Advertbntir*. ark the r i chten Dankbetuiging. De Tooneelvereeniging „Thalia" 1- Barbier-Brugwachter. 2 De verliefde gemeente-secretaris 3. De verliefde Groen. Het bestuur der Coöperatie ter vergadering te komen Predikbeurten- een uitvoering geven Oosterend15 April. Woensdagavond brandde een klamp geperste stroopakken bij de boerderij van den heer H. Kikkert, in den polder Het Noorden af. Daar jongens dien middag bezig waren met het stoken van vuurtjes, vermoedt men, dat dit de oorzaak is. De groote voorraad stroo ging geheel verloren. De schade is door verzekering gedekt. De brand was hevig en werd tot op grooten afstand waargenomen. Heden zullen hier vier kinderen van elders aankomen, die voor eer.ige weken hier een tehuis zullen hebben. Voor later zullen er nóg vijf onderdak gebracht kuDnen worden. De commissie is hier wel zeer goed geslaagd. eene buitengewone subsidie zou kunnen worden aangevraagd. De redactie zegt aan het slot van haar verslag, uit do discussie den indruk heb ben gekregen, dat, indien ooit, de zaak thans rijp is voor verwezenlijking. En dat er goede grond is, dat zij slagen zal. N. Harl. Gt. Wij meenen dat in zoodanigen dienst, ook voor ons eiland van beteokenis onze lezers belang zullen stellen, waarom wij dit artikel in zjjn geheel overnemen. De Land. Fed. van Metaalbewerkers meldtOnlangs worden berichten ver spreid, als zouden de vijf Metaalbewer kersbonden, in overleg met den Minister van Arbeid, zich niet meer principieel verzetten tegen verlenging van den arbeidstijd. De Landelijke Federatie van Metaalbewerkers wijst principieel de verlenging van den arbeidstijd af. Over werk acht zij alleen te aanvaarden, wanneer voor de betrokken arbeiders, duidelijk de noodzakelijkheid daarvan wordt aangetoond en deze betrokkenen zelf genegen zijn dit overwerk uit te voeren. Geen petroleumstel op de vloer. In een keuken van perceel 71 aan de Commelinstraat te Amsterdam had men een brandend petroleumstel op den grond gezet. Een 4 jarig knaapje kwam spelend in de nabijheid van het stel. Op een gegeven oogenblik struikelde het kind en kwam met zijn kleertjes in de vlam. Deerlijk gewond moest het naar .het 0.1. Vr. gasthuis worden vervoerd. Zijn toestand i§ ernstig. Droogte. In de Betuwe wordt de toestand, ver oorzaakt door gebrek aa^i water, nijpend. Vele pompen zijn leeg en alle slooten zijn droog. De koeien, die buiten zijn gebracht, loopen van de eeue weide in de andere, alsof er geen slooten waren. Die dieren vinden nergens drinkwater en moeten voorzoover dit mogelijk is, met welwater gedrenkt worden. Alles smacht naar regen. N w s. De ontluisde „Had-je-me-maar" voorzitter van den Amsterdamschen ge meenteraad Als treffende bijzonderheid kan nog dienen zegt de Tijd - dat de eerste vergadering van den nieuwen Raad, als de burgemeester nog niet terug is, zal moeten werden gepresideerd door het oudste lid en dat is juist De Gelder, tenzij de Commissaris der Koningin om de een of andere reden het oudste lid niet het fijnste lid acht, beveelt, dat hij door een ander moet worden vervan gen. Een vriendelijk uitziende boerin stond bij haar deur, toen een landiooper zich bij de poort van het eif vertoonde en om een aalmoes vroeg. Kom maar hier, zeide zij. Maar de landiooper keek bedenke ijk naar den bond, die dooi een paar rijen gevaarlijke tanden liet zi n bijt de bond niet, -juffrouw Ik weet het niet, we hel ben hem pas en nou wou ik juist eens kijken wat hij doen zal. Door den j. c itopziener J v. d. Aart is in de duinen onder Zandvoort ten moervos geschoten. In die streek was