»i« u*. 3456 Woensdag: 8 December 1920. 34st" Jaargang1. leuws Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. !üg§ lil Binnenland. Gemengd .Nieuws. 9 it blad verschat! Woensdag- en Zstertiagmorgen ft. U idvertentiën daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. "ABONNEMENTEN BH ADVERTENTIEN worden aangenomen by cit Uitg Fmha LANSSV1L0 i DE ROOIJ, Parkstraat, Boaa op Tixi& LICHT OP! HOOGWATER Reede vau Texel. Donderdag 9 Dec. v.m. 7,58 5,°l§ ,?'1Z T EX EL, 7 Dec. 1820. Stemming Waalenburg. Sinterklaas. Sinterklaas is nietalleen liet feest van overvloedige mildheid, het is ook het feest der verrassingen, lazen wij dezer dagen en waarlijk wij ervaren telkenjare opnieuw de juistheid van die bewering. En het is niet alleen de Sinterklaas- dag, die in dat teeken staat, ook de Kerstdagen zijn van dezelide kracht en wij zouden er haast toekomen de maand December, die der verrassingen te wil.t n noemen. Hoe menigmaal heeft December ons verrast met sneeuw en ijs en was het dit jaar niet .December, die de zoozeer begeerde regens bracht? Neem verder de telken jare weder- keerende verrassing van een waarschu wing betreffende de betaling onzer be lastingen, neen, het is waarlijk met alken den 5den of den 0den December, zilfs Sinterklaas bindt zich daaraan niot uit sluitend. Zaterdag 4 December toch bracht hij reeds vergezeldvan zijn zwarte Piet een bezoek aan de Algemeene Bewaar school en bij eenige particulieren boven dien'. Zondagavond werd bij velen in huiselijken kring gevierd en Maandag.... onze kolommen bieden geen ruimte ge noeg. Zoo opgewekt en zoo algemeen is zeker het feest in jaren niet gevierd. 's Middags de kleintjes, uaar gewoonte, doch nauw was de a'ond gevallen of het wemelde van gemaskerden en de orgeltonen lieten zich hooren, terwijl een gezelschap als verpleegsters verkleede dames een inzameling hield voor het goede doel de kassen van onze liefda digheidsvereenigiogeu te spekken. -Mot hetzelfde doel, bewoog zich een gelijk gezelschap langs de straten, dat begeleid door de muziek van een trekorge), alias harmonica, een tweetal liederen zong en verkocht, gewijd aan Witte Kruis en Wijkverpleging, Wij' hopen en ver onderstellen, dat de beurzen op-het feest van mildheid niet gesloten zijn gebleven en dat 6en ruim bedrag aan de instel lingen kan worden afgedragen. De beer en zijn geleider, die bijna nooit bij de maskerade ontbreken, waren ook thans present en kooplieden van allerlei slag, plus bakers, mankeerden evenmin. Echter waren nu bovendien tot ons over-gekomeD, waardige vertegenwoor digers van allerlei naties en tijdperken, die men bij onze maskerade sedert lang niet zag. We willen de maskerade op een hooger peil brengen, hoorden wij laatst een der jongeren zeggen en werkelijk zij zijn daarin voor een goed deel geslaagd. Een Indiaansch opperhoofd bracht ons in gezelschap van een Romeinsch veld- beer een bezoek, een Cowboy uit de Wild-West kruiste onzen weg, terwijl wij even daarna werden toegesproken drojr een Chinees in optima forma. Ook Mephisto, de satan, ontbrak niet op het feest, Volendammertjes, ja wat niet al, 66U padvinder naar den eisch gekleed, een Schotsche Hooglander. Waarlijk onze herinnering laat ons bijna in den steek, nog een Spaansch toreador en zijn dame dienen genoemd, ook de woningnood, niet onaardig gedemon streerd, verdient vermelding en ten slotte de veelgeprezen burgerwacht. Inderdaad, het was een zeer geani meerd feest en het spijt ons slechts nader te vernemeD, dat er door meer deren zooveel aan Bachus is geofferd. Al kwamen geen onordelijkhedrn voor, voor'den goeden geest is zulks toch niet bevorderlijk. De Koord- en Zuid-Hollandsclre Rtdiliriguiaatscüappij. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Vrijwillige bijdragen in Nov.: J. J. R. den Burg f5.' W. K. G. den Burg f2.50. W. K Osch. f2 50. A. P. O'end f2, G. K. den Hoorn fl.— Fckapeiiïokkerij. Da CocTsdorj. Oudeschild7 Dec. Het vieren van het Sinterklaasfeest, door gemaskerd langs de straten te loopen begint van jaar tot jaar uit te slyten. Gisteravond kon men hier niet meer dan een 10-tal gemaskerden tellen. Reeds vroeg waren de kijkers van de straat en velen hunner in de Zeven ProvinciöD, waar lustig werd gedanst. Een man die met zijn schoonmoeder trouwt is stellig geen alledaagsche verschijning. Toch heeft zoo'n held zich voorgedaan, n.l. te Louisville, in den Amerikaansche staat Kentucky. Daar is Dinsdag j.l. ren zekere Thornton gearresteerd, toen hij op zyn huwelyksreis was met zijn bruid, die z'u vroegere schoonmama was. Het huwelijk