I N° 1434 Woensdag 22 September 1920. 84st* Jaargang. Nieuws- ©n Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Abonneert i op de Texelsche Courant. GRATIS. Binnenland. Gemengd INieuws. Van week tot week- Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijt per 3 maanden} Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiëndaags roor de nitgave vóór 4 nar nam. Pró» der AdvertenMn; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABYERTEN TIEN worden aangenomen bfl de üitg. Fimma LANGEVELBék DE R O O IJ, Parkstraat, Busts or Tixit LICHT OP! Van Woensdag 22 Sept. tot en met Zondag 26 Sept. voor rijwielen 7.30 uur, voor rijtuigen 8.—uur Maandag en Dinsdag voor rijwielen 6,15 uur, voor rijtuigen 6,45 uur HOOGWATER Reede van Texel. jater hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/5 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 1 Jnli 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen: van Texel: 0,— v.m. 2,45 n.m.5,15nm. van Nieuwtdiep: 0,15 4— 6,35 Op Zon- en Feestdagen: Van Texel: 6,— v.m. 5,15 n.m. Van Nleuwediep: 8,45 v.m. 6,35 n.m. Vertrek en aankomit der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,05 7,28 sneltrein 9,05 12,37 3,25 1.54+f 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,- 9,40 7,53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,02§ 9,43 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,07§ 9,04 8,57 10,48 11,lit 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Zij, die zich nu als abonnee opgeven, ontvangen de nummers tot i October a.s. verschijnende 11—18 Sept. De Staatscommissie voor de grondwets herziening zal voorstellen het aantal leden der Tweede Kamer te verdubbelen. Er zouden dan, als het daartoe komt, 200 kamerleden zyn. Het Volk, dat reeds vroeger een dergelijk denkbeeld in overweging gaf, betuigt er ook thans bij voorbaat zijn instemming mee Voor een betere verdeeling der werkzaam heden en een grondig deskundig onderzoek van de onderwerpen, is uitr-reiding van het aantal Kamerleden gewenscht. Bovendien, in andere eveneens kleine landen, heeft men Ook veel meer volksvertegenwoordigers dan in ons land. Er zijn er ook, die in het denkbeeld een voorwerp van scherts en spot vinden, 't Is nu eenmaal een feit, dat wij Hollanders ons gaarne ten koste van anderen eens vrooiyk maken, En de Tweede Kamer is al een heel dankbaar object Toor critikasters en satyrieke spotters. Onze volksvertegen woordiging heeft in de laatste jaren een deel van haar respectabel karakter ingeboet, de leden zelf hebben den goeden naam der Kamer soms naar beneden gehaald. Er is dikwijls al te royaal omgesprongen met den nationalen tyd, al te veel is vaak de politieke wellust botgérierd en er is soms al te zeer geleuterd en geluierd. Het zy gezegd, de goeden niet te na gesproken en met alle respect voor de groote werken door de huidige Kamer in de laatste paar jaren tot stand gebracht. Maar het ver wondert niemand, dat het denkbeeld, om het aantal hoogmogende heeren te ver dubbelen, al dadelijk den spotzanger de inspiratie gaf voor een kittelend en kriebe lend liedje en dat men allerlei schimp scheuten te hooren krijgt en dat de overigens zeer logische, maar toch meer als verwijt bedoelde opmerking, dat 200 meer kunnen kletsen dan 100, gehoord wordt. De vraag is intusschen aan de orde gesteld, of een kamer van 200 meer en beter werk zal kunnen leveren dan tot nog toe met onze kamer van 100 het geval was. Een onder werp, dat een ernstige bespreking waard is. Van de buitenlandsche gebeurtenissen der laatste dagen was stellig wel het meest belangrijk, het aftreden van Paul Deschanel als president der Fransche republiek. De toestand van den president schijnt van dien aard te zijn, dat herstel binnen afzienbaren tijd niet