X" 3452 Woensdag 24 November 1920. 34"'Jaargang. Nieuws- ©u Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week Dit blsd verschynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlën daags voor de oltgare vóór 4 nor nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen big d« Uitg. Fix ma LANGEVEL1A DE ROOIJ, Parkstraat, Bus# or Tax ar. a LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prü* der Advertentiin; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 20 Nov. tot en met Vrijdag 26 Nov. voor rijwielen 4,30 uur, voor rijtuigen 5,—uur Donderdag 25 Nov. v.m. 7,43 Vrijdag 26 8,26 Zaterdag 27 9,09 Zondag 28 9,55 Maandag 29 10,43 Dinsdag 30 „11,35 Woensdag 1 Dec. 12,02 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Oen Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 35 October 1930 Vertrekuren van de Boot. van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep: 9,15* 4.— Zondags 8,45 v.m. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. 'Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9,06 10,25§ 1.30 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8,45 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,01 9.47 915 11.40 12:24§ 3,11 v 3,03 6,01 6,079,04 8,57 1 „10,48 lljlt 12'54 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Mond- en klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, met ingang van 20 Novèmber 1920 het vervoeren of doen vervoe ren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende het eiland Texel, ver boden is. Wanneer bijzondere redenen afwijking van liet hiervoor vermelde verbod noodzakelijk maken, kan zoodanige afwijking worden toe gestaan door den Burgemeester (ondergetee- kende) onder door den Districtsveearts te Alkmaar te geven voorwaarden. Texel, 20 November 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Drooglegging Zuiderzee. Burgemeester en Wethouders der Gemeente brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door een commissie uit den Zuiderzee-Raaa gegevens worden verzameld om te zijner tija ie kunnen beoordeelen in hoeverre eene tege moetkoming ware toe te kennen aan hen, aie schade zullen ondervinden van de afsluiting der Zuiderzee. Zij, die van meening zijn met het oog op bedoeld werk te zijner tijd voor een scnaae- vergöeding in aanmerking te komen, worden verzocht voor 1 D'ecember a.s. ten gemeente huize een formulier af te halen of te doen afhalen voor het verstrekke n van verschillende gegevens Texel, 17 November 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. Jje Secretaris, JONKER. 13—30 Nov. De Tweede Kamer zit midden in den begrootingsarbeid. Nog steeds zjjn de algemeene beschouwingen niet geëindigd, de minister moet zelfs nog aan het woord komen, maar in de avondvergadering van Donderdag is alvast een aanvang gemaakt met de behandeling der landbouwbegroo- ting. 't Gaat al weer als altyd, avondver gaderingen en overdag veel absentie. In de afgeloopen week gebeurde het al weer dat de vergadering wegens onvoltalligheid, moest worden verdaagd, 't Kan van het plichtsgevoel der Kamer geen hoogen dunk geven, als bij de belangrijke politieke debatten meer dan de helft der leden verzuimt. Er staat voor de vacantie nog heel wat op de agenda en er is in dë laatste dagen nog een belangrijk punt bij opgekomen. We bedoelen de interpellatie over de on derwijzerssalarissen, die den volgenden Vrijdag aan de orde zal worden gesteld en stellig nog eenigen tijd van de Kamer zal vragen. De dezer dagen bekend gemaakt nieuwe salarisregeling heeft in de kringen der onderwijzers groote beroering gewekt. Men acht deze regeling veel en veel te laag, had op veel hoogere salarieering gerekend en daarin steun gevonden bij de salaris commissie. Minister de Visser wenscht echter zoover niet te gaan en thans is de onderwijzerswereld in actie gekomen. Het regent protestmoties bij den minister en in Amsterdam en elders werden druk be zochte meetings gehouden, om tegen de voorstellen van den minister te protesteeren. Er is zelfs een strooming, die staken wil, om met dat moderne, veel gebruikte middel de regeering tot een betere salarisregeling te dwingen. Tal van bladen ook houden zich met de zaak bezig en achten de regelnig van den minister een benadeeling van het volksonderwijs, omdat er nog meer leer krachten uit de school zullen loopen en zich al minder jongelui voor de opleiding zullen aanmelden. De vakbladen der onderwijzers slaan een zeer feilen toon aan en er blijkt uit, dat krasse maatregelen worden