tusschen een man en zijn vrouws moeder is volgens de wetten in Kentucky niet geoorloofd. Een paar weken geleden was de ge arresteerde van zijn vrouw gescheiden en na zijn arrestatie verdedigde hij zich voor den rechter met op te merken, dat, daar zijn vroegere vrouw nu zijn vrouw niet meer was, zijn vroegere schoonmoeder thans ook niet langer zijn schoonmoeder is en dat hij daardoor het recht had met haar te trouwen. Daar de rechter niet direct wist, wat hierop te antwoorden, is de zaak een week verdaagd. Blauxoe kolen Tot op heden kende men witte en zwarte steenkool. Tegenwoordig hoort men ook over blauwe kool praten. Hier onder verstaat men de nuttig-toegepaste kracht van ebbe en vloed. De Fransche minister van arbeid heeft medegedeeld, dat men beginnen zal met de voorbe reidende maatregelen voor het benutten der blauwe kolen. Het benutten ervan komt hierop neer, dat men door goed verdeelde water-verzamelplaatsen, waar in men een geregeld afwisselende vulling en lediging doet plaats nebben, turbines in werking kan brengen, die een gelijk- matigen arbeid prestoeren en electrische dyoamo's in beweging houden. Frankrijk is bijzonder geschikt om uit de bewe gingen der zee deze onuitputtelijke bron van levende kracht te winnen, daar de kust minstens 1500 K.M. lang is. Vooral ook, daar Frankrijk, wat zijn kolen betreft, op zijn buren aangewezen is, heefc het groot belang bij het verkrij gen van andere beweegkracht leverende hulpmiddelen. Bezuinigen. Tot, gemeentelijk 2en bezuinigings- inspecteur te Amsterdam, is benoemd de heer R. Borger (w.i) plaatsvervangend lid bij den Octrooiraad, te Rijswijk (bij den Haag) Hst nadéelig saldo op de begrooting voor den Koninkl. Schouwburg te's Gra- v 'i.a/'i voor 1931, is door bezriniging met f 30*000 verminderd. ■Ji :iVj -fflrrlMr vr'Vrij? Abonnemetilsprys per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. HM Prp» der AdvertenMn; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 4 Dec. tot en met Vrijdag 10 Dec. voor rijwielen 4,20 uur, voor rijtuigen 4,50 uur Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 10 11 12 13 14 15 8,36 9,11 9,45 10,19 10,54 11,30 VYUCIlOUOg n - Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 772 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Beperkte dienstregeling van 6 December 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m Nieuwediep 9,15 12,10 n.m. 4, Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep: 8,45 4.— Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9.06 10,25§ 1-30 12,37 3,25 1.54ft £42 4,°8" 6,30 4 29§ 8.45 725 9,40 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 9,15 I''40 6'07§ 1048 o 57 10,48 lUlf 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zondag. ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Bij de Maandag gehouden stemming voor een hoofdingeland voor den polder Waalenburg werd de heer Dr. J. Timmer herkozen met 30 stemmen 3 stemmen waren uitgebracht op den heer Jb. Roeper Kz. Bekijkt men een oude Hollandsche kustkaart waarop de strandingsplaatsen van schepen staan aangeteekend, dan ziet men dat de kust bezaaid is met gestrande vaartuigen. In het begin van de vorige eeuw, toen de scheepvaart uitsluitend uit zeilschepen bestond, de kust- verlichting zeer gebrekkig was en aan kust- wachtdienst nog niet gedacht werd, was het stranden van schepen op onze kust in de herfst- en wintermaanden aan de orde van den dag. De kustbewoners deden met hun gebrekkige hulpmiddelen wel alle mogelijke moeite de schipbreukelingen te redden, somtijds ten koste van hun eigen leven, toch faalde dikwijls hun menschlievend werk, waardoor veel menschen- levens verloren gingen. Dit gaf aanleiding dat den 11 Mei 1824 te Amsterdam door eenige personen eene Maatschappij werd opgericht, door hen, „Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingmaatschappij" genoemd, die de kustbewo ners beter in staat zou stellen pogingen tot redding van schipbreukelingen aan te wenden. Vanaf ter Heide bij den Nieuwen Waterweg, noordwaarts tot en met Schiermonnikoog wer den langs de kust op verschillende dorpen ge schikte bootenen wippertoestellen ge-staticn- neerd. Zij worden bevaren en bediend door bekwame mannen, die zich vrijwillig aanmelden en bij eventueelc strandingen hun leven wagen omdat van anderen te redden. De pogingen tot redding worden door de Maatschappij be loond door premiën en loffelijke getuigschrif ten, terwijl op 60-jarigen leeftijd aan de be manning der reddingbooten een bescheiden pensioen wordt toegekend. De belooning voor de bemanning