(iemen^d Nieuwe M ark t berichten. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. G. E. It, Heden, Dinsdag 15 Februari, is het twee jaar geleden, dat ons gemeentelijk electrisch bedrijf in werking werd ge steld. Wij hebben het vorig jaar daaraan eenige beschouwingen vastgeknoopt, omtrent het aantal omwentelingen door wiel en dynamo gemaakt en zullen daarop dus thans niet nader terugkomen. Een woord van lof over de bediening van het bedrijf, ook gedurende het afge- loopen jaar, meenen wij echter niet achterwege te mogen laten. Het eenige bezwaar dat wij hebben, en dat treft zeker niet de technische leiding, is, dat wij bjjna iederen dag stagnatie in ons bedrijf hebben, omdat het licht te lang op zich laat wachten. Zich al te goed gedaan. Zondagnacht wisten bij den landbou wer W. de J., te Wissen kerke, een 8-tal jonge paarden uit den stal los te breken en op den dorschvloer te komen. Aan gezien hierop veel tarwe lag en deze dieren hiervan gebruik hadden gemaakt, lagen al spoedig 5 paarden dood. Voor het leven der 3 andere dieren wordt nog gevreesd. Verzekering dekt de schade. De gewoonte om voedsel en dran ken te heet te gebruiken is zeer ge vaarlijk, omdat het leidt tot chronische catahrr van keel en maag, Dure potlooden. In den loop van het begrootingsjaar 1918/1919 blijkt men op een mooien dag aan het Departement van Buitenl. Zaken voor f 12.600 potloodjes en radeer- gummi te hebben gekocht. De rekenkamer heeft het in zijn jong ste verslag eens heerlijk verklapt. Vleesclwergifliging. Tengevolge van het eten van varkens- vleesch is te Castricum vleeschvergifti- ging voorgekomen. Bij een geheel gezin, do bond inbegre pen, hebben zich de verschijnselen voor gedaan. Bij onderzoek te Utrecht bleek het vleesch para-lyphus-bacillen te bevatten. Men meent dat het afkomstig is van een te Limmen uit nood geslacht varken. Ntvs. Verkoopskwestie. In de gemeente W in het Westland, werd dezer dagen het verkoopen van een tuin besproken, en een koopsom van f 35,000,— genoemd; toen do tuin der K eigenaar van een tuin, die zeker bijna dubbel zoovesl waarde bad, zeide, dat men daarvoor ook zijn tuin kon krijgen. Eën ander nam deze al of niet in ernst gemeende uitspraak, voor ernst op en zeide dat de koojp gesloten en bij voor f 35000,— eigenaar van K's tuin was, waarvoor hij de aanwezigen als getuigen beschouwde. Do heer K. neemt echtor dien verkoop niet aan, doch de kooper wil beslist van den verkoop niet afzien, waarom beiden reeds rechtskundig advies inwonnen. De verkooper is iemand in zeer goeden doen, doch zou bet toch ten zeerste betreuren, ais hij voor zoo'n koopje van zijn tuiD, een der besten van het West- land, afkwam. Ook buitenstaanders zijn zeer belangstellend in den afloop van deze geschiedenis. Zilverbons. Na 1 Maart zullen niet meer als betalingsmiddel geldig zijn de zilverbons van een gulden zonder aebterdruk. Er zijn thans tw«e soorten zilverbons van een gulden in omloop de bruine zonder aebterdruk, en het laatste model met aebterdruk en aan den voorkant ter linkerzijde in den rand het borstbeeld van de koningin en profiel. Dit laatste model ééoguldens zilver bon blijft geldig,, de eerste, bet oude model, wordt, in gaande 1 Maart a s ingetrokken en zal van 1 Maart tot 31 Maart inwisselbaar zijn aan de kantoren der betaalmeesters, en van de ontvangers der directe belas