Gemengd Nieuws, INGEZONDEN STUKKEN. een toespraak hielden. Vervolgens werd het avondbrood genuttigd en gingen allen een rytoer over WieriDgen maken. Onderweg werd nog een kijkje in de ouderwetsche Stroeër Vermaning ge nomen, terwijl een fotograaf daar allen op een plaatje vereeuwigde. Hierna was de dag volbracht en ging de reis naar de booten. De Texelaars gingen te den Oever en de anderen te de Haukes aan boord. Voor wij eindigen willen wij nog even vermelden, dat de bezoekers het genot hadden den ex-kroonprins, welke 's mor gens te Hippolytushoef was, te zien anders zou 't geweest zijn in Rome geweest en de Paus niet gesproken. Over het algemeen kan gezegd worden dat de gemeentedag goed is geslaagd. Texel I-Avia I. 3-1 Zondag had het treffen bovengenoemd om het kampioenschap plaats. Avia had de keus en speelde eerst tegenwind. Beide elftallen waren met een invaller opgekomen. Al spoedig ontwikkelt zich een vlug spel aan beide zijden. De elftallen wegen vrijwel tegen elkaar op. Het gelukt Texel Da herhaalde aanvallen het eerste doel punt te maken. Een doelpunt voor Avia volgt. Texel treedt sterkor op, doch de Avia- spelers weten aanvankelijk meerdere doelpunten te voorkomen, totdat even voor balt time door Texel een tweede doelpunt wordt gemaakt. 2 1 Na rust heeft Avia de wind mee en pakt direct vinnig aan. De verdediging is echter bij Texel uitstekend en vóór het eindsignaal weet Texel het 3e doel punt te maken. Bij den spannenden wedstrijd, door Texel welverdiend gewonnen, werd door den scheidsrechter Kwast uitstekend en zeer correct geleid. Ons elftal trad weer overwinnend uit het strijdperk, waardoor thaDS het kampioenschap is verworven van den Noordholl. voetbalbond, afd. Helder. Dat was een anclere tijd 1 Een betere Dezer dagen zag een der correspon denten van het H b 1. in den Achterhoek, een schrijven uit het jaar 1821, waarbij voor een plattelandsschool een onder wijzer werd gevraagd op een jaarwedde van f 50 en 7 vim rogge. De school telde 's winters 140 leerlingenin den zomer 60. Kamers op het Zuiden, Zuid-oosten en Zuid-Westen gelegen, zijn het meest aanbevelenswaardig om te bewonen, daar zij door direct zonnelicht beschenen worden. Op het Noorden gelegen ver trekken zijn van zonnelicht verstoken. Mod denken hieraan, bij het inrichten eener woning, vooral wat betreft de keuze der slaapvei trekken, waarin men zulk een groot deel van zijn l6ven dooi brengt, Hoevele malen komt het toch niet voor, dat een onmogelijk klein, slecht verlicht kamertje voor slaapgelegenheid uitgekozen wordt, om een z,g. mooie kamer er op na te kunnen houden. öez. Hoe droog het is. Door den lagen waterstand geven te Lobith tal van pompen en putten geen water meer. Sinds menschen-heugenis was daar riet zoo'n watergebrek als nu. Te Amsterdam is een wielrijder, die zonder licht reed, door een auto overreden en gedood. Jan: „Ik ben nieuwsgierig watje vader zeggen zal als ik hem om je hand vraag." Willy„Maak je daarover maar niet ongerust hoor. Hij repeteerde het van morgen met mij en hij doet het prachtig. Onderwijzeres: Fritsje, foei je hebt je niet gewasschen na de koffie, nu kan iedereen zien dat je vanmiddag stroop gehad hebt op je boterham, je heele mond is nog vuil. Fritsje; U is in de war juf, we hebben gister stroop gehad. Gauw verdiend. Een motorrijder verloor nabij Castri- cum een tasch met f 14,000. De eierbandelaar P. L vond de tasch en bet daarin aanwezige naamkaaitje deed hem den vermoedelijken verliezer kennen. Hij reed terug en spoedig was de motorrijder weer in het bezit van zijn tasch. De viDder kreeg f 100 als belooning. Nws. Malle gevallen. In de wieken van