nog nooit een vos waargenomen. houdt wondjes rein. Tengevolge van net openkrabben van een puistje aan het voorboold is du 22 jarig-: v. d Bo-'g, metselaar, te Katwijk binnen een paar üagen aan bloedvergif tiging overreden. Men meldt uit Rolde aan het „Hbld." Drente's gastvrijheid en hulpvaardig heid staan bekend. Dit laatste bleek Zaterdag weer. Er moest een noodwoning verplaatst worden en het plan werd geopperd deze te verdragen. Met 42 man dacht men, dat het wel gaan zou. Maar dit viel tegen. Dan met 84 man, en ook dit aantal was des middags present,; doch de woning bleek te zwaar. Dan op rollen. Fluks werden balken gehaald met rollen (z. g. n. vlampijpen) deze er onder gebracht en van het eene heuveltje af en een 80 Meter verder op een ander heuveltje stoird de woning binnen drie uur op haar plaats. De hulpvaardige menscben uit het dorp en buurtschappen brachten daarna bet huisraad err de bewoner kon het op zijn plaats zetten. De 28 jarige chauffeur P. C, van den heer J. C. L. v. d. Larrde, huize Waalheuvel, te Ubbergen, bad bij het regelen van een motor het ongeluk in brand te geraken. In zijn angst weg gaande, viel bij brandende van een trap en was onmiddellijk dood. De ongelukkige laat vrouw en 2 kin. deren na. De berghaven te Katwijk. Inzake de plannen tot het maken van een berghaven te Katwijk, welke plan nen tot het uitbrengen van een rapport in handen zijn gesteld van een commis sie uit den Katwijkschen Gemeenteraad, verneemt de N. Ct., dat deze commissie zich in meerderheid voor bet tot stand komen van een bBrghaven heeft ver klaard. De minderheid is er tegen we gens de hooge kosten. Werden deze in 1914 geraamd op een half milioen, thans bedraagt de raming ruim f 1,148,000. Het Rijk en de provincie zullen elk f 250,1-00 in de kosten bijdragen. Wijl zoovele zuigelingen met de flesch worden gevoed, wordt sinaasappe- iensap een levensnoodzakelijkheid. Aan een kunstmatig gevoed kind kan drie malen per dag een theelepel sinaas appelsap gegeven worden en er is geen heilzamer geneesmiddel in de geheele medicijnkast, dan dit product, afkomstig uit het laboratorium der natuur. Vele der huidziekten en maagstoornis sen bij kinderen worden thans toege schreven aan gebrek aan vitaminen in het voedsel, en een dagelijksche toedie ning van sinaasappeiensap kan wonde ren verrichten. „Gezondh." Bruid verdronken. Door het schrikken van een paard, gespannen voor een rijtuig, geraakten mej. Smid uit Ruinerwold en de heer E. de Wit uit Staphorst, bruid en brui degom te Meppol in de Smildervaart. ne bruid verdronk. In totaal is op de verpachting der standplaafsen voor de kermis te Gronin gen voor ruim f 17,000 ingeschreven. Ooftbouio in Zuid-Afrika. De heer Joh. Visscher, leider van het Nederl.-Zuid-Afiikaansch perskantoor, schreef een verhandeling over den ooft bouw in Zuid-Afrika. De Nederl. Tuin bouwraad heeft het met medewerking van de Nederl.-Zuid-Afrika VereenigiDg uitgegeven. De artikelen zijn met ver schillende plaatjes verlucht en voor onze tuinders zeker van veel belang. Maatregelen tegen onbewoond laten van woningen. Burgemeester en Wethouders van Texel ves tigen de aandacht op de volgende bevoegd heden, aan de Huurcommissie toegekend bij de Huuraanzeggingswet. Verhuren van woningen door de huurcommissie. De hutircommissie is bevoegd een woning, in welker werkelijke bewoning niet op ernstige wijze is voorzien, te verhuren. Vooraf moet zij, met toestemming van Bur gemeester en Wethouders, dengeen, die als eigenaar, zakelijk gerechtigde, huurder of bruikleener de beschikking over het