m 3476. Woensdag 16 Februari 1921. Sé81' Jaargang. Mienws en Advertentieblad. Spttr- on lootdicnst. Ifs5 IS Binnenland. Van week tot week- [ÊT—13 Febr. 6 it bUd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers23 cent. COURANT. Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prji der Aditrltnliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. leder, regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen btj de Vitg. Fimha LAN9EVILB BE ROOIJ, Parkstraat, Bu*« op Tnxt LICHT OIM Van Zaterdag 12 Febr. tot en met Vrijdag 18 Febr. voor rijwielen 5,30 uur, voor rijtuigen 6,— uur ""^ÜOOGWATBR Reede van Texel. Donderdag 17 Febr. v.m. 2,41 Vrijdag 18 4,03 Zaterdag 19 5,34 Zondag 20 6,48 Maandag 21 7,47 Dinsdag 22 8,35 Woensdag 23 9,18 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- «n telegraafkantoor l)en Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur"; voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, m>r- Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor R^kspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Beperkt, dienstregeling van 6 December 1940 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 •- v.m. 2.45 n.m Nleuwediep 9,15 12,10 n.m. 4, Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuw.diep: 8,45 4. Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 7[28 sneltrein 9.06 10,2S§ 1-30 12,37 3,25 1-54+t 4,08** 6,30 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8,°1 915 ll»40 12!24§ 3,11 3 03 Ö»U1 1048 O K7 10,48 n'.iit 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Tweede Kamer heeft Dinsdag haar werkzaamheden hervat en het eerste vrat ze na haar Kerstvacantie te hooren kreeg, was een verrassing. Een briefje n.l. van Jhr. de Savornin Lohman, waarin deze mededeelde, dat hu ontslag nam als lid der Kamer. Het bericht was in zoover een verrassing, dat men vooraf niets om trent het voornemen van den heer Lohman om af te treden, in de bladen had gelezen. En weer niet heelemaal onverwacht kwam het, als men zich herinnert, dat de grijze staatsman reeds een jaar geleden wilde heengaan, maar tenslotte op aandrang van zijn vrienden en onder instemming by zijn politieke tegenstanders, op zijn voor nemen teruggekomen is. Thans is de heer Lohman dan heengegaan en met hem is uit het parlementaire tournooiveld een ridder zonder vrees of blaam en met onbe smet blazoen heengegaan. De Kamerpre sident Mr. Kooien heeft hartelijke woorden ten afscheid gewijd aan den scheidenden nestor, woorden getuigend van veel waar deering voor alles wat de heer Lobman voor land en volk gedaan h6eft. En na mens de regeering heeft minister de Graaft zich bij deze huldebetuiging aangesloten. De beer Lohman is thans 84 jaar en ondanks zijn hoogen leeftijd nog bezield met jeugdig vuur, zooals nog kort geleden in de Kamer bleek. Lichaamszwakte dwiogt hem niet tot heengaan, maar nu de schoolstrijd ten einde is gebracht, acht hij zyn levenstaak volbracht, Bijna 42jaar heeft hy het land als Kamerlid gediend. Een korten tyd was hij lid der Eerste Kamer en in het Kabinet-Mackay had hy zitting, maar overigens was de Tweede Kamer zijn plaats. En al die jaren was hij daar een figuur van beteekenis, wiens woord gezag had en die zich mocht ver heugen in de waardeering van schier allen. Met hem is weer een der weinige groote figuren uit ons parlement heengegaan en hij laat er een ledige plaats achter. Als opvolger van den heer Lohman zal optreden de heer B. J. Gerretson te Rotter dam, oud-lid der Kamer. 