Van week tot week 7-14 Mei. De heerlijke zonnige dagen, waarop de veel bezongen en verheerlijkte Mei odb ont haalt, wekken weer het verlangen naar uitgaanagonietingen en vacantiegeDeugtep. Het duurt nog wel een tijdje, voordat de eigenlijke vacantietyd er is, maar de plannetjes worden toch al gemaakt en men begint zoo langzamerhand zijn werkzaam heden er naar te regelen. Zoo gaat het ook onze volksvertegen woordigers. Ze hebben na het Paaschrecés eeD aantal ontwerpen afgedaan hard is er niet gewerkt en velen hebben het er heel kulin van genomen, zoodat er bijzonder veel gespijbeld werd en thans is weer het programma opgemaakt, dat naar de meening vaa den voorzitter nog dient te worden afgewerkt,voordat de groote vacantie een aanvang kan nemen. Er staan op dat programma eenige onder werpen, die aan de Kamer ongetwijfeld nog al wat werk zuilen geven, Zoo b.v. de Zondagswet, waarover in de pers reeds zooveel geschreven is. Wat zal hèt lot zijn van dit veel bestreden ontwerp? In elk geval zal het Diet zoo maar onder den kamer doorglijden. Verder staat het Had- je-me-maar wetje mee bovenaan. Het ontwerp is buitengewoon slecht door de Kamer ontvangen. PriDcipieele en practische bezwaren blijken er in tal te zijn. Op grond van de slechte ontvaDgst, die dit politieke noodwetje in de afdeelingen ten deel is gevallen, had men de intrekking ervan mogen verwachten, maar de regeering blijkt er anders over te denken. Verder zullen o.m. nog aan de orde komen de nieuwe legerwet, de rechtstoestand dor ambtenaren, ziekenverzorging en pensioen wetten. Stof voldoende voor uitvoerige debatten en mogelijkheden genoeg voor a'lerlei verrassiogeo. Minister de Vries werd in de afgeloopen week weer een onaangename verrassing bereid, bij de behandeling van het ontwerp Grondbelasting, toen een dor belangrijkste artikelen door de Kamer verworpen werd en de Minister zich genoodzaakt achtte schorsing van de behandeling te vragen. Is er in de Tweede Kamer nog voor het reces menig spannend oogenblikje te verwachten, in de Eerste Kamer zullen de Plaatselijke keuze en vooral ook het Djambi-ontwerp wel wat stof opjagen Wat het laatstgenoemde ontwerp betreft, mag zelfs worden verwacht, dat de regeering stevig aan de tand zal worden gevoeld, nu er door de regeering der Vereen. Staten officieel geprotesteerd is tegen het Djambi- 'ontwerp, omdat Amerika meent evenveel recht te hebben op concessie voor de petroleumvelden in Djambi, als het andere buitenland. Men schijnt te Washington eeniger mate verstoord te zQd, omdat naar de meening der Amerikaansche fiuanciers niet voldoende g:let is op hunne belangen. o oo— De spanning op het gebied der buiten- landscbe politiek is, na de aanneming door Duitscbland van bet ultimatum der gealli eerden, sterk verminderd. Wat echter vol strekt niet wil zeggen, dat het onderwerp van de agenda afgevoerd is. Duitscbland heeft onvoorwaardelijk de eischen der ge allieerden aanvaard, omdat het geen andere kous hid. Thans zal moeten blijken, dat het regeering en volk ernst is, de uiterste krachtsinspanning aan den dag te leggeD. Door den nieuwen kanselier dr. Wirth, ia in die richting reeds een beroep gedaan op de medewerking van den Kyksdag. Een gunstig teeken is alvast, dat dc Beiersche regeering, die aanvankelijk weigerde mede te werken tot het outbindeD van de Beier sche burgerwachten, tbans bereid is die medewerking te verleenen, omdat in deze zware tijden met de Rijksregcering zoo eendrachtig mogelijk moet worden samen gewerkt. Dat is in elk geval een belang rjjke stap in de goede richting. Het Duitsche antwoord heeft in de ge- allietrde landen groote voldoening gewekt. Vooral in Engeland, waar de mededteling van Lloyd George, dat de Duitsche regeering het ultimatum aanvaard h"d, bet Lager huis aanleiding gaf tot gejuich. Die Vreugde is vooral verklaarbair uit het feit, dat men in Engeland slechts met leede oogen de bezetting van het Roergebied zou hebben gezien, omdat ze voer.il ue JFranscbe groot industrie ten goede zou zijn gekomen. Ook in Italië en