M arktfeericliten. advebtbntiën. Predikbeurten. Reddingboot omgeslagen. Zaterdagmiddag is do reddingboot van Schiermonnikoog uitgevaren tot redding van de bemanning van een klipperaak, die het noodsein op had. Bij de terugtocht is op twee mijlen van de kust de boot in de branding omgeslagen. Twee personen zijn daarbij omge komen, de overige tien hebben zich op de omgekeerde boot weten te redden en zijn daarvan gered door de bemanning van de stoomtrawler Delfzijl. Het klipperschip is door het s. s. Noordzee op sleeptouw genomen en be houden binnengebracht. Bosch- en heidebrand. In de omgeving van Eindhoven is sedert Zaterdagmiddag ongeveer 3000 H.A. bosch en heide afgebrand. De gewezen Duitsche keizerin, f Men meldt uit Doorn, dat do gewezen Duitsche Keizerin Maandagmorgen om 6 uur overleden is. De Keizer en prins Adelbert waren de eenige familieleden, die bij 't overlijden behalve dr. Hiibner tegenwoordig waren. De rouwplechtigheid en bijzetting hebben te Potsdam plaats. Op huize Doorn zal alleon voor de allernaaste familieleden een lijkdienst worden gehouden, waartoe ds. Driander van Potsdam overkomt en waarbij ook ds. Wijs van Haarlem en ds. Lodder uit Doorn, den dienst zullen leiden. Het stoffelijk overschot zal naar Buitschland worden overgebracht om iu het Mausoleum te Potsdam worden bijgezet. Bij de overbrenging van het lijk naar Duitschland, zal de ex keizer tot do grens mede reizen. Veenbranden. In de onmiddellijke nabijheid van Stadskanaal is Zaterdagmiddag een felle brand in de veenderijen ontstaan, die sterk werd aangewakkerd door den hevigen storm Rook- en zandverstui vingen beletten elk uitzicht Groote voorraden turf gingen in de vlammen op. In Exloermond zijn 8, in ExloerdielS Woerdingermond 46, Emmdrcompas- cuum 23, Valthermond 16, Exloervenen 4 veenarbeiderswoniDgen reeds in vlam men opgogaan alsmede onberekenbare waarde aan turf en veen. Voor zoover bekend zijn nog geen menschenlevens verloren. Er doen hier verschillende verhalen over de brandstichtingen de ronde. De brandstichters zouden met handgranaten werken. Aanwijzingen daarvoor zijn er echter niet. Wel is waar dat de branden plotseling oplaaien uit turfhoopen waarin sinds uren geen monschen in de buurt zjjn gezien, maar het scbijot dat gaten in de tassen worden gemaakt. In die gaten wordt met stroo, Jappen en petro ltum de brand gesticht en eerst veel later slaat de vlam dan uitOp die wijze is het uiterst moeilijk, de daders te vinden. Er is dan ook tot nu toe niemand gearresteerd, hoewel verschil lende geruchten over aanhoudingen de ronde doen. Sedert Maandagmiddag is de wind gaan liggen, waardoor de veenbrand in oostelijk Drenthe in hevigheid is afge nomen. Toch is de toestand nog op verre na niet zonder gevaaroveral smeult het nog, overal in het veen stijgen nog de blauwe rookwolken de iucht in en wanneer de wind weer komt opsteken, kan het gevaar plotseling weer accuut worden. Zekere Verbeke, te Vlodrop, ge meente St. Odiliénberg is van een kar gevallen, met het ongelukkig gevolg, dat een paar ribben hem door de longen gedrongen zijn, zoodat hij na enkele minuten is overleden. Te Katwijk is beslag gelegd op de roerende goederen van het Raadslid N. Parlevliet, die weigert zijn gemeente lijke belasting te betalen. De deugd wordt beloond. Een jongmensc'a vond to Apeldoorn op straat een pakje, dat bij ondeizoek eenige effecten bleek te bevatten en wei,twee stukken van 1000 dollars, een stuk van 100 pond stelling en een van 1000 francs. De naam van den eigenaar, een zeer welgestelde familie, stond er op, Toen de vinder