Gemengd Nieuw Gemeenteraad van Texel. Predikbeurten; Na de keuken krijgen wij dan een lokaal, waar de arbeid der naai en verstelcursussen tentoongesteld worden. In dit lokaal zijn tevens de proeven der stofversiering van de dagschool ondergebracht, het zijn meest nog eenvoudige werkstukken, daar dit vak dit jaar voor het eerst als officieel leervak op het programma staat. Zeer te be wonderen zijn echter de mooie kleurensamen- stellingen, bij vele ook de zuivere uitvoering en de fraaie teekening (ontwerpen uit deteeken- les.) Na dezen rondgang in de eigenlijke vak school, gaan wij naar het huis daarnaast, Hoofdgracht 17, waar het costumevak der derde, vierde, vijfde, zesde en atelierklasse ondergebracht is. Uit het vele werk dat hier aanwezig is, blijkt wel, dat we. hier voor de hoofdschotel van de school staaneen der voornaamste doeleinden is dan ook, dat de leerlingen na het verlaten der inrichting in staat zijn niet te ingewikkelde kleedingstukken zelfstandig te kunnen vervaardigen. Speciaal vestigen wij de aandacht op het atelier der school, dat tevens de opleiding voor diegenen is, die zich willen bekwamen voor het schooldiploma costumenaaien. Hier werken de meisjes, die de school verlaten hebben met een ruim voldoend cijfer voor teekenen en costumenaaien en die zich verder willen bekwamen in het costumevak. Vooral van die afdeeling is mooi werk aanwezig. Voegen wij hier nog aan toe, dat buiten al deze practische bekwaamheden het algemeen vormend onderwijs als rekenen, taal, aardrijks kunde, door alle leerjaren heen wordt beoefend, dan zal men tot de conclusie komen, dat de gemeente Helder in de Vakschool voor Meisjes een inrichting rijk is, die de meisjes voor het latere leven die kennis meegeeft, die elke vrouw in de eerste plaats noodig heeft. Er is een frissche geest in dit onderwijs, die prettig aandoet, het personeel met de directrice aan het hoofd, doen hun best zooveel als dit maar mogelijk is, voeling te houden met de vakscholen in de grootere plaatsen, opdat het onderwijs steeds nieuw blijve. De school heeft dan ook, wat nooit gebeurd was, in den afgeloopen cursus met twee 1ste leerjaren gewerkt, ook met de cursus die 1 Mei aanvangt, kan een dubbele eerste klasse gevormd worden. Deze is nog wel niet geheel bezet, maar het Bestuur der school heeft opge merkt, vorige jaren, dat enkelen de aangifte hunner kinderen vertragen tot de tentoonstei- lingsdagen. Dit zal nu wel weer het geval zijn; als nog is er dus gelegenheid tet aangifte voor de verschillende cursussen. lngez. Bij do overgangsexamens aau de „Vakschool voor meisji s voor Helder en omstreken", werd van de 3e naar da 4e klasse bevorderd mej. R. Kievit van Eierland. Ingekomen giften voor het Witte Kruis J. Z., den Hoorn f2,-. J. J., den Hoorn f 1,— P. Z., den Burg f5,—. Den Hoorn25 April. Mej. Jannie Dogger, P. H. Sluis alhier behaalde de vorige woek te Amsterdam aan de modevakschool van Mevrouw de Leeuw van Rees, haar diploma als coupeuse en leerares, costuum en mantel- vak. De Cocksdorp. De verkoop der Emma-bloempjes, be droeg in Eierland en de Cocksdorp de som van f30,05. Een hartelijk woord van dank aan allen, die er 10e medegewerkt hebben dit flinke bedrag te verkrijgen Dn ramp bij Weesp anno 1918. Dezer dagou ontvii g de T e 1. volgend veelzeggend schrijven van da weduwe van r dergenen, die aan de spoorweg ramp bij Weesp (13 Sept. *i8) ten cffar vielen „Met mijn zeven kinderen van 6 17 jaai bleef ik odveizoigd achter. Hoewel het proces reeds in Sept. '<9 aanhang.g is gemaakt