de Vereen, Staten was men voldaan over het Duitsche antwoord. In Frankrijk is de voldoening minder groot. Men vertrouwt daar de beloften der Duit- schers niet al te zeer, al koestert ook een deel der pers de hoop, dat nu de sociaal democraten weer deel uitmaken van de Duitsche regeering, de kwestie der ont wapening opgelostzal worden. DeFransche regeering heeft de toebereidselen voor de bezetting van het Roergebied gestaakt, maar de lichting 1919. die reeds naar den Rijn was opgerukt, blijft daar voorloopig, Waarin bet bewjjs moet worden gezien dat Briand den deurwaarder en den veld. wachter gereed houdt om, als Duitscbland zijn beloften Diet moebt nakomen, dadelijk handelend te kunnen optreden. o oo Een nieuwe belangrijke kwestie houdt thans de aandacht der geallieerden en niet minder ook die van Duitscniand bezig. We bedoelen de kwestie van Opper- Silezie. Weliswaar zijn de gevechten tus- schen de opstandelingen en de intergealli- eerde troepen tot staan gekomen, maar het belangrijke gedeelte m6t zijn waardevolle mijnen is door de Polen bezet. Deze staan onder aanvoering van Koifanty, den ge wezen Poolschen volkscommissaris in Polen die zich, nadat de Poolsche regeering hem van die functie ontheven had, tof. militair gouverneur van Opper-Silezie heeft uitge roepen. Die Korfanly is een brutaal heer schap en liet dezer dagen te Warschau bekend maken, dat bij met generaal Lerond, den Franschen aanvoerder der bezettings troepen, een wapenstilstand gesloten en een demarcatielijn afgebakend had, waar door het Poolsche mijngebied aan Polen werd toegewezen. Het bericht wekte in Polen zooveel geestdrift, dat overal de klokken geluid, vreugdeschoten gelost en met de fabriekssirenen minder welluidende concerten gegeven werden. Een ander ge volg was, dat ie Oppeln onmiddellijk door de Duitsche partijen de algemeene staking afgekondigd werd. Generaal LeroDd bad toen een onderhoud met de Duitsche partij leiders en verklaarde openlijk, dat er van eenige afspraak met Korfanty geen sprake was, waarop de staking opgeheven werd. Intusscben hebben de geallieerden een protestnota gericht tot de Poolsche regee ring, terwijl Korfanty in een ultimatum aan de regeering den eisch heeft gesteld, dat zij haar afwachtende .houding za) laten varen en zich met de opstandelingen solidair verklaren Indien de Poolsche regeeriDg niet aan die eischen voldoet, zal hij de onafhankelijke Opper-Stlezische volksrepu bliek laten uitroepen. De Poolsche regeering zit thans tusschen twee vuren, want de geallieerden hebbeD te Warschau niet alleen geprotesteerd, maar ook den eiscb gesteld, dat de Poolsche regeering de opstandelingen openlijk en categorisch zal desavoueeren, de schuldigen en opstandigen op bun wangedrag zal wijzen en de strengste maatregelen zal nemen, om iedere verbinding met de op standelingen af te snjjden. Tevens wordt aan de Polen te verstaan gegeven, dat de geallieerden zich inzake de beslissing om trent Opper Silezie op geenerlei wyze laten beinvioeden door een pogiDg, die ten doel heeft, ben voor een voldongen feit te plaatsen. Korfanty of de geallieerden? ziedaar de keuze waarvoor de regeering te War schau thans gesteld is, De mijn werkersstaking in Engeland is nog steeds niet geëindigd. Integendeel, de toestand heefc v, eer een scherpe kant gekregen, nu de transportarbeiders en spoor wegmannen besloten hebben, geen besmette kolen d.w.z. kolen uit Amerika aaDge voerd te verwerken en te vervoereo. Daardoor is het gevaar voor uitbreiding van da mynwerkersstaking weer toege nomen. Gunstiger luiden de berichten over de z.g. Ierscbe kwestie. Er is in den laatsten ijl moer dan een poging gedaan, om de kwestie tot een oplossing te brengen Door de benoeming van den katholieken Lord Edmoi d Talbat tot onderkoning van Ierland, waardoor aan h6t militaire regime van Lord French een einde is gemaakt, heeft de reg eiing de Ierscbe leiders Piek haar wat milder gestemd Verder heeft Vale a de „president" der Ierscbe republiek, een be: preking gehad met Craig, den leider der Unionisten