het pakje terugbracht, ontv.g hij als belooning „Dank u wel, mijoketr". En even later gaf ineviouw hem een doosje sigaretten, ter waarde van enkele dubbeltjes. Tegen stotteren. Voor eenigen tijd adverteerde een Duitscher, dat bij een apparaat demon streerde, dienende om het stotteren af te leeren. In gezelschap van den direc teur van de doofstommenschool te Am sterdam, bezocht de onder wijs-redacteur van het „Hbld." die demonstratie. Hun werd een nikkelen instrumentje vertoond, eenigszins gelijkende op een miniatuur mondharmonica. In plaats van geluidplaatjas zit er een veer in. Het toestelletje moet in den mond ge nomen worden, waardoor dus de kaken wijd gesperd worden, en kan grooterof kleiner gemaakt worden. Het brengt dus het principe van Demosthenes in praktijk, die, naar gezegd wórdt, een steen in den mond nam tegen het stotteren. Behalve het toestel, krijgt de patiënt voor f40 een boekje met oefeningen, die op zich zelf misschien eenigszins nuttig kunnen zijn voor het leeren duidelijk spreken, maar die vindt men in alle boeken over spreekonderwijs. De conclusie van beide heeren was, dat de f 40 voor het instrument weg gegooid geld zi]n 1 Wij weten niet, of de in dit bericht bedoelde Duitscher dezelfde is, welke hier zitting heeft gehouden. In elk ge val werd hier een duur instrument aan geboden, als middel tegen stotteren, aan welk instrument dan naar alle waar schijnlijkheid wel dezelfde waarde zal moeten worden toegekend als aan het bovengenoemde, zegt de N. Harl. Ct. Een reis om de wereld. In 1910 begon de heer W. van der Hoeven van 's Gravenbage, vanuit Brus sel te voet een tocht om de wereld. Teneinde te bewijzen dat geen bedrog in het spel was liet de heer Van der Hoeven in alle steden en dorpen waar hij passeerde, een boek afstempelen door de autoriteiten aldaar. Zoo toonde hij o.a de stempels van 38 dorpen alleen op den weg van Rome naar Napels. Io enkele jaren werd geheel Europa, Afrika en Australië doorkruist en juist toen hij op 't punt stond naar Klein- Azië over te steken vanuit Zuid-Italië, brak de oorlog uit, en werd bij 22 Mei 1915 gedwongen zijn reis af te breken. Er was toen afgelegd een afstand van 40,000 K.M. Na eenige malen gezeten te hebben als verdacht van spionnage, kwam Van der Hoeven ten slotte in ons land terug. Thans nu de oorlog geëindigd is, wil de kranige tippelaar zijn tocht voort zetten en ook nog de resteerende 23,000 K.M. door Klein Azië, Voor- en Achter- Indië, Japan en Noord-Ameiika te voet afleggen. Binnen enkele dagen wordt de reis weer aanvaard. De heer Van der Hoeven, die momen teel in Leiden vertoeft, voorziet in zijn behoeften door den verkoop vau kaarten, waarop nadere gegevens omtrent den toebt zijn aangegeven. het nut van den tijger. De wilde zwijnen richtten in de plan tages op Sumatra zulke verwoestingen aan en hun aantal tam zoo onrustbarend toe, dat ernstige maatregelen tegen dezen plaag moesten wordeu genomen. Daar het aooden en jagen onvoldoende resultaten hebben opgeleverd, besloten de autoriteiten de tijgerjacht te verbieden daar deze dieren de zwijnen vervolgen en zoodoende door hun aanwezigheid de palmbosschen beschermen. Een dure Aprilgrap. Op den eersten April reden op een bepaald uur verschillende auto's naar het gemeentehuis van Heerlenze waren telefonisch besteld en bestemd voor een der wethouders, vertelt de Msb. Deze wist echter van den prins geen kwaad en de chauffeurs keerden onver- richtorzake terug naar de garage. Tbans is bekend geworden, wie de auto's be steld heeft en de eigenaars der auto's stellen den grappenmaker