Ba Heldersche Meubel- transportonderneming Üemengd .Nieuws. Pr $dikb®urten Van de conferentie teruggekomen deelde de woordvoerder Medema mede, dat de deputatie hartelijk was ontvangen door den Burgemeester, die begreep, dat waar zoovelen hier in de morgenuren ter vergadering waren opgekomeD, de werkeloosheid ongetwijfeld zeer groot moet zijn. Verschillende werken die op uitvoering wachten waren door de deputatie ge noemd en door den burgemeester ge noteerd. Nog dezen avond zouden B en W. vergaderen en zoo noodig confereeren met bestuurders van andere colleges. Ben arbeidersorganisaties werd aan geraden nog heden een adres tot den Mioister van Landbouw te richten, opdat ook bij bet Staatsboscbbeheer weer werklieden zullen kunnen worden te werkgesteld. Gewezen werd nog op het feit, dat de gemeente reeds i'A jaar do werke loosheidsverzekering steunt, terwijl nog door niet oen arbeider van geprofiteerd wordt. Verzocht werd aan den burgemeester een lijst te verstrekken van de personen op de vergadering tegenwoordig met bijvoeging of ze zijn gehuwd of ongehuwd, alleenstaand, inwonend of kostwinner. Lijsten in dien zin werd staande de vergadering opgemaakt en daaruit blGek, dat van den Burg present waren 15 per sonen, van Eieiland en Cocksdorp 16, Oosterend en omstreken 25, don Hoorn 7, Koog 3, Waal 2 en Oudeschild 1, terwijl het getal werkeloozen, hier ver tegenwoordigd, meer dan 80 bleek te bedragen. Voor oprichting van een afdoeling te den Burg gaven zich 9 personen op, zoodat de stichting verzekerd is. Voor den Hoorn worden pogingen aangewend, zie adv. in dit nummer. Nadat de voorz. had gewezen op de golegenheid tot aansluiting voor Ooster end en Eierland wordt do vergadering met dank gesloten. Do besturen zouden blijven om zorg te dragen voor het ver zoek aan don Minister boven reeds göB09md. De nood is nijpend, dat bleek ons ter vergadering, vooral uit een gesprek, dat wij met een der arbeiders hadden. Wij kennen den persoon on zouden voor de waarheid durven instaan. Lezers, het is ontstellend te vernemen, de man een oppassend huisvader had met z'n gezin in de laatste dagen niets dan... aard appelen om den hoDg9r te stillen. Er wordt iets gedaan voor de kinderen in het buitenland en dat is noodig, maar laten we toch onze mede-ingezetenen Diet gebrek laten lijdeD. Kat. De hter Van Giessen van Winschoten is hier als Nutssprcker reeds eerder met groot succes opgetreden. Volgaarne voldoen wij dus aan het verzoek, een woord van opwekking voor bezoek aan de lezing op Vrijdag a s. tot onze lezers en lezeressen te richten. Oosterend24 Jan. Verhuizingen door geheel Nederland. Wendt U tot Jb. HARJER&Zn, Spoorstraat 49. nelder. Tel Int. 46. Verhuizingen, Behangen), Stofl'eerderlj, Itedtièumakerij. spoedige aangifte van een ongeval te kunnen doen. Oudeschild, 23 Jan. Gisteravond had in 't cafe Dogger de jaarvergadering van het Ziekenfonds plaats. In vergelijking van andere jaren was de opkomst vrij goed te noemeD. Do voorzitter, de heer M. Kroon, opent de bijeenkpmst met een woord van welkom en een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van den vroegeren voorzitter, den heer W. Mets Tz. Nadat de notulen van de voorgaande jaarver gadering zijn voorgelezen en onveranderd goedgekeurd, doet de penningmeester rekeniDg en verantwoording over het vorig boekjaar. Uit diens uitvoerig en nauwkeurig verslag blijkt, dat hetafge- loopen boekjaar sluit met een Dadeelig saldo van f 77,63. Daar deze rekening reeds door de commissarissen was nage zien en accoord bevondeD, werd de pen ningmeester voor zijn richtig beheer dank gezegd en gedechargeerd. Bij de daaropvolgende verkiezing van 2 commissarissen werden gekozen de heeren T. Dogger en P. de Waard, die beiden, ter vergadering tegenwoordig, die benoeming accepteerden. Medegedeeld werd, dat het aantal leden thans 190 bedraagt, waarvan 6 voor Dr. v. d. Vegt en 184 voor Dr. Boswijk. Bij de rondvraag werd de inning vaD de contributie besproken, benevens een paar bijzondere gevallen van genees kundige hulp en recht van vergoeding voor het consulteeren van eeD anderen dan den fondsdokter. Te ruim 10 uur sluit de voorzitter met een woord van dank voor de ge houden discussies de bijeenkomst. 