I De Heldersche Meubeltransport I en Steeponderneming 0nd9rwij2irs(essen) Binnenland. Gemengd Nieuws, Markt berichten ADVËKTBNTlfiN. UITVOERING der Chr. Zang Vereen. „Hosanna" Vergadering; Predikbeurten. Komt allen op. TEXEL 11 JaD. 1821. Uitvoering Alg. Bewaarschool. Van bet bestuur der bewaarschool vernemen wij, dat de uitvoering op 29 December gegeven door U. d. Ieen netto-bedrag van f82,175 ten bate van de kas der Algemeene Bewaarschool heeft opgeleverd. Het Bestunr verzoekt ons bierbij een woord van dank te brengen aan de leden van U. d. I. Jan Kiaassens, die geloof sloeg aan 't oude gezegde Wie een speld opraapt zal den geheelen dag geluk hebben, zag eindelijk ook eens een speld liggen. Zich bukkende om haar op te rapen, viel zijn hoed af en rolde in de goot, zijn lorgnet viel aan stukken op het trottoir, zijn bretels braken en het knoopsgaatje van zijn overhemd barstte. Maar hij had de speld. Geen jenever meer. Als een bijzonderheid mag worden meegedeeld, dat op 6 dezer, den dag der inwerkingtreding van de verhooging op het gedistilleerd, in alle cafés te Steenderen geen druppel jenever meer te krijgen was. Hbl. Ons srelvervoer per trein. „Een kinderkaartje riep de conducteur, „Dat is toch een abuis?" „Neen", sprak de grijsaard met een zucht, ,,'k Was kind toen 'k ging van huis." Een onderwijzer was bezig om een haröieersche klas uit te leggen, wat een kubus is. Na allerlei voorbeelden ge noemd te hebben, zonder eenig succes, greep bij ten einde raad een inktpot Als deze nu een meter laDg, een meter breed en eou meter boog was, wat zou het dan zjjn, Jan Gossiemijne, meester, dat zou een kanjert wezen, grinnikte Jan. Valsch geld. Zooals wij onlangs reeds gemeld heb ben, is er den laatsten tijd in het indu striegebied van Rijnlaud en Westfalen veel valsch Nederlandscb geld in omloop Thans heeft de politie te Duisburg drie daders, n.l. de zich noemende Euteneuer, de installateur Janssen en een zekeren Romkes als valsche munters goarres teerd. Nadat zij zonder succes hadden getracht bankbiljetten van 25 gulden na te maken, vervaardigden ze thans zilverbons van een gulden. Desteenen daarvoor leverde de lithograaf Hom, uit Bremen, die eveneens gepakt is. Opnieuw veepest in België Nieuwe gevallen van veepest zijn vastgesteld te Vollzoele in Zuid Brabant. D'ie kieien zijn bezweken, andere moes ten afgemaakt worden om besmetting te voorkomen. Van de intrekking der door de regeering getroffen maatregelen ter bestrijding en ter beperking van deze epidemie, weike op 15 Januari was gesteld, zal nu denkelijk niets komen Wie er pleit om een pao r:l Naar bet „Nbl. v. h N." vernam, is bij een der stalhouders to Sneek een paard ruim 14 maanden opgestald, waar. hoelt reeds vele guostije ge- tuigenissec ?*n Tfxel's inge- 55 «^Zfltinen ootvangen. a Wij habben de grootst mogelijke ja verhuiswagen betcbikbaar, die met de bont meo kan. 5» Bestelt bij a: Jb. HARJEE Zn. Spoorstraat 49. Tel. iutc. 46. 