financieel aaDsprakelyk. De Aprilgrap zal een 200 gulden kosten. Te Leeuwarden werden Vrijdag 5000 kievitseieren aangevoerd. Prijs 26 a 28 cents per stuk. De Betere Wereldorde. Uit Amsterdam wordt gemeld, dat een groep eerlijk willende jonge men- schen aldaar den grondslag heeft gelegd voor een menschen-gemeenscbap, welke zal trachten te gaan leven tot het prak tisch verwezenlijken van het ideaal van een betere wereld. Zij noemt zich De Betere Wereldorde. Half Mei is met het bloote oogde komeet 1921a te zien; zij werd de vorige maand te Johannesburg ontdekt. De hoogt vleeschprijzen. Het vleesch blijft duurer is zelfs weer een stijgende markt. Onder deze omstandigheden zoo schrijft de „Vee- en Vleeschhandel" - vindt het in Den Haag en Amsterdam por koe'wagbn ingevoerde versche Deen- sche vleesch gaarne koopers. Ook kleinere steden gaan het betrekken. Het Deensche vleesch heeft alweer een concurrent gekregen, namelijk (Ameri- kaansch versch vleesch, afkomstig van te Antwerpen geslachte Amerikaansche ossen van ongeveer 800 pond slacht- gewicht bn hier te lande voor het eerst ingevoerd. De qualiteit is prima, doch voor de groote steden is het vleesch wel wat vet „We hebben er nog meer een concurrent aan, dan-' aan het bevroren vleesch", verklaarde een grossier. In Den Haag waren aangevoerd 15 ossen, te Utrecht eveneens, te Amster dam 17 en 60 Amerikaansche schapen. Voorzeker een eigenaardig verschijnsel, dat in ons land van vee en vleesch nog buitenlandsch versch vleesch wordt inge voerd inplaats van uitgevoerd. En het publiek is nog dom genoeg, zegt het blad de hooge vleeschprijzen aan export toe te schrijven. De quaestie isonze veeprijzen staan op te noog niveau in verhouding tot het buitenland, dat hier nu afzetdebiet vindt. Daarbij komt vrijdom van accijns den importeurs ten goede. Levend vee wordt hier nog niet toegelaten. De Betuwe in bloei. Spoedig staat do Betuwe weer in vollen bloei. Reeds nu vertoont zich aan de pruimeboomen een wolk van bloemen pracht, maar de volle lenteweelde van de bloeiende Betuwe zal zich pas ten toon spreiden wanneer de kers en de pereboom ontluiken. Men mag dit jaar 'n zeer rijken bloei verwachten, welke nochthans slechts kort zal duren. Tot heden is 't fruitland bij uitnemend heid voor strenge nachtvorsten gespaard gebleven gaat de bloeitijd van de ooft- boomen zonder belangrijke schade voorbij, dan kan ook een gunstig fruitjaar worden tegemoet gezien. En dat gebeurt in 't gezonde Arnhem. In den Raad van Arnhem werd naar aanleiding van het rapport van den con troleerend geneesheer, van verschillende zijden ernstig geklaagd over het buiten sporig hooge aantal ziektedagen van het gemeentepersoneel. Van de 262 onderwijzeressen hebben, ongerekend nog het verlof wanneer zt) in bijzondere omstandigheden verkeerden 158 verlof gehad met 8420 ziektedagen van de 689 manpersoneel aan gemeente werken 462 met 10244 dagen; van de 67 telefonisten 47 met 1911 bij de tram zijn deze cijfers 239 personeel met 237 patiëntenbij de politie 195 met 143, totaal 2395 personen met 40.207 ziekte dagen. Hoe de houten schepen verdwijnen. In 1908 bestond de zee-visschersvloot uit 862 schepen. Hiervan waren ar 647 van hout, zoodat het aantal houten sche pen toen juist driemaal zoo groot was als het aaütal ijzeren schepen. In 1914 bestond de vloot uit 890 sche pen, het aantal houten schepen was toen geslonken tot 445, zoodat er nu zes jaren geleden evenveel houten als ijzeren schepen waren. Thans is het aantal houten schepen geslonken tot iets meer dan 200, zoodat de verhouding tot de ijzeren