mpi 3448 Woensdag 10 November 1920. 34st- Jaargang. m ieuw&- en Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week -Jre* «JLwS «iÉbqgE o it blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen idvertentiëndaag;s voor do nitgavo vóór! aar natu. lBONNEMENTEN en A B VER TEN TIE N worden aangenomen do üitg. Fikma LANGEVELB©E R O O IJ, Farkstraat, BosoorTxxiï Aboimementsprijt per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prij» der Advertentitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. ledefe regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 6 Nov. tot en met Vrijdag 12 Nov. voor rijwielen 4,45 uur, voor rijtuigen 5,15 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 11 Nov. v.m. 8,52 Vrijdag 12 9.27 Zaterdag 13 10,01 Zondag 14 10,37 Maandag 15 11,13 Dinsdag 16 „11,51 Woensdag 17 12,11 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op'werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 25 October 1920 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep9,15* 4.— Zondags 8,45 v.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9,06 10,25§ 1,30 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,01 9,47 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3!03 6,01 6,07§ 9,04 857 10,48 11,lit 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat gelegenheid tot koste looze inenting en herinenting van de ingezetenen die zich daartoe aanmelden, zal opengesteld zijn: op Woensdag 17 November a. s. tusschen des nam. 12,30 en 1 uur ten huize van den gemeente-geneesheer te de Cocksdorp op Woensdag 17 November a. s. des nam. van 12,30 tot 1,30 uur ten huize van den ge meente-geneesheer te den Burg. Volgend voorjaar zal voor toelating van kinderen tot de openbare scholen alhier tijdig gelegenheid tot kostelooze inenting worden opengesteld. Belanghebbenden worden verzocht, ten einde de juiste namen der behandelde personen te kunnen opnemen, een trouwboekje mee te brengen. Texel, 8 November 1920. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. 30 Oct.—6 Kov. De Tweede Kamer heeft alweer haar 6erste avondvergadering gehouden. De be handeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Gemeentewet heeft langer tijd gevorderd dan verwacht was, bovendien stonden er nog enkele andere onderwerpen op de agenda, die afgehandeld dienden te worden en met de behandeling der Staats- begrooting dient noodig een aanvang te worden gemaakt, zal de Kamer tegen het Kerstreces daarmee klaar kunnen komen. De Kamer heeft zich weer vrijwillig een rantsoeneering van den spreektijd voor de algemeene beschouwingen opgelegd, zoo ongeveer geregeld naar de sterkte der par tijen, die in de Kamer vertegenwoordigd zijn. Ais deze regels in druk verschijnen zullen de begrootingsdebatten een aanvang hebben genomen. De mededeeling in de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Staats- begrooting, dat de ex-Keizer in Nov. 1918 buiten medeweten van de regeering over onze grens is gekomen, is meteen het regeeringsantwoord geweest, op de bewe ring in de bladen, als zou onze regeering de hand hebben gehad in de vlucht van den keizer, waarbij generaal van Heutz een belangrijke rol zou hebben gespeeld. De regeeringsverklaring was vooral noodig, om in de geallieerde landen te worden ge hoord, waar het sprookje natuurlijk gaarne geloof had gevonden. Intusschen mag worden aangenomen, dat de kwestie van den ex-keizer ook in het buitenland als afgedaan mag worden beschouwd, zooals uit de nog deze week door Lloyd George in het Lagerhuis afge legde verklaring opnieuw is gebleken. o—o—o Zooals men weet is er weer een Grond wetsherziening in aantocht. Toen bet vorig jaar de Grondwet gewijzigd werd, vooral om het kiesrechtvraagstuk tot oplossing te brengen, werd een nadere herziening in uitzicht gesteld. Een staatscommissie werd door de regeeriDg in h6t leven ge roepen, om te overwegen, welke wijzigingen onze Grondwet nog meer behoeft en deze commissie is, spoediger dan dikwijls met dergelijke commissies, die wel eens bij „kapstokken" vergeleken zijn geworden, met haar arbeid gereed gekomen. In de afgeloopen week is haar rapport verschenen. Als de voornaamste onderwerpen voor her ziening zouden in aanmerking komen, de bepalingen betreffende de troonopvolging, de Staten Generaal, het volksinitiatief, bet referendum en de mogelijkheid tot instelling van meerdere publiekrechtelijke lichamen dan de reeds in de Grondwet erkende. Wat de troonopvolging betreft wordt in het rapport de meening uitgesprokea, dat de monarchale staatsvorm een zegen voor ons land moet worden geacht, doch alleen, zoolang behoud van een nationaal koning schap mogelijk is. Yan de troonopvolging moeten derhalve uitgesloten worden, zij die geen zekerheid