tingen. N. H. Ct. Nederland vooruit. De heer P Cool vestigt er in Neerlandia de aandacht op, dat in do laatste drie maanden in Nederland bij de Lemmer het grootste stoomgemaal ter wereld is geopend. De werktuigen zijn hier te lande vervaardigd. In die driemaanden Heldcrsche Meubeltransportondern. Spoorstraat 49. Helder. Tol. lot 46. Uekangerlj, Stoffeerderij, Beddenmakerij. Eigen wagens Eigen stal. is het grootste dok ter wereld 50,000 ton, door onze sleepbooten overzee ge bracht en in Hollandsch water gestati- onueerd, is de grootste kraan ter wereld door de werf Gusto aan Engeland gele verd, is Nederland als scheepsbouwmo- gendbeid op de derde plaats gekomen boven Italië en Japan, is Rotterdam er in geslaagd in tonnenmant Antwerpen weder te overvleugelen, zijn twee Ne- derlandscbe overzeebooten alleeD, zonder eenig geleide den Oceaau overgestoken hebban -maai waartoö meer bewijzen van Nederlacd.-.che geestkracht en durf aan te balen. Twee marktberichten. Het eerste is van 4 Febr. 1890 te Goes Niauwe tarwe f 6 a 1 6,50 rogge f 4,80 a f5,10 wintergerst f 5 a f 5,50zomer- gerst f4 a f4,60; haver f2,60 a f3; bruine boonen f 7,50 a f 8 paardeboonen f5 a f5,30; groene erwten f7 a f8; boter 10,477< a f 0,52"»eieren f0,95 a f 1. Het tweede dat van 8 Febr. 1921, luidt: Nieuwe tarwe f 19 a f21 wintergerst f 17 a 118 haver 114 a f 15 kook- erwten 117 a f 17,50; kroonerwten 118 a f20; bruine boonen f 16 a f 19; boter f 1,60 eieren 12,75. De Zeeuw. De Zaansche gemeenten vereenigd. Gedeput. Staten van Noord-Hoiland hebben do Zaansche gemeetebesturen medegedeeld, dat zij de leiding op zich hebben genomen met betrekking tot de samenvoeging* van Zaandam, Wormer- veer, Koog a. d ZaaD, Zaandijk en Krom menie, waarbij eventueel nog gevoegd zouden worden Wormer, Oost- en West- ?aan. Wat is aantrekkelijker dan het burgemeestersambt Mr. P. J. M. v. Sonsbaeck, burgemeester van Egraond-Binuen, heeft ontslag ge vraagd. Hij gaat als journalist naar Frankrijk. Een tegenvaller. Nu de winter voorbij is en alle kans bestaat dat bij ditmaal ook niet meer in strenge vorst terugkeert, begint men in den Frieschen bouwhoek de aardappel- hoopen te outblooteD, om echter tot de treurige ontdekking te komen, dat een belangrijk percentage van de opgetaste hoeveelheid verrot is. Een groote tegenvaller en een belang rijke schadepost voor den boer. Jonge groenten. Met de jonge groenten gaat het voor de kweekers uitstekend. De kropsla brengt, in het Westland to*: f 18,60 per 100 kroppen op, terwijl de peen ver handeld werd tot f35 per 100 bossen. Wie nu kan afbveren, maakt goede zaken. S t. Kohier van den Hoofdelijken Omslag. Burgemeester en Wethouders vai Texel, maken bekend, dat het aanvul lingskohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienstjaar 1920, in afschrift gedurende vijf maanden van 16 Februar 1921 tot en met 14 Juli 1921, ter ge meentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 15 Februari 1921. Burgemeester en Wethouders voornmd De Burgemeester, BUYSING DAM3TE. De Secretaris, JONKER. GOED GEAITWOOItl). Een heer vroeg laatst een kleine [jongen Vertel jij mij eens beste man, Wien ik 't transport van mijnen boedel Het allerb-ete geven kan Do jonge* zette groote oogen En z«', Mijnheer ik ben zoo klain. Mo t ik nu nou gaan vertellen Bij welk adres ot U moet /ijnP En toen de heer dit blozend