bespeurt men hierin niet den mini-ten vooruitgangmet September wordt het nu al drie jaar geleden dat do ramp voorviel Op een schrijven aan mijn advocaat ontving ik ten antwoord „Gr maat geduld hebben". Hierop volgdeverzoek tot opneming met redactioneel commentaar, betn ffende „de traagheid in dit, prcce-, naar den uitslag waarvau door verscheidene siacht- offns en nabestaanden, wegens den financieelen nood door de ramp teweeg gebracht, reikhalzend wordt uitgezien". De klacht is menschelijk, zegt bet blad helaas is op dit oogenblik niemand in staat, snelle afwikkeling der procedure te verwezenlijken. Teiwijl de Senaat beraadslaagt, gaat Sanguntum verloren, zei het oude spreekwoord. Misschien heeft de diepzinnige maar grenzeloos „welttremde" wijze van pro ces voering nog eens ten gevolge, dat er een schijntje van een uiikeering plaats vindt aan de nagelaten betrekking! n van de nagelaten betrekkingen Een huurder te Maassluis ontving bericht vau deu kantonrochter overeen hangende huurkwestie, dat voor bom was gedeponeerd f 150 wegens te veel betaalde huur en dit geld kon worden afgehaald. Zwaar dvisschen. Vorige week werden als groote bijzon derheid op de reede van Texel opge merkt twee groote zwaardvisschen, welke een vin op den rug hebben, die naar schatting ongeveer een paar meter boog was. Deze visschen behooren thuis op de Noordzee, doch door den N. W. storm zijn zij vermoedelijk naar binnen gestormd Als men ze ziet zwemmen, is het of een groote paal boven het water uit steekt. Van kinderen die niet eten. Ia Bergopwaarts schrijft de heer A. D. De Leeuw uit Schiedam, over de verkeerde maDier die sommige ouders in practijk brengen om kinderen, die geeu eetlust tooaen, tot eten te brengen. Onze voedselopneming, aldus de heer De Leeuw, of liever de lust tot e'on haDgt samen met onzen geestestoestand. Versterkt kunnen we dit zien in de krankzinnigengestichten. De maniak eet veel, de melacchonicus is bij wijlen niet tot eten te bewegen. Menschen met een prettig humeur, zijn goede eters. Iedereen kent die ronde individuen die altijd lachen en prat gaan op hun dik buikje. Een prettige omgeving, een normale geestesgesteldheid is dus voorwaarde voor eetlust niet alloen doch ook voor goede spijsvertering. Eeu kind, dat geweod is aan tafel beknord te worden, komt met een on aangename voorstjlling aau tafe' en die voorstelling werkt remmend op den eet lust Diet alleen, doch ook op de spijs vertering. Wie als geneesheer daar nu handelend moet optreden, weet, dat hij niet de kin leren, doch de ouders te behandelen heeft, en willen de ouders er naar luis teren wad dit kost moeite dan is de narigheid spoedig verholpen. Ten eersto moet men de ouders van hun dwaling overtuigen en niets is moeilijker dan dat. De meeste measchen gelooven niet, dat ze kunnen dwalen. Ik begin dan met te zeggen, dat ze voorloopig geen woord meer tegen hun kind mogen zeggen. Onder den maaltijd moeten zij niet naar het kind omzien en niet kijken naar het bord van het kind. Absolute onverschilligheid is hier eisch. De eerste dagen blijft de zaak zooals het was, doch langzamerhand begint het kind te vragen en dan geve men acht, dat men juist zooveel geeft als 't kind vraagt en niet meer. Is men nu zoover gekomen dat het kind mee gaat eten, dan geve men hot kind altijd heel weinig. Dan maakt 't zijo bord leeg en dan moeten de ouders hun blijde verwondering er over te ken nen geven. Vooral Diet uitbundig praten en dan hebt ge kaDS dat 't kind nog meer vraagt. Kinderen vinden bewonde ring - mits met mate heel leuk. Eu zoo wordt 't pleit gewonnen. Gehouden Zaterdag 23 April 1921 's voormiddags 9 uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. De voorlezing der notulen wordt aangehouden tot een volgende vergadering. 