Predikbeurten. Miarkt beri eliten* 4DVEKTENTIËN. Donderdag 23 Juni Onze vroegere plaafsgenoote mej. E. A. Wagemaker, thans te Heemstede, deed vorige week te Arnhem met goed gevolg eindexamen Gymnasium. Oudeschild, 16 Juni. Hedenmorgen zijn met 2 stoombooten en 1 motorboot van hier getransporteerd 2154 lam meren, 4 paarden, 1 veulen en 10 schapen. 13 Juni daaraan voorafgaande zijn verzonden 749 lammeren, 7 koeien, 19 kalveren, 47 varkens en 1 paard. Professorsvrouw„Je moet toch maar ongelukkig zijn. Gisteren heelt Kaatje de wasch gedaan. Het was het prachtigste weer van de wereld. Vandaag moet het goed gedroogd worden en nu regent het onophoudelijk." Professor „Had dan gisteren gedroogd en vandaag gewasschen 1" De kunst om lang te leven. 1. Erger je niet. 2. Ga veel in de frissche lucht. 8v'Wees matig. 4. Laat je eens per jaar geneeskundig onderzoeken. 5. Wordt niet dik. R. N. De 10-jarige Groeneveld te Vlaar- dingen-Ambacht had Vrijdagavond het ongeluk onder een hooiwagen te geraken. Oogenschijnlijk had do jongen weinig letsol bekomen, doch eenige uren later klaagde hij over inwendige pi]uen, later bleek, dat het ventje zoo zwaar inwendig was gekwetst, dat hij in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in het Ziekenhuis te Vlaardingen is overleden. Goed gesproken. De beroemde Lessing, die het zelf niot heel breed had, wilde eeos aan een arme een aalmoes geven. Een ander zeide daaropDoe dat niet, want die man is het niet waardig. Maar toen ant woordde Lessing„O, mijn vriend, als wij allen niet meer kregen dan wij ver dienden, zeg eens hoeveel zouden wij dan wel hebben Gedurende het tijdvak van 1 Juli tot 15 September zullen door de Nsder- landsche spoorwegen 100 gesloten goe derenwagens worden ingericht voor het vervoer van rijwielen, Deze wagens zul len dienst doen in de extra-rijwiel- en gewone treinen. Voot begeleiding der rijwieltreinen worden speciale treinbe- ambten aangewezen. De „Echo v. h. Z." meldt dat te Heusden 30 woningen leegstaan. Waarom zoek je zoo'n afgelegen nest op? Och, ik heb maar een korte vacan- tie, en daar zal ze me heel lang toe schijnen. Hollandse!ie stad in Frankrijk. Men seint uit Lens: Lugol, onder-staatssecretaris voer de bevrijde gebieden, presideerde de plechtig heid van het overdragen der Hollandsche stad van 380 huizen door den Nederl. gezant te Parijs, jhr. mr. Loudon. Aan de plechtigheid namen o.a. deel commandant Fontana, als vertegenwoor diger van den president der Fraoscbe republiek, de Nederl. militaire attaché, een groot aantal der te Parijs woon achtige Nederlanders, departementale autoriteiten en de burgemeester van Lens. In welsprekende bewoordingen ver tolkte de heer Loudon zijn vreugde, deze stad aan Frankrijk te mogen overdragen als bewijs van de bewonderende en oprechte vriendschap van Nederland voor Frankrijk. Lugol, na den nadruk te hebben gelegd op het belang van het tot stand ge komen werk, dankte Loudon namens Frankrijk en de arbeidersbevolking van Lens, die aldus geniet van een comfor tabel ingerichte woning. Nadat het applaus een einde had ge nomen, werd de gedenkplaat onthuld. Daarna werd een tocht door de stad ondernomen en e6n lunch aangeboden in de feestzaal. D» ceremonie had een ongedwongen vriendschappelijk karakter. Vreugde verkeerd in rouw. Te Beetsterzwaag had de familie alles in orde gebracht voor een gouden echt paar. Plotseling werden de beide oude menschan ongesteld, met het droevig gevolg, dat op den dag, dat hot feest zou worden gevierd, de oude man en een dag later zijn vrouw grafwaarts werden gebracht. Lage wolprijs. In midden-Groningen wordt thans de ruwe wol zooals zij van de schapen komt voor den lagen prijs van 60 a 70 cent per K G. verkocht. De Raad van Kerkrade heeft zoo meldt do Tijd, in een verordening bepaald, dat het voortaan aan door de gemeente aangestelde vroedvrouwen of haar plaats vervangsters verboden zal zijn, bij doop plechtigheden, in de uitoefening van haar functie, drankgslegenheden te bezoeken, op den tocht van of naar de plaats, waar deze plechtigheid geschiedt. Bij het afbreken van de broeder school in de Capucijnengang te Maas tricht is een muur ingestort. De werk man J., 44 jaar oud, is onder het puin bedolven en gedood. Het ongeluk had plaats omstreeks twee uren. Des morgens word in twee klassen, waarvan de vloer is iDgevallen, nog school gehouden. Ware het ongeluk 's morgens gebuurd, dan was de ramp niet te overzien geweest. Overwinteren op Spitsbergen. Voor de nederzetting van het mijn bedrijf, hetwelk