3472. Woensdag 2 Februari 1921. 348t'Jaargang leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tof week- it blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Abonnementspriji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers]3 cent. Advertentlëu daags voor de uitgave vóór I uur nam. Print der AdvertentUn, Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ea AÖVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. F»m. LANQEVELBA DE R O O IJ, Parkstraat, Buia orTixii, LICHT OP! Van Zaterdag 29 Jan. tot en met Vrijdag 4 Febr. voor rijwielen 5,15 uur. voor rntuigen 5,45 uur HOOGWATRR Reede van Texel. Donderdag 3 Febr. v.m. 5,11 Vrijdag 4 6,26 Zaterdag 5 7,24 Zondag 6 8,07 Maandag 7 8,41 Dinsdag 8 9,13 Wo.nsdag 9 9,43 Dm namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Oen Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiËn en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 0 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Beperkte dienstregeling van 0 December 1920 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m Nleuwediep 9,15 12,10 n.m. 4, Od Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwtdlep: 8,43 ,4-- Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9.06 10,35§ 1.30 12'37^ A? L54tt 4.42 4,08** 6-30 4,29§ 8,45 7,25 9-40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5-28l o'lv 8,01 9,47 9,15 11-40 12 24§ 3,11 303 6,01 607S 9,04 857 10.48 11,lit 12.64 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 33—29 Jan. Als er in de laatste dagen niet de con ferentie van den Oppersten Raad ware ge weest, zou de overzichtschrijver gevoegelijk eeoige dagen vacantie hebben kunnen nemen en had men zich in den komkommer tijd kunnen wanen. Binnenlandech nieuws van belang is er al in geen dagen geweest. Het parlement houdt vacantie, de politiek •doet een dutje en alleen over de toenemende minder gelukkige economische verschijn selen zou iets te schrijven zijn, als het onderwerp niet zoo bekend en mager was. En op buitenlandsch gebied schenen wel alle kwesties en vraagstukken als op den achtergrond gedrongen, door de conferentie van de "Opperste Raadsheeren te Parijs. Die conferentie heeft de geheele week, van Maandag tot Zaterdag, in beslag ge nomen. Eiken dag zijn de Opperste Raads heeren bijeengeweestLloyd George. Biiand, Sforza en Jaspar met hun respectieve militaire en flnoncieele raadslieden. In een nogal optimistische stemming schaarden de heeren zich Maandagmorgen aan de coDfe- rentietafel, doch.... het heeft heel wat ge- kraakt. Men' dacht, er heel gauw klaar mee te zullen zijner behoefde immers maar te werden voortgebouwd op de grondslagen, op de conferentie te Boulogne gelegd. Over de formule, dat Duitschland betalen moet tot zijn laatste cent, was men het daar goed eens geworden en men behoefde nu alleen maar even vast te stellen, wat Duitschland zou moeten betalen en op welke wijze de betalingen zou moeten worden geregeld. Heel vlot is het echter niet gegaan en het had er aller schijn van dat alles zouden misloopen door de houding van de Fransche regeering. Doumer, de Fransche minister van financiën hield een beschouwing, waarin hij een plan ontvouwde. Hij wilde het totaal der Duitsche schuld vaststellen, nadat de commissie voor herstel haar be rekening had opgemaakt, doch alvast meende hü, dat men de Duitsche schuld gerust op 214 milliard gouden marken kon vaststellen. Daar komen dan renteverlies en allerlei andere kosten bij, zoodat men, naar Doumers meening, gevoegelijk, ge durende 44 jaren een afbetaling van 12 milliard gouden markon per jaar kon vast stellen. Duitschland was daartoe heel goed in staat, meende h(j. De bevolking is talrijk en goed in staat om te werken. Duitsch land bezit een nijverheid, welke niet door den oorlog in haar productievermogen ge troffen is. Het bezit groote natuurlijke bronnen. Indien het Rijk g:en voldoende inkomsten heeft, om zich van zijn plicht te kwijten, dan moet het. volgens Doumer, maar een deel van zyn kapitaal aanspreken. De staat is eigenaar van mijnen en wouden en hij kan een deel daarvan besteden'om zijn schuldon af te betalen. Een staat moet handelen evenals elke andere bezitter, die in schulden zit en genoodzaakt is, deze af te doen. Duitschland zou ook, naar Doumeis meening, een deel van zijn schuld in natura kunnen afdoen, mits de gealli eerden er maar voor zorgen, dat het met zijn producten niet de Enropeesche markten overstroomt en verovert. 