PAU WIN-CACAO Yoor de Winteravonden Jongens- en Meisjes Boeken in prachtband ROMANS. Stempels Lakcachetten H.A.V. BANK VIND- en VLOERTEGELS, ilrma W. F. STOEL 4 ZOON, De groote strijd. it,, vVli» J van C- Kamphnys' Fabrieken, Zaandam Nu de Winteravonden naderen is er geen beter geschenk dan EEN MOOI LEESBOEK. In Boekhandel Parkstraat vindt men een groote keuze (de lijst hiervan zal in een der volgende nummers worden opgenomen.) Yoor ouderen is daar voorradig een mooie serie Wie dus verzekert wil zijn te slagen met zijn keuze spoede zich naar Boekhandel Parkstraat. worden in Iedere uitvoering ten spoedigste geleverd door Boekh.Parkstraat. G. COEVERT, te denBnrg, een Eerste klasse product! en F O S LLITO,^ Gelitkogr. bns Gewone bus 1 Kilo f 2,70 f 3,50 ]/s Kilo f 1,50 f 1,35 lU Kilo f 0,S5 f 0,75 Vio Kilo f 0,36 f 0,32 Verkrijgbaar bijGebr. DROS, den Burg en G. DE VRIES, Oosterend. uitgebreide sorteering, Alkmaar. De groote strijd om het bestaan wordt door ieder gestreden; en er vallen dagelijks slachtoffers. Wan neer uw weerstandsvermogen ge leden heeft, wanneer gij uw werk niet meer met lust kunt doen; wan neer gij ongedurig zijt of zenuw achtig prikkelbaar en slecht ge humeurd, dan zijt gij goed op weg een slachtoffer te worden. Gaat dat zoo voort, dan kunt ge straks niet meer! Daarom versterk uw krachten nu het nog tijd is. DeSANGUINOSE is het kostelijke middel dat u snel en zeker de verloren zenuwkracht wedergeeft, Zij verhoogt uw weer standsvermogen maakt uw slaap diep en verkwikkend en geeft u dat opgewekt gevoel van kracht en blijdschap dat bij een volmaakte gezondheid behoort. Neemt er de proef van. SANGU1N0SE kost per flacon f2,-, 6 tl. til,—, 12 tl. f21,—, Te verkrijgen bij de meeste Apo thekers en goede drogisten. Wacht IJ voor namaak. Tweemaal daags een eetlepel is voldoende. VAN DAM Co. De Biemerstr. 2c/4. Den Haag. Te Texel bij G. Dros, Ooster end; T. Buijs en I Moerbeek den Burg, en Joli. Dros, Oude- schild. De typiaohe lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 46.) Het bier was goed, maar niet goed ge noeg vour den majoor. Hij verbeterde het met brandewijn voor zijn verkoudheid beweerde hij en dank zij dat loffelijk streven, was de flesch weldra leeg. Her haaldelijk vestigde hij mijne aandacht op dat feit, wierp de flesch in de lucht en deed allerlei kunstjes ermee, totdat hij eindelijk inzag, dat ik blind bleet voor al die wenken en bij zelf een tweede flesoh be-telde en betaalde. De kolonel at niets, zat in gedaohten verzonken en ontwaakte slechts nu en dan uit zijn gepeins om tot de ontdekking te komen van de plaata wsar bjj zich'bevond en aan hetgeeD hij bezig was te doen. En hij legde dan zooveel kinderlijke dankbaar heid aan den dag, dat bij mij van oogen- blik tot oogenblik dierbaarder werd. Ctsampdivers, op je gezondheid mjjn jongen, zeide hij dan. De majoor en ik hebben gisteren een zwaren tocht gemaakt, en ik heb niet gedacht dat ik iets zon knnnen eten, maar 'fc was een uitstekend idee van u brandewijn te laten komen ik ben er een ander mensch door geworden een ander mensch ben ik geworden. Dan maakte bij aanstalten om te gaan eten, eohepte iets op zijn bord, maar voor dat hu het aan den mond had gebracht, had hij z(jn eten, zijne omgeving, de plaats waar hü zioh bevond, zijne ontviuchtings- plannen vergeten, «n zag hij in een visioen een ziekekamer en een stervende vrouw in Frankrijk. Dit voortdurend werken van den geest bij zulk een ouden, zieken, uiï- geputten man, die in mijDe oogen met den dood in de sohoenen liep, was oorzaak dat ook ik van mijn middagmaal werd afgeleid. Ik kwam mijzeli zondig, onverschillig, rnw voor, omdat ik mij het eten kon laten smaken in tegenwoordigheid van dezen treurigen vader, en ofschoon ik gewend was aan den weinig smakelyken Engel- schen bost, at ik nauwelijks meer dan hij. Nauwelijks was het diner afgeloopen, of hij viel in een diepen slaap, lang uitge strekt op een der matrassen, met uitge spreide ledematen, zwak, bijna onhoorbaar ademhalend een beeld van verlossing. Ds majoor en ik bleven nu aan tafel Denk niet, lezer, dat het een lang tete a tste was, het was van korten duur, maar zeer levendig. Hij dronk als een tempelier of ais een Engelsohman, schreeuwde, sloeg op de tafel, brulde brokstukken van lie deren uit, maakte ruzie om dadelijk weer vrede te sluiten en traohtte ten laatste do bordtn en schotels door het raam te wer pen, iets waartoe bij op dat oogenblik in 't geboel niet in staat was. Dat waren vluchtelingen, die zioh zoo stil mogelijk in een afgelegen hoek van de wereld moesten verbergen. En bij al dat leven en geschreeuw, sliep