W 3440 Woensdag 13 October 1920. 34st# Jaargang Advertentieblad «ioor- en Bootdienst. mnenland. ©n Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen idrertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bi) de Uiig. Fijska LANGEVEL1& DE R O O IJ, Parkstraat, BuisorTizii LICHT OP E COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prü$ der Advertentien] Van 1 tot 5 regels 50 Cts. ledera regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Saterdag 9 Oct. tot en met Vrijdag vielen 5,37 uur, voor rijtuigen 6,07 uur OGWATER Reede van Texel. iderdag dag :rdag dag in dag sdag snsdag Oct. v.m. 9,48 10,24 11 11.36 12,— 12.37 1,27 amiddags is het ongeveer een halfuur ogwater. en telegraafkantoor Oen Borg geopend. Op Zon- en feestdagen tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. >r postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 37 September 1930 Vertrekuren van de Boot. xel: 6,—v.m. 11,—v.m. 2,45 nm. :uwediep: 9,15 12.15 n.m. 4.— ist op Zon- en Werkdagen gelijk.) Vertrek en aankomst der treinen an den Helder naar Amsterdam. Helder. Aankomst Amsterdam i,30 9,05 ,28 sneltrein 9,05 1,37 3,25 .54ft 4.42 ,08** 6,30 •,29§ 8,45 9,40 ',53§ sneltrein 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Amsterdam. Aankomst Helder i,28§ 8,36 t,02§ 9,43 1,15 11.40 !,24§ 3,11 1,03 6,01 i,07§ 9,04 1,57 10,48 ,llt 12.54 op Zon- en feestdagen. :n op Zondag, een op Zaterdag op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. ~~3—9 Oct. lerste Kamer heeft vergaderd en na debat de Schoolwet van minister De -aangenomen. De Minister had het niet moeielijk, want de oppositie was gering en het ontwerp werd dan ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen en kon minister de Visser van tal van leden ge- lukwenschen in ontvangst nemen. Aan de overzijde van het Binnenhof werd ook vergaderd. De Kamer was uit de atdeelingen te voorschijn gekomen om de werkzaamheden te regelen en meteen af scheid te nemen van Mr. Fock als voorzitter. Bij die gelegenheid is mede heel wat gekibbeld in verband met de stakingsbe weging, bij de post- en telegraaf. De heer van der Tempel wilde interpelleeren en liefst op staanden voet, maar de meerder heid der Kamer de rechterzijde en de liberalen, op enkele uitzonderingen na verwierpen het voorstel, zoodat de post en telegraaf-interpellatie minstens nog een weekje moest worden uitgesteld, want de Kamer komt niet- voor de volgende week weer bijeen. Het motief, waardoor de tegen stemmers zich lieten leiden, was voor- namtlijk, dat er naar hun meening geen sprake van kon 2ijn, dit punt te bespreken, zoolang de staking duurde, omdat men niet onder de pressie daarvan wilde staan. Uit dit resultaat kan vrij de conclusie worden getrokken, dat de meerderheid der Kamer, wat het conflict met de Amster- damsche pos t- en telegraaf beambten betreft, achter da regeeriug staat. Da stakers hebben de regeering het mes op de keel gezet, tegen het advies hunner leiders in en geen regeering, die eenig zelfrespect bezit, zou onder dergelijke omstandigheden van wjjken willeD weten. Zeker, de stakende beambten hebben ernstige grieven, maar hier werd al te haastig gegrepen naar het tweesnijdend' scherp zwaard dat staking heet. Men mag aannemen, dat dit de vrijwel algemeen heerschende meening is. Intusschen, het zwaard is gelukkig weer in de schede geslokeD. De regeering is op haar standpunt terug gekomen, minister Konig ontving de deputatie der stakers vrouwen en de ministerpresident confereerde met de leiders der vakbeweging, met het gevolg, dat de staking te Amsterdam opge heven en de werkzaamheden hervat z|]n. Het laatste woord is over deze ernstige aangelegenheid echter nog niet gesproken, —o—o—o— Van de buitenlandsche gebeurtenissen der laatste dagen verdient zeker wel aller eerst vermelding, het sluiten van wapen stilstand en voorloopigen vrede tussohen Polen en Sovjet-Rusland. Dat resultaat is veel spoediger bereikt, dan men op grond van de berichten had durven verwachten. Die berichten toch klonken lang niet hoop vol. Sovjet-Rusland had nieuwe eischen gesteld en de Poolsche regeering had voor de delegatie te Riga nieuwe instructies ontworpen. Beide feiten wezen er op, dat de partijen nog lang niet by elkaar waren. Bn daarom kwam het bericht van de voor- loopige overeenstemming dan ook eenigs- zins onverwaoht. Uit de berichten valt af te leiden, dat de Poolsche delegatie de nieuwe eischen der Russen kortweg als onaannemelijk