ast s§ SS i<k ïtw* S° 3463, Vrijdag 31 December 1920. 34st# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Iptor- tn Bootdlcnst. Binnenland» liemengd Nieuws* FEUILLETON, Dit blad vcrschflnt Woemdsj- enEaterdajmorgen tdvertentlön daagi voor de uitgave vóór 1 aar nam. ABONNIMENTEN en A®VERTENTIEN worden aangenomen bfl da Uiig, Ei*ma LANGEVSL9 ft ÖE ROOIJ, Parkstraat, Boafl otTlxia LICHT OP! Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Beperkt* dienstregeling van 6 December 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen TEXEL. 31 Dec. 1920. H. 51, T. Landbouw. Uitvoering Alg. Bewaarschool. Oosterend. drukte formulieren verkrijgbaar gesteld voor de ingezetenen om hun reclame tegen de belasting bij den gemeenteraad te kunnen indienen. Slapte. Te Valkenswaard worden de stoom schoen fabrieken der firma's Gebr. Bots on Van den Besselaar en Zn. de volgende week wegens slapte gesloten. Aan ruim 100 werklieden der cacao fabrieken van de firma Bensdorp te Bussum is ontslag over 14 dagen aan gezegd. De hikziekte, Volgens verschillende berichten komen de laatste week weer nieuwe gevallen voor van de „hikziekte", die ook iu het begin van dit jaar in ons land zich voor deed. Evenals toen verloopt de ziekte ook thans zeer mak. Wel hindert het hikken don zieke natuurlijk zeer, berooft hem dikwijls van zijn rnst en maakt angstig. Maar gelukkig Is voor onge rustheid, althans bij de vormeü, die hier te lande gezien werden, geen reden. Sluitingsuur postkantoren. Naar aanleiding van het bericht, dat het plan bestaat de postkantoren des middags van hal/één tot twee uur te sluiten, meldt men dat dit ook te Vlis- singeD en Middelburg reeds enkele weken geschiedt, tengevolge waarvan het te 2 uur aan alle loketten zeer druk is. Prijsverlaging van cokes. do Tel. verneemt, dat behalve dat nu de distributie van gaskolen is opgeheven binnenkort ook een tweede prijsverlaging der gaskolen verwacht kan worden. Ook de verkoop der cokes van de gasfabrieken is vrijgesteld. Van het groote aantal opgelegde stoomtrawlers te IJmuiden is dezer da gen reeds één gerechtelijk en één vrij willig verkocht. Binnen enkele weken zullen wederom drie dezer schepen op last van de rechtbank in publieke veiling gebracht worden. Hot botroit hier vaar tuigen die destijds duur gekocht waren, toen het der visscherij voorspoedig ging, doch nu het e9rst als slachtoffers van de crisis in de visscheiij vallen. Sajet goedkooper. Eenige groote sajetfabrieken te Leiden hebben Dinsdag de pi ijzen harer sajet aanzienlijk verlaagd. COURANT. Abennemenltprtit per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door - geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pr$t dtr Advtrtentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Orooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 1 Jan. tot en met Vrijdag 7 Jan. voor rijwielen 4,25 uur, voor rijtuigen 4,55 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 30 Dec. v.m. Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woansdag 31 1 2 3 4 5 Jan. 12,- 12,39 1,30 2,24 3,27 4,42 5,53 Das namiddags ls het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/5 uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur. tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Vertrek Texel 7,45 v.m. 11v.m. 2.45 n.m Nieuwedlep 9,15 12,10 n.m. 4, Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwidiep: 8,43 4-— Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 0,30 9.06 7,28 sneltrein 9,00 10,25§ 1.30 12.37 3,25 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8'01§ n'ln 9,15 ll.fO 12.24§ 3,1 3,03 6,01 6,°7 9-04 8,57 10,48 llillf 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typisobelotgevallen vaneen gevangme ia Engeland door STEVENSON. 690 Ik ben overtuigd, dat ge het voor iets zeer onschuldigs hebt gehouden de held van een courant-artikel te zijn. Ge hebt gedacht, dat uw geheim goed bewaard was. Maar dat is niet het geval. Een ge deelte van Engeland heeft reeds den naam Champdivers op de lippen. Over een paar dagen zal hij door de heele pers gaan. Stel u dat eens goed voor. Toen mijn vader geboren werd maar dat is een andere geschiedenis. Laten wij tot onze zaak te- rugkeerenwij hadden met twee zulke gevaarlijke elementen te doen: uwen neef en de courant. Hij gehoefde slechts een blik op dat artikel te slaan en wij zouden verloren zijn geweest. En laat mij er hier nog bijvoegen, dat dit de courant is, welke uw neef geregeld leest. Ik ben er