NTU 3499 Woensdag 11 Mei 1921. 34^ Jaargang. en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. SS Binnenland. Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abor.nemenlspryt per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URANT. idvertenttëu daags voor de uitgave vóór t uur nam. Priji der Adverlentiinj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN oh ABVERTENTIEN worden aangenomen b(J do üitg. Emma LAN9SVÏL# A P B R O OII, Parkstraat, Bona or T ix «l LICHT OP! Van Zaterdag 7 Mei tot en met .Vrijdag 13 Mei voor rijwielen 9,10 uur, voor rijtuigen 9,40 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 12 Mei v.m. 12,44 Vrijdag 13 MO Zaterdag 14 2,06 Zondag 15 3,10 Maandag 16 4,23 Dinsdag 17 5,40 Woensdag 18 Mb Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur- Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling van 15 Maart 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.1Einm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 o.so Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 -W? 7,28 sneltrein 10,25§ 12,37 1.54ft I'S 4,08** 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,01§ ,Ho Q 1 K 1 I 12245 ^'I1 i'cn 6,01 6075 9.04 o'c<7 10,48 n'.nt 12,54 ?NIet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 30 April-7 Hei. Van de vele duizenden, die, uitgelokt door de goudglanzende Meizon, op den Hemelvaartsdag genot zochten in de schoone lentedreven 0f samenkwamen in de tempels van ongekorven hout, met de heerlijk groene bladertooi,om hun festivals, meetings zendingsfeesten of andere openluchtbijeen komsten te houden, zullen er wel niet velen gedacht hebben aan den man, die juist op dien dag een eeuw geledeD, als de Dal ling van St. Helena, voor altfld de oogen S'°Er' kan in de herdenking van Napoleon voor het Hollandsche volk geen vreugde gelegen zijn. Nederland heeft ook de greep gevoeld van den geweldenaar, die half Europa aan zich onderwierp en ten slotte het slachtoffer geworden is van zijn ongebreidelde beerscbzucbt. De jaren van 1810 tot 1813 zijn wel mee van de somberste uit de geschiedenis van ons land. Jaren waarin we uit de ri) der naties verdwenen waren en slechts een provincie vormden van het groote Keizerrijk, dat Napo.eon zich bad gesticht. Ook over ons land heeft de dwingeland, die heel Europa met zijn geesel teisterde, geheerscht. En toch zouden we het Napoleonistiscb tiidpeik uit onze geschiedenis niet willen missen. WaDt de vlam. die pijn deed, louterde ook en de maatschappelijke samen leving, die door de revolutie uit elkaar gerukt was, werd door het straffe Napo- leonisti8ch regime weer In haar voegen gebracht. Tal van hervormingen op het gebied van onze wetgeving, rechtspraak en staatsleven zijn aan dat strenge regime te danken. Al moge er in de Napoleonherdenkipg voor ons vreugde noch heerlijkheid zijn, het goede door den strengen meester ge wrocht, om ons volk weer zich zelf te doen hervinden, mag stellig met dankbaar heid worden herdacht. De tijden van de Napoleon's zyn voorbij. Voor wereldveroveraars is er in onzen tijd geen plaats meer. Maar wel heeft het neergeslagen Europa thans -den sterken arm en den stoeren wil noodig van mannen als Napoleon er een geweest is. o—o—o— De conferentie te Londen, die haast een week heeft geduurd, is wel het meesteen succes geworden voor Briand. Dat is wel goed gebleken uit de eischen, die aan Duitschland bij wijze van ultimatum zjjn ge steld. Eipchen die niet beneden die van Parijs zijn gegaan, doch ver daarboven, v.at vooral de kwestie der schadevergoe ding geldt. De Commissie van Herstel heeft de Duitsche schuld vastgesteld op 132 milliard gouden mark en dat cijfer is door den Oppersten Raad aanvaard, waartoe ze ingevolge de bepalingen van het vredes verdrag ook al verplicht was. Om deze ontzaggelijke schuld te kwijten, zal Duitsch land, volgens het plan van de Commissie jaarlijks hebben te betalen, 2 milliard gouden marken plus een som gelijkstaande met 25 procent van de waarde van den Duitscben uitvoer, voorloopig op H/a millard per jaar geraamd. Om de betaling moge lijk te makeD, zal Duitschland obligaties uitgeven, docb mocht DuitscblaQds uitvoer toenemen, zoodat de 25 pet. daarop meer dan lVa milliard opleveren, dan zal Duitech- land meer moeten aflossen. Die 25 pet. is dus bedoeld als waardemeter voor Duitsch- lands welvaart. De Opperste Raad had aan de Commissie van Herstel opdracht gegeven een bereke ning op dien grondslag op te maken, ten einde vast te stellen, hoelang Duitschland ongeveer zou hebben te offeren, voordat