De Heldersche Meubeltransport en Sleepondeming Van week tot week 27 Nov.—5 Dee. De lezers van het kort verslag kragen in de laatste dagen waar voor hun geld. De Kamerdebatten, en wat daarbij behoort en niet behoort, waren in de afgeloopen week byzonder intressant. Het heeft er gestormd in de Kamer, toen minister de Visser op zyn stuk bleef staan, wat zyn salarissysteem voor de onderwijzers betreft en na het spannend slot, waarbij het een haar scheelde of het Kabinet was over de onderwijskwestie gevallen, kwam het tot opgewonden tooneslen en werd zelfs tegen een der Kamerleden samengespannen, om hem z^jn tegenstemmen eens terdege in te peperen."Intusschen heeft Minister de Visser zijn zin gekregen, al was het dan ook slechts met de hëlft plus één. Het salarissysteem blijft gehandhaafd en alleen eenige ver betering in de cijfers mag verwacht worden. Van de regeeringstafel is vooral het motief der financieels onmogelijkheid naar voren gebracht. ,Het zal haar straks nog heel dikwijls op haar brood worden gelegd. Vooral bij de Oorlogsbegrooting, met haar vele millioenen meer. Het zal aan pogingen om het cyfer naar omlaag te brengen zeker niet ontbreken en spannende debatten staan te wachten. —o—o—o— Zullen er Hollandsche soldaten naar Wilna worden gezonden? Zooals men weet heeft de Volkenbond ook de Nederlandsche regeering uitgenoodigd voor de expeditie naar Wilna, tot regeling van de volks stemming 100 man .beschikbaar te stellen. Ook weet men, dat door onze delegatie te Geneve, daaromtrent nadere voorwaarden en inlichtingen zyn gevraagd. Ja, men weet dat allemaal, maar niet van de Neder landsche regeering zelf. Men heeft het uit Geneve moeten vernemen. Ook tot de Scandinavische rijken ls een dergeiyk ver zoek gericht, tegeiyk met dat aan onze regeering. En daar is men er al klaar mee, hebben zelfs de volksvertegenwoordigers hun flat reeds gegeven. Hier te lande weet men officieel nog niets. Wat heeft onze regeering met het verzoek gedaan P Het Hbld. vernam, dat minister van Kar- nebeek met het opstellen van het antwoord bezig is. Een enkel Londensch blad weet al dat de Nederlandsche regeering geweigerd heeft. Maar de Sphinx te Den Haagzwygt en niemand bsgrypt eigenlijk zooveel ge heimzinnigheid. Het Kamerlid van Doorn tracht nu de regeering uit haar tent te lokken, door de tot den minister van buitenlandsche zaken gerichte vraag, of de regeering omtrent het verzoek van den Volkenbond niet eenige mededeeling kan doen. De minister zal nu wel antwoorden en wie weet hoe gewichtig ZEx zal doen. o o—o De Engelsche regeering zet met onver zwakte kracht haar actie tegen de Sinn Fein voort. Niet alleen in Ierland, maar ook in Londen, Glasgow en andere steden hebben tal van arrestaties plaats gehad, waarbij opnieuw Sinn Fein complotten aan het licht werden gebracht. In Ierland worden thans allen, die met de Sinn Feiners in verbinding staan, gevangen gezet. De regeering zal deze allen in concentratie kampen onder brengen. Verder worden de moordpartyen byna dadelijk door re presailles op den voet gevolgd. Intus8Cben schijnt er thans druk achter de coulissen te worden gewerkt, om tot een wapenstilstand in Ierland te komen. Het schijnt uit te gaan van het gemeente bestuur van Dublin en Lloyd George heeft reeds bij voorbaat zyn medewerking toege zegd. 't Is te hopen dat het lukt. —oo—o De Italiaansche Kamer en de Senaat hebben hun goedkeuring gehecht aan het verdrag van Rapallo en verwacht wordt, dat de Slavische constitueerende vergade ring te Belgrado een geiyk besluit zal nemen, als haar den 10 dezer het verdrag ter ratificatie wordt voorgelegd. Maar één is er, die het met dit alles lang niet eens is en dat is d'Annunzio, de dichter-politir cus-krygsman. Hy heeft Fiume „veroverd" en het plechtig ingelijfd bij Italië en wil zich tbans niet neerleggen by een verdrag waarover men niet eens zijn advies heeft gevraagd en waarmee op eenmaal een streep i3 gehaald door de schoone dichter- ïyke bladzijde, die hy «i schreven heeft in het boek van Italiè'a historie. In dichter- heelt reeds vele gunstige ge- tjj tuigenissen van Toxel's inge- g, zntenen ontvangen. a Wij hebben de grootst mogelijke g ss verhuiswagen beschikbaar, die g, ga met de boot mee kan. Bestelt bij 0 Jb. HAEJEE Zn. Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. Eigen Tapissières Eigen stal. lijk gestelde proclamaties heeft hy Fiume en Dalmatië voor Italië opgeëischt en nu de Italiaansche regeering „verraad" pleegt aan Italiës nationale zaak, zal hij zich met hand'en tand verzetten. Zoo vertelt hy tenminste in allerlei snorkende procla maties. Tot zyn laatste snik zal hy strij den tegen het onrecht, dat men Fiume wil aandoen en zijn stervenskreet zal nog een laatst protest zyn daartegen. De Italiaansche regeering, die thans de geheele volksv6rtegenwoordgiing achter zich weet, neemt maatregelen om de be sluiten van Rapallo te doen eerbiedigen. Nadat d'Annunzio met een hooghartige weigering geantwoord had, op het ultima tum om zich met zijn troepen uit de by het verdrag aangegeven gebieden terug te trekken en ook zijn soldaten geen gehoor hadden gegeven aan den eisch om zich weer bij het leger te voegen, heeft de regeering bevel gegeven het land van Fiume te blokkeeren. Die blokkade is een feit ge worden. De bataljons carabinieri van gene raal Gaveglia hebben Fiume te land van de buitenwereld afgesloten, terwijl de vloot voor de blokkade ter zee zorgt. Te Rome hoopt men, dat de blokkade voldoende zal zyn, om d'Annunzio tot andere gedachten te brengen en schijnt men voorloopig nog niet aan vijandelijk heden van intensiever aard te denken. Door d'Annunzio is echter de boodschap naar Rome gezonden, dat als de blokkade voor 5 dezer niet zou zyn opgeheven, hy zich met Italië op voet van oorlog zou achten. Het moet dus worden afgewacht, of het schaap zoo'n zachten dood zal hebben, als men te Rome hoopt, Intusschen heeft de diohter-krygsman, behalve een aantal dichterlijke piotesten ook een afgezant naar Rome gezonden, om de regeering zyn standpunt uiteen te zetten. Hij beschouwt zich biykbaar als een onafhankeiyk potentaatje,^die aan geen mensch verantwoording schuldig is en doen kan wat hij wil. De groote vraag is echter of de bevolking van Fiume het met hem eens is. Berichten van daar melden, dat deze zich ernstig bezorgd gaat maken over den gang van zaken. En niet zonder reden, heeft het hoold der geestelijkheid te Fiume zich met een verzoekschrift namens bet volk tot den dichter-veroveraar gewend, met de bede den vrede toch geen hinder palen in den weg te leggen. D'Annunzio heeft geantwoord met het afkondigen vaq de mobilisatie van alle personen van 18 tot 52 jaar en zelfs de meisjes en vrouwen wil hij in een soldatenpakje steken. Men mag benieuwd zyn hoe dat alles afloopt. Zal het een drama of een klucht worden Den Hoorn, 5 Dec. Alhier zijn aan bet strand bij paal 8 aangespoeld, zeveD vaten olie merk H. de Haan-Zoon olieiabiiekanten Rotterdam Ze zijn i^oor den strandvonder alhier opgeborgen. De Cocksdorp. Zaterdag tegen den avond brandde de bouwschuur, beboorende bij de hoeve „Nieuw Bieda", bewoond door den beer A. Guiijam, tot den grond af. Een groote voorraad vlas, waarvan ook een deel aan zekeren Kr. de Bokx toebehoorde, en een partij hooi en stroo weiden gehtel door het vuur verteerd. Vijf stuks hoornvee kwam in de vlammen om, terwijl alle paarden, negen in getal, met levensgevaar werden ge red door P. de Waard, die ook het eerst den brand ontdekte en de bewoners waai schuwde. D< woning kon behouder blijven door het. rat houuen met wal er. De schade is by