Ill Tjl V 3468 Woensdag 19 Januari 1921. 348t# Jaargang. M^enws- en Advertentieblad. Ipttr- tn Bootdlinit. IS 88 Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tot week. <3*16* «JÜ«2«P o it Mad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Ab*nncmcnUpriji per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. ld verten tién (laags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Prfis der Advsrltnliinj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl da Uiig. Fima LANGEVELB A DE ROOIJ, Parkstraat, Bon» of Tixiï. LICHT OP! Van Zaterdag 15 Jan. tot en met Vrijdag 21 Jan.: voor rijwielen 4,45 uur, voor rijtuigen 5,15 uur IIOOGWATIR Reede van Texel. Donderdag 20 Jan. v.m. 5,17 Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Wo.nsdag 21 22 23 24 25 26 6,29 7,31 8,22 9,10 9,57 10,42 D.s namiddags Is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopsnd. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77* uur. Voor postwissels, kwitantifin en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 .uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Beperkte dienstregeling van A December 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m Nieuwediep 9,15 12,10 n.m. 4, Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep: 8,45 4.— Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,» 9.06 7,28 sneltrein 9,06 10,2Ö§ 1.30 12 37 3,25 I.54++ 4.42 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8 019 9,47 9! 15 1M0 12,24§ 3-1 3.03 6,01 6,07 9,04 857 10.48 II,11+ 12.54 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. DRANK W E T. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, brengen ter openbare kennis, dat op 17 Januari 1921 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Jacob Schaatsenberg van beroep vel dar beider, wonende te Texel, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navol gende localiteit: gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend gemeente Texel, Sectie I, No. 549, plaatselijk ge merkt E no. 829, en gelegen aan den Ruigendijk aldaar. Binnen twee weken na de dagtoekeniDg dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Texel, 17 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Kohier van de belasting op de honden. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat (jen afschrift van het aanvullingskohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1920 gedurende vijf maanden, van. 17 Januari 1921 tot en met 16 Juni 1921, ter ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 17 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders voorn., De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. 8—15 Jan. De berichten over de moeilijkheden, welko bet economisch leven bedreigen, houden aan. Meer en meer begint de toe stand zich af te teekenen, hoe onzeker alles ook nog schijnt. Afname der-pro ductie, malaise in tal van ^bedrijven, toe nemende werkloosheid we kunnen er van lezen in bjjna alle bladeD. Handelen industrie maken een crisis door en niemand kan nog zeggen, wat er het verloop en de gevolgen van zullen zijn. En waar in ons maatschappelijk samenstel alles zoo in elkaar grijpt, waar onze groote internatio nale samenleving één groote, zeer gecom pliceerde, machine vormt, met tal van groote en kleioe raderen, daar moet men met eenige bezorgdheid de economische verschijnselen van onzen tyd gadeslaan. Tal van knappe koppen houden zich met het ingewikkelde vraagstuk bezig, maar do juiste weg om de moeilijkheden te ont komen schijnt nog niet gevonden. Niet enkel in de landen die aan den oorlog hebben deelgenomen, zijn de moeilijkheden op economisch gebied groot, maar ook id de neutrale landen, ook in ons land. Niet enkel ook in Europa, maar in nier mindere mate ook in Amerika, dat sterk op de invloeden reageert en waar de bewegiDg voor prjjsverlagiDg begon, om zoo mogelijk nog op die wijze het bedrijfsleven op peil te houden. Wat ook al niet gelukt is, want ook in de Vereen. Staten heersebt groote werkeloosheid, evengoed als in Engeland. Frankrijk, België, ons land en elders De een wil door international!