SCHAPENBOTER. Maaimachines en Hooiliouwwerktuigen. Zware Eet te koop, tD. v.DEVENTER SPROETEN SPRUTOL Gemengd Meuws. INGEZONDEN STUKKEN. Pr&dikbeurten- Marktberichten. Advertenties Tuinbouwvereeniging TEXEL, Algemeene Vergadering Demonstratie van stamboek lammeren LUXE BAHEETBAKHESU. Specialiteit in S. SOPPEN, öosterend. Pleegouders van Nederlandsche Kinderen Een net meisje gevraagd Seeren Landbouwers. ALFA LAVAL Ontroomers. gebruikte jachtwagens kamerplanten en losse bloemen. Zomer een bunder gras met klaver G. J. O. D. Dikkers, publiek verkoopen: a. de Hofstede „Nieuw Breda", b. de Hofstede „Breda", c. de Hofstede „Axel", eu d. de Hofstede „Groningen" HANDEL IN op WOENSDAG 1 JUNI a.s. 's av. 8 uur in Cafe den Burg. Cocos Macronen, Gevulde Koeken, Speculaas, Jodenkoeken, allerlei soorten Gebakjes, Taarten, alle soorten amandelkoekjes Ondergeteekende wenscht bij in schrijving te verkoopen kleeding en schoolvoeding aan de arme kinderen. Hoe „Volksonderwijs" aldaar de stoot heeft gegeven aan de oprichting van de school voor schipperskinderen. Maar ook van het werk van andere afdeelingen deelt spr. uitvoerig mee. Van het kleine plaatsje Oosterlittens, gemeente Baarderadeel, waar reeds in 1872 een bewaar-, naai- en breischool werd opgericht, waar de afdeeling een leesbibliotheek bezit van meer dan 400 boekdoelen, waar geregeld volkslezingen worden gehouden. Van de afd. Steenwijk, Dedemsvaart, West-Terschelling, Heerenveen, enz. vertelt spr., van zangklassen, winter landbouwcursussen en wat niet al, maakt hij melding. Onze ruimte laat niet toe spr. verder op den voet te volgen, wij volstaan dus met de mededeeling in den aanvang reeds genoemd, dat aan het eind der vergadering een comité van actie werd gevormd, waarin vijf personen w.o. twee onderwijzers, zitting namen. Te 's Gravenbage deed deze week met goed gevolg examen voor 2e stuur man groote stoomvaart, onze plaatsgenoot de heer J. R, Flens, leerling der Zeevaart school alhier. Een gewaarschuwd man telt voor twee. Ons kwamen onlangs geruchten ter oore betreffende do vestiging van een reclasseeringsiniichting in onze gemeente. De correspondent van het Hdbld. te Barneveld meldt het volgende Ten gevolge van de vele diefstallen en misdrijven tegen de zeden, den laatsten tijd in het Nederwoud, gelegen onder Lunteren, gepleegd, hebben zich Dinsdagavond ongeveer 60 landbouwers uit die omgeving tot den chef der land- kolonie van het Leger des Heils gewend met den eisch, de noodige stappen te doen tot een zoo spoedig mogelijke ver plaatsing der reclasseeringsinrichting, die thans op de landkolonie is gevestigd. Blijft deze inrichting daar gehandhaafd, dan zal de bevolking zich zelf recht weten te verschaffen, aldus werd gedreigd. De politie te Lunteren heeft een voor- maligen verpleegde van de landkolonie van het Leger des Heils gearresteerd, die zich schuldig had gemaakt aan dief stal van ruim f40 uit de woning van een 80 jarig alleen wonend man, welk geld diens eenigsten schat uitmaakte. Yoorts had de aangehoudene kleederen en geld gestolen uit de boerderij van het Leger des Heils. Eenige verpleegden van de landkolonie van het L. d. H. hebben Zondagavond een 18jarig dienstmeisje van de hofstede „Daatselaar", onder Renswoude, aan gerand. Dinsdag 31 Mei vertrekken de 11 Amsterdamsche kinderen weer van hier na een zesweekschverblijf op Texel (4 te Oosterend, 2 Waal, 1 Cocksdorp, 8 Burg, 1 Kamp). Dienzelfden dag komt de 2e ploeg, 8 kinderen uit Rotterdam (van wie 4 voor Oosterend, 2 Oudeschild, 1 Hooge- berg, 1 Burg). Aan giften voor dit doel is ingekomen bij mevrouw Boswijk f 10, te Oosterend f 10, terwijl door de jongedames D. Bouman en Martha Lap te den Hoorn f53,50 is ingezameld. Er is met dit werk eer te behalen behoorlijke voeding, frissche lucht en rustige omgeving, doen wonderen bij deze stadskinderen. Bovendien