3511, Woensdag 22 Juni 1921. 34atf Jaargang, Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van week tot week. ABONNEMENTEN ei ASVERTENTÏEN worden aangenomen tot) de V itg. Fana LANGSVEL9& DE R O O IJ, Parkstraat, Bono orTixit I.52ft COURAN Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnementsvrü» per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Adverteutiëu daags voor de uitgave vóór 4 aar nam. Pr ijl der Advertentién; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP1 Van Zaterdag 18 Juni tot en met Vrijdag 24 juni voor rijwielen 9,56 uur, voor rijtuigen 10,26 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 23 Juni v.m. 11,28 Vrijdag 24 12,03 Zaterdag 25 12,40 Zondag 26 1>— Maandag 27 1,38 Dinsdag 28 2,21 Woensdag 29 3,10 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1921, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.11 7,28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1.31 12,37 3,24 4 12* 4',25 8-39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9.45 9,15 .11,42 1219§ 3,11 306 6,06 6OT§ 8,47 856 10-58 II,15+ 1.03 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. LANDWEER. Inleveriog van Rijksgoederen, De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersre- gister van de landweer dezer gemeente ingeschreven verlofgangers der landweer, die in den loop van het jaar 1921 aan spraak kunnen doen gelden op ontslag uit den dienst bij de landweer wegens volbrachten landweerdiensttijd, op grond van art. 31, laatste lid, der Landweer- wet al de hun voor Rijksrekening ver strekte voorwerpen met uitzondering van het zakboekje (dus wapenen, voorwerpen van ledergoed, kleeding- en uitrusting stukken, reglementen en dienstvoor schriften) moeten inleveren te TEXEL, in de M.U.L.O.school te den Burg op Maandag, 11 Juli a.s. des voormiddags 11 uur. Bij de inlevering moeten de verlof gangers in burgerkleeding verschijnen en hun zakboekje medebrengen. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekend makingen. 'Texel, 17 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, BJYSING DAMSTE. 11—18 Juni. Kabinetscrisis Die vraag heeft in de laatste dagen onze binnenlandscbe politiek bebeer8cbt. Ze is te voorschijn geroepen door het Kamervotum, waarbij art. 27 van het dienstplichtontwerp verworpen werd. Het feit, dat de minister-president daarop aan dén voorzitter der Tweede Kamer ver zocht, geen ontwerpen in behandeling te nemeD, waarbij de aanwezigheid van een of meer leden van het Kabinet noodzakelijk zou zijn, wees er al dadelijk op, dat het Kabinet het contact met de Kamer ver broken achtte. Het Kabinet heeft, op het oogenblik dat wij dit schrijven, nog geen definitieve be slissing genomen, maar zijn aftleden schijnt tóch wel vast te staan. Als het Kabinet zijn ontslagaanvrage heeft ingediend, komt de groote moeilijk heid om een nieuwe regeering samen te stellen. Het meest waarschijnlijk is, dat de oplossing zal worden gezocht in een zakenkabinet, dat pnncipieele kwesties terzijde laat, de begrootingen indient en verder tot de a.s. verkiezingen de zaken gaande houdt. o—o—o— Het bezoek van den Japanschen kroon prins aan ons land heeft aan aouze hoofd steden weer eenige drukke dagen vol fleur en leven gebracht. Kroonprins Hiro Hito, vergezeid van zijn broer prins Kan-In en eenig gevolg is Woensdag als officieele gast van onze Koningin te Amsterdam aangekomen en het heeft hem aan een vriendelijke ontvangst niet ontbroken. We zullen hier niet uitweiden over het cere monieel, waarmede de gasten uit het land van de Rijzende Zon hier ontvangen zijn, over het galadiner ten paleize, de rijtoeren door Amsterdam, hot vertrek naar Den Haag, waar het verblijf nog een paar dagen incognito wordt voortgezet, het bezoek aan Rotterdam, etc. we volstaan er mee te vermelden, dat alles in de puntjes was. En voorts, dat ook onze groote bladen niet in g6breke zijn gebleven kroonprins Hiro Hito op hartelijke wijze het welkom toe te roepen en de besté wenschen omtrent de mogelijke gevolgen van dit bezoek te uiten. Valt er ook iets over de beteekenis van dit