Markt bericiiten. Predikbeurten. Valscüe zilverbons of, zoo komt de courant vol. In ons vorig nummer maakten wij gewag van het voorkomen van valsche zilverbons, op persoonlijke mededeeling van den heer Rijksontvanger alhier. Thans ontvangen wij een schrijven van een onzer lezers, die daaromtrent heeft geïnformeerd bij den heer Agent der Ned. Bank te Helder en ons mededeelt, dat de genoemde zilverbons niet valsch zijn. Dienstregeling T.E.S.O. Wij vestigen de aandacht op de wijziging der Stoomboot Dienstregeling met ingang van Maandag a.s. De Dienstregeling op de voorpagina hebben wij reeds overeenkomstig gewijzigd. De vertrekuren zijn thans Van Texel 7.45 v.m. 2.45 n.m. Van Helder 9.15* v.m. 4.— n.m. Zondags 8.45 v.m. Arbeidswet 1919. Op den 24en October, dus a.s. Maandag treedt de arbeidswet 1919 in werking voor wat betreft: le verbod van arbeid van kinderen beneden 14 jaar (waarbij als overgangsmaatregel is toe gestaan arbeid van niet-leerplichtige jongens van minstens 12 jaar enz.) 2e voorschriften betreffende gezondheid en veiligheid van jeugdige personen en vrouwen. 3e 8 urige arbeidsdag, 45 urige arbeidsweek vrije Zaterdagmiddag, verbod van Zondagsar- beid, enz. 4e verbod van nachtarbeid in bakkerijen. 5e verplichting betreffende arbeidslijsten en registers. 6e idem arbeidskaarten voor personen beneden 18 jaar en vrouwen. De arbeidswet 1919 is niet van toepassing op landbouw, tuinbouw, veehouderijen en boschbouwondernemingen. Voorspelt dat winter? Heden, Vrijdagmiddag kwamen negen vliegtuigen over ons dorp gevlogen, in den vorm van een V. Wanneer de ganzen in een V vliegen, voorspelt dat, naar het in den volksmond heet, winter. Zouden onze vliegeniers ook al overeen extra-zintuig beschikken Het vriest reeds alle nachten. Ds. Poort, N.H. Predikant te Vlie land, is toezegging van beroep gedaan naar de Ned. Herv. Gem. te den Hoorn, alhier. De heer W. Sieben, leerling der zeevaartschool alhier, deed deze week met goed gevolg examen voor 2e stuur man groote stoomvaart. Te Kootwijk is het Hervormde kerkje met den antieken preekstoel, de oude banken en het nieuwe orgel, uit gebrand. De arbeider B., te Ekamp (Gr.), deed aangifte van de geboorte van zijn 17den spruit. Vliegtuig gevallen. Maandagmorgen is bij Heeren veen een vliegtuig van de Luchtvaart Maatschappij Schuller, komende van Enschedé, waarin twee vliegers en een passagier gezeten waren, waarschijnlijk tengevolge van ^en harden wind, gevallen. Het vliegtuig werd vernield. De in zittenden bleven ongedeerd. In verband met de plotseling inge treden koude waren Maandag vele treinen van de Hollandsche Spoor reeds ver warmd. De financieele toestand van Am sterdam. In het algemeen verslag van hèt on derzoek der gemeentebegrooting van Amsterdam voor den dienst 1921 leest men „De vlottende schuld der gemeente, die in 1918 beneden de f 8,000,000 bleet, doch thans tot f 70,000,000 is gestegen geeft een beeld van den toestand. Blijft het zoo voortgaan, dan zal geen enkel bestuur met verantwoordelijkheids gevoel langer de leiding kunnen nemen." De weduwe Ebeling, te Nieuwe Schans, heeft haar lOOsten verjaardag herdacht. Lr. A. Kuyper. Naar de Standaard verneemt, is de toestand van dr. A. Kuyper langzaam achteruit gaande, daar teekenen van hartzwakte zich voordoen. Aan het randje van het graf. Aan het Limb. Dbld, meldt men d.d. 15 Oct. uit Heerlen: Een kreet van schrik sloeg gisteravond omstreeks 7 uur op uit de wachtenden voor den spoorwegovergang bij de oranje Nassau mijn. Een jeugdig spoorwegman wandelde op zijn gemak tusschen de rails en bemerkte niet dat een rangeeren- deo locomotief achter hem aankwam. Vlak bjj den overweg werd hij door de locomotief gegrepen. De omstanders dachten niet