den korenmolen van Bergers te Goedereede zijn spreeuwen eieren uitgebroed. De jonge vogels draaien in hun nest dagelijks met den wind mee. De veenbrand. De brand in sommige Drentsche venen duurt nog steeds voort, voornamelijk in de Weerdinger-, Valther- en Exloër- veneD. Alleen eeD flinken regenval kan dit vuur blusschen. De Meppeler motor spuit uit Meppel heeft gedurende 14 dagen voornamelijk in het Weerdinger- veen en korten tijd in het Yaltherveen dienst gedaan. Onafgebroken heeft zij in den loop der dagen stroomen water op het smeulende, zoo nu en dan weer op laaiende veen geworpen, maar te blus schen is het niet. Het vuur zit soms meters diep. Men kan uren spuiten op eenzelfde plek en het water verdwijnt terwijl korten tijd daarna het vuur er weer zit. Het eenige, wat men met een spuit bereikt, is, dat men gevaar loopende woningen kan behouden. De zon als brandstichtster. Zondag is op eigenaardige wijze bij een inwoner van Leiden brand ontstaan. In de slaapkamer stond een met wa ter gevulde karaf, in de zon. Dit water heeft als lens dienst gedaan. Het brand punt der aldus door het water opgevan gen zonnestralen viel juist op een kam van celluloid, welke daardoor in brand geraakte. Het begin van brand kon gelukkig spoedig worden gebluscht. Een reus van een kabeljauw. Te IJmuidon is door den stoombeuger van schipper D. Poot, een reuzenkabel- jauw aan de markt gebracht, zoo groot als de visschers nog niet haddeD gezien. Het dier woog 32 pond en werd af zonderlijk verkocht en bracht f 12.40 op* Geen klein verschil. Het vorig jaar had de Gemeenteraad van een Gelderscb dorp een manufac turier in den hoofdelijken omslag aan geslagen naar een inkomen van f 14 000. Hiertegen reclameerde de betrokkene bij den Raad, doch tevergeefs. Daarop wend de hij zich tot Ged. Staten van Gelder land, die thans zijn inxomsten hebben geschat op f1180. Te Hilversum zijn 14090 Emma- bloempjes verkocht, die te zamen f 2800 opbrachten. Nooit te voren werd hier zulk een schitterend resultaat bereikt. Waarom zijn mannen van 40 jaar soms al oud Omdat zij de fout begaan in een ge- makkelijken stoel neer te vallen en weinig of geen lichaamsbewegingen maken. Mannen van middelbaron leeftijd moeten voldoende lichaamsoefeningen nemeD, die voor hen passeud zijn. Ook alweer niet overdrijven, zooals dit som migen met sport doen. Gez. Hef vliegende geld. Een veehouder uit Katwijk, betaalde in een cafe te Heerenveen, waar veel boeren komen, aan een anderen boer f 1000. Hij legde zijn boekje, waarin nog f 500, 'op een stoel bij zich neer. Toen hij direct daarna een koopman in meststoffen zou betalen, was het boekje verdwenen. Dadelijk werd bij de politie aangifte gedaan, maar de dief is nog niet gevon den. De diefstal geschiedde overdag, terwijl 60 personen in 't café aanwezig wareD. Nws. Met ingang van 1 Juni wordt bij de Nederl. Spoorwegen een nieuwsdienst- regeling ingevoerd. Belastingontduiking Voor do Arnhemsche Rechtbank Jwas gedagvaard E. baron Mackay te Arnhem wegens overtreding der Rijksinkomsten belasting. Aan beklaagde, die niet was verschenen en tegen wien verstek werd verleend, was ten laste gelegd dat hij zijn inkomen had opgegeven als volgü1918/19 f26000, 1919/10 f28,882, 1920/21 f31,124, terwijl deze bedragen in werkelijkheid waren f33.490, f41.378 en f563 804 De heer E. De Roock, inspecteur der directe belastingen te Arnhem, vei klaarde als getuige gehoord, reden te hebben om de aangifte van beklaagde in twijfel te trekkeD, omdat bij vergelijking met diens vermogen de bedragen te laag waren. Beklaagde heelt aauvankelijkoutwijkende verklaringen gedaaD, later een boekje geproduceerd, waarin ODjuiste cijfers waren vermeld en tenslotte een boek overgelegd waarin zijn inkomsten enz. met juistheid waren geadministreerd. De subst.