de kolonel zoo vast als een kind. Daar de majoor nu eenmaal zoo ver was en ik geen middel zag om aan hem te ontkomen, vulde ik telkens op- nisnw zijn glas, moedigde ik hem aan tot drink-m, en eerder dan ik had durven hcpezi, was by buiten westen. Met de kop pigheid aan sommige dronken menschen eigen, weigerde hij op een der matrassen te gnan liggen, zoolang ik mij niet bad neergelegd. Maar de comedie was spoedig afgeloopen binnen weinige minuten sliep hij den slaap der rechtvaardigen en snorkte als een os. Toen stond ik op om,zoogoed en zoo kwaad als het ging. den vervelen den namiddag alleen door te brengen. Dan vorigm nacht bad ik in een goed bed geslapen, ik bon den tijd nu niet met dutten doodaa. Er bleef mij niets anders over, dan in het vertrek heen en weer te loopen, het vuur aan te houden en over mijn toestand na te denken. Ik vergeleek den dag vin gisteren met dien van heden, ik daoht aan d» veiligheid, aan de aange name, gemakkelijke manier van reizen te voet, in de open lucht, aan de gezonde beweging, aan de gastvrije kleine herber gen en dat alles had ik geruild voor een verblijf in dit hol, voor gevaren en ongemakken. Ik herinnerde mij, dat ik mij in de macht van Fenn bevond, een be drieger. Ik zag in de toekomst naohtelijke tochten in een donkeren, gesloten wsgen, en eindeloos lange degen in allerlei onbe kende schuilpl aatsen. De moed begon mij te ontzinken, ik vroeg mijzelf af, of het niet verstandiger zou wezen mij heimelijk te verwijderen nu het nog tijd was en alleen den tocht voort te zetten. Maar de kolonel stond op mijn weg. Ik had niet veel gelegenheid gehad hem te leeren kennen, maar toch had ik reeds ontdekt dat hij een man was met het vertrouwens volle karakter van een kind, ik had die soort van onschuld en hoffelijkheid bij hem waargenomen, die men, vind ik, voornamelijk aantreft bij oude soldaten en oude geestelijken. Tijd es smart hadden hem geknakt. Hem kon ik den rug niet toewenden, hem kon ik niet achterlaten in gezelschap van dien zelfzuehtigen kerel die op zijn matras lag te snorken, „Champ- divers, op je gezondheid, mijn jongen* blonk mij plotseling in d9 ooren en ik ben blij, dat ik dis stem hoorde. Tegen vier uur in den namiddag hield het op met regenen, de zon ging onder met winterachtigen glans. Opeens werd een andere wending aan den loop mijner gedachten gegeven door de komst van twee reizigers in een open sjees. Het waren boeren uit den omtrek, vermoed ik, groote dikke mannen in zware overjassen gehuld, met booge laar sen, roode, gezwolien ge zichten van tien diau.ar. Zj bleven geruimen tijd bij Fijna in de keuken, dronken, schreeuwden, tongen en joelden van belang Het werd donker en het vnnr verspreidde licht in het vertrek en de vlamm en dansten op den muur. Onze verlichte vensters moe ten ziohtbaar zijn geweest niet alleen op den achterweg, waarvan Fenn had gespre ken, maar ook op de voorplaais, waar het voertuig der beide boeren stond te wachten In den uitersten hoek Tan de kamer laren mijne metgezellen, de een zwijgend, o ander luid ronkend, de evenbeeldea van dood en dronkensobap. Het zal niemand verwonderen, dat ik geneigd was iu te stemmen met de vroolijke liederen des beide boeren, en nu en dan nauweiij s nalaten kon hartelijk te lachen nu en dan nauwelijks mijne tranen bon bedwingen. Eindelijk, tegen zes uur, begaven sich de luidruchtige bezoekers door den garg naar buiten, voorafgegaan door Fenn, tel kens tegen elkaar aanboazend. Met veel leven klommen zij in des wagen. Een hunner vatte de teugels on voort vlogen zij, uit oog en oor verdwijnend met bijna tooverachtige snelheid. Ik weet dat er een lieve heer is, die dronken menschen be schermt, die de teugels voer hen msthcuc!, hen bijstaat op moeielijbe wegen, hen faelpt over alle hindernissen en zeker is hef, dat deze sjees hem handen vol werk fceaft gegeven. Fenn redde nog juist, vloekend, zijn teenen en keerde toen met wankelende schreden en een heen en weer slingerenden lantaarn naar huis terug. De koetsier met het hoofd als een knol was reeds bezsg den gesloten wagen uit den stal te trekken. Indien ik nog een woord onder vier oogen met onzen gastheer wenschte to spreken, moest het thans gebeuren. Ik sloop dus de trap af en trad op here toe, terwfji hij met zijn lantaarn den kneebt voorlichtte, die de paarden zadelde. Wordt vervolgd Schiedam. Levensverzekering. Arbeidscontractverzekering. Ziekte- en Ongevallenverzekering. Individueel en Collectief. Vraagt inliohtingen aangaande premie en ooulanoe bij uitkeeriDg bij den heer Adj. Inspecteur. 9

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 4