- seering van het kapitaal den crisis bezwe ren, een ander door centraal-Europa weer koopkrachtig te maken ,en Rusland weer voor den handel te openen [en een derd9 meent de redding van een krachtig ter hand genomen socialisatie der groöte be drijven te mogen .verwachten. En daar- tusschen laat zich de stem hooren van den revolutionair, die beweert, dat eerst deze heele „rotte maatschappij'' moet opgeruimd worden, zal er verbetering kunnen intreden. En intusschen neemt de dopressie, waar onder we leven, toe en schijnen storm en onweer op komst. De algemeene ongunstige toestand weer spiegelt zich in ons land voornamelijk in het stopzetten van tal van fabrieken. Zelfs worden geheele industriën met stilstand bedreigd, omdat er geen uitvoer en afname der producten is en do banken, bij den hoogen rentestand, slechts ongaarne nog bedrijfskapitaal verschaffen. Toenemende werkloosheid is van dit alles een gevolg, waartegen de werkeloozenkassen slechts een zeer tijdelijke en onvoldoende bescher ming vormen. Geen wonder, dat onder deze dreigende omstandigheden, de regeering door de ar beidersorganisaties opgeroepen wordt, om bijzondere maatregelen te nemen en dat, zoodra de Kamer strake maar weer bijeen ie, de soc. dem. fractie het vraagstuk der werkloosheid aan de orde zal stellen. Of het wat zal uitwerken? We weten het niet. Alleen weten we dat de toestand z-ch dreigend laat aanzien. —0—0—0 'i Is een b6kend feit, dat in Frankrijk het omverwerpen van de regeering van ouds een geliefde parlementaire sport is. Vóór den oorlog kon de republiek best een paar Kabinetten per jaar verslijten en vooral als Clemenceau in de oppositie was, kon men zich maar steeds voorbereid houden op de een of andere verrassing. Hij droeg behalve dien van „Tijger", dan ook den eerenaam „Ministerdooder." Tijdens den oorlog gat men zich minder aaD de geliefde sport over, misschien ook wel, omdat bet aaotal lielbebbers voor een ministersteek, als gevolg van de moeilijke positie van bet land, minder groot was dan in normale tijden, waarin men er ministors bij bosjes krijgen kan. Nu eohter de oorlog voorbij is en de normale toestanden gaandeweg terugkeeren, begint ook weer het ministe- rieele leven broos te zijn. Dat heeft men ook in de afgeloopen week kunnen zien, toen geheel onverwacht het Kabinet- Leygues met een Kamervotum omver gekegeld werd. De Kamer wilde de alge meene politiek bespreken, om minister president Leygues haar wil bekend te maken, ten opzichte van de vraagstukken, die op de conferentie van den Oppersten Raad ter tafel zouden komen, terwijl Leygues daarvan niets wilde weten, omdat hij een blanco volmacht wilde houden voor deze conferentie. Het voorstel der regeering om de be spreking der algemeene politiek te verdagen werd met een overweldigende meerderheid verworpen. Leygues bleef toen niets anders over, dan Millerand het ontslag van zyn Kabinet aan te bieden. De grief, die in parlementaire kringen tegen Leygues werd geuit, was voorname lijk, dat hij niet opgewassen was tegen Lloyd George. De om verwerping van het Kabin6t- Leygues beteekende dan ook, dat bet parlement „een sterken man" aan het bewind wil zien." Millerand heeft onmid dellijk een bespreking gehad met de leiders der partijen en verzocht vervolgens aan den senator Péret een Kabinet te vormen. Deze heeft de opdracht voorloopig aanvaard, doch het moet nog blijken, of deze in staat zal zijn baar ook uit te voeren. HU tracht „een slerk kabinet" to vormen, met mannen er in als Viviani en Poincaré. Ia ons volgend overzicht komen we er wel nader op terug. —0—0—0— Het allernaaste gevolg van de Kabinets crisis in FrankrUk zal wel zijn, dat de conferentie van den Oppersten Raad wordt uitgesteld. Zekerheid hieromtrent bestaat er op het oogenblik, dat wU ditschrUven, nog niet, maar bet schynt toch baast onmogelijk, dat de nieuwe Franscbe minister-president zoo spoedig aan de conferentietafel zal kunnen plaats nemen. De Eogelsche pers dringt er intusschen krachtig op aan, om de conferentie zoo spoedig mogeiyk te houden, daar de be langrijke -onderwerpen, die op de agenda staan, moeilijk uitstel gedoogen. 