo duur houdt. Door de Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker worden pogingen in het werk gesteld om in bruikleen de beschikking te verkrijgen over de marine-vliegkam pen te Yeere en te Souburg, ten einde deze als burger-vliegkampen te kunnen exploiteeren. Walvisch of zeeslang. In den Dollard wordt jacht gemaakt op een daar geziene walvisch, die, 10 meter lengte zou hebben. Misschien de zeeslang, waarvan dezen zomer nog niets is gehoord? Zoo schreef vorige week het Rott. Nieuwsblad, thans echter is te Moddergat (Friesland) aangebracht een dood exemplaar van den gevoorden walvisch of vinvisch. Het dier was 87s M. lang. Duidelijk waren de overlangsche voren aan hals en borst te zien, waaraan dit zoogdier zijn naam dankt. Natuurlijk trok dit exemplaar, dat nog niet eens bijzonder groot is men vii g er, du 16.5 M. lang waren veel bekijks.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1