afge wezen heeft. En toen bleek aldra, dat deze eischen eigenlijk alleen hadden moeten dienen om de zwakke positie van Sovjet- Rusland nog wat te verbloemen. Immers, dadelijk daarop had een bespreking plaats tusschen de voorzitters der beide delegaties en in een oogenblik waren beide het over de hoofdzaken eens. Sovjet-Rusland had bakzeil gehaald en op bjjna alle punten toegegeven. De Polen hebben zelfs een grensregeling gekregen, nog veel voordeeli- ger dan ze gedacht hadden, alsmede een tweede corridor om Lithauen heen, die eindigt in Riga, welke stad een uitvoer- haven voor Polen zal worden. Verder kan in een adem worden gemeld, dat de Polen ook met Lithauen tot over eenstemming gekomen z(jn en dat Rusland en Finland officieel vrede gesloten hebben. De vraag is, waardoor de Russen thans zoo toeschietelijk zijn geworden. En het antwoord daarop te geven, kan luiden, dat de tyd van brallende Leninsche redevoe ringen en Trotskyaansche donderreden voorbij is. Achter het Russische front zfjn blijkbaar ernstige dingen gebeurd in den laatsten tyd. Het gerucht van verschil lende opstanden, die telkens in bloed ge smoord werden, is herhaaldelijk tot hier doorgedrongen. Ze zijn blijkbaar juist ge weest. Het Russische volk verkiest niet langer naar de slachtbank te worden ge voerd. Het wil vrede. En Rusland kan het ook niet lang meer stellen zonder vrede. Naar luid der berichten is de oogst deels mislukt en nu generaal Wrangel voor de deuren van Rusland's graanschuur staat, begint het spook van den honger zich te vertoonen. Het leger is door de nederlagen, die nog maar geen einde willen nemen, gedesorganiseerd en gedemorali seerd, voor voeding en kleeding kan niet behoorlijk meer gezorgd worden. Militair en economisch is Rusland uitgeput. En in het zuiden dreigt het leger van Wrangel, dat zegevierend vooruitrukt. Op het Russisch-Poolsche front zwijgt thans het kanon. Er wordt over een defini tieven vrede onderhandeld en deze zal mogelijk niet lang op zich laten wachten. Zal Sovjet-RusUnd thans de vrijgekomen legers tegen Wrangel in het veld brengen? Of verdient het bericht geloof, dat Lenin en Trotsky besloten h6bben, om te trachten met generaal Wrangel eveneens vredes onderhandelingen aan te knoopen Het antwoord behoeft ni6t lang op zich te laten wachten. o o—o— In Duitschland is het nu al eenigen tijd rustig geweest. De toestanden beteren er. Wel heeft men er af en toe- nog een sta king zooals thans weer te Berlijn, waar een staking en uitsluiting in het kranten- bedrijf gaande is maar dat heeft men elders ook wel. Het staken is nu eenmaal een ziekte, die zich overal laat gelden. De Duitsche regeering heeft een rapport gepubliceerd over de resultaten, die ze be reikt heeft, met het gebod tot inlevering van wapens en waarover ze uiterst vol daan is. Nu, als men dat lijstje nagaat en daarop zelfs 11 kanonnen, vlammen werpers, een paar honderdduizend geweren en wat niet al ivermeld ziet, dan krijgt men zoo eenigszins een denkbeeld van den omvang, die het verdonkeremanen van deze rijksgoederen had aangenomen. En wat daarbij aanteekeniüg verdient, is de mede- deeling der regeering, dat haar van eenig revolutionair complot niets gebleken is. Als dat wil zeggen, dat naar de meening der regeering de revolutie dood is, dan mag men haar daarmee wel gelukwenschen. Hoe het zij, onder hen die nogal dicht bij de revolutie staan, de onafhankelijk socialisten, is het twistvuur uitgebroken. Voor de regeering een gunstig teeken. De onathankeiyken hebben ruzie over Moskou gekregen. Een gedeelte wil zich aansluiten bij de Internationale van Lenin, het andere deel wil daarvan niets weten. Beide partijen trekken thans fel tegen elkaar ten strijde en vechten om het bezit van de partijkas en het part|jorgaan. Een poging om ver zoening tot stand te brengen is mislukt en een breuk wordt algemeen onafwendbaar geacht. _o—o—o— De belangstelling gaat in Engeland hoofd zakelijk uit naar den toestand in Ierland en de houding der mijnwerkers. Van beide kan men zeggentoestand onveranderd. De Sinn Feiners blijven zich roeren, ge- weldaad volgt op gewelddaad. De regeering overweegt thans een krachtiger optreden, terwijl verschillende staatslieden bezig z|jn voorstellen te ontwerpen, die aan den toe stand op bevredigende wijze een einde kunnen maken. Wat de houding der mijnwerkers betreft, schijnt er hoop te z|jn,' dat de werkgevers- voorstellen worden aangenomen. De stem ming wordt 11 en 12 dezer