ie Ulster en uit de Boodschap die Valera ra deze bespreking publiceerde, kon worden afgeleid, dat de gtmatigde Sinn Feiners altbans den eisch van erken nlng der Ierscbe republiek willen opgeven. Sedert zijn er achter de schermen te Dublin en Londen onderhandelingen gevoerd en is thans een nieuw vredesvoorstel aan hangig gemaakt door eenige invloedrijke Ieren. Uit alles blijkt, dat thans ernstiger dan ooit naar een oplossing wordt gestreefd, nu de verkiezingen voor de door de Home- rulewet ingestelde parlementen naderen. o—o—o— 't Is al eenigen tijd geleden, dat de Amerikaausche Senaat de bekende vredes- resolutie aannam, maar van een officieels vrede tusBchen de Ver.Staten en Duitschland is nog geen sprake. Gemeld wordt, dat het sluiten daarvan in overeenstemming met den wenscb van president HardiDg, nog eerst een tijdje is uitgesteld. Harding toch is van meening, dat de voordeelen van een snel gesloten vrede te niet zouden worden gedaan, door de complicaties, die ze zou veroorzaken in den reeds zoo precairen toestand. Men neemt te Washing ton aan, dat de nieuwe Amerikaansche gezant te Londen, de kwestie met den Oppersten Raad zal behandelen, teneinde een regeling te verkrijgen, waarbij het vei drag van Versailles intact blijft, maar Amerika zijn vrijheid behoudt. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer C. Plaatsman, is benoemd tot mede directeur van het kantoor Boskoop der Nationale Bankvereeniging. De eerste lammerenmarkt. De dagen voor Texel zoo van beslis senden invloed, de dagen der groote laramerenmarkteD, ze zijn er weer, ja, de eerste behoort al tot het verleden. En de eerste heeft ruimte gegeven. De prijzen, voor enkele partijen in het land besteed, mogen op de markt niet gehand haafd zijn, onze boeren hebben toch geld voor hun waar gekregen en goed ook. do marktberichten gewagen van prijzen als in 1918 en 1920, ja zelfs iets hooger. 't Is thans de vraag of de markten elders het mogelijk zullen maken ook a.s. Maandag die prijken te besteden. De aanvoer was dit jaar weer grooter dan sedert 1917 het geval was n.l. 3625 stuks. In 1917 bedroeg de aanvoer 4387 met prijzen van f 12 tot f 16, in 1918 aanvoer 1058, prijzen f 28 tot f 87, in 1919 aanvoer 3471, prijzen f 16 tot f 22,50, in 1920 aanvoer 3113, prijzen f' 28 tot f 37.50. Vroege aardbeien. Door onze plaatsgenoot, de tuinier Jacob Rijk Sr., werden vóór Pinksteren reeds aardbeien van den kouden grond geplukt. Het is haar taak, op treden tegen misdadige vrouwen en meisjes, vooral echter misdaden en vergrijpen tegen vrouwen *en meisjes te beletten, jonge onervaren meisjes te waarschuwen en haar terug te houden van den afgrond waarin zij gemakkelijk kunnen storten. Op het oogenblik zijn er te Londen reeds meer dan 150 vrouwelijke politieagenten en de omstandigheid, dat het aantal voortdurend toeneemt, bewijst meer dan alle woorden van lof hoezeer deze vrouwen tegen haar moeilijke taak zijn opgewassen. Draadlooze telefonie tusschen Neder land en Engeland. De „Times" wijdt een uitvoerige be spreking aan de proeven met draadlooze telefonie tusschen Nederland en Enge land door haar ,Rotterdamschen corres pondent te Zandvoort en den „Times" man in Southwold aan de kust van Kent. D9 proeven zijn een volkomen succes geweest. do journalist zat in een hut in de duinen, een weinig buiten Southwold en zijn collega in Zandvoort kon zeer duide lijk een gesprek van 50 minuten met hem hebben. Er was al dien tijd geen enkele storing en slechts bijzondere namen als b.v. de nu „wereldberoemde" naam van Had-je-me-maar moesten ge speld worden. In Zandvoort kon de „Times"corres- pondent duidelijk opmerken, dat er iemand in Engeland het deuntje van Tipperary floot. Prettige gemeente. De gemeenteraad van Valburg (Geld) heeft besloten in beroep te gaan tegen de beslissiDg van Ged. Staten. De goed keuring aan de Gemeentebegrooting was onthouden op grond dat de Raad.... geen betere bezoldiging aan de politie wenschte te geven. De gemeenteraad van Valburg heeft besloten na langdurige discussie