de schulden afbetaald zijn. Deze berekening, die met oog op de wisselende rentebere keningen, verre van eenvoudig was, is den 6en naar Duitschland verzondeD, nadat vooraf door den Oppersten Raad een nota, het z.g. ultimatum, de komst aangekon digd had. Dit ultimatum was door alle geallieerde Opperhoofden geteekend. Er wordt in geconstateerd, dat Duitschland zijn verplichtingen ten opzichte van de ontwapening, de betaling van de door de commissie van Herstel gevorderde 12 milli ard en andere bepalingen van het vredes verdrag niet nagekomen is, ondanks alle waarschuwingen eu sancties. Daarom is besloten tot de bezetting van het Roerge bied, als de Duitsche regeering niet on ver wijld, in elk geval vóór 12 Mei, en onvoor waardelijk verklaart, dat zij de door de Commissie van HerBtel -gestelde eischen aanneemt. En de waarschuwing wordt er aan vastgeknoopt, dat de sancties van kracht zullen blijven, totdat Duitschland aan al zyn verplichtingen zal hebben vol daan. Ziedaar het resultaat van do conferentie te Londen. Dat aan Duitschland nog tijd gelaten is tot den 12 Mei om te beslissen, moge Lloyd George zich aanrekenen als een overwinning op Briand behaald, docb dat hij door de bezetting van het Roergebied toe te staan, de vlag voor [den Franscben premier heeft gestreken, is wel duidelijk. Temeer, als men in aaumerkiDg neemt, dat er in Engeland zelf ernstige waarschu wingen zyn gehoord, tegen een toegeven aan de verregaande eischen der Franscben, speciaal wat het bezetten van bet Roer- geb ed betreft. Vooral het beroep van de voornaamste bankiers der City op bet ge zond verstand van Lloyd George, moet bij deze wel eenig gewicht in de schaal hebben gelegd. Maar.... Briand had zwaardere gewichten. 0—0—0 Zoo is aao het ultimatum verzonden en voordat de conferentie uiteenging, heeft Briand Lloyd George met mooie woorden gehuldigd, als de man „wiens erkend gezag de besprekingen tot een goed oiide heeft gebracht". Nu, het kon er op staan. En Lloyd George toonde zich ook zeer voldaan, nu de moeilijkheden, „die aanvankelijk on overkomelijk schenen,14 door eensgezind heid waren opgelost. In het Lagerhuis heeft de eerste minister een uiteenzetting van de zaken gegeven en zelfs Clyoes, van de arbeiderspartij en Arquith, de leider der oppositie, verklaarden zich over de getrof fen regeling te verheugen Asquith noemde de regeliDg zelfs de meest redelijke en practische, die zich denken laat,en ver klaarde, dat Duitschland door te.weigeren „een misdadige tout" zou begaan. Ia Frankrijk zal de houding van Briand ongetwijfeld eveneens worden goedgekeurd en in België zal dat stellig ook het geval zijn met de regeering, al dreigen ook de socialistische ministers uit het kabinet te zullen treden, wanneer tot de bezetting van het Roergebied mocht worden over gegaan. Duitschland behoeft niet te rekenen op oneeuigheid aan de zijde der geallieerden. En daaröij evenmin op den steun en de hulp van de Vereen. Staten. Dat is wel gebleken uit het antwoord, dat president Harding eindelijk naar Berlijn gezonden heeft, op de Duitsche voorstellen. Hij heeft eerst afgewacht, wat de geallieerden zouden doen en toen hem bleek, dat deze niets van de voorstellen wilden weten, liet hij de Duitsche regeering weten, dat hi) niet inzag, dat de voorstellen iets zouden uit werken. Waarom hij de Duitsche regeering in overweging gaf, zich onmiddellijk en dan regelrecht tot de geallieerden te wen den, met nieuwe voorstellen, „die in alle opzichten in overeenstemming zijn met de rechtvaardig aan Duitschland opgelegde verplichtingen." Het beroep van Duitschland op president Harding is wel op een groote teleurstelling uitgeloopen. —o—o—o— Te Berlijn staat men thans weer eens voor zware beslissingen. Er is de regeering slechts 6 dagen tjjd gelaten, om haar be slissingen te nemen. Dat is een heel kort tijdsbestek, kort vooral, omdat ook eerst nog een g6heel nieuw Kabinet zal moeten worden gevormd. Von Fehrenbach heeft het ontslag van zjjn Kabinet aan Rijks president Ebert aangeboden. Reeds de vorige week waren er aanwijzigingen, dat het Kabinet zich gereed maakte om af te treden. De regeering begon in te zien, dat zij niet met de geallieerden tot overeen stemming zou komen. De laatste hoop was gevestigd op president Harding, maar nu deze niet bereid werd bevonden, om ten gunste van Duitschland in te grjjpen, bleef von Fehrenbach niets ander over, dan he6n te gaan. Briand heeft dat genoemd, het eerste succes van de conferentie te Londen. De geallieerden zullen eindelijk betaling ont vangen. De tijd van