zeker van dat hij haar in den zak had. Neem mij niet kwalijk, mijnheer, zeide ik Ik ben onrechtvaardig geweest. Ik heb het gevaar niet op den rechten prijs gesteld. °Ik geloof dat u dat nooit doet, zeide Viii Maar die samenkomst in de zieke- kamer... Heel matig bezocht was de vergadering van de afd. Texel, Woensdag j.l. in hotel „de Oranjeboom" gehouden. Nadat de voorzitter de vergadering te ruim half elf met een kort woord heeft geopend, doet de secretaris voorlezing van de notulen van de beide laatste vergaderingen, die onder dankzegging voor de nauwkeurige notuleering door de vergadering worden goedgekeurd. De ingekomen stukken, van zeer weinig be lang, worden voor kennisgeving aangenomen, waarna uitreiking van de op den Fokveedag behaalde prijzen voigt, voor zoover mogelijk. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren A. Eelman Dz. en IJ. Lap. De voorzitter, de heer H. W. Keesom, wordt met op een na algemeene stemmen herkozen. Vervolgens brengt de secretaris als afge vaardigde verslag uit van de algemeene ver gadering te Amsterdam. Hieruit blijkt, dat de contributie is verhoogd tot f 5,— en dat in de zaak van der Molen een commissie is benoemd, die de kwestie nader zal onderzoeken en van hare bevinding verslag doen. Naar aanleiding van het besluit tot verhoo ging der contributie, wijst de voorz. op het groote belang van organisatie in 'de moeilijke tijden, die hoogstwaarschijnlijk in de naaste toekomst landbouw en veeteelt staan te wach ten. Hoe de landbouwers en veehouders alsdan een krachtige vereenigingzullen noodig hebben, om voor hunne belangen op te komen die ze in de Holl. Maatsch. hebben gevonden. Spr. dringt er, in dit verband, bij de leden op aan, in de contributieverhooging geen motief te vinden om voor het lidmaatschap te bedanken. Een voorstel betreffende keuring van wol op den fokveedag, waardoor de veehouders zouden kunnen zien, welke soort wol het meest ge- wenscht is, wordt ter nadere bespreking aan gehouden. Nadat nog door den heer Schumaker eenige mededeelingen zijn gedaan betreffende de Land- bouw-Onderlinge op Texel, wordt de vergade ring, met een terugblik op het jaar 1920, dat zich als een alleszins gunstig jaar heeft ge kenmerkt en met de beste wenschen voor 1921 gesloten. En reken de uitkomst niet, maar tel het doel alleen. Mogen wij den voorz. van de Bewaarschool gelooven, dan zal het batig saldo ditmaal heel klein zijn, tenzijmeerdere collecten in de zaal, gedurende het bal, daarin nog een wijzi ging ten goede hebben aangebracht. In zijn openingswoord bejammerde de voorz. het ten zeerste, dat de traditioneele 2e Kerstdag dit jaar voor de bewaarschool verloren ging en voegde er den wensch aan toe, dat dien dag voortaan de zaal van hotel Texel ter be schikking zou zijn, omdat de instelling het zonder dat financieel voordeeltje moeilijk kan stellen. Dat was inderdaad zeer gevaarlijk, viel de heer Romaine mij in de rede. Maar uw oom had het zoo bevolen, mijnheer Anne, en wat kon ik dus doen. Kon ik tegen uw oom vertellen, dat gij de moor denaar van Goguelat zijt? Toch niet, niet waar? Neen, zeker niet Daardoor zoudt u 't nog erger gemaakt hebben. Wij bevonden ons inderdaad in een zeer onaangename positie. En u besefte ook thans nog niet den omvang van het gevaar, antwoordde hij. Het was noodzakelijk, dat uw neef het huis uitging en dat zoo spoedig moge lijk, U moet van avond nog vertrekken en hoe zou dat mogelijk zijn geweest, indien uw neef zich in de aangrenzende kamer had opgehouden? Ziet u, daar zat de moei lijkheid. Maar zou mijn oom hem niet hebben kunnen verzoeken het huis te verlaten, vroeg ik. Dat is niet zoo eenvoudig als het u toeschijnt, hernam Romaine. Dit is het huis van uw oom. dat is waar, maar ook dat van uwen neef. Hij heeft zijne kamer? hier sinds dertig jaar gevuld met een hoop prullen, korsetten en poederdoozen en zulke dingen meer, en niemand kon bewe ren dat die niet zijn eigendom waren. Wij hadden weliswaar het volste recht hem te verzoeken heen te gaan, maar hij had het zelfde recht om te antwoorden: Ja, maar Een financieel succes was alzoo de uitvoe ring van U. d. I. Woensdagavond in hotel Texel niet, al was het bezoek goed te noemen, voor de uitvoerenden was het succes echter enorm. De openingsmarsch bracht er de stemming reeds in, een warm applaus loonde de uitvoe renden. De cellist zette dat voort, voor hem moest, de beide keeren dat hij voor het voet licht kwam, gehaald worden. Veel lof komt toe aan de