verschillende maat. schappijen door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het Sint Nicolaasfeest is hier in de beste orde afgeloopen. Het aantal ge- maskerden, hetwelk zich vertoonde, is echter wel eens grooter geweest. Slechts enkelen hadden veel werk van de mas kerade gemaakt. Een goed idéé van eenige was om een inzameling te houden voor een oud echtpaar alhier. Er werd voor ruim f20 op de aan geboden lijst geteekend. In de beide hotels werd gelegenheid tot dansen gegeven. Prijzen van landerijen. Een medewerker in Friesland schrijft aan het „Hbld." Yoor eenige dagen kwam in dit blad een artikel voor, waarin werd mede gedeeld, dat in de provincie Groningen, door de daling van de prijzen der diverse graoen, ook de koopprijzen van het land terugliepen en de huurpryzen daalden. Het begin van de reactie was daar dus gekomen en een verdere daling zou te wachten zijnj Wij kunnen een en ander niet beoor- deelen alleen wijzen wij er op, dat de toestand in Groningen dan veel met dien in Friesland verschilt. In Friesland is het land, zoowel het bouwland als weiland, onverschillig of het gelegen is op de klei of op den zandgrond, nog even duur als vroeger; vaak nog duurder. Op de verpachting van losse landerijen of boerderijen, op de verkoopingen van vee- of bouwboerderijen worden prijzen bedongen, die niet lager maar beduidend hooger zijn, dan de prijzen die betaald werden. Eén staaltje uit velen van rescenten datum. In de gemeente Schoterland zijn verleden week landerijen verkocht, bestaande uit bouw- en weilanden waarvan prijzen 10 a 20 pCt. hooger liepen dan verleden jaar. Men biedt tegen elkaar op bij publieke verkoopingen of verhuringen, al hooger en hooger, omdat het aantal gegadigden steeds heel groot is en men denkt dat de uitkom sten van het bedrijf die prijzen wel toelaten. Het is heelemaal geen wonder meer, wanneer op boerderijen, gelegen op den zandgrond, een jaarlijksche pacht gebo den wordt van f 200 per koe, die op de boerderij gehouden kan worden. Wel is in den laatsten tijd het rund vee wat in prijs gedaald, maar het is en blijft toch nog duur. Wil de vee houder een goede, jonge melkkoe koo- pen, dan moet hij al gauw f 600-700 neertellen. De schapen en varkens zijn ook niet zoo duur meer als vroeger, al blijven ook deze prijzig. De veeprijzen zijn dus lager en toch blijven de landprijzen zeer hoog. Waar schijnlijk het gevolg van de hooge melk prijzen die gemaakt worden. Andere oorzaak kunnen wij er tenminste niet voor vinden. Weeldebelasting. Het dagelijksch'bestuur van den A.N. W.B., Toeristenbond voor Nederland, hetwelk de meening is toegedaan, dat het houden van een rijwiel geen ken- teeken is van bijzonderen welstand en dat dit zoo practische en voor velen on misbare voorwerp geen weelde kan wor den genoemd, heeft zich tot den Minister gewend met het verzoek, de rysvielen en cq. hun ODderdeelen als belasting object uit het ontwerp tot heffing van „Weeldebelasting" te willen schrappen. Tot prijsdaling gedwongen. De bakkers te Finsterwolde (Groningen) hielden den prijs van het grot rogge brood maar steeds op 60 cent per 2,8 ko. niettegenstaande de roggeprijs aan merkelijk ,vas gedaald. De burgemeester heeft daarom, zoo lezen we in het N. v. d. D., den bakkers aangeschreven om den prijs spoedig en belangrijk te verlagen, daar anders zal worden voorgesteld,dat de Gemeenteraad in de broodprijzen regelend optreedt. De bakkers hebben daarop den prijs gebracht sp 56 cent. Daar zijn ze nog. De Prins had dezer dagen het Gor telscb jachtgezelschap uitgenoodigd voor drijfjachten op grof wild in de omstreken van Hoog-Soeren en Wiessel. Er werd gedurende tW9e dagen gejaagd, 's mor gens op herten, 's middags op wilde zwijnen. Het gezelschap, uit 18 deel nemers bestaande, heeft in totaal 8 herten geschoten