S* 3467 Zaterdag 15 Januari 1921, 848t# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. If ttr- m lootdUnst. Binnenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt Woensdag; en Zaterdagmorgen Advertentiön daars voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl de Uiig. Fiika LAN3EVSLB A DE ROOIJ, Parkstraat, Buna or Tnxat. LICHT OP! n>n+ Lezing F. Dekker. Abcr.nemtnltpriji per 3 maan&en'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prü* dtr Advertmtitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 15 Jan. tot en met Vrijdag 21 Jan. voor rijwielen 4,45 uur, voor rijtuigen 5,15 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 13 J~an. v.m. 11,08 Vrijdag 14 11.43 Zaterdag 15 12,01 Zondag 16 12,39 Maandag 17 Dinsdag 18 2,13 Wo.nsdag 19 3,1/ D.s namiddags Is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 0 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77» uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 0 uur tot n.m. 3 uur. Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Q Beperkte dienstregeling van 6 December 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m". 11 v.m. 2.45 n.m Nleuwedlep 0,15 12,10 n.m. 4, Op Ion-en Feestdagen van Texel: 7,45v.m. 2,45nm. van Nleuwedlep8,45 4, Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9-06 7,*38 sneltrein 9.06 10,25§ 1.3° 12,37 3,25 ï.54tt 4,08'* £,30 4,29§ Q40 7 25 9>40 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,01§ 9,15 12,24§ 3,03 6,075 8,57 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,47 11,40 3,11 6,01 9,04 10,48 12,54 De typiaohe lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 73.) En doze keus karakteriseerde hem geheel en al. Ge kunt u voorstellen welk een heerlijkheid het voor zulk een knaap was knecht en kameraad te mogen zijn van een vluchteling, een soldaat en een moor denaar, te reizen laigs omwegen, vermomd en onder etn aangenomen raam, te loven in een atmoeleer van middernachtelijke geheimzinnigheid, r ja, ik geloof dat hij zoo verrukt was over dat vooruitzicht, dat hij er zyn eten voor zou laten staan, ot- tcooon hij flink kon toetasten en neigingon had van een gulzigaard. Mij beschouwde hij als de spF, waarom a) deze heerlijkheden draaiden en daarom verafgoodde hij mij van dat oogenblik af, en liever zou hij zijn hand hebben laten afhakken, dau het voor recht mij te mogen bedienen, zich te laten ontnemen. Wij oveilegden nu te zamen onsen veld tocht, terwijl wij naast elkander door de sleeuw etapteD, die du ia dichten vlokken begon neer te vellen. Ik koos dea saam Romarcie, waarschijnlijk omdat hij op Rumaice geleek. Rowlty doopie ik Gam mon. Zijn teleurstelling w»s inderdaad om TEXEL 14 Jan. 1921. Etensuur. In onze advertentiekolommen in dit nummer vinden onze lezers iets nieuws, n. I.een ver zoek van de middenstandsvereenigingen om de inkoopen niet te doen in het etensuur, in de advertentie gesteld van half een tot half twee namiddags. Van nature zijn wij gekant tegen al wat nieuw is en dat bezwaar geldt ook voor het verzoek, overigens zal er niet veel tegen te zeggen zijn. De barbiers- en kapperszaken ten onzent hebben het terrein al «enigszins geëffend, door tijdens het etensuur te sluiten, met een weinig goeden wil van de zijde van het publiek, is er met een verzoek ongetwijfeld ook wel iets te bereiken. Dansavond. 