1 Eigen Tapissières Eigen stal. Zacht voorjaarsweer te wachten t Donderdag heeft een ooievaar, komende uit het Oosten zijn nest in een park onder Steenwtlk weer bezet. Dit zou duiden op weidra te verwachten zacht voorjaarsweer. Sommige tellers in Den Haag onder vonden, volgons het Vad., bepaald over last van beschaafd publiek. Zoo is er een tandarts geweest, die den teller, zoo bij niet schielijk verdween, een pak slaag op ztjn taDden presenteerde met de bedreiging, dat hij hem niet om nieuwe behoefde aan te komen Maar publiek dat zoo doet, noemen wij heusch Diet „beschaafd". Zóó wordt men er ook niet beter op Een 47-jarige koopman te Leeuwarden die weigerde zijn gemeente-belasting te betalen, ontving bezoek van don deur waarder mot twee ambtenaren, die hem b9t dwangbevel toonden, waarbij hem de keuze werd gelaten tusschen betalen of buisboedel in beslag laten nemen. De man kwam zwaaiende met een stok, daarna gewapend met een m6s, uitte bedreigingen tegen het leven van de mannen der wet en sloot de deur. Den Commissaris van Politie, die in- tusscben met twee agenten was ver schenen, bedreigde bij met eenievolver te zullen doodschieten. Met veel moeitp brak een smid de deur open, waut de wanbetaler spijkerde haar even hard weer dicht, Nadat de toegang vrij was, heeft meD zich met ve9l moeite van den man meester gemaakt, want in zijn verzet heb'oea zijn vrouw en kinderen hem krachtig geholpen. Hierna kon de ambte naar de beslaglegging io zijn woning ten uitvoer brengeu. Voor deze feiten voor de Rechtbank te Leeuwarden terecht staande, beweerde beklaag ie van het gebeurde zich niets te herinneren. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde, bedreiging met doodslag en verzet, bewezen en eischte 6 maan den gevangenissrrat. PeR^chtbaDk heeft beklaagde schuldig verklaard aan het bem ten laste gelegde en veroordeeid tot 3 maanden gevangenisstraf. N ws. De toestand in Amerika. Em paar oazer lezers in Amerika zegt het Nieuwsblad van Friesland, deelen in hunne brieven ons een en ander mee omtrent den algemeenen toe stand in hunne omgeving. De heer R. Buursma te Randolph (Wisconsin) schrijft „tiet blijft bier, wat sommige artikelen beticit nog betrekkelijk duur, want wat duur was ingekocht, wordt zoo lang mogelijk op prijs gehouden. Maar nieuwe aanvoer is aanzienlijk goedkooper. Er is wel twee derdeu en zelfs nog meer van den prijs afgevlogen, vergeleken bij ver leden voorjaar. Toen kostten goede melk koeien 260 dollars, thans 75, toen voor de slachtbank 10 ets per pond, nu 3 ets, varkens toen 19 ets per pond, nu 8 9 ets per pond, schapen to9n 18 dollar nu 3 dollar. En zoo alles naar rato. De loonen zijn bier nog wel hoog, maar in de meeste bedrijven wordt slechts den halven tijd gewerkt of geheel stop gezet in afwachting van lager loonen, wat op sommige plaatsen reeds het ge val is. Mijn inziens gaan we hier hard naar de oude prijzen terug. Nu het was ook veel te erg. De heer F. Jouwstra te Maurice (Iowa) schrijft De prijzen gaan ook hier hard omlaag Het corn (mais) kost nu 45 a 50 ets per bushel (35,24 liter) in Mei was het 190 ets. Haver kost nu 35 ets, in Juni 1 dollar. En zoo gaat alles naar beneden, vee en varkensprijzen eveDzoo. Varkens kosten thans 8 a 9 ets per pond levend gewicht, koeien en ossen 7 a 10 ets. per pond, Het is hier prachtig winterweer, we hebben hier nog geen sneeuw of vorst van beteekenis gehad, de grond is nog altijd zacht. Een groot verschil bij een jaar geleden. Onbeteekenende partijen komen niet in aanmerking. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot technische herziening van eenige bepalingen der Kieswet, de Pro vinciale wet en do Gemeentewet. Om te voorkomen dat 9en zetel toevalt aan een zeer kleine groep worden lijsten uitgesloten, wier stemmencjjfer lager is dan 75 pCt. van den kiesdeeler (vroeger 50 pCt) De kolenoveremkomst. De „Vorwarts" zet uiteen, hoe be zwarend de kolenovereenkomst van Spa voor Duitschland is. Het krijgt voor de twee millioon ton, die het maandelijks aan Frankrijk, Italë en België moet afstaan, geen betaling; de levering wordt op rekening van de schadevergoeding geboekt. Slechts de premie van 5 goud mark per ton wordt uitbetaald in geld, dat bestemd is voor don aankoop van levensmiddelen voor de mijnwerkers. Bovendien krijgt de Duitsche regeering dan nog een voorschot van de geallieerden ten bedrage van het verschil tusschen den binnenlandschen prijs van Duitsche kolen en den uitvoer- prijs der Engelsche kolen. Voor de terugbetaling vau dit voorschot is voor rang toegekend boven alle andere vor deringen der geallieerden op Duitschland. Slechts weinig Duitschers weten, welke verliezen aan deze overeenkomst vast zitten. Volgens het verdrag van Ver sailles moet Duitschland de koleD, voor zoover ze niet over zeehavens (Rotter dam en Antwerpen) worden verscheept, leveren tegen den binnenlandschen prijs, die weliswaar twintigmaal zoo hoog is als by 't begin vau den oorlog, maar tengevolge van den lagen markenkoers, ver beneden den prijs van de wereld markt. In het niet-ententistiscbe buiten land worden de Duitsche kolen (steen kool, cokes en briketten) verhandeld voor prijzen van gemiddeld 1000 1500 M. per ton, terwijl ze in Duitschland zelf gemiddeld 300 M. kosten. Duitsch land verliest dus op de 1,600,000 ton, die het maandelijks niet over zeehavens aan de entente levert, per ton gemiddeld 700 M., d.i. in het geheel 1120millioen per maand, of 13,44 milliard per jaar. Het Duitsche rijk, dat zelf geen mijuen heeft, moet de kolen van de mijneige naars koopen en de „Vorwarts" zou gaarne weten, welke prijzen het hun daarvoor betaalt. Het blad geeft den Rijksdag in overweging daarnaar eens te informeeren het is overtuigd, dat de „koleDbironnen" zelfs op deze kolen zeer aanzienlijke wiusten maken, die het volk natuurlijk in den vorm van belastingen meet opbrengen. Prijsdaling. Men schrijft aan het „Vad." Een der groote voorjaarsverhuringen van wei- en grasland (hooibouw) in het Gooi, gewoonlijk gedurende de eerste Januariweek in de oude hoofdstad van dit gewest gehouden, gaf in 1921 aan merkelijk lagere pachten te zien dan vei leden jaar. Zoo ging een perceel, groot 12 Zwad, van het Naarder Burger weeshuis, welke instelling ruim 50 lande rijen te verpachten had, van f163 per Zwad in 1920, nu terug op f 103 per Zwad (onder Huizen). Een veehouder buurde op denzelfden zittingsdag een weide in bet z. g. „Kleine Gat" achter Naarden f700 beneden den vorigen huurprijs. Andere kampen kwamen van gemiddeld f120 pachtsom af naar plm. f 75 per Zwad. Twee Erfgooiers te Huizen betaalden voor hun perceelen resp. f720 en f 600 beneden 1920de landerijen waarom het op deze Gooiscbe pacht- dagen gaat, liggen onder 4 gemeenten en waar de klein- en midden-veeteelt landbouwbedrijven door een 3 a 400 gerechtigden der Erigooiers terreinen hier talrijk zijn, is er gewoonlijk op deze boerenpachtdagen veel animo. De heer H. Colijn, leider der A.R. De heer H. Colijn, oud-minister en voorzitter van het centraal-convent der anti-revolutionnaire partij, heeft oulaDgs bedankt als lid der Eerste Kamer. Hij zal in 1922 optreden als leider der anti revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer. Id de laatste jaren heeft de heer Colijn zijn werkkracht grootendeels geconcen treerd op de leiding van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, waarvoor hij zich in Londen vestigde. Na den dood van dr. Kuyper is de leiding van de anti revolutionnaire partij min of meer verdeeld tusschen de heeren Colijn en Idenburg Maar het hoofdaandeel blijft bij eerstgenoemde. De heer Idenburg zal de leider der fractie zijn in de Eerste Kamer en de heer Colijn wordt in 1922 in de Tweede Kamer gebracht, om dèèr als fractie aanvoerder op te treden. Hij trekt zich dan voor een'goed deel uit zijn zaken terug, om zich geheel te wijden aan de politiek. Woensdag 12 Jan. 