der redding booten, het onderhoud der booten, bootenhuizen en reddingsmiddelen kost de Maatsch. veel geld, dat uitsluitend door vrijwillige bijdragen wordt 'opgebracht. Alleen te Texel werd in den loop van 1920 vanaf 1 October 1919 tot 1 October 1920 voor de vier stations op het eiland ge zamenlijk f2423,87'/s uitgegeven voor onder houd der boothuizen, reddingsmaterialen, beloo ning der roeiers, salaris en pensioen. In de laatste jaren is het de Redding-Maatsch. nog steeds mogen gelukken de uitgaven onge veer te doen dekken door de inkomsten. Thans zijn echter de kosten van het reddingwezen, tengevolge de stijging van de prijzen der materialen en van de loonen, veel grooter dan de inkomsten, zoodat het stamkapitaal' door de oprichters bijeengebracht, moet worden aahge- sproken. Zal de N.- en Z.-Holi. Redding Mij. haar menschlievend werk kunnen blijven waar nemen en zal zij rekening willen houden met de ontwikkeling van de techniek, d.w.z. door aanschaffing van meerdere motorreddingbooten, zooals de „Brandaris" te Terschelling, dan heeft zij veel geld noodig. Het is dan gewenscht dat het kapitaal wordt versterkt door vorming van een bouwfonds, waaruit de kosten van de bouw van nieuwe reddingbooten en ander materiaal, kunnen bestreden worden. Hier voor denkt de Maatsch. ongeveer vier ton noodig te hebben, waarvoor reeds de hejft is bijeen gebracht. Volgens het jaarverslag van de Maatschappij over 1919 is het aantal contribuanten thans ongev. 1600. In Duitschland was dat voor den oorlog 55000 en is thans nog 39000. Waarom moet dat in ons land minder zijn? Helpt daarom de Redding-Maatschappij in haar edel streven door een jaarlijksche bijdrage of door een bijdrage ineens te offeren. De bemannin gen der reddingbooten offeren als het noodig is hun leven, offert gij nu een weinig van uw geld, opdat hun dan de beste reddingmiddelen kunnen worden gegeven- Die de Redding-Maatschappij wenscht te steunen kan zich opgeven bij het Hoofdbe stuur, Keizersgracht 450 te Amsterdam of bij den secretaris van de commissie van Plaatselijk Bestuur te Texel, den heer P. Bossen. Elke bijdrage, hoe klein ook, is welkom. Tegelijk geeft dit gelegenheid de jeugd eens te wijzen op het beschadigen en vernielen van de boothuizen, waarin de reddingsmaterialen zijn geborgen. Ondoordacht, de jeugd eigen, brengen zij de Maatschappij, bij het vernielen van dakpannen en ruiten, of het snijden en kerven in het hout, op .groote onderhouds kosten, wat toch zeker hun bedoeling niet is. Aan ouders en opvoeders der jeugd wordt beleefd verzocht de boothuizen en reddings middelen der Maatschappij in bescherming te nemen, door de jeugd zoo nu en dan het doel van de Redding-Maatschappij onder het oog te brengen. Ingez. In verband met een in verschillende bladen voorkomend berichtje, dat men in Friesland Texelsche schapen heeft ingevoerd, om daar mede het Friesche schaap te kruisen, wordt ons van bevoegde zijde gemeld, dat dit niet juist is. Een afdeeling van de FriesJhe Maatschappij van Landbouw heeft, bij wijze van proet, een veertiental ooien en één ram van Texelsch ras aangekocht met de bedoeling er zuiver mede voort te fokken en er een stamboek van aan te leggen. Wanneer de resultaten dezer proef goed zijn, zullen waarschijnlijk in Friesland meerdere Texelaars worden ingevoerd. Ook in Groningen heeft men stamboek aan gelegd van het Texelsche schaap. Men heeft daar reeds 6 fokkers, die te samen over ruim 100 stamboekdieren beschikken. Voor Groningen is het Texelsche schaap van buitengewoon groot belang, omdat dit schaap ongetwijfeld het kwelderschaap is. Behalve dus in Noordholland hebben wij stamboeken voor Texelsche schapen in Lim burg, Groningen en Friesland. Het schijnt ons toe, dat de vraag ernstig overwogen dient te worden, of het niet ge wenscht is een Nationaal Schapenstamboek op te richten. Ingez. Vorige week Dinsdag gaf de aociteit „Vrien denkring" alhier een feestavond aan haar leden en gei'ntroduccerden. Dank zij de bereidwilligheid van eenige dames en een aantal leden, werd een keurig programma afgewerkt. Behalve het kluchtspel „De macht der vrouw" door Rentenaar, werden een 'aantal zangnum mers en voordrachten gegeven en, 't moet ge zegd worden, op onberispelijke wijze uitge voerd. Het feestlied „De Soos", behelzende de ge schiedenis der sociëteit, vanaf de oprichting, verwierf ook grooten bijval. Jammer, dat de zaal, slechts gedeeltelijk ge vuld was. Naar men ons mededeelt was het bal, ook al door de slechte opkomst, niet geanimeerd.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1