valt te verwachten. Wat Deschanel eigenlijk scheelt, valt uit de berichten slechts bij benadering uit te maken. Er wordt van officieele zijde een ietwat merkwaardige achterhoudendheid ten opzichte daarvan aan den dag gelegd. Waarschijnlijk echter moet worden aange nomen, dat Deschanel niet volkomen nor- in aal meer is. En dit als gevolg van den val uit den trein, waarbij hij een hersens- schudding bekomen heeft. Aanvankelijk dacht men, dat wat rust den president wel zou opknappen. Men bracht hem naar het kasteel Rambouillet, waar hij reeds een aantal weken vertoefd heeft. Men had hoop, dat Deschanel spoedig zjjn ambts bezigheden zou kunnen hervatten, toen zich een voorval voordeed, dat dien hoop den bodem insloeg. Paul Deschanel werd n.l. uit een gracht gehaald, waarin hy zich blijkbaar moedwillig geworpen had, De familie heeft daarna aan Millerand bericht gezonden, dat de president wenschte af te treden. Millerandstelde den Ministerraad daarmee in kennis, alsmede de Voorzitters van Kamer en Senaat. Donderdag a.s. zal het congres te Versailles bijeenkomen, om zich met de keuze van een nieuwen president bezig te houden. Wie de opvolger van Deschanel zal zijn valt nog volstrekt niet te zeggen. Er worden verschillende namen genoemd o.a. Millerand, die echter al verklaard heeft, dat hij niet in aanmerking wenscht te komen. De beste kansen geeft men aan Jonnart, die bij de vorige verkiezing al op den voorgrond trad, terwijl ook Raoul Peret, die Deschanel als Kamervoorzitter opvolgde, genoemd wordt. —o—o—o— Millerand is na zjjn conferentie met Giolitti te Aix-Ies-Bains, naar Geneve ge reisd, alwaar hy besprekingen heeft ge voerd met don Zwitserschen bondspresident Motta. Betroffen de onderhandelingen met Giolitti meer d6 groote politieke aangelegen heden, met Motta heeft Millerand het hoofd- zakeiyk gehad over de grens- en douane kwesties tueschen Frankrijk en Zwitserland. Het onderhoud schijnt echter niet veel resultaat opgeleverd te hebben. De kwesties zijn dan ook zeer ingewikkeld en belang rijk verzekerde Millerand aan een jour nalist. o o—o De Engelsche mijnwerkers bljjven drei gen met staking, maar de onderhandelin- met de regeering zyn hervat. Lloyd George had vooraf een verklaring gepubliceerd over de steenkolencrisis, die de arbeiders leiders blijkbaar gelegeheid heeft gegeven om naar een poging tot bemiddeling om te zien. De besprekingen tusschen de ar beidersleiders en minister Horne hebben echter nog niet tot overeenstemming ge leid, men vreest Z9lfs, dat ze weer op het doode punt gekomen zyn, maar alle hoop behoeft nog niet te worden opgegeven. o—o—o— Ook in Italië bemoeit de regeering zich thans jjverig met het arbeidersconflict en er is alleszins kans, dat het haar gelukken zal den weg naar een oplossing te vinden. De fabrikanten hebben zich genoodzaakt gezien, belangrijke concessies te doen en alleen is nog de vraag overgebleven, in hoever zij de arbeiders medezeggingschap in de bedrijven zullen geven. Giolitti heeft thans de knoop doorgehakt en, na de partyen uit de metaalindustrie gehoord te hebben, een commissie in het leven geroepen, die opdracht ontvangen heeft, een wetsontwerp inzake de contróle der arbeiders op de fabrieken uit te werken. De commissie is gemengd en beide partijen hebben er zitting in. De fabrikanten hebben geleerd door het in bezit nemen van hun fabrieken, dat de arbeiders zich niet met een weigering laten afschepen, terwyi de arbeiders al ondervonden hebben, dat het veel gemak- keiyker is een fabriek in bezit te Demen, dan het bedryf behoorlijk gaande te houden. Men verwacht, dat het de regeering ge lukken zal, beide partijen bij elkaar te brengen. o-o—o— Naar luid der berichten is dö Poolsche vredesdelegatie thans eindeiyk dan naar Riga