van Rotterdam uit in den vorigen zomer te kaap Boheman op Spitsbergen is gevestigd, is een over- winteringsafdeeling achtergebleven. Tot deze behoorde de 65-jarige dokter J. W. Al Doorenbos uit den Haag, die thans is teruggekeerd en van zijn ervaringen een en ander heeft medegedeeld aan de N.R.Ct. Ür. Doorenbos vertrok 11 Sept. 1920 en kwam den 29sten d.a v., toen het nog overal open water was, te Advent Bay aan, vanwaar hij na een tweedaagsch verblijf, naar kaap Boheman ging. Hij vond daar de soliede houten huizen, magazijnen, enzwelke de Nederland- sche expeditie er gebouwd had, en de overwinteringsafdeeling, die bestond uit den heer van Ollefen, die als eerste machinist op de Mont Cenis deel had uitgemaakt van de expeditie, met 12 man (van wie de Noorsche jager Olson in October met een Russischen ingenieur en twee anderen verdronken is, tenge volge van het omslaan van de boot waarmede zij naar buiten waren gegaan) bovendien was er het begin van mijn- ontginning, waaraan de arbeiders van de expeditie gewerkt hadden. Den 21sten October verdween de zon, om plaats te maken voor een schemering die half November was overgegaan in het donker, dat drie maanden bleef heerschen. Gedurende dien tijd zag men des avonds uren achtereen het Noorderlicht, staande in het Zuiden. Na half Januari begon het weer lichter te worden, totdat op 18 Februari de zon boven de bergen verscheen. Het klimaat kenmerkte zich door zware sneeuwstormen, die wel eens vier dagen achtereen aanhielden. De tempera tuur daalde tot 40 graden Celsius en meer onder het vriespunt. De heer Doorenbos was van oordeel dat het Spitsbergsche klimaat met zijn opwekkende, prikkelende koude zeer ge zond is. Do lucht is er natuurlijk zeer zuiver en men moet er alleen voorzichtig zijn. Men went er spoedig zoodanig aan de koude, dat de mannen bij een tempe ratuur van 10 graden onder nul de deu ren open hielden, maar wie er zich tegen de hevige koude niet afdoende beschermt, door de handen te bedekken, het gezicht met vaseline in te smeren, de voeten in eenige sokken en kousen en in rendier schoenen te steken, ondervindt daarvan onmiddellijk de gevolgen. Maar overigens heeft de overwinteringsexpeditie ten op zichte van den gezondheidstoestand niet te kampen gehad met ziekten die aan den invloed van het klimaat toe te schrij ven zouden zijn geweest, en ook eenige andere ziekte van beteekenis is er niet bij voorgekomen. De beste medicijnen tegen alle onge- wenschte ïl vloeien is ook op Spits bergen, aldus dr. Doorenbos, de arbeid. De mijnwerkers arbeidden er iederen dag van 7 tot haiftien, van 10 tot 1, van 2 4 en van half 5 tot 6soms was dit onmogelijk doordat de mijn ten gevolge van de meters hooge sneeuw niet te bereiken was. Hij voor wien deze arbeid niet bestemd was, deed er ander werk. De dokter zelf b.v. hakte er dikwijls ijs. De vrije tijd werd door bracht met lectuur, met herstellen van de kleeding. De gramephoon speelde er een liedje uit de bewoonde wereld en de afzondering daarvan werd mede verbro ken door de draadlooze, die zelfs ver binding kreeg met het station op Ban doeng en die de overwinteraars op de hoogte hield van de gebeurtenissen in de wereld der meDschen. Bovendien kwamen er meermalen Noordsche jagers medische hulp zoeken. Zij brachten rendier vleesch mee en zij bleven door gaans een paar dagen, hetgeen den mannen een welkome afwisseling be zorgde. Voorts werden er ski tochten gemaakt, klemmen gezet, waarin witte en blauwe vossen werden gevangen en er werd jacht gemaakt op sneeuwhoen- ders. IJsberen heeft men er slechts een paar gezien. Voor het overige ging men vroeg naar bed, zoodat de tijd steeds met bezigheid gevuld was. De Nederlandsche Spitsbergen Com pagnie gaat nu ook op Green Harbour overwinteren, maar dan meer in den trant zooals de Engelsche, Noorsche en Zweedsche maatschappijen dat op Spits bergen reeds doen, n.l. in groote neder zettingen, die een leeszaal, een pianola, een biljart hebben. Die op Green Har bour krijgt zelfs haar bioscoop. Arbeid in BroodbakkerQen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat vanaf heden op de gemeentesecretarie voor een ieder ter visie ligt een aanvrage van G. BREMER, wonende te Oosterend, alhier, hoofd van een aldaar ge vestigde broodbakkerij, om een vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags. Op Maandag 18 Juli 1921 des middags te 12 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om, ten overstaan van den ondergeteekende, be zwaren tegen de aanvrage in te brengen, Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren in brengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schriftelijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het tijdstip der zitting bepaald op de gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Texel. 