Predikbeurten. Hond- en klauwzeer. Sinds de vorige opgaaf is herstel geconstateerd onder het vee van: J. A. Barhorst te Duinoord (Patrimo nium) Jan Hopman Jzn. te Ongeren R. Huijsman Nzn. te Burger Nieuwland. Texel, 21 Januari 1921. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYSING DAMSTE. Zondag S3 Jannarl 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's avond» 7 uur ds. Kroes». H. Avondmaal. Waal, v.m, 10 uur Eerw. H»er Saarberg Cand. te Vlaardingen. Koog, n.m. 2 uur dezelfde. den Hoorn, vm. 10 uur ds. Kroe»e. Oudeichild, nam. half 3 ds. Schellenberg Ooiterend, v.m. 10 uur d». van Grasitek. Cockidorp, vm. 10 uur ds. Schelloaberg. GEREFORMEERDE KERK. Ooiterend, v.m half 10 de hr. K. de Vries van Zaandam, n.m. half S dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Woensdag 26 Jan, I9t0. HERVORMDE GEMEENTE. Zuid-Eierland, 's av. 7!/4 uur Bijbellezing Door den keuringsdienst in Drente zijn de naam en het adres van verschil lende melkboeren in een glazen kustje geplaatst, dat is opgehangen aan het gemeentehuis te Meppel. Naast eiken naam prijkt het bewijs van de vuilheid hunner melk. De bruinbroodvoorziening zal 1 April eindigen. Dezer dagen zal een crediet van 1 mil- lioen gulden worden aangevraagd, ten einde de bruinbroodvoorziening tot dien datum te kunnen doen voortduren. R. N. De knaap en zijn muis. In een cel in hot Huis van Bewaring trol ik schrijft v. M. in het Genoot schapsblad een 16 jarigen knaap, die daar al acht maanden zat, in afwachting van een open plaats in een opvoedings gesticht. Toch scheen hij mij merk waardig monter. Ja, mijnheer, ik heb het nu erg plei- zierig, ik heb een muis gevangennu verveel ik m(j nooit meernu heb ik den geheelen dag bezigheid. Ik had een muis achter de verwarmingsbuis weg zien komen. Ik besloot toen het beest te vangen. Ik stelde mijn houten bakje op den grond op als een vogelknip, met een stokje, waarom een draad. Er onder legde ik wat boter met papier. Als ik het papier hoorde ritselen, trok ik. Ik heb zoowat een maand op hem geloerd toen had ik hem. Toen stopte ik alle gaten dicht, zoodat ik hem vrij kon laten rondloopenmeestal kruipt bfj dan achter mijn kastje, maar daar jaag ik hem dan weer weg met wat water. Gewoonlijk heb ik hem onder mijn wasch- blik; daar voer ik hem ook, hij eet al het brood, dat ik hem geef. Hij vertelde mij nog, dat hij zich te voren zoo verveeldehij had niets te doen dan lezen en boonen uitzoeken. Maar nu was het best uit te houden. Zoo onder het spreken viel mijn oog op een aantal silhouetten van schepen, die de knaap gemaakt had door de verf van den wand te krabbeneen mooie driemaster met volle zeilen, groote vrachtschepen en een oorlogsschip. Die had hij allemaal gezien, toen hij een reis naar Engeland had gemaakt. Hij had er standje voor ge kregen van den Directeurnatuurlijk, je mag de verf niet beschadigen. Een dag of vijf later was het uit met de vreugde van den knaapzijn muis was dooden kunstvaardig silhouetten van schepen krabben op den muur, dat mag ook niet meer. Gelukkig zijn er nog veel boonen en misschien vangt hij nog wel eens weer een muis. En dan zijn er nog boeken. Genoeg om een 16-jarigen knaap nog maanden lang te verzoenen met zijn tegennatuurlijk be staan. De smokkelaars in ruste. Men scbrijft uit Zevenaar aan het Hdbld. Nu de rekening wordt opgemaakt, kan meD aan de grens pas zien, hoe weinig sterke beeDen het zijn geweest, die de weelde van het voorspoedige smokkel bedrijf hebben kunnen drageu. Slechts weinigen van hen, die eertyds zeer veel geld hebben verdiend met sluikhandel, leven nu in goeden doen met een mooie hofstede of bedrijf als eigendom. Verre weg het gros van de grensbewoners smokkelaars is weder zoo arm als voor den oorlog, sommigen zelfs, die goede betrekkingen lieten varen, verkeeren in de bitterste armoede, nadat hun eenigste koe aan kant is gedaan, om b. v. de ge maakte schulden te betalen. Want voor hen, die niet meer in het bezit zijn van de bewaarde, doch inmiddels in waarde geslonken marken, is 't heel moeilijk er zonder kleerscheuren af te komen, na de grove verteringen, gemaakt „op latere verevening". Hoe dit ook zij, het moet erkend, dat deze lieden in doorsnee hun eerlijkheid niet hebben ingeboet, want men hoort ondanks de inzinking zeer weinig van wangedrag of wanbetaling. Deze lieden, die eertijds prat gingen om een verblijf in de cel of te Veenhuizen, die lachend geboeid werden weggeleid na stormachtige smokkelavonturen, deze lieden betalen hun schulden met plezier en evenveel graagte als in den gulgouden smokkeltijd. En toch gaan de meesten nu weder voor dag en voor dauw te voet en per fiets den weg op om bij boer of bedrijf, maar veelal op steenfabriek of scheepswerven met noesten arbeid een karig brood te verdienen. Bij de firma Bodewes to Tolkamer-Lobith is de bloem van het smokkelgilde werkzaam. Typisch is bet, als de menschen b. v. op Zondag elkakr van hun roemrijke daden naver tellen, maar even treurig is het daarbij dat helaas slechts zoo weinigen hunner bestand bleken tegen de macht, om geld te waardeeren. Zoo zitten honderden ge zinnen in ellende na te denken over een rijk verleden, dat nog zoo versch in 't geheugen ligt. Gebrek aan onderwijzers. Het tekort aan onderwyzers, waar de belanghebbenden mee hebben gedreigd doet zich blijkbaar al gevoelen. Volgens het Schoolblad zijn er verschillende ge meenteD, waar zich na herhaalde oproe ring geen enkele sollicitant aanmeldde. Te 't Veldt (N.H.) heeft een vaeature reeds f 250 aan advertenties gekost. Te Nieuwe Tonge zijn van 1 Juli tot 1 De cember in dezelfde klas achtereenvolgens vijf tijdelijke leerkrachten werkzaam geweest. In de Chr. Onze Vacatures staan in den laatsten tijd tal van advertenties, waarin onderwijzers gevraagd worden, met bijvoeging van de oorzaak der va cature b v.gevraagd een onderwijzeres wegens huwelijk, vertrek naar Indië, teleurstelling, enz. In andere oproepingen leest men aanmoedigende dingen b.v. flinke woning disponibel, uitstekend kosthuis beschikbaar, lage kostgelden, enz. Het gebruik van soda in het eten, dat dikwijls bij het koken van groenten door vele huisvrouwen geschiedt, is voor de gezondheid nadeelig, omdat het de vitaminen vernietigt. Toen de heer v.d. W., chefcommies bij de Ned. Spoorw. te Roosendaal, wo nende te Breda, Maandagmorgen zich een puistje aan den hals openkrabde, ontstond daardoor een bloedvergiftiging, welke zoo ernstig bleek, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Voor de dokter kwam, was de dood reeds ingetreden.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 6