gt, TWSSt N°. 3504 Zaterdag 28 Mei 1921; 34st' Jaargang. Mieuws- en Spoor- en Bootdienst. Binnenlatad. FBÜIIiLBïOM. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de nltgavo vóór A uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij do Üitg. F«sta LAN9SVILB A BE R O O IJ, Parkstraat, Bon® op T x 11. LICHT OP HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling van 15 Klaart 1921, TEXEL, 27 Mei 1921. Wijkverpleging. De vergadering van Woensdag j. 1. was te beschouwen als een voortzetting van die van Vrijdag 22 April en waarlijk het had er veel van. Zoo ODgeveer hetzelfde aantal personen was present en voor het meerendeel dezelfde gezichten. Na het kort openingswoord van den voorz., enkele medeaeelingen, waarna de behandeling van bet huishoudelijk reglement aan de orde kwam, het punt van de agenda van 22 April, waarvoor toen niet meer voldoende tijd beschik baar was. De mededeelingen betroffenten te, dat een verzekeringsmaatschappij was gevonden, die, wanneer een wijkzuster hare betrekking zou verlaten en de ver zekering niet zou willen voortzetten, een deel der betaalde premiön restitueert, ten 2e een schrijven van de commissie voor Noordholland betreffende het speci ficeren van begrootingsposten, betaling van premie boven een zeker bedrag, door. de zusters persoonlijk, en verhooging van het minimum-salaris voor de zusters van f1300,— tot f1400.— en ten Be dat de benoeming tot bestuurslid, zoowel door mej. J. W. Dros als door den heer IJ. Lap was aangenomen. Nog werden tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1921 be noemd de heeren L. J. Kikkert, P. Graaf en Joh. Kikkert. Overeenkomstig het schrijven van de commissie bovengenoemd werd besloten het minimumsalaris der zusters met f100,te verhoogen. Het huishoudelijk reglement werd artikelsgewijze behandeld en met eenige kleine wijzigingen ten slotte met alge- meene stemmen aangenomen. De eenige beteekenende wijziging in het thans geldende reglement aange bracht is zeker die, dat men thans een maand lid moet zijn van de Wijkver pleging aleer men van de diensten der zusters kan profiteeren. Niet leden kun nen worden geholpen tegen een ver goeding van f 0,25 tot f6,— per bezoek. Besloten werd verder, statuten en reglement te doen drukken en aan de leden te verstrekken. De rondvraag leverde weinig op; met een kort woord werd de vergadering door den voorz. gesloten. Vergadering Sportvereeniging. Donderdagavond had in hotel „de Lin deboom" de aangekondigde vergadering van bovengenoemde vereeniging plaats. Slechts een 30-tal personen was opge komen. Na opening door den voorzitter, den heer Dr. Boswijk, deed de penningmeester de heer A. C. Rab, rekeniDg en verant woording over het boekjaar 1920/1921. Hieruit bleek, dat een voordeelig saldo van f 342,15 was te boeken. De heeren D. Dros en A. C. Rab werden weder als bestuursleden her kozen. Volgde verkiezing captains. Voor het lste elftal werd in de plaats van den heer Valk, die wegens aanstaand ver trek aftrad, gekozen de heer D. de Ruijter. Door den voorzitter werd een woord van waardeering tot den heer Valk ge richt, voor de goede diensten aan de vereeniging bewezen. Tot captain 2de elftal werd gekozen de heer S. de Waal. Voor de elftal-commissie moest de heer Steinmetz wegens vertrek aftreden. In diens plaats werd benoemd de heer D. C. Dros. Hierna werden de heeren G. Homs en S. de Waal gekozen tot commissaris sen van materiaal. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Alkmaar van den Noord- Hollandschen Voetbalbond, werden ge kozen de heeren D. Dros Albz. en A. C. Rab. Nadat nog was medegedeeld, dat het nieuwe voetbalveld uitstekend aan de eischen voldoet en dat in Juni de beker wedstrijden zullen worden gehouden, sloot de voorzitter de vergadering met een opwekkiDg aan de aanwezigen, om mede te werken tot bloei der vereeniging. Volksonderwijs. Niet het vele is goed, maar het goede is veel, sprak de J. Daalder Dz., die de leiding had, Donderdagavond in café den Burg in z'n sluitiDgawoord. Spr. doelde ongetwijfeld op het goede resultaat, dat met de vergadering was bereikt, zoomede op het feit, dat alle aanwezigen zich voorstanders van de openbare school verklaarden. De vergadering was niet druk bezochtl (welke vergadering met een ernstig doe is dat wel nog niet 30 personen waren aanwezig, toen de voorz. de vergadering na een korte inleiding opende en het woord verleende aan den heer Weersma. De heer Weersma, een reeks van jaren lid van Volksonderwijs, waarvan te Harlingen, spr's vorige standplaats, een bloeiende afdeeling is gevestigd, leidde het onderwerp in. Uitvoerig schetste spr. een beeld van de vereeniging „Volksonderwijs" Hoede vereeniging is geboren in de jare 1866, toen de openbare school werd aange vallen en belasterd en hoe aanvankelijk de strijd van de vereeniging ging tegen de bjzondere school, doch thans het devies luidt„Op, voor de openbare school." Spr. bejammert de gelijkmaking van openbaar en bijzonder onderwijs. De openbare school zegt spr. kan zijn de school voor allen, dat kan de bijzondere school nooit. De openbare school, zegt spr., laat de kinderen buiten de geschillen van groote raenschen, de bijzondere school trekt hen er in en spr. betreurt dat, de heer lijke naïveteit van de kinderen wordt daarbij ingeboet. Spr. is echter vol goeden moed en herinnert aan een woord van wijlen Dr. Bos, die eenmaal sprak„De tijd zal komen, dat van de zijde van de Christelijke paedagogen zeiven, een protest zal opgaan tegen den laster en de verdachtmakingen ten opzichte van do openbare school." In het wezen der zaak is er dan ook werkelijk niets tegen de openbare school, maar de geestelijkheid, zegt spr., maakt van de gelegenheid gebruik om door een eigen schooltje kerkelijke en politieke partjj, naar zij meant, te versterken. Als bewijs dat er tegen de openbare school niets is, voert spr. aan hoe een tweetal katholieke leerkrachten geen bezwaar maken les te geven aan die school te den Burg. Spr. geeft verder een beschouwing wat „Volksonderwijs" heeft gedaan en nog doet voor de volksontwikkeling, in het bizonder van de afd. Harlingen. De Avondcursussen aan de H. B. S. aldaar in toekenen, meetkunde, natuurkunde in de gewone schoolvakken. School- Abor.nemenlsprij» per 3 maandenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der. porto's. Losse nummers 3 cent. Pr#« der Advertenliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 28 Mei tot en met Vrijdag 3 Juni voor rijwielen 9,41 uur, voor rijtuigen 10,11 uur Donderdag 26 Mei v.m. 12,25 Vrijdag 27 li- Zaterdag 28 .1,25 Zondag 29 2,09 Maandag 30 2,59 Dinsdag 31 3.58 Woensdag 1 Juni 5,U» Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1- tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,v.m. 5,15nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 30 7^28 sneltrein 9.06 10,25§ 1.30 12,37 3,25 I.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 7,25 y,4U 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 8.01 uAl 915 11»4U ll:24§ 3,11 qno t),Ul 8.57 °'48 II,lit 12,54 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 111.) Ge kent den heuyel, waar men voor bij komt, voordat men Swanston Cottage bereikt Ik geloof niet, dat bij een naam heeft, maar Ronald en ik noemen hem den Vischrug. Toen we klein waren, vonden wQ dat hij daarop geleek. In de oostelijke hellingbevindt zich een steengroeve, indien ge morgen ochtend om 8 uur daar kunt wezen, zal ik je het geld brengen. Maar waarom wilt ge uzelven aan het gevaar blootstellen O, O. Anne, ik smeek je, sta mg toe ten minste iets voor je te doen. Indien ge wist hoo vreesclijk net is, kalm thuis te moeten zitten, terwijl het liefste wat men bezit Vicomte