't Is wel heel gemakkelijk en alleen maar de kwestie van een rekenkunstje. Lloyd George scheen van deze oplossing niets te moeten hebben. Zelfs viel hij Doumer in de rede met een scherpe op merking. Den anderen dag zou hjj op de uiteenzetting van Doumer antwoordden, doch 's morgens belde hij Briand op en de morgenzitting ging niet door. Inplaats daarvan hadden onderlinge gesprekken plaatsLloyd George met Sforza, Briand met Jaspar. Ook had Lloyd George nog een bespreking met Loucheur Alles wees er op, dat het met de heele conferentie spaak zou loopen. Lloyd George wa3 erg ontstemd over de verregaande' Fransche eischen en daaraan heeft hjj in een volgende bijeenkomst dan ook uiting gegeven, toen hij tegenover het Fransche standpunt het Britsche plaatste. In de eerste plaats wees Lloyd George er op, dat de Fransche vooretellen ver het bedrag te boven gaan, door de Fracschen in Boulogne ter tafel gebracht en tevens vormden zij een heel andere procedure, dan het plan van vijf annuïteiten, op den grondslag waarvan de Brusselecve deskundigen, met inbegrip van de Fransche, hebben gewerkt. Zeker, men was het vol komen met elkander eens, dat op Duitsch land de zedelijke plicht rust, om te betalen tot zijn uiterste vermogen en dat de ge allieerden aaneengesloten moeten blijven om het te dwingen, herstel te verschaffen. Maar men moet niet het onmogelijke eischen De moeilijkheid is, betaling te verkrijgen buiten de rijksgrenzen van Duitschland, dat zijn bosschen, spoorwegen, landerijen en mjjnen niet over de grens kan uitvoeren, om ze aan de geallieerden te overhandigen. Het plan van Doumer mocht zedelijk te rechtvaardigen zijn, maar het was naar Lloyd Georges meening onuitvoerbaar. Briand en ook anderen hebben nog het woord gevoerd, over wat we het diepgaand verschil tusschen het Fransche en Britsche standpunt zouden kunnen noemen, maar verandering bracht dat in den stand van zaken schijnbaar niet. Italië en België sloten zich bij Lloyd George aan en het dreigde één oogenblik spaak te zullen loopen. Zaterdag echter kwam de gewenschte overeenstemming toch nog tot stand en werd het ontwerp Briand gewijzigd aan genomen. Duitschland moet nu 2 jaar 2 milliard, daarna 3 jaar 3 milliard, 3 jaar 4 milliard, '3 jaar 5 milliard en 31 jaar 6 milliard storten, benevens een uitvoerpremie van 12 procent. TEXEL, I Febr. 1921. Nut. Voor een volle zaal trad Vrijdagavond in hotel Texel de heer J. H. v. Giessen Jr. van Winschoten op mot het onderwerp: „Van praten en lasteren". Uit dat onderwerp wist spr. te halen wat er in zat. Het verschil tusschen praten en praten werd door hem belicht, het veel praten gelaakt, het kwaad spreken scherp veroordeeld en het laste ren gebrandmerkt. Na do pauze werd door den heer v. G. gegeven de causerie van dr. E Laurillard Een advertentieblad en daarna nog een aantal korte luimige stukjes. De yoorz., de heer A. Wierenga bracht aan het slot een woord van dank aan hoorders en spreker en riep den laatste een tot weerziens toe. Tooneelgezelsckap „Vliegkamp de Mok." De opkomst Zaterdag in hotel Texel was niet schitterend. Jammer noemde de voorzitter het in z'n openingswoord, vooral om het goede doel, versterking van het Marine-sanatoria-fonds. Voor het personeel van het vliegkamp acht spr. den afstand en hot weer een excuus. Men hoopte den avond zoo hoog op te voeren, dat bij een volgend optreden van het gezelschap de groote zaal van hotel Texel te klein zal blijken te zijü. Of meü daarin geslaagd is? Laat de volgende avond daarover zelf uitspraak doen. Verschillende liedjes werden niet on verdienstelijk gezongen, terwijl de boks- demonstraties, die volgens de toelichting daarbij verstrekt, bestonden uit spel- en wedstrijd-boksen, de jongeren goed sche nen te bevallen, ons kon het niet be koren. Op initiatief van den heer Schaaf3ma die daarbij vooral en zeker niet zonder succes, een beroep deed op de offer vaardigheid van de aan wezige zeelieden- koopvaardijofficferen, werd in de pauze een collecte