overwogen, als minister de Visser bij zijn regeling mocht blijven volharden. De Minister confereert bijoa dagelijks met deputaties van de onderwijzersbonden, onderwijsmannen e.a. en in de Kamer zal stellig over de zaak heel wat gezegd worden. o—o o— In het Fransche kabinet, is de vrede her steld. De minister van oorlog heeft zich ten slotte, op aandrang van Millerand, neergelegd by een verkorten militairen diensttijd van 18 maanden. Deze zal echter pas over twee jaar in werking treden. Men rekent in de republiek dus al een heel eind vooruit, ondanks het feit, dat Franscbe ministers in den regel niet heel vast op hun zetel zitten. Nog een ander vredesbericht komt 6r uit Parijshet gevaar voor een algemeene staking in de steenkolenmijnen is afgewend. De vertegenwoordigers der mijnwerkers- organisaties en die der mijneigenaren zijn ten slotte nog tot overeenstemming ge komen. De oplossing van het loongeschil zal aan een gemengde commissie worden onderworpen. —o-o—o— Te Genéve hebben Maandag alle klokken geluid. En onder hun feestelijke klanken, trok een indrukwekkende stoet langs de straat, die kwistig met wapperende vlaggen versierd was. Het was de stoet, waarmee de Zwitsersche bondspresident Motta optrok naar de zaal, waar de zitting van den Vol kenbond zou worden geopend. Tal van autoriteiten trokken mee in den stoet, welke door fanfarecorpsen was opgeluisterd, die de vroolijke klanken van hun muziek mengden in het plechtig en feestelijk ge- bimbam der klokken. Eu terwijl dat alles plaats had kwam een flottilje vliegtuigen hoog boven Genève, door haar evolutien luister bijzetten aan dezen, voor de stad zoo gedenkwaardigen dag. 't Is te begrijpen, dat Genève zeer inge nomen is met den zetel van den Volken bond, die wel niet in een „Palais des Nations" ondergebracht is, maar toch een behoorlijk onderkomen heeft gevonden. Het overbrengen van den zetel, van Londen naar Genève, had, zooals men weet, reeds onlangs plaats gevonden. In een lange trein, uit ongeveer 80 wagens bestaande, kwamen de archieven, het bureaumateriaal en wat dies meer zij, te Genóve aan en het heeft veel inspanning gekost om nog tijdig klaar te komen. De timmerman en verver waren nog niet eens de deur uit, toen de gasten er reeds waren. Enkele der verstafwonende delegaties, w.o. die van Japan, waren reeds de vorige week in de Zwitsersche hoofdstad aangekomen. De meeste delegatie kwamen echter Zaterdag en Zondag aan. Toen Maandagmorgen II uur de, nog door president Wilson bijeengeroepen, bij eenkomst van den Volkenbond geopend werd, was de groote vergaderzaal dicht door de delegaties bezet, De opening ging natuurlijk meteenige plechtigheid gepaard. Zoo hield de Zwitsersche bondspresident een begroetingsrede, waarna de Belgische afgevaardigde Hymans tot Voorzitter werd gekozen en deze de groote openings rede hield. Hij wees er op, dat deze bijeen komst van 41 staten een gebeurtenis is van groote beteekenis in de wereldgeschiedenis, Zy getuigt van het verlangen der volken naar een billijke,duurzame en vredelievende regeling der internationale betrekkingen en dit algemeen verlangen achtte Hymans een belangryk symptoom van een nieuwe geestesgesteldheid. Hymans was echter zoo verstandig, niet al te groote verwach tingen op te wekken. Maar toch verwachtte hy van den Vol kenbond veel heil, door het instellen van een permanent, internationaal gerechtshof en door vele andere organisaties, waar arbeidskwesties, financieels, economische en andere vraagstukken aan objectieve bestudeering zullen worden onderworpen en door verstandige samenwerking het lot der volken in moreel en materieel opzicht te verbeteren. Ter gelegenheid van de opening van de eerste by eenkomst van |den Volkenbond, hebben de toonaangevende bladen in de verschillende landen ook hun lier gesnaard, om den lof van den Volkenbond te bezin gen, die den wereldvrede moet voorberei den. En de geallieerde bladen hebben, met een blik naar het verre Westen, de Vereenigde Staten, daarbij de opmerking gemaakt, dat de vurige wenschen van de menschheid eerst dan in vervulling zullen zyn te brengen, als de bond alle beschaafde naties omvat. Maar menig Ententeblad heeft het ook en nu met den blik naar Duitschland gericht noodig geoordeeld er bij te voegeD, dat geen d6r vroegere vijandelijke staten zul kunnen worden toe gelaten, indien deze niet door hun daden hebben bewezen, bun slechte principes opgegeven, zich van hun boozen weg be keerd en hun misdryf bekend en geboet hebben. Wat de toelating van