't Z. V. S. Jazz Band had Dinsdagavond meer succes met zijn dansavond dan de vorige maal. Is het dat onze opwekking doel heeft getroffen of deed het de roem van het strijkje-zelf. De dansvloer in hotel Texel was al goed bezet, toen met de polonaise werd aangevangen. De leiding van het bal was bij den heer van Wamel in goede handen en de stemming was er, door de opwekkende muziek van het gezel schap spoedig ingebracht en die bleef, neen groeide nog tot het einde. Het was een geslaagde avond. Oosterend10 Jan. De heer C. Vink, vroeger onderwijzer aan de bijzondere school alhier, thans lid van den Raad van 's Oravenhage, hield hier Zaterdag ecne lezing over Steunregeling voor visschers,daartoe uitgenoodigd door het Bestuur der afd. „Oos terend" van D.E.t.V. De zaal van Cafe Den Braven was goed bezetook het Bestuur der afd. „Oudeschild* was aanwezig. De heer C. Timmer Az. heette, als voorzitter allen welkom en inzonderheid den Spreker en schetste het doel der bijeenkomst, n.l. het ont vangen van steun door visschers in werkelooze dagen. Hierna verkreeg de heer Vink het woord. Deze begon met te zeggen, dat hij niet ge komen was, om propaganda te maken voor de eene of andere levensbeschouwing, maar om het een en ander te zeggen over Steunregeling. Er bestond 50 pCt. kans, dat ook de visschers van Texel daarvoor in aanmerking kunnen komen. Tot slagen hebben in de eerste plaats mede te werken de visschers zeivenop de Centrale Commissie voor Steunregeling van de Zuiderzeevisschers valt te rekenen en verder moet men aankloppen bij de Hooge Regeering en bij het Bestuur der Gemeente. De werkeloosheidsverzekering neemt alleen loontrekkers aan en daar vallen eigenaars van schepen buiten. Bij „Steunregeling" kunnen ook deze geholpen worden, b.v. met een toe kenning van f 12 voor man en vrouw en f 1 voor elk kind, Als er gewerkt kan worden is men daartoe evenwel verplicht. Wie dan b.v. te lachoo. Hij had zoo gehoopt Z'Ch Claude Duval te mogen noemen. Wtj spraken et, hoe wij ons zouden gedragen in de her bergen, overhoorden elkander en repeteer den onze rollen als voor een comedieatuk en het scheen onmogelijk dat men one in verwarring zou kunnen brengen. En wij vergaten de geldtasch niet, daarvan kunt ge verzekerd wezen. Wij overlegden wie haar zou opnemeD, wie haar neerzetten, wie er naa.t zou blijven staan of zitten, wie er mee zon slapen, geen enkele om standigheid werd vergeten, wij gingen alles na, besaken iedar geval van alle kan'en met de grondigheid van een ondorolfioier, die de rekruten drilt, en van een kind, dat een nieuw stuk speelgoed heeft. Gelooft u niet, dit het in het oog zal vallen, waaneer wij met al die bagage aan de post komen vroeg Rowley, Ja, zeker, antwoordde ik, maar wat kunnen we doen Ik zou zeggen, hernam Rowl-y, dat het natuurlijker zou uitzien, indien u alleen in de post aankwam, mat niets in uwe hand, meer als een meneer, begrijpt u? Ei u zouit kunnen zeggen, dat uw knecht met de bagage op den weg op u ia blijven wachten. Ik geloof dat ik den heeleu boel wel zou kunnen dragen, indien u mij een handje wilt helpen ou t opladen. - Ja behoeft niet te denken, meneer RowLy, dot ik zoo dom za' wo.zee, ant woordde it. Je aoud; geneden al weerloos f 10,50 in een week verdient, zal daarvan een vierde deel boven den verleenden steun mogen houden. In den breede schetste spreker, hoe deze regeling tot stand is gekomen en hij daaraan naar vermogen had medegewerkt. Aangezien Texel zich, wat het visschersbe- drijf betreft nauw aansluit bij de Zuiderzee plaatsen, had spreker goeden moed, voor deze Gemeente te zullen slagen. Gelegenheid tot het doen van vragen werd gegeven. De heer J. Henkes vroeg, of men verplicht was tot arbeid bij het Staatsboschbeheer, wan neer men er uren van verwijderd woontof in den zomer steun verleend kan worden, wanneer te 'Oudeschild meer werkeloosheid is, dan 's winters en of htt waar is, wat