-officier van justitie, mr. Roetors van Lennep, eischte bij verstek veroordeeling van beklaagde tot een maand gevangenisstraf. H b 1. De burgemeester van Goes heeft van den Minister van BuiteDlandscbe Zaken bericht gekregeD, dat van de Engelsche regeering een bedrag is ont vangen van f 16.381,76 als schadever goeding voor den bomaanslag op die ge meente op 22 December 1917. Treffend sterfgeval. Te Herkenbosch vierde het echtpaar M. zijn gouden huwelijksfeest. Toen d9 jubilaris Da de kerkelijke plech tigheid de voor zijn woning gehouden toespraken wilde beantwoorden, zakte hij plotseling ineen en was een lijk. Geheimhouding bij de Post. Het hoofdbestuur der Posterijen heeft het noodig geacht, de aandaeht van de ambtenaren er op te vestigen, dat ook na bekomen ontslag 'men gehouden is tot stipte geheimhouding omtrent alle zaken, waarvan men vroeger, krachtens zijn ambt kennis had gekregen. In een goed gezin is één hoofd, zei de redenaar. Een meneer uit het publiek staat op, beklimt het podium, drukt den spreker geroerd de hand, begint dan als een kind te huilen. Nou nou nou 1 Ik heb zeven dochters, meneer, die allemaal nieuwe hoeden willen hebben. Hef diepste boorgat. Het diepste boorgat van de wereld bevindt zich in de buurt van Czuchow bij Czerwierzka in Opper-Silezië. Men heeft daar een diepte bereikt van 2240 M. Verder kon men niet gaan, daar zich op den bodem van het boorgat telkens na het ophalen van het boorwerktuig een slijklaag van bijna 20 M. hoogte afzette. De gedane opnamen gaven bij een diepte van 1005,15 M. een temperatuur aan van 40 graden Celsius, bij 1501,82 M. 68,4 gr., bij 1995,32 M. 78,2 gr., bij 2158,61 M. 62 gr. en bij 2221 M. 83,4 gr. Celsius. De heer Parson, de uitvinder van de naar hem genoemde sboomturbine, heeft onlangs voorgesteld een 12 Engelsche mijlen diep gat in de aarde te boren, om de op die diepte aanwezige warmte te kunnen gebruiken. Hij dacht daarbij aan den tijd, waarop alie steenkolen- lagen uitgeput zouden zijn. Dit voorstel is niet nieuw, men heeft er reeds meermalen over gesproken. In de practijk deden zich echter zooveel bezwaren voor, dat het niet mogelijk scheen het uit te voeren. De groote toe neming van den luchtdruk en de enorme hitte maken het voor het menscheiijk organisme onmogelijk op zulk een diepte te werken. Uit het voorgaande blijkt, dat reeds op een diepte van ruim 2000 M. een warmte heerscht van 83 gr. Celsius. Vau het gebruik van die warmtebron zullen we dus wel moeten afzien. Een schokker uit Noordwijk be machtigde een zalm van 50 pond. Te Schevenipgen werd er aan don afslag f 85 voor gemaakt Kokende koffie gedronken. Een kindje van den landbouwer Lohof te Vlagtwedde droDk uit een ketel kokende koffie en overleed aan de gevolgen. De passagiers der gemeentetram te Oudewater zijn aan een groot gevaar ontsnapt De tram ontspoorde aan het Tappers- heul en bleef, daar men tegen een boom reed, over het water hellende op den boom rusten. De passagiers konden in allerijl de tram verlaten en kwamen er met den schrik af. De oorzaak is bet uitzetten van de tramrails. 100,000 gulden steun in éénkwartaal De Ned. R -K. bond van houtbewerkers, behangers en stoffeerders, heeft aan zijn werklooze leden f 100,000 aan steun moeten uitkeeren over het eerste kwartaal 1921. Een kras oudje. Vrijdag 6 Mei hoopt de oudste inwoon ster van Zwijndrecht, maj, Elizabeth Baan, wed. K. Bezeraor, baar lOOsten verjon dag te vierem Zij wooDt bij haar 70-jarige dochter in en geniet een uit stekende gezondheid. Zij naait en stopt nog, leest de courant, enz., alles zonder bril. Premiebouw. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, zijn dit jaar tot 1 Mei aanvragen ingediend voor den bouw van circa 20,000 woningen. Een zeer groot gedeelte der aanvragen betreft den bouw van een enkele-woning voor eigen gebruik. De 65-jarige bruiloft. Te Dordrecht vierde Dingeman Rijnaard en Maaike Rijken hun 65-jarige echt- vereeniging. De bruid is 86, de bruidegom 87 jaren. Beideu zijn nog flink. Vertrouw de menschen en zij zullen u vertrouwen, Z9gt de brave man. Ver trouw de menschen en 't zal u rouwen, zegt de man van zaken. Naar Madrid. D3 te Schagen bestaande aankoop verkoop- en exportvoreeniging van vee heeft in combinatie met de gelijksoortige vereenigingen te Hoorn en Alkmaar eene zendiDg melkkoeien gezonden naar de tentoonstelling te Madrid. Als ver tegenwoordiger is naar Madrid vertrok ken de heer J. Blaauwboer Kz. te Schagen. Boschbranden. Het mooiste plekje van Noord-Brabant zooals het in de reclameplakkaten heet, n.l. het groote complex bosschen te Heeze toebeboorend aan Baron van Tuyl v. Serooskerke, is bijna geheel een prooi der vlammen geworden. Meer H.A. mooie bosschen gingen in de vlammen om en slechts met de groot ste krachtsinspanning heeft men het be kende Mastbosch en den Engelschen tuin kunnen sparen. Menigmaal besloegen de huizenhooge vlammen afstanden van 200 M tegelijk en loeide de brand, alsof een groote orkaan in aantocht was. Een paar boerderijen in de bosschen gelegen hebben de blusschers weten te vrijwaren voor het vuur. Naar verluidt zou alles verze kerd zijn. Hef middel erger dan de kwaal. Een klerk te Eindhoven keerde naar zijn woonplaats Tijnje terug. Hij zager tegen op zonder geld en betrekking thuis te komen, waarom hij inbrak in de zuivelfabriek te Tijnje. Hij probeerde in het vertrek te komen, waar de brand kast stond, wat hem echter niet gelukte. Thans stond hij te Heereveen terecht. Het O.M. eischte een jaar gevangenisstraf. Tegen te zwaar beladen vrachtauto's. Het gemeentebestuur van Ilpendam heeft het vorige jaar aan Gedeput. Staten verzoeht, maatregelen te willen nemen tegen het verkeer met te zwaar belaste vrachtauto's, waardoor de wegen veel te lijden hebben. Thans is gebleken dat door snelrijdende vrachtauto's te Ilpendam ook veel schade aan de huizen wordt toegebracht. Zelfs de sterkste huizen gaan n.l. scheuren. In de laatste Raadsvergadering is hier over geklaagd en verzocht hiertegen maatregelen te nemen. B. en W. hebben nu aan de betrokken rijders met vrachtauto's een schrijven gericht met verzoek de bevrachting niet zoo zwaar te nemen en met zeer beperkte snelheid door het dorp te rijden, om aldus te voorkomen dat aan de op veengrond gebouwde huizen schade wordt aange bracht. Bij de volkstelling, die 10 jaar ge leden gehouden werd, bedroeg het zielen tal van Bencebroek 1266 en bij de laatst gehouden telling werd weder hetzelfde cijfer verkregen. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd opname van 't vol gende. Bij voorbaat onzen dank. In 't nummer van Zaterdag 7Meij. 1. komt een verslag voor eener vergadering der Chr. en R. K. Land en Tuinb. arbei ders, naar aanleiding eener bespreking met ,'t Bestuur der Neutrale Werkgevers- bond en den heer Belt. Uwe verslaggever laat o. m. den heer Belt zeggen, dat door hem een contract voor vaste arbeiders met genoemden Werkgeversbond was afgesloten. Dit moet op een misverstand berusten, want uitdrukkelijk is den heer Belt op deze vergadering gezegd, dat aan de overeen komst voor dit jaar aangegaan met de (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2