anders of de man was in stukken gereden. Een zucht van ver lichting steeg op, toen hij tot aller ver bazing ongedeerd van achter den tender te voorschijn kwam. De locomotief had hem tusschen de rails geworpen, juist bij een wissel, waar een grootere diepte is tusschen railvlak en bodem. Tenge volge daarvan was als door een \yonder de locomotief over hem heengegaan, zonder zelfs een schrammetje te ver oorzaken Wat versuft zat hy op de rails te kijken, werd spoedig geholpen en kon dadelijk zijns weegs gaan. Maar de herinnering aan het feit, dat hij een haarbreed van den dood is geweest, zal hem wel niet ligt begeven. In den trein beroofd. H. H. uit Haarlem, reisde dezer dagen van Amsterdam naar Haarlem. Onder de reis viel hij in slaap en spoorde Haarlem voorbij, tot Leiden, waar een conducteur hem wekte. Spoedig kwam hij nu tot de ontdekking, dat men zijn horloge en dasspeld geroofd had. Twee reisgezellen, die te Haarlem waren uit gestapt, werden hiervan verdacht en werkelijk bleek bij onderzoek een van hen, zekere T. de N. in het bezit van 't ontvreemde te zijn. Tegen hem zal procesverbaal worden opgemaakt. Motorongeluk. Nabij den Piasmolen is iemand uit Veenendaal met zijn motor in de tram rails gereden en achterover gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en stierf spoedig aan de bekomen verwondingen. Op het Centraal station te Utrecht is een Leeuwarder een portefeuille met f 1100 ontrold. De leege portefeuille is in een brievenbus teruggevonden. Bureaucratius. In het dorpje Oosterwierum (Fr.) is een 62-jarige vrouw, die ouderdomsrente trekt, daar de betrokken ambtenaren hebben uitgemaakt, dat zij..,. 72 jaar is. De vrouw heeft zelf de aandacht erop gevestigd, dat zij er nog geen recht op heeft, maar ambtshalve wordt stokstijf volgehouden dat zij 72 jaar is. Uit de derde verdieping gevallen. Te Amsterdam is gisteren een 54-jarige vrouw van het keukenplat van een derde verdieping op een binnenplaats gevallen, toen zij een wegwaaiend stuk waschgoed wou grijpen. De vrouw was onmiddellijk dood. Te Noord Deuringen, in de onmid dellijke nabijheid van Enschede is de eerste R,K. Boerinnenschool geopend. Zij vangt aan met een 30-tal leerlingen en staat ouder leiding der eerw. zusters van het St.-Nicolaasgesticht. Een kort begrip van den econo- mischen puzzle geeft de redacteur van het „Tijdschrift van Nijverheid" aldus: De kern van de wederopbouw der wereld gaat om een woordje van twee letters. Men zegt„hij" (dat is de buur man) moet harder werken en meer sparen," En daar elkeen zijn buurman's buurman is, blijft de oplossing uit. Wat gezegd en gedaan moet worden is „Ik moet harder werken en meer sparen". Tusschen het hij en het zeggen en bet ik en het doen, ligt de stap waarop de wereld wacht. A bon entendeur (individu, zaak, gemeenteraad, Staat) salut. Zaterdagavond kreeg de werkman W. v. Bommel uit Maasdam op zijn verzoek een slaapplaats in het hooi van den koopman P. Leeuwenburg Cz., onder Blaaksehendijk. Zondagmorgen wilde Leeuwenburg den man wekken, doch deze bleek overleden te zijn. Uit de woning van den laarzen maker J. W. Th. Daems in de Marnix- straat te Amsterdam,is door een insluiper een kleine brandkast gestolen. De inhoud bestond uit een obligatie groot f 1000, van een Amsterdamsche 3-percentsleening, 4 obligaties f 100, boekjes van de Amsterdamsche spaarbank een boekje van de Spaarkas, een geld kistje met f 400 a f 500 aan bankpapier en eenige Weerbaarheidsloten. De nummers van effecten en spaar boekjes zijn bekend. De Minister van Landbouw heeft voor gemeenten en veroenigingen in ge meenten de gelegenheid opengesteld om voor zoover de voorraad strekt, van de Centrale Magazijnen voor militaire kleading en uitrusting