gehoudeD, die de ronde som van f44, mocht opbrengeu, ten bate van het Marine-sanatoriafonds, waarvoor door een der leden van het gezelschap in hartelijke bewoordingen werd dank gebracht. Het slot van de uitvoering was een groot lach succes. Onbedaarlijk is er vooral gelachen bij de opvoering van het tooueel- stuk „Dirk Nergensthuis of de gewaande baron". Een geanimeerd bal sloot, naar wij vernemen, den avond. Bioscoop. De kosten schijnen te hoog te zijn om hier van elders uit het bioscoop bedrijf te exploiteeren. Met de opvoering van „De valuta prinses" als hoofdnummer gaf het Cen traal bioseoop-theater Zondagavond de laatste voorstelling. Een waardig slot, dat ongetwijfeld een goede herinnering aan de onderneming zal achterlaten. De groote zaal van hotel Texel was g09d bezet. Anti-militairisme. 32 personeD, waaronder 4 dames, hadden Maandagavond aan dan oproep gehoor gogeven en waren in café den Burg samen gekomen en do oprichting van een afieeliog was daarmede een feit geworden, Als lid of donateur werden in het geheel 45 personen ingeschreven, terwijl tot leden van het bestuur derafdeeling werden gekozen de heeren C. Rentenaar, Joh. Flens, J. P. Standaart, H. Klimp en mej. R. P. Dros, die nader onderling de functies zullen verdoelen. Het batig saldo avan de algemeene vergadering, een bedrag van f 10,50 zal aan den penningmeester worden afge dragen. Een reglement zal worden ontworpen en in een volgende vergadering behan deld. Oosterend31 Jan. De vergadering van Nut en Genoegen j.l. Zaterdag gehouden, was goed bezocht en men had een mooien avond. Bij de opening sprak de voorzitter een harcelijk woord van welkom tot alleD, inzonder heid tot den Spreker, Ds van Qiessen, uit Winschoten en richtte toen het woord tot don afgetredon secretaris, den heer Leo Koning, die nogmaals hartelijk dank gezegd werd voor alles, wat hij in 26 jaar als secretaris van de vereeniging heeft gepresteerd, hem hierbij een gouden lorgnet als stoffelijk blijk van waardee ring overhandigende. Op geestige en har telijke wijze zegde de heer Koning dank voor dit blijk van hoogachting. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, verkreeg Ds van öiossen het woord, die als lezing gaf: „De oude admiraal en zijn omgeving". Met onver deelde aandacht werd naar deze mooie schets van Weruméus Buning geluisterd, de voordracht was boven lof verheven en de spreker deed zich hiermede opnieuw kennen als uitstekend vertolker, zoowel van het komische als van het ernstige uit deze schets. Ook de bijdrage „Een Advertentieblad" van Br. Laurillard, voldeed uitstekend en de daarna nog gegeven korte stukjes wekte de lachlust in hooge mate op. De voorzitter sprak hierna hartelijke woorden van dank voor alles, wat ten beste gegeven was en verheugde zich er over, dat Ds van Qiessen zich in Oost-Graftdijk zal vestigen, vsy»waar hij bij volgende gelegenheden gemakkelijker Texel zou kunnen bereiken. Met een tot weerziens in de Februari vergadering, waarin men met eigen krachten zal optreden, werd de vergade- riug gesloten. Op haar'verzoek om ondersteuning heeft do afd. „Oosterend" der vereeniging D.E.t.V. van den Minister van Binnen- landsche Zaken het volgend bericht ont vangen Ik heb de eer U mede te deelen, dat aangezien de visschers in uwe gemeente blijkens ter zake door mij ingewonnen inlichting, niet kunnen worden gerexend te behooren tot de categorie Zuiderzee- visschers, tenbehoeve van wie door mij een steunregeling is getroffen, kunnen zij mede om der gevolgen wil in deze regelihg niet worden opgenomen. Moch ten zij steun behoeven, dan dient daarin te worden voorzien door de gewone orga nen van armenzorg. Zaterdag hield do A.R. Kiesyer. „Ned. en Or." to Oosterend haar jaar vergadering, opgeluisterd door muziek van hot Chr. fanfarecorps. Gezongen werd Ps. 897 en 8 dit lof- en strijdlied had ook weerklonken op het graf van den grooten Leider der A.R. party. Na het welkomstwoord wijdde de voorzitter, de heer O. Lievaart, eenige woorden aan de nagedachtenis van Z Ex. Dr. A. Kuypor. Hij wees er op, dat het naast God hem to danken was, dat do A R party is gegroeid en stee is haar beginsel duidelijker deed spreken.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1