0—0 0— Lloyd George behoeft intusschen niet naar de conferentie verlangen, omdat hij met zyn tyd geen raad weet. Er zijn be- langryke onderwerpen genoeg, die zijn aandacht bezig houden. Zoo blijft nog steeds de Ierscbe kwestie aan de orde, waarin nog altijd geen verandering ten g09de komt. Behalve aan de Iersche kwestie, heeft Lloyd George zyn aandacht te wyden aan de gebeurtenissen in het Oosten. In het noorden van Britsch-Indie is een groote opstand uitgebroken, dio weliswaar door de Britsche troepen onderdrukt schijnt te zyn, maar toch ernstige afmetingen blijkt te hebben aangenomen. Werd eerst gemeld, dat de bolsjewiki de hand in het spel hadden, dit werd door de Engelsche regeering tegengsproken. De opstand zou niet van politieken, maar van agrarischen aard zijn, doordat de Hindoes geweigerd hebben de pachtgelden te betaleD. Toch zal L'oyd George wel een oogje op de bolsjewiki trachten te houden, die in Armenië doen wat zy willen en thans ook Pe-zië ernstig bedreigen. De Perzische regeering heeft reeds een noodkreet laten hooren als Engeland niet spoedig helpt, zal zy met de bolsjewiki een accoord moeten sluiten, wil zij niet dat het land door de roode troepen bezet wordt. Geen prettige onderwerpen voor Lloyd George I ^—0—0—0— De Grieksche kwestie is ook weer eens even om de aandacht komen vrageD. Wel het meest door het feit, dat de Daliaansche regoeriog besloten heeft, koning Koostan- tijn te erkennen. De Italiaansche koning beeft den Dieuwen Griekschen gezant by zich ontvangen en diens ge'oofsbrieven in ontvangst genomen. Het eerste schaap is over de brug de andere zullen wel vol gen, al zal bet Franscho nog wel een tijdje koppig blijven. Het tweede feit, waardoor Griekenland de aandaebt vraagt, is het offensief, dat door het Grieksche leger in Klein-Aziê tegen Moestafa Kemal ondernomen werd. De berichten over deze nieuwe oorlogsaotte loopen echter zeer uiteen. Volgens het eene bericht is de aanval op de Turksche nationalisten met succes bekroond en werd Kemal-pasja een ernstige nederlaag toege bracht, terwyi volgens een ander bericht de Kemalisten een succesvol tegenoffen sief opende. Ook wordt uit Athene gemeld, dat bet offensief gestaakt is, wegens ontevredenheid onder de troepen, Dit bericht komt geiyk met dat waarin gemeld wordt, dat Koning Konstantyn er van af gezien heeft, om zich aan het hoofd van het leger te stellen, hetgeen te Athene groot opzien heet te hebben gewekt. Nadere berichten moeten worden afgewacht. TEXEL 18 Jan. 1921. Oosterend, 17 Jan. Gisterenavond werd door de Chr. Zang- veroeniging „Hosanna", onder leiding van den heer R. v. d. Vis Rz., alhier in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. een goedgeslaagde zanguitvoering gegeven. Er waren vrij veel belangstellenden aanwezig, toen de Eerw. heer ds. J. L. van Grasstek de bijeenkomst met gebed opende en verder een zacht oordeel vroeg van de aanwezigen, daar de vereeniging nog jeugdig is. Door de Gemeente werd gezongen Psalm 103: 1, waarna „Hosanna" zich liet hooren met„Heiland, als een herder leid ons 1" Daarna volgden „Eere zij God" (Silcher), „Hoe zal ik u ontvangen?" (Bach), „Lief en leed om beurt!" „Het Moederhart",Driestemmig mannenkoor), „Blijf bij mij" (E. A.Shaw) en„Dierb're Heer Jezus". Toen volgde een zangstukje van eükele meisjes, waarbij orgelbege leiding, wat een aardige afwisseling gaf. Vervolgens werden nog gegeven „Kalm op mijn Verlosser leunend" (Wm. J, Kirkpatrick), „Voor den Heer en Zijn kerk" (J. Rollock), „Op, ten Strijde" (Vierstemmig mannenkoor), „Blaast de Bazuin" (F. E. Belden) en „Kom nu". Ten slotte zong de Gemeente Gezang 180: 1. Ds. v. Grasstek dankte de vereeniging voor alles, wat gegeven was en sprak den wensch uit, dat meerdere uitvoe ringen zullen mogen volgen. Met dank gebed werd gesloten. Ean en ander heelt zeer goed voldaan aan degenen, die de Zanguitvoering bijwoonden en de meeste liederen wer den mooi gezongen. Bij een paar kwam het piano en forto minder goed uit, doch dat kan men in elke uitvoering merken al is men nog zoo geschoold. „Hosanna" heeft een mooien avond gehad en de Directeur kan met genoegen op zijn arbeid terugzien. Als 't weer betert, zullen enkele schuiten van hier zich met bet vangen van mosselen bezig houlen, daar het korren naar oesters weinig of nieter te beteekenen heeft. Wanneer het slechte weer eeDigen lijd aanhoudt, zal gebrek aan hot noodige zich in eenige gezinnen spoedig laten gevoelen. Wenschelijk is het, dat men met de bewuste steunio regeling spoedig klaar zal komen. - To Hilversum hebben reeds een pvir witt.i vlinders roudgevladderd Zy zuIPj er nu weispijt vau hobte:.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1