zorgt de Centrale Commissie voor kleeren, schoen reparaties en indien noodig medische hulp. Secretaresse is mevr. Dr. Boswijk. Oudeschild26 Mei. Op 23, 24 en 25 Mei zijn gezamenlijk van hier vervoerd 1825 lammeren, 23 koeien, 31 kalveren en 29 varkens, ter wijl hedenmorgen met 4 stoombooten, 2 motorbooten en een zeil vaartuig ge transporteerd werden 4896 lammeren en 4 paarden. Kokende koffie gedronken. Het tweejarig kindje van L. te Hen gelo dronk uit een kan kokende koffi9. Den volgenden dag is bet na een hevig lijden gestorven. Het 2'Vjarig dochtertje van T. L. aan den Mijnsheerenlandschendijk bij Westmaas is Vrijdagavond in een sloot bij de woning geraakt en verdronken. „Het Nederl. Zeewezen" herinnert er aan, dat het 19 jaar geleden is, dat de draadlooze telegrafie voor het eerst werd toegepast op een oceaanstoomer. Sedert dien heeft zij medegewerkt bij de redding van meer dan 11,000 menschen levens. Het „Ned. Weekblad voor den Handel in Kruidenierswaren" meldt, dat in de week van 12 tot 19 Mei naar Engeland zijn verscheept 819 kisten, inhoudende 982,800 eieren. Aan den Raad te Assen is een adres gezonden, voorzien van ruim 4500 handteekeningon van meerderjarige inge zetenen, waarin verzocht wordt de ker mis weer in te voeren. In de Hervormde Kerk te Oudega (Fr.) zijn naar wij in de „Leeuw. Ct." lezen, 137 zitplaatsen verhuurd voor f 2170, d.i. ruim f 1000 meer dan in 1920. Be mouw mode van dezen zomer. Er zou een boekdeel zijn te schrijven over de mouwen van het komend seizoèD, zegt T. G. B., de schrijfster van de rubriek „De vrouw" in 't Hbl. Zij begint dan een beschrijving te geven van de mouwlooze mouw, waarbij de japon boven de schouders stijf bijeen wordt gehouden door drie smalle lintjes behoudens deze lintjes is de japon vol komen schouder- en mouwloos, 't Is alleraardigst en decent, zegt de schrijfster. Zij geeft nog verschillende mouw-beschrij vingen en besluit haar artikel aldus: In elk geval zijn dezen zomer de korte mouwen, d.w.z. die welke boven den elleboog eindigen, favoriet. Ze moeten zelfs zoo kort zijn, dat er ruimte is om boven den elleboog een armband te dra gen. De polsen laat m6n dan vrij van elke versiering. Woorden van wijsheid. 't Is beter eerst gehoond en dan be wonderd, dan eerst bewonderd en daarna gehoond. Hoe voller de buidel, hoe lediger dik wijls het leven. Aan rheumatisme en ware liefde ge looft men eerst, wanneer men ze gevoeld heeft. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Beschermde Broedplaatsen. Met leedwezen heeft het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van vogels vernomen, dat de sterntjeskolonie, welke zich op het strand achter den Hoorn heeft gevestigd, reeds door eierzoekers werd geplunderd. Het Hoofdbestuur brengt daarom ter kennis van de desbetreffende personen, dat de Vereeniging deze broedkolonie in bescher ming heeft genomen, zoodat getracht zal worden zooveel mogelijk proces-verbaal op te maken wegens overtredingen der Vogelwet aldaar. Dergelijke overtredingen, begaan op terreinen, welke de Vereeniging in bescherming neemt, worden als regel zwaar gestraft. Mochten de klachten onverhoopt aanhouden, dan zal het Hoofdbestuur niet aarzelen, uit breiding van het corps Rijksveldwachters op Texel aan te vragen, en een nieuwe standplaats te willen vestigen te den Hoorn. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot Bescherming van Vogels. Amsterdam, Heerengracht 260-266. 25 Mei 1921. Zondag 29 SI ei 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese Kerkcollecte. Waal, n.m, half 3 ds. Brümmer. den Hoornv.m. 10J/g uur ds. Brümmer Oudeschild, v.m. 10 uur ds. t. Grusstek Oosterend, n.m. 3 uur ds. v. Grasstek. Kerkcollecte. v.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, 'sav. 71/, uur ds. Krosse Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 uur dr. Bouma vau Hoofddorp, n.m 3 nur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vru. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. ÏO1/.. uur ds. P. S. Bakels van Haarlem. Scliagen, 26 Mei. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 58 Vette Koeien 1 450 a f 675. 40 geldekoeieD mag. 1450 a 1600 20 kallkoeieu t 550 a f825 94 Nuchtere kalveren f 18 a f 32,00 635 lammeren t 25,a f 40, 140 Biggen f 28.00 h f 38.00 Boter f 2,40 a 12,60 per K.G. üipeieren f9 af 10,— per 100. WATERZUCHT EIK DE NIEREN. 5 Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zichzelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nier-aan doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnea aantoonen, dat het hart is aange daan Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen én het lichaam enorm opzwellen en de buik, de borst en de hersenen wor- deD aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterken Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs f 1,75 per doos. 38 VERLOOFD WILLY F. J. NIEDERLÜNDER en A. J. VAN JI EERTEN, le Off. Kon. Paketv. Maatsch. Ceintuurbaan, 236 A'dam. Weltevreden, N.O.Iudië. Eenige en algemeens kennisgeving. GETROUWD: F. J. n. van TWISK en B. P. KIKKERT. Betuigen met deze, ook namens de familie, hunuen hartelijken dank, voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Plantageweg 46b, Rotterdam. Bij deze betuigen wij onzen liartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling bij ons 25-jarig huwelijksfeest onder vonden. T. DOGGER Cz. A. DOGGER-Duinker. P.H.Sluis, Texel. Dankbetuiging. Voor de vele blijken vau belangstelling ondervonden bij ons 50-jarig huwelijksfeest op 11 Mei zoowel van binnen als van buiten de gemeente, betuigen wij onzen hartelijken dank. C. KNAAP. H KNAAP-Brouwer. Den Hoorn, Mei 1920. Het Bestuur. voolmerrie, n jaar, hij D. DOORNKAMP, Renssteeg 3, Helder. te den Burg op Woensdag i Juni a.s. v.m. ioVs uur. Te koop gevraagd L. VERMEULEN, Koogereind. VRAAGT MIJN heerlijke Botersprits en TTtrechtsche sprits. Bestellingen worden g;arne irgewacbt. Beleetd aanbevelend, (lste groep) worden verzocht hunne on kosten vóór 1 Juni op te geven aan MEVROUW Dr. BOSWIJK. voor de morgenuren. AdresBureru v/d blad. nieuwe en gebruikte Uit voorraad leverbaar Tevens te koop eenige met en zonder portieren. Aanbevelend H. Jz. SMIT, Smederij Waalderstraat. Bloemist Gravenstraat heeft in voorraad alle soorten Houdt zich beleefd aanbevolen tot het opvullen van bakjes en mandjes, leveren van bloemstukken, bouqnetten en kransen, en al het voorkomend tuinwerk. Bestelling por briefkaart wordt aan huis bezorgd. zelfs de grootste en donkerste verdwijnen door één pot Verkrijgb bij&T!e drogisten. dat uiterlijk Zaterdag 4 Joni moet ge maaid worden. Inschrijvingsbiljetten (op zegel van 50 ceat) worden ingewacht voor ofoplJuni. 50 Ruiters gratis in bruikleen. C. A. BREMER, Oosterend. Notaris te Texel, zal op Dinsdag 31 Mei 1921, bij inzet en op Donderdag 9 Juni 1921, bij toeslag telkens des voormiddags IOV2 uar in bet Café „den Burg" te den Burg" op Texel bestaande in 2 nieuw gebouwde woon huizen, erf en land aan den Postweg in den polder Eierland op Texel, groot 40,10,20 hectaren. bestaande in woonhuis, nieuw gebouwde groote graanschuur en verdere getimmerten erven en land aldaar, groot 60,27,90 heet. bestaande in een nieuw woonhuis, schuren, erf en land aldaar, groot 29,15,80 hectaren. bestaande ia een nieuw woonhuis,schuren, ert en land aan den Hoofdweg in den polder „het Noorden" op Texel, groot 46,57,30 hectaren. Aanvaarding met het ontblooten van de ec-oot in 1921 nipt uitzoudering van de hofstede „Axel", die met bet ontblooten van de school in 1924 ia te aanvearden. Jntormaiiën en kaarten zijn te bokomen teu kantore van bovengenoeraden Notaris. I

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2