gehouden, terwijl de stakingstermijn tot 16 dezer verlengd is. Wel hebben zich de besturen van eenige organisaties uitgesproken tegen de voorstellen der patroons,, doch men ver wacht, dat de meerderheid der mijnwer kers met de voorstellen wel accoord zal gaan. TEXEL, 12 Oct. 1920. Nut. Vrijdagavond vergaderde het departe ment Texel van de Mij tot Nut van het Algemeen huishoudelijk in hotel Texel. De opkomst was, als gewoonlijk op huishoudelijke vergaderingen, niet groot te noemen. Na opening van de vergadering werden de notulen gelezen, die onveranderd werden goedgekeurd, waarna de penning meester rekening en verantwoording deed over 1919. De rekening, sluitende met een be- teekenend nadeelig saldo, werd nagezien door de heeren Sutherland en Kooiman en in orde bevonden. Bij monde van eerstgenoemde werd geadviseerd tot goedkeuring; waartoe werd besloten. Van het bestuur van de Nutsspaarbank was verslag ingekomen over het afge- loopen jaar. Het tegoed bedroeg f8093.48, het aantal inleggers 102, het bedrag van den inleg in 54 posten f 1493.19, dat van terugbetaling in 25 posten 14843,50. Op informatie van een der leden werd medegedeeld, dat de Nutsspaarbank is een zelfstandig lichaam en de rekening .tot in bijzonderheden jaarlijks wordt nagezien door den accountantsdienst vanwege het Hoofdbestuur. Hierna bracht de heer Pisart als afge vaardigde ter algemeene vergadering M e j. 1. een keurig, uitvoerig verslag over het aldaar verhandelde uit, waarvoor hem door den voorz. dank werd gebracht, zoomede voor de pogingen door hem in het werk gesteld, om van bet Hoofd bestuur subsidie voor de Alg. Bewimr- school te ontvangen. In verbaDd met het verslag, wid be sproken de toezending van hut. orgnan Nuts werk, die tot voor koit te wenscben overliet. Besloten werd, op de eerste buiten gewone vergadering by de leden te informeeren, of thans door allen het orgaan wordt ontvangen. Over de uit te noodigen sprekers voor de winterlezingen deed de voorz daarna eenige mededeelingen, teiwijl ook de leden in de gelegenheid werden gesteld hun oordeel ten beste te geven en waar van algemeen gebruik werd gemaakt. Ter tafel kwam daarna een uitnoodi- ging van het district Noordholland om naar de vergadering 13 October te Alkmaar te houden, 3 personen af te vaardigen. Door de vergadering werden aaug- wezen de heeren WiereDga, Jonker <-. Kooiman. De heer Buijsing Damste, eerst aangewezen, deelde mede, door ambtsbezigheden verhinderd te z|jn. Hierna deelde de voorz, mede, dat in plaats van den heer Jb. Dekker, die voor de benoeming tot lid van de Bibliotheek commissie bedankt had, de heer L. J. Kikkert was benoemd. De vergadering verklaarde daarmede accoord te gaan. Inzake de uitvoering van de land- arbeiderswet, deelde de voorz. nog mede, dat de Anti-Rev. kiesvereeniging en dn Chr.-Dem. kiesvereeniging tot hedei. nalatig bleven tot het aanwijzen van leden voor de commissie te dier zake. Besloten wordt binnenkort dan maar een onvolledige candidatenlgst bij B. en W. in te zenden. Bij de rondvraag wordt nog gesproken over de geldmiddelen van het depart ment. De voorz geeft daarbij te ken n dat een nog te betalen bedrag van p>ri> f80,—, besteed voor het inbinden vau boeken, waarschijnlijk door het Hoofd bestuur zal worden vergoed, de curies- pondentie is daarover nog gaande. Sluiting. O udeschild, 10 Oct. Gisteravond had in de Zeven Provin ciën de eerste huishoudelijke jaa- vergadering van de Societm ptu plaats. De opkomst was u u i noemen. De Secretaris opent te ongever,- acht uur de bijeenkomst met een woorU van waardeering aan wijlen den voorzitter den heer W. Mets. Tevens spreekt hij zijnen spijt uit, dat ook de vice-voor- zitter, de heer C. Schaap, door droevige herinneringen vooreerst de bijeenkomsten niet zal bijwonen. Nadat hij er op gewezen had, dat dit jaar voor Neptunua van beteekenis is, daar de vereeuuing in Nov. a.s. SO jaar bestaat, worde d notulen der laatstgehouden huishou Jn ijk vergadering voorgelezen en on vera' der goedgekeurd. Uit de daarop volgend rekening en verantwoording van d'-u penningmeester blijkt, dat er een nadeelig saldo van f4,71 valt te boek«r Bij monde van den heer Ju. Dogger Hz wordt geadviseerd de rekening goed t keuren. Dit geschiedt en de penniugm wordt voor zijn richtig beheer dank gezegd. Daarna worden de aftredende boituni-c leden de heeren C. Schaap, M. Kruuu on G. Blom weder als zoodanig herkozen

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1