gebruik dier woning heeft, aanzeggen, om naar genoegen der huurcommissie in de bewoning te voorzien en aan de huurcommissie kennis te geven van den maatregel waardoor hij meent daaraan te hebben voldaan. De huurcommissie stelt daarvoor een termijn van ten minste een maand, die telkens met ten hoogste een maand kan worden verlengd. Is aan de aanzegging niet naar genoegen der huurcommissie voldaan, dan kan zij de woning namens den rechthebbende verhuren. Beroep op den kantonrechter. Van de aanzegging is binnen veertien dagen beroep toegelaten op den kantonrechter. Te huur aanslaan door de huurcommissie. Wanneer de huurcommissie een woning wil verhuren, doet zij aan de woning aanplakken of aanslaan een mededeeling, dat zij tot ver huring bevoegd is. Krachteiooze handelingen. Bij verhuur door de huurcommissie zijn han delingen na 12 Februari 1920, waarbij over het gebruik der woning is beschikt, krachteloos tegenover dengeen, aan wien de woning door de huurcommissie is verhuurd. Het stellen der woning ter beschikking van den huurder. De huurcommissie kan aan den huurder een bevelschrift afgeven, houdende, dat de woning tot zijn beschikking moet worden gesteld, het welk zoo noodig aan een deurwaarder ter uit voering kan worden gegeven. Voor welke woningen de wet geldt. De wet geldt voor ieder perceel met een of meer woonvertrekken, zoomede voor ieder als woning ingericht gedeelte van een perceel. De wet is echter niet van toepassing ten aanzien van a. woningen, over welker gebruik publiek rechtelijke lichamen de beschikking hebben b. woningen, behoorende bij bouw- of wei landen, kweekerijen, teellanden en dergelijke landerijen c. woningen, welker bouw is aangevangen na 12 Februari 1920. Texel, 15 April 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 9 tot en met 15 April 1921. GEBORENTheodora, d. v. Cornells, Dogger en Cornelisje Drjj ver. H*rm, z.v. Reinder Smit en Anoegie Trip. Wiliemioa Catherine, d.y. Jan Zijm en Aliia Maria Smit. Lodewijk Karei, z.v. Foppen van Qeerwaarden en Hendrica Ca'barina tlubertina Brou wer. ONDERTROUWD Klaas Kalis en Dirkje van Hert. Kasse Zegel en Josina Petronella Pool. GETROUWD: Adrianus Halsema en Trijntje Gielis. OVERLEDEN Johannes van Heerwaar den, 88 jaar. ONDERTROUWD: P. KAAN en P. A VIESELM ii\. Oudescbild, Texel) ,nn, Haarlem. 14 AP"' 1921- Huwelijksvoltrekking 4 Mei a.s. Zondag 17 April 1921. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vin. 10 uur ds Stegenga van Cothen. Waal, v.m, 10 uur ds. van Grasslek. den Hoorn, v.m. ball 11 ds. Schellenberg. Oudeschild, n.m. 2 uur ds. Stegengs. Oosterend, n.m. 3 uur ds. van Grasstek. v.m. half 11 Zondagsschool, 'sav. 7 uur Opeub. Abiëzerverguiferirrg Cocksdorp, 'sav. 7 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 19 uur ds. v. d. Werf van Helder. Bevestiging van lidmaten, n.m. 3 nur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 11 uur ds. Milatz van EnkhuizeD. Kerkvoogden der N. H. Gem. te de Koog maken bekend dat de lijst van den Hoofdei. Omslag tot 23 April ter inzago ligt bij oudorgeteekende L. BAKKER, Kerkvoogd. l'urmerena, 12 April. Aangevoerd: 961 Runderen waaronder: 185 vette koeien 170 d 210 Ct. per K.G 77ft Gelde koeien 1 450 d 900; Melkkoeien f 450 d 900; 20 stieren. 58 vette kalveren f 2,50 a f 2.75 p. Kg. 1007 Nuchtere kalveren f20 af 80; 769 Schapen f 60,a f 85. 269 vette varkens f 1,40 a f 1.45 per Kg. 80 magere varkens f 60 a f 85,00; 228 biggen f 33,00 a f 47,00; kipeieren f 9,00 a f 9.50 per 100; Schagen, 14 April. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 59 Vette Koeien 500 a f 850. 