24 Januari. Gisteravond gaf de Zangvereeniging „Eigen Oefening" onder leiding van den heer M. Kikkert, eene welgeslaagde uitvoering iD de Zeven Provinciën. De zaal was vrij goed bezet, doch voor het meerendeel jongelui. Het volgende programma werd achter eenvolgens met groot succes afgewerkt 1 Sterrennacht, 2 Zacht zingt de zee, 3 Voorjaar, 4 en 5 Solo, 6 Lentelied, 7 De molenaar, 8 Jan Wiilems vrijage, 9 Do verstrooide professor (voordracht), !0 Lente, 11 Troost der toonkunst, 12 Holland vrij, 13 e ware Jozef (operette), 14 Gijs en Griet uit Urk (voordracht), '5 Dat kwam van het groene looverdak, 16 Vereonigingslied. Een warm applaus viel den zangeressen en zangers ten deel. Dit was ook werkelijk verdiend De directeur heeft eer van zijn werk gehad. Een woord van hulde aan hem is hiet zeker wel op zijn plaats. Te kwart voor 12 was het programma pas afge. werkt Een gezellig bal besloot den avond- Dm Hoorn, 22 Jan. Door de strandjuttérs van ons dorp j worden tegenwoordig nogal eensflesscheu gevoudeu mct ais inhoud een briefkaart, met beleefd verzoek deze op te zenden aan The Fisheries Secretary, Ministry of Agriculture, ADd fisheries 43 Parlia ment Street Loudon SW 1, England. Voor. beioouing wordt een Shilling toegestuurd. De Cocksdorp. Ten einde de ka's van Texels BelaDg te stij ven hadden eonige dames en heeren zich op verzoek bereid verklaard daartoe hun medewerking te verleenen. Za gaven op Douderdag en Vrijdag eeu voordrachten-avond in hotel „De Nieuwe Aanleg". De eerste avond voor gehuwd. de tweede voor ong»huwden. Eo zo handen een buitengewoon succes, e opkomst w»s be da keeron zeer be- j vredigend on het publiek vermaakte j z.ch ko.-tüijk. i De 12 nummers van het programma waaronder het tooneelspelletje „Leen mij je kamer" en een aantal komische voordrachten met zang werden zeer verdienstelijk uitgevoerd. De beide collecten brachten een bedrag van f20,04 op, terwyl in 't geheel een netto bedrag van ruim f70 kon worden afgedragen. De heer M. de Graaf, voorzitter der plaatselijke afdeeling, leidde de bijeen komst en kon niet nalaten de mede werkers te danken voor hetgeen ze presteerden en het publiek voor de be toonde goede gezindheid voor Texels Belang. Tot kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier werd gekozen de heer Joz. de Wolf (vacature wijlen J. Kikkert.) Waarschutoing. In verschillende bladen komen weer advertenties voor, waarin boerderijen of land in het buitenland te koop worden aangeboden onder voor oppervlakkige beoordeelaars aanlokkelijke voorwaarden. De Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing" raadt een ieder dringend af, daarop in te gaan alvorens (kosteloos) inlichtingen te hebben ingewonnen bij het Informatiebureau der Vereeniging, Bezuidenhout 30, 's Gravenhage. Lichaamslengte van arme en rijke kinderen. Een onderzoek naar de lichaamslengte van arme en rijke kinderen, ingesteld door de kinderarts Pfaunder te Munchen heeft bevestigd het algemeen bekende feit, dat de kinderen der rijken gemid deld grooter zijn dan die der armen. Maar die snellere wasdom van de beter gesitueerde kinderen, zegt een ander geneeskundige, is niets anders dan een vooruit ijlen op hun natuurlijke ontwikkeling, m. a. w. een broeikascul tuur. De arme kinderen zijn niet te klein, maar de rijke zijn voor hun leef tijd te lang, tengevolge van overdaad van verpleging en voeding. In