X 3433 Zaterdag 18 September 1920. 34st# Jaargang. en Spoor- en Bootdienst. Abonneert U op de Texelsche Courant. GRATIS. Binnenland. öemengd Nieuws. a FBUILLKTON, Uit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór 1 our nam. ABONNEMENTEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomen bij dc TJitg. Firma LANGEVKL® DE R O O IJ, Parkstraat, BubsofTixbi LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Oen Burg geopend. Beperkte dienstregeling van 1 Juli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 6,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwsdiep: 9,15 4.— 6,35 Zij, die zich nu als abonnee opgeven, ontvangen de nummers tot i October a.s. verschijnende Aangifte voor de Bevolkingsregisters. TEXEL, 17 Sept. 1920. Tentoonstelling Schagen. Zoo slecht als wij het in 1908 met de weersgesteldheid hebben gehad, zoo goed had Schagen het er mee. Was er bij ons van het weer geen goed te zeggen, te Schagen geen kwaad. Vanaf de opening tot de sluiting is de Schager tentoonstelling begunstigd door prachtig weer, het kon dus niet anders of de tentoonstelling moest slagen en ze is dan ook geslaagd. Vol lof over het welslagen is de Schager Courant, die uitgebreide ver slagen gaf betreffende het op de tentoon stelling aangevoerde. Wij laten hieronder een uittreksel volgen, dat ongetwijfeld onze veehouders zal interesseeren. Nog op geen enkele tentoonstelling is zulk een schitterend beeld gegeven van ons schapenras. Het doel van deze afdeeling was een aanschouwelijke voor stelling te geven van den stand der schapenfokkerij en -houderij binnen het gebied der Holiandsche Maatschappij van Landbouw en voor zoover het de afdee ling fokschapen betreft, hoe de fokkerij onder den invloed der vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noordholland zich heeft ontwikkeld. Deze afdeeling was gesplitst in fokschapen, gebruikschapen en weideschapen. En zonder eenige reserve kan worden gezegd, dat dit bovenomschreven doel volkomen is bereikt. Beter compliment kan aan de betrokken commissie niet worden gebracht. Omtrent de schapenexpositie zij nog op gemerkt, dat ze bijna uitsluitend bestond uit vee ingeschreven in de registers der Vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in N.H. Behalve deze waren er eenige inzendingen vette schapen, en lammeren en tenslotte nog 5 inzendingen iokmateriaal buiten controle. Hiervan moesten echter nog 2 inschrijvingen geannuleerd worden, als zijnde in werkelijkheid controlevee. Het rampzalige overschot 3 nummers, ver deeld over 3 rubrieken, levert toch zeker wel het beste bewijs, dat het vragen van „wilde" schapen op tentoonstellingen in N.-H. overbodig is geworden De rubrieken „Fokschapen" waren uitstekend, elk der drie typenTexelsche, Lincoln en Wensleydale, had haar beste beentje voorgezet. Wij kunnen gerust iemand, die veel over veeteeltzaken schreef, napraten en zeggen wij weten niet waar wij het eerst moeten kjjken, het is overal „Puik". Het glanspunt dezer exposition was wel de collectiën Ram met 6 afstammelingen en Fokgroep van één eigenaar (ram met 5 ooien). De prestatie der verschillende vaderdieren kwam goed tot zijn recht, verwondering wekte het overervingsvermogen van het kleine rammetje 67 van Jac. S. Keijser van Texel, wiens dochters uitmunten door een zeldzame uniformiteit in kop, wol en lichaamsvorm, welke laatste wij liever nog iets meer gerekt zagen. Buitengewoon was ook de andere Texelsche ram F 1, van A. Brak Jr., van St. Maarten (fokker J. Sijp Sr., te Bobeldijk) wiens hok ten slotte met 3 eerste prijzen pronkte Over de afdeeling „Wol" behoeven wij niet veel meer te schrijven, het rapport der wolkeuring toch is reeds de vorige week gepubliceerd. Eenmaal willen wij nog melden, dat zij keurig verzorgd is, terwijl de resultaten der keuring van de rammenvachten aardig in vier grafische voorstellingen zijn ge bracht. Dit viertal, welke elkaar op volgen en