toegal Sprak 't ventje, „man g» dan met [spoed, Helder's Meubeltransport opzoek m, Don ben je wuar je wezen moet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) TEXEL, 142'21. Mijnheer de Redacteur. Uit het verslag in uw Courant, van den gemeenteraad, gehouden op 1 Februari 1.1., bleek me, dat door de Vereeniging voor Chris telijk volksonderwijs te den Burg, een verzoek bij het bestuur der gemeente Texel is ingediend, om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de stichting van eene school, waalbij eene raming van de kosten ad f47409,be nevens eene verklaring, dat de 15 pCt. waar borgsom is verzekerd en idem dat de school door minstens 40 leerlingen zal worden bezocht. Tot zoover het verslag. Ik twijfel er niet aan, of-het zal den meesten Texelaars gegaan zijn als mij, n.l., dat ze zich verbaasd hebben, dat hier zulk een klein groepje menschen, de moed gehad heeft, om zoo maar nolens voiens, eene aanslag te doen op de gemeentekas. Men zou dan ook geneigd zijn te denken, dat de redenen, die daartoe geleid hebben, wel heel erg dringend moeten zijn, of zoo niet, dat dan de onderteekenaars van het adres niet de draagwijdte van het verzoek hebben kunnen nagaan. Het wil me daarom voorkomen, niet van belang ontbloot te zijn, hier in het kort uitéén te zetten, welke de kosten voor de gemeente zullen zijn en van welk gevolg het zal wezen op het onderwijs te den Burg op Texel. In de eerste plaats de kosten. Deze zullen, na betaling der hoofdsom ad pl.m..50000 gulden, waaraan door belanghebbenden niets wordt betaald, eene jaarlijksche uitgave vorderen van ongeveer 6000 gulden, voor 45 leerlingen, die zich naar de Chi istelijke school zullen begeven. Het gevolg echter zal zijn, dat de o.l. school 40 leerlingen minder telt, en aldus aanspraak zal kunnen maken op een onderwijzer minder, waardoor de noodzakelijkheid zal ontstaan, dat, waar thans door één onderwijzer les ge geven wordt in een klas, door één det onder wijzers les gegeven zal moeten worden in twee klassen. Het ligt voor de hand, dat daardoor het peil van het onderwijs op de o.l. school achteruit zal gaan, indien het gemeentebestuur hieraan niet tegemoet komt,door een door haar zelf te be talen extra onderwijzer aan te stellen terwijl dan tevens, ter compensatie, ook nog van gemeente wege een onderwijzer meer zal moeten wordert gegeven aan dc Chr.school.alzoo te zamen mede brengende een extra uitgave van ongeveer 3000 gulden, zoodat het stichten der gevraagde schooi, aan de gemeente jaarlijksch ongeveer 9000 gulden extra zal kosten. Voor deze meerdere uitgaven zouden we dan hebben, het onderwijs op de o.l. school, op dezelfde voet als thans voortgezet (een onder wijzer voor iedere klas) gegeven aan 40 kin deren minder dan tot nog toe, en bovendien het onderwijs aan 40 kinderen op de Chr. school. En nu zou ik tegen het uitgeven van extra geld nooit eenig bezwaar hebben, evenals natuurlijk ieder weldenkend mensch, wanneer het daarmede te behalen voordeel minstens daartegen zou opwegen. In deze redeneering ligt dus opgesloten, dat de extra jaarlijksche uitgave der 9000 gulden, alleendan gerechtvaardigd zou zijn, wanneeraan- getoond kan worden, dat het geven van onder wijs op de Chr. school veel beter kan zijn, dan op de o.l. school. Om dit te kunnen nagaan,willen we aannemen, dat al de toegezegde leerlingen de