overeen stemming daarmee is het feit, dat het lichaamsgewicht der arme kinderen in verhouding tot hun lengte beter is dan bij de rijkere, zoodat de breedte-ontwik keling bij de eerste grooter is. Een der volkstellers te Tiel ontving een kaart, waarop o.a. vermeldgeboren 10 jongens, 7 meisjes, 3 kinderen dood geboren. Hoeveel kinderen nog in leven 't Antwoord luiddeniet één meer. Wat een ouderleed in deze enkele zinnetjes. Twintig kinderen gehad en nu kinderloos. Op de laatste eierveiling te Rozen burg is de prijs gezakt tot f6,30 pér 100 stuks. Valsche bankbiljetten. Bij een firma aan de Heerengracht te Amsterdam zijn 4 valsche bankbiljet ten van f25 in beslag genomen, die daar ontvangen waren tusschen een geldzen ding uit Hamburg. Goedkoope eieren. Ia Twente ziju de prijzen der kippen eieren eensklaps gedaald op 7 a VU ct. psr stuk. De malaise. Uit Bussum, 24 Jan. Wegens de heeischende malaisa is Zaterdag weer aan '6 werklieden van de Cacaofabriek der fa Bensdorp en Co. ontslag aange zegd. Uit Winschoten 24 Jap. Te Oude Pekala heeft de cartonfabriek Brit Unia aan tachtig werklieden het werk opgezegd. Uit RijsseD, 24 Jan. Wegens slapte m de juteindustna wordt op de fabrieken der firma Ter Horst en Co alhier - )500 arbeiders voorloopig slechts 5 dagea per week gewerkt. Uit Tiel, 24 Jan. De Tielscba papierfabriek is heden wegens slapte stopgezet. Bij Kon. besluit van 19 dezer is aan den heer W. A. de Groot, oud burgemeester vaü het eiland Marken, wegens „buitengemeen moeilijke om standigheden, kuiperijen, bedreigingen en verzet, die zich bij do uitoefening van zijn ambt voordeden en zijn onge schiktheid voor da verdere waarneming van zijn ambt veroorzaakten", het maximum peusioon toegekend. De loonen in de typografie. De looncom missie in de typografie I— heeft Vrijdag onder voorzitterschap van fcu mr. Van Zanten vergaderd en uitspraak H gedaan over da vraag of de loon6n moeten worden herzien. Ten aanzien van de kosten van het I' levensonderhoud werd vastgesteld, dat pT als gevolg van de stijging daarvan de I werkelijke waarde van het loon over S het tweede halfjaar van 1920 zoodanig I was verminderd, dat er aanleiding moest |2 zijn tot loonsverhoogiögten aanzien van den toestand van het bedrijf werd 8: vastgesteld, dat deze niet |rooskleurig 31 is. Niettemin werd met 9 tegen 8 |f stemmen beslist, dat de toestand van 11 het bedrijf, zelfs in aanmerking genomen de bezwaren, die op het oogenblik aan een loonsverhooging zijn verboDdeD, niet I zoodanig is, dat elke loonsverhooging moet worden afgewezen. Daarna werd met algemeene stemmen besloten, dat de verhooging zal bestaan in een tege- moetkoming in den ontstanen achter- stand en wel een uitkeering van 36 gulden in de gemeentoklassen 1, 2 en 3 en van 24 galden in de gemeenteklassen f 4 tot aan iederen werknemer, die I als gezel moet worden beschouwd, waaronder begrepen de hulpvakarbeider i met viervijfde van het loon van den gezel zulks onder bepaliDg, dat het j bedrag in drie gelijke tweemaandelijksche termijnen op den laatsten betaaldag van Februari, April en Juni zal uitbetaald worden, en dat het den werkgevers vrij staat, in overleg met hun personeel, het bedrag ineens of in kortere termijnen uit te keer en. Jaarwedden personeel waterschappen Gedeputeerde .Staten van Noordbolland hebben een aanschrijving gericht tot de besturen van alle waterschappen en der provincie om de jaarwedden van het personeel in overeenstemming .te bren- geu met de tijdsomstandigheden. Het college verzoekt mededeeling van- de bestaand» of verhoogde regeling. De achturige arbeidsdag. 117 werkgevers en 298 werknemers te Axel verzoeken in een adres aan den Minister van Arbeid te bevorderen de intrekking van de wet op den achturigen arbeidsdag. Te Beemster, waar dezer dagen een burgerwoonhuis publiek geveild werd, deed zich het zeker zeldzame geval voor, dat er geen enkel bod op gedaan werd. Alsof er geen woning nood is. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zijn in bewaring genomen, als losloopende op den open baren weg 2 paarden. Ingevolge de politieverordening worden deze paarden, indien zij binnen 8 dagen na de aanhouding niet zijn afgehaald, verkocht en het overschot der koopsom, na aftrek van alle kosten, gedurende den tijd bij de wet voor verjariDg be paald, ter beschikking van den eigenaar of rechthebbende gesteld. Texel, 25 Januari 1921. Burgemeester en Wethouders vrnmd. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Woensdag 3ê Jan 19tl. HERVORMDE GEMEENTE. Zutd-Eierland, 's ay. VU uur Bijbellezing Bondag 30 Jannari 1931. Zaterdagavond liield de heer Meer, Ambtenaar bij Zee-Risico, alhier in het café van den heer Den Braven voor de visschers een lezing over de Zee-Ongevallenwet, waarbij ieder, die de Noordzee-Visscherij uitoefent, aangesloten moet zijn. Hierbij sluit zich voor onze gemeente vrijwel aan de Garnalenvisscherij. omdat men zonder uifvaartvergunning niet over de gestelde grens tusschen Noordzee en Marsdiep mag komen. Meende men niet verzekerd te zijn, wanneer men een ongeluk kreeg beoosten die grens, thans zal men het beter weten, want de heer Meer heeft dit in duidelijke bewoordingen te kennen gegeven. Ook zelfs, wanneer men in de haven vertoeft of voor het bedrijf werk zaam is op den wal, zal men bij een ongeluk uitkeering kunnen verlangen en ook krijgen. Dit alles hebben vele visschers niet geweten, voor dien tijd niet geweten, anders zouden ze zeker minder tegenzin gehad hebben in het betalen van den verschuldigden omslag. Ook is de schipper evengoed verzekerd als de knechten, wat bij de Ongevallenwet niet het geval is en ook dit bevredigt zeer, daar schip per en knecht gewoonlijk in hetzelfde geval verkeeren ook wat de inkomsten betreft. Ook behoeft men nu juist niet uit den mast te vallen, om rente te kunnen verkrijgen ook zelfs, wanneer men zicli ernstig stoot of zich bezeert aan een scherp voorwerp, mits dit in het bedrijf plaats heeft, zal uitkeering verleend worden, ais men er maar tijdig aangifte van doet en ook, al is men dan op de Waddenzee varende, als men maar de bedoeling heeft, later naar de Noordzee te gaan. De spreker gaf verschillende cijfers omtrent voorschot- en premieberekening, alsmede wat de uitkeeringen zouden kunnen bedragen. Een ding is nog wel jammer, n.l., dat de geneesheer niet door het Rijk of door Zee- Risico wordt betaald, doch de lieer Meer deelde incde, dat het in de bedoeling ligt, ook dit in te voeren, omdat anders soms te lang gewacht wordt met het vragen van een dokter, wat ook financicele nadeden voor Zee-Risico kan geven. De vrees, van een liooge doktersrekening te zullen krijgen weerhoudt nu soms nog, om ROEM. In buis en op de weggn, Op oorlogschip en lort, Hoort men vol lof steeds sprekeD, Van de „Heldorecbe Meubeltransport" is en blijft bet besta adres voor Zee-Risico heeft een goed werk gedaan met een ambtenaar te laten spreken. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur dg. E. W. J. Brümmer van Oosthuizen. Kerkcoilgite. Waal, y.m, 10 uur d8. Pijnacker Hordijk. den Hoorn, nm. 2 uur dg. Pijnacker Hordijk. Oudeschildy.m. 10 uur ds. van Grasstek. Oosterend, 'sav. 7 uur di. van Gresitek. Kerkcollecte. balf 11 Zondagsschool. C'otksdorp, vm. 10 uur ds. Sckelleaberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, y.m half 10 Leesdienat. Maandcolleote. n.m. half S Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 'gay. 7 uur ds. de Maar. Zang v/h Gemeantekoor. Oosterend, y.m. 10 uur dg. de Maar. Den Hoorn, y.m. 10 uurds. Wegtra, van Alkmaar.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2