de heer Staalman te Helder heeft betoogd, dat voor werkeloosheidsverzekering gerekend kan wor den voor vaartuig, schipper en knecht, elk een derde gedeelte en zoo ook de schipper zou kunnen trekken. De heer C. Duinker vroeg, of elke gemeente tot steun verplicht is, wat men op Wieringen beweert. Op de èerste twee vragen moest de heer Vink het antwoord schuldig blijven, alleen wordt gesproken van passend werk. De beide andere vragen werden ontkennend beantwoord. Met het geven van eenige wenken inzake Oorlogswinstbelasting besloot de spreker, die door den voorzitter hartelijk dank gezegd werd voor zijn helder betoog. Afgesproken werd, dat twee leden der ge noemde besturen met den heer Vink op Maan dagmorgen de zaak met den heer Burgemeester zouden bespreken. De heer Dekker trekt volle zalen. Ook hier was Vrijdag j. 1. de zaal van den heer Koppen geheel gevuld, en velen konden niet toegelaten worden. Wie evenwel gemeend had van den spreker een duidelijke uiteenzetting te zullen hooren van ons tegenwoordig belastingstelsel en de gebreken daarvan, is stellig teleurgesteld heen gegaan. Over belastingen is zoo goed als niet gesproken, wanneer men niet mederekent, wat omtrent eigen aanslagen en reclame is gezegd. Overigens werd hetzelfde gedebiteerd, wat te Den Burg is gegeven en daarvan behoeft dus geen verslag te worden gedaan. Na de lezing konden anderen het woord krijgen. De heer ds. J. L. van Grasstek deed eenige vragen inzake belastingen, waarop geen al te duidelijke antwoorden gegeven werden. De Heer De Vries verkreeg het woord en vond niet goed, dat de heer Dekker te den Burg verkeerde dingen van hem had gezegd. In duidelijke bewoordingen gaf deze te kennen, dat de heer Dekker dikwijls over dingen spreekt waarvan hij geen verstand heeftook over belastingen heeft hij geen juist oordeel. De heer C. Timmer vond niet goed, dat tel kens afkeurend gesproken werd over niet aan wezige personen. Verder ontstond er een woordentwist tus- schen de heeren Dekker en De Vries, waarover gezwegen kan worden. (Te laat ontvangen voor het vorig nummer.) zijo. Een kind zou je bunnen aanvallen. En waarschijnlijk zou ik, voorbij rijdend, je met afgesneden hals in een sloot zien liggen. Maar er is toch iets goeds in je voorstel, en i>£ sla voor het tan uitvoer te brengen, maar niet langer dan tot aan den hook van den eerstvolgende laan. In plaats van den weg ntar Aylesbury voort te z tten, richtten wjj ons meer noor delijk, naar een afgelegen zijweg, wav.rik Rowley de bagage zou kunnen opladen en hem dan laten wachten, totdat ik in een gehuurde sjees voorbij kwam. Het sneeuwde nu geducht. Alles was wit on het kostte ons moeite vooruit te komen. Eindelijk zagen wij by de eerste stralen dar morgenschemering een herberg aaa den groaten weg. Op korten afstand daarvan, onder dekking van tea hoek eu een groep boomea, laadde ik al onze be zittingen op Rowley ea zoDd hem naar den Groenen Draak, zoo etond op het uithangbord te lezen Ik hield hem in het oog, totdat ik hem in de deur zag ver dwijnen. Toen wandelde ik met groote schreien naar Aylesbury, mij in mijn vrij heid verheugend en iu opgewekte stem ming, die de vallende sneeuw in den mor- geD, geheel ongemotiveerd, pleegt te ver oorzaken. Doch lang voordat ik Aylesbury bereikt had, had het reeds weor opgehou den met sneeuwen éa do dakeu rookten in de zoa. Op het voorplein wemetda het van tweo- ea vierwielige voertuig'}» en in 13 Jan. Heden vergaderden hier een aantal ar beiders, met het doel tot oprichting van een afdeeling van den ChristelUken Bond van Landarbeiders. De heer S. Keijser opende de vergadering met te