schepen nu juist andersom is (n.l. als 13; als in 1908. Als het aantal houten schepen met dezelfde vaart blijft afnemen, zullen ze in 1927 uitgestorven zijn. Visscherij. Auto door een trein vernield. Gisternacht reed een groote vrachtauto volgeladen met visch, komende uit Nij- kerk, door den gesloten spooroverweg aan het station-Biltstraat te Utrecht, op het oogenblik dat een goederentrein genaderd was. De auto kon niet meer wegkomen en werd door de locomotief totaal vernield waarna de restanten door de ontploffing van het benzine reservoir in brand ge raakten. Er zaten onderdooien der auto in de wiele i van da locomotief verward, zoodat het treinverkeer eenige uren vertraging ondervond. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. De bestuurder van de auto beweerde geen onveilige lichten te hebben gezien als aanduiding dat de over weg, gesloten was. N w s. Er is een dienstregeling verschenen van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij, een dienstregeling die door haar zakelijke mededeelingen herinnert aan die van groote stoomvaartmaatschappijen of van spoorwegondernemingen. Verstrooidheid. Een aannemer, die op het postkantoor te Delft zijn portefeuille met f 2000 vermiste en hiervan aangifte bij de politie deed, vond bij zijn aankomst te 's Graven bage in de keet op het werk zijn ver loren gewaande portefeuille terug. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 13 April 1921. Burg, 'sav. hall 8 nur Bijbellezing in Eben flaëzer. Kondag 17 April 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds Stegenga van Cothen. Waal, T.m, 10 uur ds. van Grasslek. den Hoorn, v.m. balt 11 ds. Schellenberg. Oudeschild, n.m. 2 uur ds, Stegenga. Oosterend, n.m. 3 uur ds. van Grasstek. v.m. half 11 Zondagssobool. 'sav 7 uur Openb. Abiëzervergadering Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds. Sohellenberg. GEREFORMEERDE KEKR. Oosterend, v.m 10 uur ds. v. d. Werf van Helder. Bevestiging vau lidmaten, n.m. 3 aar dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Den Hoornv.m. 11 uur ds. Milatz van Enkbuizen. Kerkvoogden der N. H. Gem. te de Koog maken bekend dat de lijst van den Hoofdei. Omslag tot 23 April ter inzage ligt bü ond>rgeteekende L. BAKKER, Kerkvoogd. Eierenveiling. Den Burg, 11 April. Aangevoerd 88 partijen. 12000 stuks, kipeieren 1 8,00 a f 9,60 per 100 stuks, eendeieren f 8,80 a f 12,40 kalkoeneieren f21, Alkmaar, 8 April. Op de beden vebouden graanmarkt waren aangevoerd 1791 fl.L. De prijzen waren Tarwe f 18,— a f 25,25, gerst cbev. f 18,— a f 20,50. haver 1 13,50 a f 18.25, paarde- boonen f 20,— a f bruine boonen f 16,— a f 19,—, citroenboouen f 20,— a f 22 50, witte boonen f 30,— af— blauwmaanzaad f ,- a 1 00,—, erwten groene f 35,a f erwten groene gr. f a f grauwe f 50,— a f 68, vale f 25,a 1 rogge f 21,- a f per 100 Kg. Altijd in huis. 9 De ontsmettende, verzachtende en hee- lende eigenschappen van Foster's Zalf maken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huis; prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Iu plaats van kaarten. ONDERTROUWD: K. KALIS en D. v. HERT. De^tookiwlorp,. j Texe'> April 1921. Huwelijksvoltrekking 21 April a. s. GETROUWD: Joh. STROOHER en N. SLiSIAX, die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk dank zeggen voor de vele belang stelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Burg, 4 April 1921. GETROUWD: J. C. PIEK en H. L4NGEVELD die mede ntraens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Burg, 6 April 1921.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2