Duitschland betreft kan worden medegedeeld, dat een aanvrage daartoe van Berlyn nog niet is ingekomen. En waar8Cbynlijk ook wel niet zal inkomen, want een der Duitsche ministers heeft verklaard, dat Duitschland daartoe niet zou overgaan. Mocht de regeering tot toetre ding worden uitgenoodigd, dan zal zij daar aan gaarne gevolg geven. Van Oosten- ryk, Albanië en Bulgarye zyn intusschen aanvragen om toelating ingekomen, welke naar een speciale commissie verwezen zijn. o—o -o In bijzondere mate trekt thans de poli tieke toestand in Griekenland de aandacht. Venizelos heeft wel een zeer ernstige neder laag geleden. Uit de nadere berichten biykt, dat zyn aanhangers ver in de min derheid zijn»gebleven. Het 13 dan ook gedaan met de macht van Venizelos en hij heeft, onmiddeliyk nadat de offlcieele uitslag der algemeene verkiezingen bekend was, afstand van zyn macht gedaan en zich ingescheept naar Parijs. Hy heeft het land verlaten, dat hem eens als een redder en een koning inhaalde en thans zijn tegenstanders de overwin ning bezorgde. Voordat hij Griekenland verliet, heeft hy een proclamatie gericht tot het Grieksche volk, waarin hy ver klaarde, heen te gaan zondere bittere ge voelens. Zyn liberale volgelingen gaf hy den raad, zich by den staat van zaken neer te leggen en het vaderland boven de partij te achten. Rhallys, de leider der oppositie heeft de taak van Venizelos overgenomen. Hy heeft een nieuw kabinet gevormd en in handen van den door Venizelos aangeBtelden regent Koendoeriolis den eed afgelegd, waarin hy dezen den eisch gesteld heeft, af te treden. Als regentes zal nu optreden de koningin weduwe Olga, moeder van ex-Koning Kon- stantyn. Waarschijnlijk wordt thans de terugkeer van Konstantyn naar Athene voorbereid, doch de nieuwe regeering schijnt voorzichtig te werk te willen gaan, onge- twyfeld met het oog op de geallieerden, die van ex-koning Konstantyn niet veel willen weten. Konstantyn gaat zelf ook den voorzich- tigen weg. Hij heeft verklaard, niet anders te zullen terugkeeren, dan door het Griek sche volk geroepen. Hy wil het op een volksstemming laten aankomen. Verklaart de meerderheid van het Grieksche volk zich voor den ex-Koning, dan wordt dat voor de Opperste Raadsheeren wel een heel moeilijk geval. Zy hebben zich immers steeds voorstanders genoemd van het zelf- bestemmingsrecht der volken. In Athene schynt de toestand zeer ge spannen te zyn. Er hebben herhaaldelijk botsingen plaats tusscben de aanhangers van Venizelos en die van Konstantyn. Men vreest voor ernstiger gebeurtenissen. 0—0—0 Uit met Venizelos, maar ook van gene raal Wrangel kan dat worden gezsgd. Hy heeft voorgoed zyn rol uitgespeeld. Het leger van Wrangel is verpletterd en met een klein rampzalig overschot ,is hy aan boord van een kruiser uit Sebastopol moeten vluchten. Duizenden vluchtelingen zyn aan boord van schepen uit de Krim gevlucht en naar Konstantinopel gebracht. De bolsjewiki, die in den wintervorst een bondgenoot hadden gekregen, waardoor ze over het ys der zeeëngten de versterking bij Per6kop konden omtrekken, hebben een volledige overwinning behaald. Zy zijn thans weer baas in heel Zuid-Rusland. En thans krygt Oekraïne een beurt. Met een groote overmacht hebben zij een offen sief geopend tegen het leger van Petsljoera. Zy beschikken thans over groote voorraden oorlogsmateriaal op Wrangel buitgemaakt. Gevreesd wordt, dat ook Polen weereen beurt zal krijgen. Een aanleiding is spoe dig genoeg gevonden en de Sovjetregeering voelt zich thans weer sterker dan ooit. De toestand in het Oosten biyft zeer belang wekkend. TEXEL, 23 Nov. 1920. Tot ontvanger der registratie en domeinen alhier is bij Kon. besluit be noemd de heer R. van der Meulen, surnumerair der registratie en domeinen. Toezegging van beroep naar de Hervormde Gemeente den Hoorn alhier ontving ds. E, L. Smit te Boxmeer. Geslaagd voor 2en stuurman (groote stoomvaart) de heer A. Schaafsma, leer ling van de Zeevaartschool alhier. De bioscoop. Zaterdagavond liet het bezoek zeer te wenschen over, doch Zondagavond was de groote zaal weer geheel gevuld. Het programma, voor beide avonden hetzelfde, was weer met zorg samen gesteld en de aanwezigen zullen onge twijfeld volop genoten hebben. Het hoofd nummer „De man zonder genade", drama in 3 acten, was in hooge mate spannend. De overige nummers waren van komischen aard en gaven ruimschoots gelegenheid de lachspieren in beweging te brengen, wat dan ook niet werd nagelaten.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1