1. Ingekomen stukken. Van de volgende ingekomen stukken doet de voorzitter mededeeling a. Goedkeuring van besluit tot aankoop grond verbreeding Suikerwegje door Ged. Staten. b. Idem van dat verbreeding Koogerweg. c. Procesverbaal kasopneming bij den Ge meente-ontvanger. - Sub a tot en met c voor kennisgeving aan genomen. d. Aanvrage van de vereeniging voor Chris telijk Volksonderwijs van de benoodigde gelden voor de stichting van een bijzondere lagere school, met raming van kosten en de vereischte toelichtingen en verklaringen. De heer Epe vraagt naar de lijst der schoot kinderen, waarop de voorz. antwoordt, dat een lijst met namen van 49 leerlingen is overgelegd en voor de leden ter inzage ligt. Stukken gesteld in handen van B. en W. voor preadvies. Nog doet de voorz. mededeeling van inge komen schrijven van het raadslid Dekker, be treffende het heffen van vuurgeld van de schippers, die van den steiger het Noorden gebruik maken, ter tegemoetkoming in de kosten, die de geleidelichten aldaar met zich zouden brengen. Het komt den voorz. goed voor de registers van kadegeld er eens op na te zien of het de moeite loont een verordening als bedoeld te ontwerpen. Met klem dringt de heer Dekker aan op het plaatsen der lichten; nu worden door de schippers zelf lichten geplaatst, die later met levensgevaar weer worden ingehaald. 2. Vaststelling kohier schoolgelden tiueede kwartaal 1921. Vastgesteld tot een bedrag van f 1205,92. 3. flanuaarding schenking. Bij het gemeentebestuur is ingekomen een schrijven van mevr. C. G. Kruithoed-Everts te 's Gravenhage en mevr. J. H. Everts te Heem stede, waarbij aan de gemeente ten geschenke wordt aangeboden, de aan genoemde dames in eigendom toebehoorende ondergrond van de Alg. Begraafplaats te den Burg, welke de ge meente in erfpacht heeft tegen een jaarlijksche canon van f 80.—. De voorz. deelt mede, - dat door B. en W. bereids een dankbetuiging aan genoemde dames is gezonden voor het aanbod. De heer de Graaf vindt, vooral met het oog op het doel waarvoor de grond wordt gebruikt, het een prachtige schenking. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besluit de Raad de schenking te aanvaarden en aan de geefsters daarvoor zijn welgemeenden dank te betuigen. In aansluiting aan deze zaak deelt de voorz' vervolgens nog mede, dat door den heer Marti- nus Reij is aangeboden een strook van zijn eigendom tegenover de Algemeene Begraaf plaats, om den weg aldaar meer in een lijn te brengen. De schutting te verplaatsen voor rekening van de gemeente. „Een zeer te waardeeren en navolgingswaardig voorbeeld",wordt uit de vergadering opgemerkt. 4. jaarweddcreoeling enz. gemeente reiniger. In verband met een onderhoud, dat B. en W. met den gemeentereiniger hebben gehad, wordt door hen voorgesteld 1. Aan den gemeente-reiniger een bedrag van f 100,uit te keeren als vergoeding voor extra-uitgaven, hooge haverprijzen 2. koopsom en risico van het paard gezamen lijk met den reiniger te dragen, die het onder houd geheel voor zijn rekening neemt 3. hem een tijdelijke duurtebijslag te geven van f 100 per jaar, en de pensioensgrondslag te bepalen op f 1250. B. en W. achten den aard der betrekking en den tegenwoordigen loonstandaard in aanmer king genomen een weekloon van f26,— niet ongemotiveerd. De heeren de Vries en Kuip hebben aan vankelijk bezwaar tegen het gezamenlijk bezit van het paard, doch wanneer de voorz. mede deelt, dat daar hoegenaamd geen bezwaar tegen is, omdat bet dier in de paardenverzekering is, wordt het voorstel bij acclamatie aangenomen. 