beide „slachtoffers der nieuwe wo ningwet. Grimeering, aankleeding, voordracht en zang, het was in een woord uitstekend. Echt inslaand was de toevoeging aan 't slotcou plet betreffende de Texelsche toestanden. Ze deed aan den Nieuwjaarswensch van Thomas- vaer en Pieternel denken, door de ondeugende lof op ons goedkoope electrisch licht, onze eigen stoombootdienst en onze plaatselijke belasting. Aardig was ook het bis-couplet, met een be roep op de mildadigheid ten bate van de be waarschool. Hoe lief gezongen en mooi gespeeld werd vervolgens het komisch zangduet „de twee weduwtjes". Hoe natuurlijk was vooral liet slot, toen de onderlinge naijver tot uiting kwam. Gelachen en geapplaudiseerd is er, onbedaar lijk. Den hoofdschotel „de zuster van Jocrisse", klucht in twee bedrijven, werden als gevolg van het reeds genotene hooge eischen gesteld. Er is in alle opzichten aan voldaan. De klucht sloeg in van begin tot eind en aan het slot vooral was de stemming van het publiek enthousiast. Aan het applaus scheen geen einde te komen. Waarlijk de avond Is meer dan geslaagd, al is het dan misschien niet financieel. De dank aan de leden van U. d. I. en aan hen, die gastrollen vervulden, door den voorz. gebracht, was ruimschoots verdiend. Bij den heer P. Bakker Pz. alhier, staat een pereboom voor de derde maal in bloei, 't Be treft hier niet een enkel bloempje, maar een tamelijk groot aantal. Zeker wel een bijzon heid I Het Nut van Dinsdagavond was tamelijk goed bezocht. Mej. Kroes van Zaandijk trad voor de vergadering op en ze heeft bijzonder goed voldaan. Met diepe aandacht werd ge luisterd naar de keurige voordacht van „Ver geven", tooneelstuk in 3 bedrijven, van Ina Boudier-Bakker. Mej. Kroes beschikt over een buigzame stem, die de karakters buitengewoen goed weer geeft, en de gestes zijn niet overdreven. Men heeft hierbij onverdeeld genoten. Ook de daarna gegeven comische voordrach ten kwamen zeer goed tot haar recht. De voorzitter bracht hartelijk dank voor dit tweede optreden en riep de spreekster ander maal gaarne een tot weerziens toe. Gemakkelijk. Te Gecdringeu, waar do gecaeentebe lasting aanzienlijk verhoogd is, zijn ge ik ga niet zonder mijn korsetten en dassen, ik moet eerst mijn negenhonderd negen en negentig kisten en doozen met prullen inpakken, die ik sinds dertig jaar heb ver zameld, en ik zal daarvoor wel de eerst volgende dertig uren noodig hebben. En wat zouden we daarop hebben hunnen antwoorden. Eenvoudig; twee knechts met knup pels zouden hem wel tot spoed hebben kunnen uitzetten, luidde mijn antwoord. De hemel behoede mij voor de wijs heid van leeken, riep Romaine uit. Ik zou mij dus reeds dadelijk aan een zeer /ver keerde handelswijze hebben schuldig- ge maakt. Neen. Neen. Ik had slechts, -één middel: ik moest hem schrik aanj.agen. Wij hebben daardoor een voorspror,g va.e drie uren, waarmede wij ons voorde el moe ten doen, waDt één ding is zeker, hij zal morgen weer bij tijds op de been zijn. Wel, zeide ik, ik beken, dat; ik een dwaas ben geweest. Het Engelschs spreek woord een oud soldaat is een oude dwaas is inderdaad waar, want ik had gee.n flauw vermoeden van dat alles. En nu ge een vermoeden hebt, hebt ge er nu nog op tegen Engeland te verlaten, vroeg hij. Ja, zeker, nog evenveel, zeide ik. Maar er blijft u niets anders over, wierp hij mij tegen. En toch ga ik niet,, antwoordde ik. Het verstand heeft in deze zaak niets te zeggen, en ik mag u niet verder het uwe zich laten inspannen om mij over te halen. Laat mij u mede deelen, dat dit een zaak van het hart is Zoo, zoo zeide Romaine hef hoofd schuddend. Dat had ik wel op mijn tien vingers kunnon natellen. Stop hem in een hospitaal, zet hem in de gevangenis met een mosterdkleurige jas aan, doe wat ge wilt ze vinden elkander. Doe wat ge wilt Ik trek mijn handen er van af. Ik ben te oud geworden om met jongelieden te redetwisten, die zich verbeelden willen ver liefd te zijn. Ik heb te veel ervaring. Maar overtuig u eerst van de gevaren, welke ge loopt: de gevangenis, de galeien, de galg dat zijn allen dingen waarmee niet valt te spotten jonge viepdgrimmig, ernstig, geen greiDtje poezie is erin te Vi'^.0Ik ben gewaarschuwd, antwoordde ik vroolijk. Geen man is ernstiger en welspre kender gewaarschuwd dan u. En toch bliif ik bij mijn plan. Niets zal mij er toe brenson Groot Brittannië te verlaten, voor dat ik de dame heb terug gezien. Boven dien 1 erdt ve- r' gd

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1