110 geldekoeien mag. f475 a f750 84 kalfkoeien f 650 a f900 262 Nuchtere kalveren f 16 a f 30,00 —0 lammeren f a f 120 Biggen f 35 00 4 f 48.00 Boter f 2,80 a f 3,00 per K.G. Kipeieren f 8 50 a f 9,50 per 109. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een wagendop. INFLUENZA EN DU GEVOLGEN. 11 Velen hebben tot hun schade ondervon- deo, dat de gevdlgen van influenza en griep soms erger dan de kwaal zelf zijn. Een van de gevolgen is achteruitgang van de nieren, en dit kan maanden van pijn en ellende met zich breogen. Bij kou en koorts toch worden de teere nierorganen overspannen door hun pogen om de onge wone hoeveelheid onzuivere stoffen uit het bloed te filtreeren. Zorg voor de nieren, bij deze inspanning zou uitputting voor komen, doch hoe zelden wordt die zorg besteed. En deze verwaarloozing leidt tot ontsteking van de nieren en blaas, urino- kwalen, onzuiver bloed, niergruis, nier- waterzucht, rheumatiek, steen, rugpijn, duizeligheid, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen baten tegen deze nierverschijnselen. Wees niet moedeloos door vroegere verwaarloozing hoewel vroege behandeling het best is, kan verdere ernstige ontwikkeling voor komen worden. Dit speciaal geneesmiddel voor de nieren behaalde zelfs bij gevorderde en ernstige nier- en blaaskwalen succes. Duizenden dankbare mannen en vrouwen hier in het land danken hun goede gezond heid aan tijdige behandeling met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. be handteekening van James Foster op de verpakking waarborgt de echtheid. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs, af 1.75per doos, 35 ONDERTROUWD: KASSE ZEGEL en JOSIEKA PETRONELLA POOL. RTexel.(0) I 15 APril 1921- Huwelijksvoltrekking 28 April a.s. ONDERTROUWD: ELLARD DE VRIES en DIEUWERTJE KIKKERT. Den Haag f Joh. Camphuijsstr. 218 16 April 1921. de Westen, Texel. Huwelijksinzegening D.V. 12 Mei s.s., 12 uur, in de Ned. Herv. Keik te d'-n Burg (Texel.) Ontvangdagen Workum 1 Mei 12y3-3 uur. De Westen, 18 April 3-6 uur. GETROUWD: W. B. HORREN en W. J. A. DE BOER. die, mede namens familie, hartelijk dank zeggen voorde betoonde belangstelling, den Burg, Texel, 15 April 1921. Voor de vele bewijzen vau deelnemisg, ondervonden na het overlijden van onzen beminden Vader, Behuwd- en Grootvader JAN VAN HEERWAARDEN Fz„ betuigen wij onzen hartelQken dank. Uit aller naam, F. v. HEERWAARDEN. Den Burg, Texel, 15 April 1921. zal op Zondag- 17 April a.s. in .Loodsmans-Welraren" te Den Hoorn. Opgevoerd zullen worden Kluchtspel in 2 bedrijven. Kluchtspel in 1 bedrijf, Blijspel in 2 bedrijven.! Entree 60 cent. Aanvang 8 nor. Plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering van 3 tot 4 uur. Na afloop Bal. noodigt diegenen, die als lid hebben ge- teekend. op de 'ijst voor twee jaar geleden, waar F LORIS DEKKER mede geioopen heeft, uit om op Maandag 18 April 's avonds 8 uur (nieuwe tijd) in het Prins Hendrikbotcl, alwaar daa de heer de GROOT van Harlingen zal zijn met allerlei brandstoffen en winkelwaren. Deze zaak zal heel praktisch gedreven worden. 1 X 55 zal alle MaandageD naar Hari ngen vareD, tevens als beurtman, die dan alle g.-ederen van Harlingen raait. De wagen zal 2 X per week rondgaan, om elk heel gemakkelijk te bedieneD. Het geeft een besparing van 10 procent en tevens een mooie gelegenheid voor fl.H. bakkers om gredkoope brandstoffen te be trekken. Die geen lid zijn, kunnen lid worden. Namens bet bestuur, N. PLADDET. Yoorz. F. DEKKER, Secr.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2