0—0—0— De Duitsche regeering heeft de uitnoo- diging van do geallieerden voor de confe rentie te Londen, die thans op begin Maart gesteld is, aangenomen. Zij heeft echter het vertrouwen uitgesproken, dat de door Duitschland in te dienen tegenvoorstellen een punt V3n behandeling zullen uitmaken. Dit laatste raakt de kwestie, of de Duitsche delegatie iets op de conferentie zal hebben in te brengen, dan wel er „voor spek en boonen" zal moeten meedoen. Lloyd George heeft in dit opzicht in zijn verklaring te Birmingham reeds eenige geruststelling aan de Duitschers gegeven. Natunrltjk mogen ze tegenvoorstellen indienen, heeft de Engelsche eerste minister gezegd en daaruit volgt als vanzelfsprekend, dat deze voor stellen ook onder de oogen zullen worden gezien. Briand, de Fransche promier, is nog niet zoover en hij kan ook niet zoo ver gaan, omdat hij te zeer rekening moet houden met de openbare meeniDg in de republiek en de sterke oppositie onder Poincaré, die geen duimbreed verder wil gaau dan door de nota van Parys aange geven. Die nota geeft de minimum eischen der entente weer en de Duitschers zullen te Londen dus niets kunnen afdingen. Maar Brisnd heeft een achterdeurtje open gehouden en gezegd, dat de definitieve beslissing aan de conferentie te Londen moet worden overgelaten. Daartoe heeft de Fransche Kamer dan ook besloten, door het aannemen van een motie van ver trouwen in de regeering. Briand heeft zich tot niets verbonden. De Duitsche regeeriDg is thans bezig met hot ontwerpen van de tegenvoorstellen. Zij heeft daarvoor de medewerking inge roepen van een aantal deskundigen op financieel 6n economisch gebied. En onderwijl zitten de Fransche bladen uit te rekenen, wat .Duitschland wel betalen kan en rekent de Duitsche pers het buiten land voor, tot hoever slechts haar beta lingscapaciteit r6ikt. Tusschen deze beide gaapt, dat spreekt als vanzelf, een diepe milliardenklove. Natuurlijk worden ook allerlei veronder stellingen geuit over wat de Duitsche re geering zal doen, als het te Londen eens mis loopt. En aan adviezen aan de re geering ontbreekt het ook niet. Zoo wist de „Deutsche Zeitung", het orgaan der con- servatieven, dezer dagen als vry zeker mede to. deelen, dat 0I3 het te Londen verkeerd loopt eu de g dlieerden tot het bezetten van nieuw Duitsch grondgebied mochten overgaan, de Duitsche regeering.... den oorlogstoestand zal afkondigen, 't Is te dwaas om te denken, dat de regeering zooiets overweegt en vermoedelijk heeft het conservatieve orgaan alleen maar de regeering van advies willen dienen. Niet met dreigementen en groote woorden valt er te Londen iets te bereiken. Alleen gemotiveerde cyfers zullen daar tegen de eischen der entente eenig gewicht in de schaal kunnen leggen. Dat weet een' man als von Simons maar al te goed. Dit wat betreft de kwestie der schade loosstelling, waarover alle partijen het in Duitschland volkomen eens met elkander zijn. Maar ook de kwestie van de ont wapening is er nog en daarover zal te Londen eveneens de beslissing vallen. De kwestie is niet minder moeiiyk, omdat juist daarover de meeningen in Duitschland zeer uiteenloopen en vooral Beieren zich verzet tegen de entente-eischen tot ont binding der burgerwachten. De Rijksre- geering heeft echter besloten in hootdzaak aan de te Parijs opgemaakte voorwaarden tegemoet te komen, nadat in dien geest op de vergadering van de minister-presidenten der verschillende bondstaten een uitspraak gevallen was. Beieren bleef zich echter eerst nog krachtig verzetten, doch zal ten slotte wel toegeven. De regeering heeft althans in een nota aan de Ryksregeering doen weten, dat zy wel haar opvattingen staande houdt, maar zich ten slotte by het besluit der Ryksregeering zal neerleggen, waarby echter de rijksregeering ook ver- antwoordeiyk blijft voor het handhaven van de orde. Met die kwestie zal het dus wel losloopen. —0-0—0— Lloyd George heeft in de laatste dagen weer voldoende gelegenheid gehad, om zich bezig te houden met de Iersche kwestie. De toestand schijnt in Ierland eerder minder dan beter te worden. Er hebben niet alleen weer in Dublin ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waarby dooden en gewonden gevallen zyn, maar ook elders. En tevens gewagen de berichten van een meer georganiseerd op treden der Sinn Feiners dan tot nog toe. Men kan in de berichten zelfs lezen van heele legers ven