aansluiten, laten o.a. zien hoe zelfs een grove vacht van 10 K.G. niet tegenstaande haar iets betere rendement, nog een geringere waarde heeft dan een fine vlies van S'U K.G. H. M. de Koningin, welke dezen stand met een bezoek vereerde, was aangenaam getroffen door het feit, dat het nationale Texelsche schaap bewezen heeft de beste wolproducent te zijn. Vermelding verdient nog, dat in de Texelsche lammenvachten de eerste en tweede prijswinnaars van halfbroeders afkomstig waren en evenals de tien ooien, welke de tweede prijsvachten in de collectiën leverden, kinderen zijn van ram 212, wiens portret te midden van het verklarende overzicht troont. Jacht op een ryjicieldief. Een niet iilleclaagsche aanhouding van een rijwieldief had Zaterdag te 's-Graven- hage plaats. In de Snelliusstraat werd een politie agent opmerkzaam gemaakt, dat er juist een persoon met een fiets was van door gegaan. Een passeerende motorfletsrijder bood den agent een plaatsje aan op de duozitting, om zoodoende den dief gemakkelijker te kunnen achterhalen. Een andere politie-agent was er niet minder goed aan toe dan zijn collega, want hij kreeg ter vergemakkelijking van de achtervolging een gratis plaatsje in een auto. Hoewel de dief een flinken voorsprong had, mocht het aan zijn achtervolgers toch gelukken hem na een snellen rit in de Riouwstraat' te kloppen en aan te houden. Het bleek te zijn een "bewo ner van een der berucht geworden straten Een gewone slak beweegt zich voort met een gemiddelde snelheid van een mijl in de veertien dagen. De gesloten koets. ÜRANT. Abonnementspryi per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pry» der Adverlentiin Van 1 tot 5-regeis 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Woensdag 15 Sept. tot en met Dinsdag 21 Sept. voor rijwielen 7.45 uur, voorrijtuigen 8.15 uur (Zomertijd.) Donderdag 16 Sept. v.m. 11,51 Vrijdag 17 12,28 Zaterdag 18 1,— Zondag 19 1,26 Maandag 20 2,10 Dinsdag 21 3,05 Woensdag 22 4,21 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Op Zon- en Feestdagen Van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nieuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,079,04 8,57 10,48 11,lit 12.54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 39.) Ik ben een reiziger, mijnheer, en geheel vreemd in dit land. Ik was ver dwaald, toen ik het licht van uw fakkels ag, waar ik op af bea gregaan en toevallig was ik getuige van deze van dit onge lofelijk schouwspel. Vï'ien hebt u hier begraven Esn zelfmoordenaar, antwoordde hij, Een slechte kerel was hij, die Johnnie Green. Het blpeb, dat Johnnie Creen een mis dadiger was, die veie v-rretde moorden op :ijn geweten had. Toen men hem eindelijk op het spoor was gekomen had hij er de oorkeur aangegeven met eigen hand een inde aan zijn leven te maken. En hetgeen geschied wns op den kruisweg, was de straf welke in Engeland bij da wet is vastge steld voor een daaci, dia jRomeinen als ceg deugd vereerden. Zooi'tra t>en Engelsch- :nan begint te prale3 mot zij.a groote ba- i chavicg (ets waarloe hij zsoz geneigd is) hoor ik de h imerslage.n, zie ik de ocas an- cers met nnjme fakkels bij hot graf, en Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen voor zooveel noodig, den inge zetenen in herinnering: A. dat zij, die zich in deze gemeente komen vestigen, hiervan binnen eene maand ter secre tarie der gemeente moeten doen blijken door overlegging van een getuigschrift van verande ring van werkelijke woonplaats (verhuisbiljet); B. dat zij, die deze gemeente verlaten, een getuigschrift, als bovenbedoeld, behooren op te vragen. Overtreding der bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd! gulden; C. dat van verhuizing binnen de gemeente binnen dertig dagen moet worden kennis ge geven ter secretarie, met aanduiding van het perceel, dat men verlaten en hetwelk men be trokken heeft. Het niet naleven der bepaling wordt gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Texel, 17 September 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. onwillekeurig komt een glimlach vaa zelf voldoening op mijn gelaat en dan neem ik een glaasje cognac voor de maag. 