de Saint Yves! klonk het luid in de zaal. Deze naam, door den knecht met duidelijk vei neembare stem aangekondigd, werkte op uiüa zenuwen als een alarmklok, ik zeg Ronald naast juffrouw Mc Beau et.ssn, zicit omwenden en my vol ontsteltenis at.n- staren. Ik had geen tijd meer om mij te verbergen. Om de eetzaal of de speelzaal te bereiken, moest ik dwars door de donozaal een afstand van minstens twaalf meter. Wy zaten tegenover den ingang en zagen mijn neef op den drempel verschijnen. Ook hij bemerkte ons onmiddellijk, keerde zich om, sprak met niemand achter hem in de vestibule, keerde zich weer om en kwam regelrecht op oas af, met eon stralend gelaat waarop men do vreugde over zijn triomf duidelijk kon lezen. Plora bield den adem in, toen ik opstond om hom tegemoet te gaan. Gc3den avond, neef, zeide ik. Ik heb in de ooarant gelezen dat ge deze stad met een bezoek vereert. Ja. Ik logeer in Dumbreck's hotel, en bet spijt mij dat ge mij nog niet hebt opgezocht, neef antwoordde hij. Ik daoht dat ge erop gesteld zoudt wezen eerst bij mij to komen, antwoordde ik. Oaze ontmoeting hier is dus geheel onverwacht O, neen. Om u de waarheid te zeggen heb ik vanmiddag bij den Commissaris der Vereeniging den lijst der gtnoodigden doorgezien, want ik weet altijd graag van te voren, in welk gezelschap ik kom. Ik beu eeni<8zins kieskeurig in dat opzicht. Uil die ik was. Aan dat gevaar cao ik in htt s-ehtiel niet gedacht, Me dunkt, dfct ik onlangs eec uwer iuEisite vrienden op etiaat bea regecgeko- men, zoide ik. Hij keek mij aan en antwoordde met eon laoh Ge hebt oas de jacht niet gemakkelijk gemaakt, neef! Waaiaohtig, ge verstaat de kunst den jager het spoor bijster te doen worden. Nu ik zis waar ge zijt aaogelaad, verwondert het mij niet, dat ge zalken haast hebt gemankt, eindigde hy met een onbe schaamd bowonderenden bilk op FJcia. (Z|jn spoor zou gemakkelijk te volgen zijn geweest, want allerlei welriekende geuren stroomden van hem uit). Stel mij voor, mijn brave. Ik liet mij liever doodschieten, zeide ik. Ik geloof, dat zulk een voorrecht alleen eoldaton rockomt, zeide hij. Ia ieder göv&l is hot een gunst die niet bewezen wordt aan Ik sprak het woord niet uit. ny had de beste kaarten in de hand, maar ik kon het spel nog uitspelen. Kom neef, zeide ik, do volgenda dans is een quadrille, Zoek oen dame ea weas onze vis-A-vis. Ge zijt koelbloedig, neef Anne, zeide hij, boog en begat zien naar den ceremo niemeester om zich aan eeu dame te laten voorstellen. Flora gaf mij een arm, Hoe vindt go mijn neef? vroeg ik. Een knap man, antwoordde ze. Iudien uw oom hem anders had opgevoed, zou brj Ik geloof, dat een vrouw nooit een gentleman van een dansmeester zal kunnen onderscheiden. Als hij maar een paar mooie buigingen maakt, zijn de vrouwen met hem ingenomen. Die man. Als je eens wist. Zij zweeg. Thans weet ik waarom. Later heeft ze mij verteld, dat Chevemx precies dezoitde opmerking over mtj en mijne bui gingen had gemaakt. We stonden diobt bij de deur. Ik wierp een blik io de vestibule, en jawel, boveu aan de trap stond de agent van poiitio in gesprek verdiept met een bondgenoot en collega, een roodharige», krombeenigen schelm in een grijzen overjas. Ik bevond mij dus in de val. Mij om- keorend ontdekte ik Alain, die mij gevolgd was en zag ik zijn gtijzenden glimlaoh. Hij had een dame aan den arm en wel niemand anders dan lady Frazer met den diamanten diadeem. Onverklaarbaar was hei, maar toch waar dat het dteigeade gevaar opeens al mijn veerkracht weer deed ontwaken. Ik bracht Flora naar het midden dor zaal ea plaatsto mij met haar tegenover mijn vis-4-vis, in zutk een vroolijke stemming, die misschien onnatuurlijk, maar mgeen geval gemaakt was. De muzikanten speelden en ik danste en uiijo neef sloeg mvj met bewoaderiag gade. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1