bieden, dat zjj onze gevoelens deelen en met onze inheemsche toestanden vertrouwd zijn. BJj ontstentenis van een grondwettelijken troonopvolger, moet er gelegenheid zijn voor overweging van de vraag, of wellicht overgang tot een anderen staatsvorm de voorkeur verdient. De Grondwet bane daartoe den weg. Wat het buitenlandsch beleid betreft, dient er volgens de commissie, een demo cratiseering plaats te hebben, door de Staten-Generaal grooteren invloed toe te kennen op het bestuur d6r buitenlandsche betrekkingen. De Eerste Kamer moet, volgens de Commissie, niet verdwijnen, maar wel behoort er in de wijze van ver kiezing wijzigiDg te worden gebracht. Voor het invoeren van een volksinitiatief en referendum bleek de commissie niet veel te gevoelen. Alleen in twee bijzondere gevallen zou hierin uitzondering kunnen worden gemaakt, n.L by Grondwetsher ziening en wanneer over den staatsvorm moet worden beslist. In overleg met de Staatscommissie inzake de herziening der Gemeentewet, stelt de Commissie voor een andere regeling be treffende het voorzitterschap van den Gemeenteraad, terwijl voorts ook wijziging noodig is van de bepaling, omtrent het bestuur van de huishouding der gemeente door den raad, terwijl een nieuw artikel noodig wordt geacht, om zoo noodig ge meenten te kunnen dwiDgen tot gemeen schappelijke regelingen. We hebben hiermee de voornaamste door de Staatscommissie gewenschte wijzigingen aangestipt. Alleen verdient nog vermelding, dat de Commissie ook 6en verhooging noodig acht van de schadeloosstelling voor de leden der Tweede Kamer. Zij wenscht deze gebracht te h3bben op f5000,— en voor den voorzitter op f 10,009,benevens pensioenaanspraken, ook voor de weduwen en weezen van Kamerleden. Een drietal leden der commissie heeft afwekende nota's bjj het rapport gevoegd, —o o—o— Van de buitenlandsohe aangelegenheden, die in de laatste dagen om de aandacht vroegen, mag zeker wel in de eerste plaats worden genoemd, de voorloopige presidents verkiezing in de Vereen. Staten, welke tot resultaat heeft gehad, dat op den tweeden Dinsdag van Januari, de candidaat der republikeinen, Harding, naar het Witte Huis zal worden aigovaardigd. Den twee den Woensdag van Februari zal in een vereenigde zitting, van Congres en Huis van Afgevaardigden, de verkiezing officieel worden gesanctioneerd en in Maart zal Wilson zijn taak aan zijn opvolger mogen overdragen. Uit de nadere berichten blijkt, dat de republikeinen een overweldigende overwin ning hebben behaald. Het verschil loopt in de millioenen stemmen en het Ameri- kaansche volk had zich niet sterker kun nen uitspreken tegen het beleid van Wil son en de democratische regeering, dan het gedaan heeft. Vooral betreft dit het buitenlandsch beleid, want voor de ver kiezingen waaraan voor het eerst een paar millioen vrouwen deelnamen waren het Vredesverdrag en het Volkenbondtrac- taat de inzet. Het Amerikaansche volk heeft gekozen tegen beide en daarom is de verkiezing ook van niet geringe beteeke- nis voor Europa. Intusschen mag op grond van uitlatingen uit de omgeving van Harding worden aan genomen, dat het Vredesverdrag en het Volkenbondtractaat, straks nog niet dadelijk voorgoed aan den kant zal worden gescho ven, doch dat een poging zal worden gedaan, om met Europa over de wijzigingen, die Harding daarin noodig acht, tot over eenstemming te komen. Tevens wordt gemeld, dat Harding niet van plan is, de Vereen. Staten van Europa los te maken. Zelfs zat een zijner eerste regeeringsdaden zijn, een groot bedrag uit te trekken voor hulpverleening aan Europa, terwijl hij een beroep op het Amerikaan sche volk zal doon, zich het lot van de noodlijdende kinderen buiten Amerika aan te trekken. o-o—o Over de andere buitenlandsche gebeur tenissen van de laatste dagen moeten en kunnen we ook kort zijn. We later de voornaamste de revue passeeren. In Engeland toont men zich zeer voldaan over het besluit van de besturen der sta kende mijnwerkers om den arbeid te her vatten. Wel verklaarde nog een meerder heid van eenige duizenden stemmen zich tegen het aannemen van het compromis voorstal, doch die meerderheid werd hoofd zakelijk verkregen in een paar districten, terwijl in 16 van de 20 de mijnwerkers zich voor de overeenkomst verklaarden. In Ierland is door de Sinn Feiners de strijd tegen het v\ ettig gezag met hernieuw de kracht hervat. Het aantal aanslagen, dat in de afgeloopen week op Britsche politiemannen en soldaten gepleegd werd, ging honderd te boven. Tal van dooden en gewonden zijn er weer gevallen. Cork heeft een nieuwen burgemeester gekregen, die bij de aanvaarding van zijn ambt een verklaring aflegde, die kort samengevat wil zeggen, dat de zaak op den ouden voet zal worden voortgezet, In België is