het ultimatum dringt tot spoed, maar wie zal bereid worden ge vonden, de erfenis van von Fehrenbach ov6r te nemen De liefhebberij zal wel niet heel groot zijn, nu de aHereerste taak van het nieuwe Kabinet zal moeten zijn, een beslissing te nemen op de eischen der geallieerden. De allereerste en ook de allerzwaarste taak. —o—o—o— Het is te begrijpen, dat-de houding van president Harding door de geallieerden zeer wordt gewaardeerd. Wel heeft de Ameriaansche Senaat besloten afzonderlijk vrede te sluiten met Duitschland waardoor Amerika het verdrag van Versailles aan den kant heeft gelegd, maar nu president Harding de Duitschers in hun hemd heeft laten staan, heeft hij van den Oppersten Raad dadelijk de uitnoodiging gekregen, om de Vereen. Staten te doen vertegen woordigen in den Oppersten Raad, de gezantcnconferentie en de Commissie van Herstel. Harding heeft niet bedankt, maar bsslot6n zich te laten vertegenwoordigen, doch niet offieieel. Waaruit blijkt, dat bij wel gaarne ïuet de Europeesche aangele genheden op de hoogte wil blijven, docb voor de daden en besluiten der geallieerden geen enkele aansprakelijkheid wenscht te aanvaarden, —o—o—o— Ernstige berichten komen er uit Opper- Silezie. Het gerucht, dat de intergeallieerde commissie voorgesteld heeft geheel Opper- Silezie aan Duitschland toe te kennen, met uitzondering van de mjjndistricten Pless en Rybuik en een stukje van het district Kattowitz, heeft al dadelflk een Poolsche opstand tengevolge gehad. Natuur lijk beweert de Poolsche regeering heolc- maal onschuldig aan den opstand te zijn en om daarvan het bewijs te geven heeft zij dadelijk Korfanty, den Poolschen com missaris in Opper-Silezie, teruggeroepen. Korfanty ging echtor niet heen, integendeel hij volgde het voorbeeld van Zeligowskl, die met Poolsche uoldaten naar Wilna oprukte en dit „verovorde". Gemeld wordt, dat het Poolsche deel der bevolking ia de verschillende mijudistricten in op stand gekomen is. Zo beschikt over kanonnen, machinegeweren en allerlei ander oorlogstuig en heeft de meeste groote steden met geweld van wapenen bezet. Hevige gevechten zijn er reeds tusschen de opstandelingen eu de Italiaansche en Fransche bezettingstroepen geleverd, waarbij tal van dooden en gewonden zjjn gevallen. En Korfanty heelt zich nu zelf uitgeroepen tot civiel en militair gou verneur van Opper-Silezie. Hij vaardigde een proclamatie uit, waarin hi) verklaarde, als broeder met de Polen te zullen vechten voor de vrijheid, en als opperbevelhebber van alle opstandelingen de geheele leiding op zich te nemen. De Duitsche regeering heeft dadelijk aan de intergeallieerde commissie medegedeeld, dat zij haar veiligheidspolitie ter harer be schikking stelt, waarop de „Rote Fahne* alvast de algemeene werkstaking uitge roepen heeft, wat wel niet veel succes zal hebben. De gevechten in Opper-Silezie zijn thans in vollen gaDg en de opstandelingen hebben reeds aan Lloyd Georgö laten weteD, dat zi) liever alio mijnen zullen vernielen, dan ze in handen der Duitschers over te geven. D3 Opperste Raadsbeeren, die Europa als een taart verdeelden, kunnen weer eens daarvan de resultaten zien. TEXEL, 10 Mei 1921. Gcinecntedug Wieringen. De Held. Ct. meldt van Wieringen J.l. Donderdag (Hemelvaartsdag) werd alhier een Doopsgezinde gemeentedag gehouden. Alhoewel het weer zich io den vroe gen morgen slecht liet Aanzien, hagel-, sneeuw- en regenbuien, helderde de lucht later op en liet het zonnetje haar warme stralen tot op do aarde door, zoodat de gemeentedag wegens het weêr wel kon doorgaan. Tegen 10 uur arri veerden de Texelsche en tegen half twaalf, de Medemblikker en Twisksche doopsgezinden. Dat gaf in Hyppolitus- hoef een heele drukte, daar allen per flets of rijtuig aankwamen van da haven. Er waren echter te weinig deelnemers, velen waren om het buiige weêr thuis gebleven. Van Texel waren er ruim 120 en van Medemblik en Twisk ruim 60. De ontvangst der Texelaars had plaats in de Ned. Herv. Kerk, do andere waren toen nog niet aanwezig. Te ongeveer half twaalf, toen de Mademblikkers en Twiskenaren ainkwamen werd een samenkomst gehouden in de Doopsgezinde Kerk. Daarna ging men aan den maal tijd bij gastheeren en gastvrouwen en toen allen theedrinken onder koorzang in de Ned. Herv. Kerk. Na afloop wederom samenkomst in de Doopsge zinde Kerk. De samenkomsten werden gelei 1 door ds. Leendertz. van hier, ds. de Maar van Texel en ds Keuter vao Twisk, terwijl een dame uit Medem'olik en de heer Keijser van Texel, ook nog

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1