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sa?. 7 uur Bijbellezing in Eben Haëzer. Zondag 16 Januari 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroes». Waal, T.m. 10 uur ds. Pijaacker Hordijk. den Hoorn, vm. 10 uur ds. Schellenberg. Oudeichild, nam. 2 uur da. van Grasatek. O osterend, V.m. 10 uur dl. van Grasstek. Cotkedorp, 's av. hall 7 ds. Schelle» berg. GEREFORMEERDE KERK. Ooiterend, v.m half 10 ds. J. G. Feemtra van Dirkshorn. H. Avondmaal, n.m. half 8 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur de. de Maar. Eierenveiling. Den Burg, 10 Januari. Aangevoerd 48 partijen, f 16,10 a f 17,10 per 100 stuks. Een voortreffelijk laxeermiddel, 10 waarvan de dosis niet voortdurend ver hoogd behoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs f0 65 per flacon, alom verkrijgbaar. GEBORENFGIJTJS dochter van Jb. DEKKER en F. DESKER—Dogger. Oudeschild, 9 Jan. 1921, op Zonda? 16 Januari, 'e avonds 7 uur, in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend. Programma's, tevens bewijs van toegang, verkrijgbaar bij d-n Koster k 20 cent. Het Bestuur. van dllen op Zondag as. te 21/, u ir n.m. ia Cafe ,Deu Burg*. ONDERWERPEN: Texel eerste klasse. Pensioen, enz. De drie besturen. Twee vrienden dineerden samen. De een, die voorsneed, nam zelf het beste deel van de kip Dejandere protes teerde En wat zou jij dan gedaan hebben. Jou het beste stuk gegeven hebbeD, natuurlijk. Nou, wees dan tevreden, dat heb ik nu toch ook. Een reeds bejaarde brugwachter in Friesland was voor eenigefi tijd voor de tweede maal in het huwelijk getreden met een eveneens bejaarde matrone. Per 1 Januari bad een ander zijn brug gepacht 6D hij geraakte nu zonder ver dienste. Goede dagen wenschte vrouw lief wel met haar echtvriend te de6len, maar kwade niet. Daarom is zij maar op „stap" gegaan, meenemende f 1500, 's brugwachters spaarpotje. Hij zoekt haar thans of liever zijn 1500 pop. Te Amsterdam is een 32-jarig han delsreiziger aangehouden, wiens arresta tie door de politie te Alkmaar was ver zocht, wegens verduistering van f1200. over een proces wordt gevoerd Ver gissen wij ons niet, zegt het blad, dan heeft het paard het nog niet verder ge bracht dan de rechtbank, m a.w. als partijen procedeerendo voortgaan, is het einde der procedure op verre na niet bereikt. Afgescheiden vnn proceskosten heeft dit paard bij eene matige berekeniDg van hot kostgeld per dag, nu reeds meer dan f 800 gekost, zoodat de vraag voor de hand ligt, waar bij de finale kostenafrekening later eenmaal het eind zal zijn. het paard in kwestie verricht absoluut geen werk en schijnt daarmee in ver- baud zoo te verslappen, dat het niet meer in staat blijkt te z(jn om het gewone voedsel te verteeren, zoodat ondanks de gedwongen rust, de waarde van het paard met den dag achteruit gaat. Strenge koude te wachten Groote troepen wilde ganzen trokken Woensdagavond in het Oosten ons land binnen. Dit zou duiden op weldra te verwachten stronge koude.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2