vertrokken. De Poolsche ver- dedigingsraad heeft de vredesvoorstellen, die aan de Sovjetregeering zullen worden voorgelegd, vastgesteld en uit V7arschau wordt gemeld, dat als de Russische regee ring werkelyk vrede wil, de vredespreli- minairen binnen enkele dagen zullen zyn ge teekend. Van de militaire actie hoort men in de laatste dagen niet veel meer. zy bepaalt zich hoofdzakelijk tot wat schermutselingen. De bolsjewistische pers verzekert echter, dat do nederlaag der Sovjetlegers slechts een episode in den oorlog ia en dat de Russische troepen aan het Poolsche front strakt weer tot het offensief zullen over gaan. In verband hiermee wordt ook ge meld, dat Trotsky al weer druk bezig is nieuwe troepenmassa's voor hot froat aan te werven. Er is in Rusland nog kanon- nenvleesch genoeg. TEXEL, 21 Sept. 1920. Fancy-fair. Zondag en Maandag werd een fancy- i fair gehouden in de St. Jo3ephschool alhier, ten voordeele van de R K Missie. Daar waren ringen tent, tombola, loterij, waarzegster, daar was een theesalou, tentjes en uitstallingen met allerlei ver snaperingen, daar was een tentoonstelling van voorwerpen uit vreemde landen, door de missionarissen verzameld, daar waren missionarissen, die daarbij ver klaringen gaven. Vanaf het openingsuur, Zondag 12 uur 's middags, tot het sluitingsuur, was het er gezellig druk, soms haast te druk. In de Zwaan werden ten voordeele van hetzelfde doel op beide dagen licht beelden vertoond, op het werken en streven van de missie betrekking heb bende. Ook hiervoor was veel belang stelling. Wij twijfelen niet of de opzet zal aan het doel hebben beantwoord en een aardige recette zijn gemaakt. De feestelijkheden werden met een toespraak van den Z.Eerw. Heer Hoose mans, pastoor alhier, geopend en gesloten. Dienstregeling T. E. S. O. Zooals te verwachten was, komt met den Zomertijd ook de avonddienst van T. E. S. O. te vervallen, die van 5,15 n.m. van Texel en 6,35 van Helder. Het aantal diensten wordt echter niet verminderd en zoo zal met ingang 27 dezer nu een dienst worden uitgevoerd 's morgens 11,- uur van Texel en 12,16 n.m. van Helder. Wij zullen in het volgend nummer de dienstregeling in ons blad overeenkomstig wijzigen. 200 maal de bruid. Te Chicago is een jongedame voorde 200ste maal de bruid. De groote waren huizen daar exposeeren soms de huwe lijks-toiletten aan den lijve. Bruid en bruidegom worden in de etalagekasten door een pseudo geestelijke getrouwd. Onlangs heeft een dezer mannequins voor de 200ste maal dit genoegen gehad. O die dames. Zij: Zit mijn hoed recht, schat? Hij (gehaast)Zeker, schat. Zij Heelemaal recht Hij (ongeduldig)Ja, heelemaal recht, het kan bepaald niet beter. Kom nu maar. ZijO, wacht dan even, ik ben zoo terug. Deze hoed moet niet recht gedra gen worden, zie je. Verduistering. De nieuw opgetreden eigenaar van een der Rotterdamsche café's had de opmer king gemaakt, dat gedurende de uren, waarop zijn buffetchef vervangen werd door een assistent de ontvangsten veel geringer waren dan terwijl zijn chef den dienst waarnam. Een onderzoek, geleid door de politie, bracht uit, dat het tijdens afwezigheid van den chef de gewoonte van een paar kelners, die in verstandhouding met den waarnemenden buffetchef stonden, op het kasregister minder consumptiën aan te tikken dan ze bestelden. Twee kelners en de assistent buffetchef zijn aangehouden. De zaak moest door deze fraudeleuze handelingen, uie al van 1918 af plaats hadden, voor minstens f 20.U0U zyn benadeeld COURANT. (Zomertijd.) Donderdag 23 Sept. v.m. 5,49 Vrijdag 24 n 7,01 Zaterdag 25 m 7,55 Zondag 26 0 8,36 Einde Zomertijd Maandag 27 0 8,10 Dinsdag 28 0 8,43 Wosnsdag 29 0 9,15 Des namiddags is het ongeveer een half —o—o o—

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1