opnieuw een oproep voor gemeente-geneesheeren te doen. Men mag gevoegelijk aannemen dat het aantal sollicitanten enorm zal zijn, als men weet, dat de beide daar reeds woonachtige doktoren voor de eer hebben bedankt, omdat de Raad geen betere bezoldiging wenschte te geven. De gemeente Valburg is siadsjaaren dag verstoken van vrouwelijke verlos kundige hulp, omdatze te lage bezoldiging voor een vroedvrouw aan biedt. Vliegmachine in zee gestort. Een bericht uit Katwijk aan Zee, dat Vrijdag aldaar een vliegmachine in zee was gevallen, waarbij onder het vallen twee personen in zee sprongen, wordt niet nader bevestigd. Noch van het vliegtuig, noch van de personen is eenig spoor gevonden, terwijl geen berichten omtrent vermissing van eenig vliegtuig zijn ingekomen. De stand in Rijaiand's boezemwater is dit jaar,tengevolge van de aanhoudende droogte, bijzonder laag. Een dergelijke lage stand kwam in geen jaren voor. Ai3 een bijzonderkeid kan dan ook worden gemeld, dat er noch door het giooto stoomgemaal, noch door de gewone sluizen in 4 weken gespuid behoefd te worden. Auto te water. De heer Helling uit Alkmaar is Maan dag te Ewijcksluis aan den dood ontsnapt. Hij bevond zich daar met zijn auto om over te steken naar Wieringen. Doordat de auto breeder was dan de veerboot, moest zij met do voorwielen buiten boort staan toen een rail aangelegd moest worden. Daar slipte de gesloten auto, en de heer Hdi^ er nog inzat ging mee te water. Gelukkig was de voorruit opeD, zoodat hij, toen do auto op den bodem van de haven lig zicb kon bevrijden en weer boven water kwam, waarbij hem zijn vaardigheid als zwem mer en duiker te stade kwam. Prins Heinrich van Pruisen, die juist van Wieringen kwam, onderhield zich geruimen tijd met den geredde. Nws. Vrouwelijke politieagenten. Het nachtelijk straatleven van Londen is sedert eenigen tijd een eigenaardige figuur rijker gewordeo, die van de vrou welijke nachtpolitieagent In flitteerende, blauwe kieedei dracht, met den onmis baren helm op het hoofd en onberispelijk glimmende laarzen aan de voeten, stapt de vrouwelijke agent door de nachtstraten Langzaam en vastberaden er. met altijd waakzamen blik. Slechte tijden. Het Burgerlijk Armbestuur vanScho- terland, waartoe zich Vrijdagmiddag ongeveer 60 veldarbeiders uit Jubbega om werk vervoegden, kan geen werk verschaffen en besloot daarom tot be deeling over te gaan. En dat in 't be gin van Mei. Zoo iets gebeurde nog niet eerder. Dat de werkloosheid nu al zoo groot is, zal wel verschillende oorzaken hebben. Volgens de arbeiders is zij vooral het gevolg van de omstandigheden, dat de landbouwers, door het verhoogde dag loon, zoo weinig mogelijk arbeiders in dienst nemen en er in Friesland niet veel grond- en slootwerk wordt uitgevoerd. Russische petroleumkoningen. Eenigen tijd geleden hebben in Den Haag 8 der meest bekende eigenaars van Russische petroleumbronnen vertoefd onder meer Leon Mantacheff, David en Stephan Lianosof, enz, die pogingen heb ben gedaan om het Nederl. kapitaal over te halen deel te nemen aan de exploitatie van de Russische petroleumbronnen in het bijzonder te Bakoe. Ook met de di rectie der Kon. Ned. Petroleum-Maat schappij hebben zij onderhandeld over die vraag. In hoeverre hun pogingen met succes zijn bekroond, wilde men zich niet uitlaten. Vad. Vreugde verkeerde in droefheid. Het echtpaar E. Jansen Reisenberg, te Haarlem, zou Dinsdag zijn gouden huwelijksfeest vieren. Vele feestplannen zouden verwezenlijkt worden, want van alle zijden werd belangstelling getoond. Helaasvan dit alles is niets kun nen komen. In den vroegen morgen is de 75-jarige vrouw plotseling overleden haar man in groote droefenis achter latende. Vorstschade. Eerst nu blijkt welk een buitengewone schade de vorst aan de aardappelen in de vorige week heeft aangericht. Er zijn perceelen, die vrijwel geheel afge vroren zijn. De gewassen, die het racoist en het meest ontwikkeld wareD, hebben door de vorst het meeste te lijden gt had. o—o—o—

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2