rebellen, honderden mannen sterk, goed bewapend en die volgen3 sen vast krygsplan optreden. Zoo biyft moord en doodslag er aan de orde van den dag. 0-0—0— Ook de Wilnakwestie is weer eens aan de orde gekomen. De Sovjetregeering te Moskou heeft eindelijk haar verzet opge geven t6gen het plan, om de volksstemming te Wilna onder toezicht van internationale troepen te doen plaats hebben. Alleen zal zy niet dulden, dat er Fransche of Engelsche troepen worden heengezonden. De Volkenbondraad zal nu wel spoedig de noodige maatregelen nemen voor het zenden der troepencontigenten. Maar een nieuwe moeiiykbeid heeft zich al weder op zijn weg geplaatst, want nu heefc Zwitser land geweigerd do internationale troepen door te laten. Men heeft zich over dit besluit zeer verwonderd, en het moet op den Volkenbondraad wel een eigenaardigen indruk maken, dat Zwitserland, dat den zetel van den Volkenbond in zyn midden heeft, den arbeid van den Volkenbond tegenwerkt. De Zwitsersche bondsraad nam het besluit, omdat hy het doorlaten van troepen in atryd achtte met de hand having der Zwitseriche neutraliteit. In- tusscben verwacht men, dat de Zwitersche Bondsraad nog wel op haar besluit zal terugkomon. —0—0—0 In Zuid-Afrika hebben de verkiezingen plaats gehad voor het parlement der Unie en de uitslag werd met eenige belangstel ling verbeid, omdat deze een antwoord zou geven op de vraag, of de meer agres sieve, dan wel de gematigde elementen het roer in handen zouden krygen. In het ontbonden parlement had men vier partijende Zuld-Afrikaansche party van Smuts met 41 leden, de Unionisten Smartt met 25 leden, de Nationalisten onder Hertzog met 44 leden en de Arbeidersparty met 21 leden. Verder maakten 3 onafhan- kelijken of wilden de ry vol. Voor deze parlementsverkiezing was er een fusie tot stand gekomen tusschen de partyen van Smuts en Smartt. In het laatste zittingsjaar hadden beide partyen elkander ook reeds trouw gesteund, doch thans werd de samenwerking tusschen Zuid- Afrikaansche partij en de Unionisten, d.i. de Engelschen en voornameiyk conserva tieven officieel. Daar tegenover stond voornamelijk de partij van Hertzog, daar de Werkliedenparty zich minder op de politiek, dan wel op lotsverbetering voor de arbeiders richt. Hertzog voert de eigeniyke Boeren aan, en men weet, dat by geen vriend is van Engeland en het liefst de oude zelfstandige republieken weer zou herstellen, ook al had by dat niet uitdrukkelijk in zyn verkiezingspro gramma geschreven. Smuts daarentegen volgt zyn voorganger Botha getrouw na en wil een gematigde politiek in eensge zindheid met Engeland en geon Afrikaner tegen EngelBchman. By de vorige ver kiezing kreeg Hertzog zooveel aanhang, dat zijn partij de sterkste werd in het parlement en men verwachtte, dat hij by deze verkiezingen nog weer een flinke sprong vooruit zou doen. Die verwachting is echter beschaamd geworden. Wel zal de Nationale party misschien met een paar zetels versterkt worden, maar de coaltie van Smuts heeft het toch gewonnen. Hoewel de volledige uitslag nog niet bekend ie op het oogen blik, dat wy dit schryven, staat het toch wel vast, dat Smuts over een voldoende regeeringsmeerderheid zal kunnen beschik ken. Daaruit volgt, dat het roer van het regeeringsscheopje in Zuid-Afrika in zyn handen blijft en de steven dus niet zal worden gewend. TEXEL, 15 Febr. 1921. De eerste tractor. Dezer dagen is de oerste tractor met bijbehoorende driescharigeploeg op ons eilaod aangekomen. Witte Kruis. By den penningmeester is als gift iugekomon een bedrag van f2,50 van J. L. den Hoorn.; Texclsclic Algcmecne Wijkverpleging. Vrijwillige bijdragen in Januari: K. M. Spang f 7,50 M. T. Oosterend f2,— J. M. f 2,50 Mevr. K., den Burg f5, Een 90-jarige voorzitter. Te Medemblik werd da 90-jarige tmer P. Berkhout als voorzitter van een be grafenisfonds herkozen, welke functie hij reeds bijna 40 jaar waarneemt.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1