en 160 wilde zwijnen. Snel bauwen. De eenige manier om uit den woning nood te geraken, heeft minister Aalberse gezegd, is dat er snel en goedkoop en veel gebouwd wordt. Over deze Ministerlijke Columbus-ont- dekking maakt de redacteur van het Bouwkundig Weekblad zich een beetje vroolijk Snel bouwen Dezer dagen zoo verklapte de heer Mieras vertelde een architect mij eens een groote, royale woning voor een rijken mijnheer te hebben gebouwd. Daaraan kwamen te pasmevrouw, mijnheer, het bouwtoezicht en de aan nemer. Thans heeft hij het genoegen een een voudige werkmanswoning te bouwen, waaraan te pas komen de Minister van Arbeid en zijn collega van Financiën, de afdeeling Volkshuisvesting van het Depar tement van Arbeid, de Hoofd-Inspecteur van de Volkhuisvesting, de Inspecteur van de Volkshuisvesting, Gedeputeerde Staten, Gemeenteraad, Burgemeester en Wethouders, het veelkoppige Bestuur van een Woningbouwvereeniging, het 2ouw- en Woningtoezicht, de Woning- dienst, de Gezondheidscommissie en de Schoonheidscommissie, terwijl hem thans nog de aangename kennismaking met het bestuur van een Bouwgilde of van een Coöperatieve arbeiders-associatie te wachten staat. Hij vertelde met een gelukkig gezicht zelf lid te zijn van de Fabricage-Com- missie, zoodat zijn project aldaar slechts 14 dagen is blijven hangen. Intusschen vond hij zijn honorarium niet meer in overeenstemming met zijn gepresteerden arbeid. Hoe was het mo gelijk. Toen bij dit echter aan de auto riteiten kenbaar maakte keek iedereen den anderen kant op. De man heeft zich thans in verbinding gesteld met de commissie voor de geschillen over het honorarium van architecten, voor bouw werken voor woningbouwvereenigingen en in het algemeen voor woningen voor 'de volkshuisvesting. Snel bouwen. Wat? De nieuwe tijd. Het gebeurde in een onzer groote steden, vertelt de Stand. De daar gevestigde slager X, heeft een flinke zaak en een tamelijk uitgebreid personeel. Volgens de nieuwe Arbeidswet moet het personeel een vrijen middag per week hebbendien kreeg het Donderdags. De heeren besloten dien middag ge zamenlijk gezellig kdoor te brengen, op de rolschaatsenbaan van het restaurant „De Zon", Zij zwierden er lustig op los en dron ken hun glas op „den vrijen middag," de nooit door een slagersbediende ge kende weelde Het zal vijf uur geweest zijn, toen bij slager X, de telefoon waarschuwde. Hallo! met X. Ah zoo! U spreekt met „De Zon". Kunt u mij dadelijk 10 pond leverworst laten bezorgen Het spijt mij wel, maar ik heb niemand aan de zaak, de lui hebben den vrijen middag. Dat is jammer, ik moei ze direct hebben voor een gezelschap, dat hier is en leverworst wenscht. Nou enfin, het is wel vervelend, maar dan spring ik zelf maar even op de fiets 1 Toen X met de worst binnenstapte, zag hij zijn getrouwen, rond de tafel, wachtend op den hartigen hap. Of hij raasde of lachte is niet bekend maar dat hij reden had tot voldoening, dat zijn personeel zijn worst lust en hem de klandizie gunde, is zeker buiten kijf Vanwege de Engelsche regeering is aan mej. de wed. Marijs, 'te Arne- muiden, wier echtgenoot door een onge luk met een Engelsche mijn om het leven is gekomen f3000 uitgekeerd. Aan den heer^W. v. Belzen, die bij hetzelfde ongeluk zijn kleeren, enz. ver speelde, werd f300 uitgekeerd. Ook die geleerden zijn het nog niet eens. Onder de leden van het Genootschap van leeraren aan de Gymnasia is een referendum gehouden over het spelling vraagstuk. Blijkens den uitslag, medegedeeld in het weekblad voor Gymn. en Middelb. Onderwijs, bleken voor de vereenvou digde spelling ,67 pCt., voor de regee- ringsspelling nog geen 13 pCt, voor de Vries en te Winkel 6 pCt, voor de spelling staatscommissie nog geen4pCt blanco of tegen 10 pCt.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2