te Woerden kunstwollen dekens en molton dekens te koopen. Deze gebruikte dekens zijn goed gewasschen en gerepareerd. De prijzen zijhkunstwollendekens f2,50 en molton dekens f 0,90 per stuk, behalve de kosten. Niet alledaagsch. Een houder van een volkslogement aan de Raamstraat te Rotterdam heeft aan Ged. Staten intrekking verzocht van zijn vergunning tot het schenken van alcoholhoudende dranken. Hij deed dit, omdat hij gemerkt had dat het gebruik van alcohol bij zijn gasten degenereerend werkte. Het is de eerste maal dat zulk een aanvraag tot Gedeputeerde Staten is gericht. Een oud-gediende. De heer G. W. C. Vinke, ambtenaar van den Burgerl. Stand van Borkuloo, vierde Zaterdag 9 October zijn 90en geboortedag. Hij is vermoedelijk de oudste ambtenaar van den B. S. in ons land, welke betrekking hij sinds 1894 bekleedt. Armoede in de pastorie. Als bewijs voor den nood, welke er heerscht in sommige predikantsgezinnen, diene, dat er thans in een gemeente in Friesland twee predikanten zijn van ver schillende richting en kerkgenootschap, die als fotograaf eenige bijverdienste zoeken. Ik heb een ijzersterk geheugen, ik ken b.v. alle telefoonnummers. Jongen, dat is sterk. Ja, zie je, maar ik weet alleen niet van wie ze zijn 1 Volksontwikkeling ten plattelande. Wij hebben hier, schrijft de Nieuwe Courant uit den Haag, eenige malen er op gewezen, hoe van R.K. zijde wordt gewerkt, om de vrouwen te organi- seeren, teneinde haar in staat te stellen tot medewerking aan de ontwikkeling der maatschappij in R. K. richting. Opmerkelijk zijn thans weer twee artikelen in De Maasbode, door P. Damas- cus, capucijn, getiteld De R. K. Vrouwen bond te plattelande, waarin schr. erop wijst, hoezeer de vrouwen op het platte land behoefte hebben aan een opvoeding, waarbij zij beter op de hoogte komen van de grondbeginselen van hygiëDe en kinderverzorging, enz., en waarbij de vrouwen, van wie zoovel en naar de steden trekken, worden voorbereid op de ge varen der stad. Als middel voor die op voeding raadt hij de stichting op groote schaal van R. K. Vrouwenbonden op het platteland. Gelukkig wordt ook van andere zijde de behoefte gevoeld tot ontwikkeling van het platteland. Met genoegen lezen wij inVolksontwikkeling dat het hoofdbestuur van de Mij. tot Nut van 't Algemeen en het Nutsinstituut voor Volksontwik keling hebben besloten tien beurzen elk van f 100 beschikbaar te stellen voor die departementen, welke een lid afvaar digen, om gedurende 14 dagen te Amster dam een cursus in Ons Huiswerk te volgen. E9n elfde beurs van f 100 wordt beschibbaar gesteld voor den cursist, die het beste referaat indient over den cursus. Gelijk uit de toelichting blijkt, is spe ciaal gedacht aan de departementen te plattelande, om deze den weg te wijzen, hoe meer te doen voor de volksont wikkeling dan tot nu toe geschiedde. Bovendien wordt als voorbeeld gewezen op Ons Dorpshuis te Paterswolde, dat in 1915 werd opgericht en waar heden het wekelijksch bezoek 630 bedraagt en waar in 1919 1920 28 ontwikkelings cursussen werden gehouden, meest met nuttig doel. De bedoeling is dus meer van die maatschappelijke centrums te doen ver rijzen. Deze maatschappelijke centrums moe ten combineeren leeszaal, huishoudschool industrieschool, land- en tuinbouwschool, „Ons Huis", moeten half vakschool en half volksschool zijn. Wij juichen het zeer toe, dat op deze wijze de volksontwikkeling te plattelande krachtiger dan tot nu toe geschiedde, wordt ter hand genomen en dat men dan het oog heeft op de geheele bevolking, want de maDnen hebben evenzeer be hoefte aan opvoeding dan de vrouwen. Het moet steeds minder kunnen voor komen, dat Zondags de mannen geen ander tijdverdrijf hebben dan de kroeg of het Janterfantend praten en pijpjes rooken op het plein, aan de kade of voor de deuren der huizen van het dorp Cursussen, en leesgelegenheid moeten den lust tot ontwikkeling wekken en de maatschappelijke belangstelling en deze in goede banen leiden. Voor de departementen der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen is nog enorm veel ontwikkelingswerk te doen, dat moet slagen als het flink wordt aangepakt als in Paterswolde. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is aangifte van mond- en klauwzeer geschied van vee, toebehoorende aan M. J. Veeger te Wester- mient en Jb. Boogaard te Oosterend (Trent- geest.) Texel, 22 October 1920. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 16 tot en met 22 Oct. 1920. GEBORENHendrik, z.v. Albert Blom en Antje Elisabeth Krijnen. Theodora, d.v. Hendrik Schrama en Aagje Hop man. Cornelia Maria, d.v. Jan Cornelis Roeper en Qornelia Marie Keijser. Petrus Johannes, z v. Hendrik Zijm en Elisabeth de Porto. ONDERTROUWDJohanDes de Graaf en Mariafl Geertruida Bakker. Jan Hendrik Kikkert en Antje van der Vis. Zondag 24 October 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Samenkomst in de consistoriekamer. 'sav. 7 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Koog, v.m. 10 uur ds. Pijnaoker Hordijk. Voorbereiding H. Avondmaal. 0 den Hoornv.m. 10 uur ds. Visser. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Kroese. Ooelerend, n.m. half 3 ds. Schellenberg. balt 11 Zondagssohool. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Dankdag voor het gewas. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur Leesdienst. n.m. 3 uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Scherpenhuysen van de Rijp. Woensdag 27 Oct. 1920. HERVORMDE GEMEENTE. den Hoorn's av. 7 uur de Heer Thiessen Oekrainsoh prediker Collecte. 99 van de 100 3 ziek door onverstandig te leven. Een medisch schrijver, met 60 jaren praktijk, zei dat 99 pet. van de menschen, die hem raadpleegden, door hun eigen schuld ziek waren. Hij bevond dat over-eten, verkeerd ge bruik van opwekkende middelen, gebrek aan lichaamsbeweging, ongeregelde slaap en overwerking de menschen ziek maakten. Nu is een dergelijke leefwijze bijzonder nadeelig voor de nieren, en als rugpijn, rheumatische pijnen of blaaszwakte eruit voortkomen, is dit een zeker bewjjs, dat de nieren door de abnormale inspanning tot ondergang gedoemd zijn. Niemand, die weet wat dit beteekent, mag een oogen- blik aarzelen over wat hem te doen staat. Geef in de eerste plaats uw onverstan dige leefwijze op en leef sober. Alleen deze voorzichtige verandering in gewoonten en een speciaal niergeneesmiddel kunnen u bijstaan tegen het bekruipend urinezuur, vroegtijdige verharding der aderen en ern stige nierverschijnselen, als rheumatiek, niergruis, spit, ischias, steen, urinestoor- nissen, onzuiver bloed, bloedarmoede, cier- waterzucht en blaasontsteking. Zwakke nieren vereischen hulp om weer sterk te worden en de best mogelijke hulp is juist die heelende,- opwekkende hulp, die Foster's Rugpijn Nieren Pillen kunnen geven. Foster's Pillen hebben succes, omdat zij doen wat er van gezegd wordt. Zij brengen de nieren, blaas en urinewegen op streek, versterken en heelen haar. Zij werken hoe genaamd niet op de ingewanden. Let er evenwel op, dat gij de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen krijgt, voor zien van de handteekening van James Fos ter op de verpakking. Te den Burg ver krijgbaar bij T. Buijs k f 1.75 p. doos of f 10,p. zes doozen. 44 furmereno, 19 Oct. Aangevoerd: 1061 Runderen waaronder: 530 vette koeien 160 200 Ct. per K.G 5, a Gelde koeien i 400 a 550; Melkkoeien f 350 650; 17 stieren.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2