Chr. school znllen bezoeken, dus in het gunstigste geval 45, die dan deze school recht zouden geven op twee onderwijzers. Hieraan zou door de gemeente, als boven gezegd dan een onderwijzer moeten worden toegevoegd, zoodat de zes klassen in deze school dan zouden moeten worden onderwezen door drie onderwijzers. Hieruit volgt dus, dat er groote kans bestaat, dat het onderwijs minder goed moet zijn dan op de o.l. school, terwijl het in nog slechtere positie komt, doordat een gedeelte van den tijd zal moeten worden be steed aan het godsdienstige gedeelte. En nu moge het waar zijn, dat de voor standers van de gevraagde school misschien van hunne onderwijzers meer werkkracht en grootere plichtsbetrachting verwachten, dan van de onderwijzers aan de o.l. school, toch ontzeg ik hen het recht om te meenen, dat één Christelijke onderwijzer twee maal zooveel onderwijs kan geven, dan een een onderwijzer o.l. school gemiddeld doet. En op grond daarvan ontzeg ik hen ook het zedelijk recht, om een beroep te doen op de geldmiddelen der gemeenschap, al geeft de op een onzalig oogenblik, wegens politiek gesjacher aangenomen wet, hen daartoe wettelijk wel het recht. Edoch, de op te richten school, zal eene christelijke school zijn, waar christelijk onder wijs zal worden gegeten, hetgeen men op de o.l. school mist. Voorop stellende, dat ik de gevoelens van een eerlijk christen in hooge mate respec teer, doch daaraan toevoegende, dat ik hetzelfde doe ten opzichte van de gevoelens van ieder ander eerlijk mensch, hetzij hij zelfs Mahomedaan of Boeddhist zij, meen ik in twijfel te mogen trekken, ook uit een Christelijk oogpuntj beschouwd, of het wel gewenscht is, dat reeds bij de schoolgaande kinderen een geest van afscheiding, inplaats van verbroedering wordt aangekweekt. Veeleer moet bij het kind reeds de gedachte ingang vinden, dat alle menschen behooren tot hetzelfde groote gezin, waarvan de Schepper de Vader is, zooals ook Hij, wiens navolgers bij uitnemendheid, adressanten zich plegen te noemen, heeft gepredikt. Nogmaals, ik vind eene eerlijk christelijke opvoeding goed, ja zelfs voor vele menschen ontontbeerlijk, doch deze opvoeding moet hoofdzakelijk geschieden in het gezin door goed voorgaan van ouders. En werkelijk, daar waar het kind, thuis geestelijk in goede richting wordt opgevoed, daar kan datzelfde kind, die paar uur, dat het op de schoolbanken zit, wel zonder godsdienstig toezicht. Daar zal het door moeder of vader hen voor- gehoudene, hen, indien noodig, kunnen be schutten tegen kwade invloeden van buiten. En waar de door de ouders in dien geest aangekweekte zucht naar het godsdienstig goede, het kind niet zal kunnen beschermen tegen den minder goeden invloed van andere kinderen, ziet daar is het treurig gesteld, daar is de zaak niet in orde, doch geloof me, daar komt de zaak ook niet in orde, zelfs niet door het be zoeken van eene Christelijke school. Uit den aard der zaak zou men geneigd zijn te denken, dat alle onderteekenaars zich ge drongen hadden gevoeld, om op de het ge meentebestuur aangeboden lijst te teekenen, omdat hun Christenzin hen daartoe aanzette. Doch ook dit is niet het geval, hetwelk ik meen te hebben mogen opmaken uit een gesprek, hetwelk ik bijwoonde,' met een der onder teekenaars. Deze ondertcekenaar verklaarde n.l. dat hij de lijst getcekend had, omdat hij beter onder