't Moet bij mijn eerstvolgende pleister plaats zijn geweest ik herinner mij dat ik mjj zeer vroeg te bed begaf dat ik terecht kwam in een goed, degelijk, ouder- wetach Engelsoh logement, waar ik bediend werd door een allerliefst kamermeisje. Wij brachten tezamen zeer aangename oogen- blikken door, terwijl zij mij bediende of mijn bod warmde met een groote koperen beddepan, die yeel grooter was dan zij zelve. Ik zou niet kunnen zeggen hoe het kwam of het mosst z(jn dat haar on deugende oogen mij zoo van de wijs hadden gebracht, dat ik haar mijn vertrouwen schonk en haar vertelde dat ik mjjn hart had verloren aan een jonge dam'e in Schot land, zij luisterde met belangstelling en sympathie en haar geestig schertsenden toon gat mij nieuwen moed. Terwijl ik sliep, kwam de postkoets aan en bleef voor de herberg staan, om de passagiers gelegenheid te geven iets te gebruiken. Een dier passagiers liet toevallig' een exemplaar van de Edinburgsche Courant liggen en den volgenden morgen bracht mij mijn aardig kamermeisje die courant met mijn ontbijt, en voegde er de opmer- kirg bij, flat er iets over m^n geliefde in stond. Ik opeade sae! de courant in de hoop iets ovsr onze vlocht te iezen, maar vond riets. Juist wilde ik bet blad wsg- loggen, toen mijn oog viol op cone mode- deeling, die mij onmiddellijk betrof, Faa bevond zich ia het hospitaal, zwaar gewond en Sim en Candlish worden door de politie gezocht. Daze beide mannon hadden zich tegenover mjj zoor edel gedragen. Daar zij zich thans in verlegenheid bevonden, was ik zedelijk verplicht hen op mijn beurt te helpen. Indien mijn bezoek aan mijn oom den gewenschten uitslag had en mijne geldelijke aangelegenheden in orde waren gebracht, besloot ik onmiddellijk naar Edinburg terug te keeren en daar hun zaak in handen van een advooaat te gevea en dan den afloop er van af te waehten. Mijn besluit in deze affaire, die van zulk groot gewicht bleek te zijn, was dus zeer spoedig genomen. Candlish en Sim waren heel beste kerels ia hun soort en ik geloof ook wel, dat ik mij ter wille van hen een offer zou getroost hebben, maar om de waarheid te zeggen was het thans iets anders, dat mij zoo hulpvaardig maakte en oorzaak was, dat ik mij over de mocielijkheid, waarin zjj zich bevonden verheugde. Ik begroette namelijk de gele genheid, die mij naar Edinburg en naar Flora zou doen terugkeeren, met vreugde. Ik begon plannen te smeden en stelde mij in mijne verDetldicg rei-di voor wat ik tot Flora zou zeggen, ik wenschte de tante naar c'e maan, vleid-t Rjnall en nu ee s schertsend dsa weer sentimenteel et .lairdo ik mijie 1 ei,.e n ontving ik de be.uigingen der hare. Door deze voortdurende stide oefeningen werd ik zoo ik mijn plan ver sterkt, dat ik er niet licht van al te bren gen zou zijn geweest. Ja, zcide ik tot het kamermeisje, ik heb hierin berichten van m(jn geliefde gevonden, Jen zeer goede berichten ook. Dien dag woei een scherpe wind en ik hulde mijzelf in miju reisdeken en ver beeldde mij, dat mijne geheide hare armen om mij heen had geslagen. HOOFDSTUK XII. Eindelijk, na verscheiden dagreizen, kwam ik in de buurt van Wakefield, en toen schoot, mij ook de naam vsn Burchell Fenn te biaaen. Dat was de man die zooals de lozer zich misschien zal herin neren er een beroep van maakte Fran- scke gevangenen te helpen ontvluohwn. Hoe bij dat aanlegde, of hij een uithangbord boven zijao deur fcad met opsohrlft „Hier wordea govangeren over de grenzen gshol- psn. Binnen zoader kloppe wat die hulp kostte, of uij slechts ter wille van de goede zaak zijne dieasten verleende dat alles wa3 mij onbekend, maar ik was nieuwa- g-.ng het uit te vorschen. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1