5. Jaarwedderegeling dienaar uan politie te den Burg. In overleg met den heer Commissaris der Koningin io deze provincie heeft de voorz. als hoofd der politie in deze gemeente het gawenscht geacht, in de vacature ontstaan door het eervol ontslag van den gemeente veldwachter v. d. Poll te voorzien, door aanstelling van een dienaar van politie. De jaarwedde bedraagt volgens verorde ning f1050,—, plus 6 eenjaariy kscbe ver hoogingen van t 50,vrije woning, f 100 vergoeding voor uniform en f35.voor rfjwiel. B. en W. hebben gemeend er geen be zwaar in te zien bij de oproeping te ver melden, dat diensttijd elders modetelt, om dat zi) zonder dat de jaarwedde onvoldoende achten. De heer Dekker viadt het een dure ge schiedenis, direct het volle bedrag. Ten deze verschilt de voorz. met hem van meening, dio de jaarwedde te laag acht, een meening, die de heeren de Graaf en Epe met den voorz. blijken te deelen. Van de 117 sollicitanten konden slechts een viertal voor een benoeming in aan merking komen, om de vrije woning hebben sommige politie-agenten gesolliciteerd, zegt nog de voorz. Nadat de heer Keesom als zijn meening heeft ten beste gegeven, dat de inning van marktgelden niet door de politie dient te geschieden, waarmede de voorz. het vol maakt eens blijkt te zijn, wordt zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. ën W. aaugenomeD, waarbij de jaarwedde wordt vastgesteld, met verhooging voor jaren elders in politiedienst doorgebracht eo de pensioensgrondslag bepaald op f 350,— boven het bedrag der jaarwedde. 6 Toeslag op pensioen oud gemeente- oeldiuachter uan der Poll. Het pensioen van den met ingang 16 Aprd eervol ontslagen gemeente veldwach ter v. d. Poll zal volgens berekening f552,— 's jaars bedragen. Dat bedrag zou aan merkelijk hooger zijn geweest als de laatste veihooging vau de jaarwedde enkeiejaren eerder had plaats gehad. Billijkheids redenen voor een verboogiug, als voor de oud-ambtenaren Beumkes, Monté en Koorn toegekend, achten B. en W. ook hier aanwezig. Indien het aanhangig ontwerp- peosioenwet 1920 wordt aangenomen, zal het pensioen van v. d. Poll uit het burgerlijk pensioenfonds f 814,— bedragen. B. en W. stellen voor hem tijdelijk de maximum verbooging volgens de wet 29 Mei 1920, zijnde f144,— per jaar toe te kennen. Bij acclamatie wordt bet voorstel aange nomen, evenzoo het voorstel om de pen- sioeo-grondslag vanaf 1 Januari vast te stellen op f 1650,'s jaars, omdat bij da berekening van l Juli 1919 is gerekend op f150,— voor vrije woning, terwijl sedert 1 Januari 1920 daarvoor meer dan f 200, is betaald. 7. Reglement commissiê uan toezicht op het lager onderwijs. Ingevolge art. 20 der wet op het lager onderwijs 1920 behoort voor elke openbare school of scholen van dezelfde soort in een gemeente een oudercommissie te worden ingesteld. De vaststelling van het aantal commissien behoort door den Riad te ge schieden. Zy bedoelen, te zijn een ver tegenwoordiging van hen wier kinderen de openbare scholen bezoeken, een schakel te vormen tusschen ouders en onderwijzers, gemeentebestuur en schooltoezicht en heb ben ten doel de goede verhouding en de samenwerking tusschen school en huis te bevorderen, aldus luidt het in het preadvies van B. en W. In verband met de uitgestrektheid van de gemeente stellen b. en