wijs voor zijne kinderen wenschte en de res bij hem buiten beschouwing bleefdus he Christelijk onderwijs niet op den voorgroni stelde. En ik twijfel er niet aan of er zullen ei meerderen zijn, die van dezelfde gedachten ziji en ook de lijst hebben geteekend. Doch dan stel ik hier de vraagIs dat eerlijk? Neen, dat is oneerlijk, want alleen de zucht naar Christelijk onderwijs, had mogei nopen tot onderteekening. Wil men alleen beter onderwijs, dan moe men zich wenden tot B. en W. en vragen o in het bestaande onderwijs geen verbeterin| gebracht kan worden. Helaas is er, naar mij ter oore kwam, voo dit verzoek wel eenige reden, omdat erenkeli scholen zijn, waar het onderwijs met de be staande onderwijskrachten beter zou kunnen zijn Aan B. en W. den plicht om te zorgen, da aan die scholen ook werkelijk dat onderwij gegeven wordt, waarop de gemeente rech heeft, en ik ben er van overtuigd, dat bij ge gronde reden tot aanmerkingen op het beleii van de betrokken onderwijzers, het gemeente bestuur op de zedelijke stedn van de besti onzer onderwijzers zou kunnen rekenen, omda ook zij zeer goed begrijpen dat, naarmate hei onderwijs bij de gemeentenaren beter staa aangeschreven, hunne positie in diezelfde matt zal stijgen en beter worden. Hopende, door dit schrijven sommige de onderteekenaren bovengenoemd tot een bete begrip te hebben gebracht van hetgeen, waar toe ze hunne medewerking verleenen, teeken na dank aan de Redactie voor de verleend) plaatsruimte. Hoogachtend, W. H. LAP. Woensdag 16 Febr. 19*1. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur Bijbellezing in Eben Haëzer. Zuid-Eierland, 's av. 77* uur Bijbellezing Zondag *0 Februari 19*1. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Krceie. Kerkcollecte. Waal, v.m, 10 uur de. Pijnecker Hordflk. Stemming over: Kerkeraad ot stem gerechtigden. den Hoornvm. 10 uur ds. Schellenberg. Oudetchild, n.ro. 2 uur ds. Pynacker Hordijk O otterend, v m. 10 uur d». fan Gras»tek. nam 2 uur geen Zondagssobool. Cotksdorp, 'sar. halt 7 ds. SckelloBberg. Maandcoüecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 unr da. Dalbuizen van Doom. n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Zang van het gemeentekoor. Burg, 's avonds 7 uur ds. de Maar. Den Hoornv.m. 10 uur ds. R, van der Veen Bareingerborn. De kerkeraad van de N, H. Gem. te den Burg maakt bekend, dat stemming overkerkeraad of kiescollege, zal gehou den worden op Vrijdag a.s. 's avoudsvan 872 tot 10 uur, in do consistoriekamer. Tevens «temming van twee notabelen op denzelfden tijd. Eierenveiling. Den Burg, 14 Februari. Aangevoerd partijen. 7275 stuks. f 9,50 a f 13,10 per 100 stuks. Purmerend, 15 Feb. Aangevoerd 549 Runderen waaronder: 235 vette koeien 150 i 190 Ct. per K.9 qr,9 Gelde koeien f 350'a 850; Melkkoeien f 350 k 830; 12 stieren. 27 vette kalveren f 2,50 a f 2.80 p. Kg. 205 Nuchtere kalveren 120 af 65; 976 Schapen f 50,— a t 95.—; 301 vette varkens 1 1,20» 1.30 per Kg. 12 mager# varkens i 42 a f 85,00; 127 biggen f 32.00 ft 142,00; kipeicren 112,50 a f 13.00 por UK); Aambeien. 1 De hevige jeuk en stekende pijn moeten spoedig zwichten voor Foster's Zalf door haar verzachtende, heelende en antisep tische eigenschappen. Foster's Zalf helpt ook uitstekend bij jeukende huidkwalen, eczema, uitslag en huidroos Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2