de werkstaking onder de mijnwerkers in het bekken van Charleroi uitgebroken en ligt de arbeid vrijwel ge heel stil. De mijneigenaren hebben nader medegedeeld, dat zyj bereid zijn de ge vraagde loonsverhocging te geven, op voorwaarde, dat zij den kolenprijs in over eenstemming daarmee mogen verhoogen. In Duitscbland werden de begrootings debatten in den Rijksdag voortgezet. Veel nieuws leverden ze niet op. Alleen mag even worden aangestipt, dat von Simons, de minister van buitenlandsche zaken, met nadruk gewezen heelt op de plicht van Duitschland om de verwoeste gebiecieu mee te herbouwen. Zoolang „de gapende won den in het lichaam van Europa" niet geheeld zijn, mag Duitschland op geen tegemoet koming van de geallieerden rekenen. Met generaal Wrangel blijft het sleoht gaan. ZJjn terugtrekkend leger wordt voortdurend aangevallen door een over macht van roode legers en zijn verliezen aan manschappen en materiaal moeten zeer groot zijn. De Fransche pers schijnt nog hoop te koesteren, dat Wrangel zijn hoofd macht op de Krim in veiligheid zal kunnen breDgen. Waar tegenover staat, de ver klaring van Trotzky, die tot oppercom- mis8ari8 van Zuid-Rusland is benoemd, dat het met Wrangei's macht gedaan is. In Griekenland begint de kwestie der troonopvolging steeds feller de gemoederen te beheerschen. Er hebben te Athene hevige veohtpartijen plaatsgehad tusschén aanhangers van Venizelos en die van ex-koning Konstantijn. Het Grieksohe volk raakt meer en meer in twee kampen ver deeld. Venizelos hoeft thans verklaard, dat het Grieksche volk zelf zal beslissen, nu Prins Paul de kroon geweigerd heeft. De koningskwestie zal de inzet zijn voor de algemeene verkiezingen, die deze week gehouden zullen worden. Ieder die tegen de regeering stemt, zal daardoor stemmen voor de terugkeer van Konstantijn en, naar Venizelos beweert, voor den ondergang van Griekenland. Mocht hij de verkiezing ver liezen, dan zal Venizelos zich voorgoed uit het politieke leven terugtrekken. TEXEL, 9 Nov. 1920. Gift voor het Witte Kruis. Bij den lieer Pisart is een gift ingekomen van mej. K. V. van f25,—. Goed zoo Bioscoop. Ook Zondagavond was de zaal van Hotel Texel uitstekend bezet en de roep over hetgeen geboden werd was ook nu eenstemmig gunstig. Prachtig helder en rustig waren de beelden en het programma met zorg samengesteld. Eenig mooi de zeegezichten en -tafereelen in het drama, oerkomisch de overige nummers, in het bizonder „patient no. 4" en „de verliefde detective". Een bezoek aan het Centraal-bioscoop-theater is met gerustheid aan te bevelen. Stemming Hoofdingelanden. Bij de Maandag gehouden stemming werden de heeren Sijbrand Dijksen Sz. en Aris Jac. Eelman jacz. met resp. 120 en 112 stemmen herkozen tot hoofdingelanden bij het Water schap „de 30 gem. polders." Vrijwillige Landstorm. Op uitnoodiging woonden wij Maandagavond een propagandabijeenkomst bij van den buiten- gewonen landstorm in hotel Texel. De zaal was uitstekend bezet toen de heer Ploos van Amstel het openingswoord sprak en daarbij de aanwezigen welkom heette, in het bizonder de heeren de Jong en Staalman. Met een tweeledig doel, vervolgde spr. wordt deze avond gehouden, ten eerste om de land- stormers een aangenamen avond te verschaffen maar vooral ook omanderen op te wekken tot aansluiting, vandaar dan ook het op de convocatie vermelde verzoek aan de land- stormers, om twee door hen betrouwbaar ge achte dienstplichtigen mede uit te noodigen. Hierna verscheen op het doek het beeld van H. M. de Koningin, waarbij het Wilhelmus spontaan werd ingezet. Vervolgens kregen wij Z. K. H. Prins Hendrik te zien, prinses Juliana, het Koninklijk gezin en H. M. de Koningin- Moeder met haar kleindochter. Nadat daarop een film was vertoond van de Provinciale Schietwedstrijden te Maastricht en Roermond, werd gegeven „Door bolsjewisme misleid" een drama in 3 acten en waarbij de heer Staalman als explicateur optrad. Tót slot werden een drietal komische num mers gegeven, waarbij hartelijk werd gelachen doch vooraf sprak Luitenant de Jong een woord van opwekking tot de dienstplichtigen, die dat nog niet deden, om zich vooral nu aan te sluiten. De vrijwillige landstorm telde thans reeds 50000 man, deelde ZEd. Gestr. mede, maar moet groeien tot 100,000 man, opdat Nederland ook in de toekomst voor revolutie gespaard zal blijven. Te Wieringen hebben zich 50 man aange sloten, vervolgde spr., te Texel reeds 100, die aantallen kunnen en moeten verdubbeld worden. Over de nieuwe plannen van onze regeering deelde spr. een en ander mede, o. a. ook over de vrouwelijke vrijwilligers, die bij den onge- wapenden dienst zullen worden ingedeeld. Den aangesloten landstormers werd verzocht

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1