18 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Collecte voor den bewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat in den loop der vol gende week aan de huizen der ingezetenen zal worden gehouden de gewone jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoe diging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Zij achten het niet ondienstig, de ingezetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buiten gewone belooningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons vader land en onze overzeesche bezittingen lijf en leven hebben veil gehad. Texel, 17 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Woensdag 15 Juni 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sar. half 8 uur Bijbellezing in Eben flaëzer. Zondag 19 Juni 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m, 3 uur ds. Kroese H. Doop. Waal, v.rn. 10 uur ds. Kroese. den Hoornv.m. 10]/s uur ds. Brümmer Oudeschild, nm. hall 3 ds. Brümmsr. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. v.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, vm. halt 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m lOnnr de hr. H. Th. Munster. Theo!, cand. Amsterdam, u.m 3 unr dez 11de. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Parmerena, 14 Juni. Aangevoerd 666 Runderen waaronder: 300 vette koeien 160 4 200 Ct. per K.G oen Gelde koeien i 350 4 550; oou Melkkoeien f 500 4 750; 16 stieren. 125 vette kalveren f 1,80 a f 2 00 p. Kg. 525 Nuchtere kalveren f 18 ai 65; 739 Schapen f 45,a i 65. 458 vette varkens f 0,96 a f 1.05 per Kg. 63 magere varkens f 50 a f 70,00; 183 biggen f 18,00 a 130,00; 562 lammeren f24 a f35. kipeieren f 10,00 a <11.00 per 100 is-ciisgen, 16 Juni. Aangevoerd: Uit de Sohager Courant: 97 Vette Koeien f 0—a f 800.—; 20 geldekoeieD mag. f 300 a 1 550 15 kalfkoeien f 500 a f700 88 Nuchtere kalveren 1 17 a f 25,00 171 lammeren t 22,a f 30,00 289 schapen vette f 40,a f54,— overhouders t a f varkens mag. f 0.a f 76 varkens vette f 0,90 a f 1.00 p. Kg. 108 Biggen f 20.00 4 f 30.00 Boter f 2,00 a f 2,40 per K.G. Kipeieren f 10.— a t 11,50 per 109. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 11 tot en met 17 Juni 1921. GEBOREN Johannes, z.v. Euft Dingenus Westdorp en Jannetje den Braven, 8imon, z.v. Jan Zijm en Maria Cor nelia Schraag. Aaltje, d.v. Gerrit Hendrik Jurjensen Aaltje Beulakker. GETROll WDPieter Daalder en Frouwtle Burger. Carel Clemens Barhorst én Hendrica Halsema. OVERLEDEN: Adriaau BakkerJanz. 11 weken. Grietje Dob, 79 jaar, gehuwd met Sietse de Vries. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een manchet met knoop, een halskettinkje met zilveren sluiting. NIER AANDOENING BIJ KINDEREN. 8 Kinderen zjjn zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewjjze blaassteenen meer voorkwamen bij kinde ren dan by volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over Bij anderen is het gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pjjn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en der gelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, bet kind 's avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekkeD en het vooral niette straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zijn te den Burg verkrijgbaar bjj T. Buijs 4 fl.75 per doos. 34 3? hopen onze geheide Ouders T B. BACKER en ëxS A. BACKER-Tninder 8Ï 3? te Alkmaar, Zeglis 34 hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Uit naam hnoner Kinderen. 30 Na een ongesteldheid van slechts eenige dagen overleed heden odzo jongste lieveling ADRIAAN, in den jeugdigen leeftijd van by na 3 maanden. J. R. BAKKER. A. J. BAKKER-Kroon. Den Burg, 16 Juni 1921. Heden overleed, zacht en kalm, onzi geliefde Eohtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, GRIETJE DOB, Echtgenoote van S. de Vries, in den ouderdom van 79 jaar en 11 maanden. Uit aller naam, S. DE VRIES en Kinderen. Polder Eierland, Texel, 16 Juni 1921. Overleden onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, HERBERT KRIJNEN, Wedn. van Martje Boon, in den ouderdom van 76 jaar en 10 maanden. DE FAMILIE KRIJNEN. den Hoorn, Texol. Eenige en algemeene kennisgeving.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2