betoogen, dat organisatie nood zakelijk is, daar sommigen nu reeds 25% lager loon ontvangen. Verder werd mede gedeeld. dat de heer Simons, voorzitter van genoemdeh bond een half uur zou spreken dat dan vragen gesteld konden worden, die de spreker zou beantwoorden en dat ten slotte het bestuurswerk geregeld kon wor den. Met een welkom aan allen werd de vergadering geopend en het woord aan den heer Simons gegeven. De spreker betoogde, dat men deze eeuw die van de organisatie zou kunnen noemen, doch dat de landarbeiders nog lang niet genoeg georganiseerd zijn, hoewel er meer en meer veld gewonnen wordt. De behoefte er toe dringt langzamerhand door en voor de belangen is dit zeer noodzakelijk. Er moet bi) de boeren, die niet de beste werkgevers zijn. invloed uitgeoefend kunnen worden op loon en arboidsduur. Er wordt niet altijd gevoeld, dat de arbeiders recht op een behoorlijk bestaan hebben en de werkgevers zijo gewoonlijk gekant tegen de sociale verbeteringen, die de regeering brengt. Laat ons denken aan de Invalidi teitswet, de wet op het Arbeidscontract, enz. Wel dalen tegenwoordig de prijzön vao enkele producten maar ws hebben hier te doen met een abnormale daliDg: er is nog geen overproductie, maar gebrek aan vele diDgen en daarom kunnen en mogen de loonen nog niet dalen. 't Is onrecht, dat de arbeideis geen medezeggingssobap hebben bij hot bepalen van werktijden en loonendat kan beter worden, wanneer men georganiseerd is, dan kan alles op contract in orde komen, maar dan moeten allcD zich aansluiten, anders zullen de niet aangeslotenen het moeielijk maken voor do organisatie, en dan gaat het niet naar recht maar naar macht en als de arbeiders schouder aan schouder werken, dan is die macht geknot, en de concurrentie is gebroken. Bij doel matige vereeniging kan men komen tot afsluiting van collectieve arbeidscontracten en tot steun bi) werkeloosheid. Iu het vorig jaar werd door den Cbr. Bond aan steun uitbetaald f86000, door den Katb. Bond f154000 en door den Modernen Bond niet minder. Dit jaar zal het hoogerzijn. De regeeriüg en de Gemeentebesturen maken dit mogelijk door bijpassing van 100 pCt. der stortingen van de leden. Met Dog te schetsen, dat het niet aangaat, langer overgeleverd te blijven aan den willekeur der boeren, die ook georganiseerd de koffiekamer heeiechte veel leven. Ik vreesde reeds dat het onmogelijk zou zijn hier paard en wagen te krijgen en ik ge dwongen zou wezen mij te lang in de ge vaarlijke nabijheid van mijn neet op te houden. Olscboon ik grooten honger had, Dogat ik mij eerst naar don postmeester, oen grooten, geaplerden, op een paard ge- lijkenden müD, die in een hoek van hot plein op eon sleutel stond te blazen. Op mij a bescheiden vraag, soheen hij plotseling uit zijne onverschilligheid te ontwaken en in tonrn uit te barsten. Paard en wagen, riep bi) uit. Z e ik er uit alsof ik paard en wagen te verhuren heb V Ik mag vervloekt wezen, iadien ik iets bezit wat er op gelijkt. Ik maak geon paaiden en wagens ik kan alleen ver huren wat ik heb. Ea al waart ga de lieve God zelf.... Opeens veranderde hq zqn toon. t Was of hij mij nu pas zag, en hij vervolgde fluisterde Na ik u beter bekijk, zie ik, dat u een meneer bent. Ik zal u eens wat zeggen. Indien u lust hebt te koopen, heb ik juist iets voor u. Een kales, tweede hand, van Lycett in Londen. Praohtig zoo goed als nieuw. Kostbaar gepolsterd, overdekt, ge legenheid voor de bagage, pistolenholster, kortom alles, de mooiste kales, die ïkooit geilen bob. Ei dat voor vijt on zeventig pond 't is zoi goei als cadeau. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1