w. voor te be sluiten, voor elke openbare scsool in de gemeente een oudercommissie te benoemen en voor iedere commissie een door het hoofd aan te wijden lokaal, zoo noodig ver warmd en verlicht, beschikbaar te stellen ten behoeve van vergaderingen en ouder avonden. De bestaande schoolcommissie is feitelijk op 31 Dec. j I. afgetreden, b. en w. stellen voor thans tot de vaststelling van eeu reglement over te gaan, om in een volgende vergadering aanbevelingen voor leden ter tafel te brengen. Het reglement wordt artikelsge wijze be handeld en onveranderd vastgesteld. Op een opmerkiDg van den heer Dekker die het gewenscht zou achten, dat in iedere commissie een lid van den raai zitting heelt, om zoo geregeld voeling met het gemeenteBestuur te hebben, merkt de voorz. op, dat dit met in de verordening is vast te leggen, aangezien de wet bepaalt, uit welke catagoriên de commissien moeten worden gevormd. Wanneer de heer de Graaf het uitge trokken bedrag ad f200,— te laag acht, meent de voorz., dat de werking moet worden afgewacht. 8. Instelling oudercommissien en be schikbaarstelling localiteiten. Bij de behunleling van het voorstel be treffende de oudercommissien, geeft de heer Dekker als zyn meening te kenoeD, dat het misschien meer gewenscht is, de ouder avonden niet in de school te houden, met het oog op ontreiniging van de school, enz. De voorz. meent, dat daartegen misschien geen bezwaar zal bestaan. Besloten wordt het voorstel aan te nemen en de regeling betreffende de te gebruiken locaiiteit voor ouderavonden aan het Dag. Bestuur over te lateD. Bij de rondvraag zegt de heer Kikkert, dat door hem is bemerkt, dat sedert het ingezonden artikel in de Texelsche Courant de toestand is verbeterd. Spr. zou anders het steeds gesloten z(jn van het Park hebben willen ter sprake brengen. De heer Dekker vraagt vergunning om voor rekening van de ccOperatie een ver lenging aan den steiger te Oost te mogen aanbrengen, opdat het beurtschip daar een vaste ligplaats zou kunnen vinden. Tot het bestuur van de 30 polders zou dat verzoek gericht moeten worden, meent de voorz. De heer Dekker zet er een steiger neer en vraagt geen menscb, zegt de heer Dyt, waarop de heer Dekker opmerkt, dat het z.i. ook bet gemakkelijkst is. Applaus. Een dergelijke zaak dient beter voorbereid eindigt de voorz. In antwoord op de daarop door den heer de Graaf gestelde vraag, of nu de brand- bluscbmiddeien verbeterd zyn, niet het bezwarend artikel in de politieverordening kan worden opgeheven, dat by brand in in Eierland bewoners van den geheelen polder moeten opkomeD, geeft de voorz. toe. dat daarin verandering dient gebracht. De openbare vergadering wordt gesloten. Kohier van de belasting op de honden. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat een alschritt van hst primitief kohier aer belasting op de honden voor het dienstjaar 1921 gedurende vijf maandeD, van 26 April tot en met 25 September 1921, ter ge meente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, 26 April 1921. Burgemeester en Wethouders vnd., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 37 April 1921. Burg, 'sav. halt 8 uur Bgbellezing in Eben Haëzer. Zondag 1 Mei 1931. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur ds Eroese. Waal, v,m. 10 uur ds. Schellenberg. den Hoornv.m. 10 uur ds. Krois». Oudeschild, v.m 10 uur ds. v. Ün^stek. Oosterend, u.m 3 uur ds. van Gra-stek. v.m. half 11 Zoodagssnhool. Cocksdorp, u.m. 3 uurds. Schell uberg. H. Doop.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2