bezoek te zeggen Het spreekt wel van zelf, dat die vraag gesteld wordt, maar het antwoord moet aan de toekomst worden gelaten. Het is echter geenszins van beteekenis ontbloot, dat van de z.g. neutrale landen .alleen Nederland de eer van het Japansche bezoek te beurt valt. Daaruit volgt, dat men te Tokio overtuigd is van het bestaan van zekere' gemeen schappelijke belangen. Er is een tijd ge weest en die tijd ligt nog niet ver achter ons dat hier te lande met een wantrouwend oog gezien werd naar het zich zoo snel ontwikkelen van Japan als militaire mogendheid. Men vroeg zich af, met het oog op onze koloniën en de Neder- landsche belangen in den Archipel, waar dat op zou uitloopen. Wanneer nu het bezoek van den Japanschen kroonprins mag beteekenen, dat Japan in vriendschap met Nederland wil leven, om te toonen, dat er geen reden is tot achterdocht, dan is dit bezoek stellig van beteekenis. Trouwens de vriendschapsbanden tusschen Japan en Nederland z(jn al eeuwen oud. Toen nog geen anderen Westerling in Japan werd geduld, mochten de Hollandsche Zeevaarders er komen. Het Japansche volk is een zeevarend volk als het onze, het is een handelsvolk vol energie en werkkracht. Als het bezoek de vriend schappelijke verhouding tusschen Japan en ons land heeft versterkt, is het niet zonder nut geweest. —o—o—o— In Engeland is het gladweg misgeloopen met de stemming onder de mijnwerkers over de voorstellen der mijneigenaren. Zeer tegen aller verwachting en ondanks alle voorspellingen werden deze voorsteilen met een groote meerderheid van stemmen ver worpen. De oorzaken daarvoor schijnen van verschillenden aard te zjjn, maar vooral van invloed is daarbij stellig ge weest, diepe wrevel over den gang van zaken, ergernis over de houding van het bestuur en den wil om den strijd voort te zetten. Dat zal dan ook wel het gevolg zijn van de gevallen beslissing. Door de verwerping der voorstellen is meteen het aanbod van de regeering om 10 millioen pond beschikbaar te stellen te niet gedaan. Het bestuur der milnwerkerafederatie komt in een moeilijk parket en de vooruitzich ten voor de industrie in Engeland zien er somberder uit dan ooit. De staking heeft de industrie reeds geweldige moeilijk heden bezorgd en de tegenslag laat zich in het geheele economische leven gevoelen. En dat zal met den dag erger worden. —0—0—0— Lloyd George is eenige dagen ongesteld geweest, maar is thans herstold en heeft den arbeid hervat. Nu, de mijnwerkers staking, de andere dreigende loonconflicten (o.a. in de metaalindustrie waarin de staking ter elfder ure nog tot 1 Juli werd verdaagd)' de Ierscho kwestie en zooveel andere belangrijke aangelegenheden meer, geven hem vooreerst handen vol werk. Gemeld is dan ook, dat de eerste minister besloten heeft, de leiding der buitenlandsche politiek vooreerst over te laten aan Cuurchill den minister van buitenlandsche zaken. H|j zelf zal zich hoofdzakelijk met de binnenlandsche aangelegenheden bezig houden en het is zelfs waarschijnlijk, dat hij voorloopig ook niet weer de conferentie van den Oppersten Raad zal bijwonen. Churchili zal dus zelf meer dan tot heden de leiding hebben, inzake de buiten landsche vraagstukken. Een bewijs daarvoor vindt men ook in zijn plan om eerstdaags naar Parijs over te steken, teneinde aldaar met Briand en den Italiaanschen gezant besprekingen te hebben, omtrent de han gende kwesties in het Oosten. Er heerscht daaromtrent tusschen Londen en Parijs nogal verschil van meening, die wel eens noodlottig kan worden, nu in het oosten de gevaren voor de geallieerden steeds dreigender worden, Niet alleen het optreden der bolsjewikl in Armenië, Georgië, Perzië en omgeving blijft een voortdurende be- bedreiging van den Engelschen invloed, maar ook kunnen de komende gebeurte nissen in Klein Azie groote gevolgen hebben. Nu de koning van Griekenland naar Smyrna overgestoken is, om zich aan het hoofd van de Grieksche troepen te stellen, staan daar belangrijke beslissingen voor de deur. Groote legers staan daar tegenover elkander en Kemal pasja schijnt zich zoo sterk te gevoelen, dat hfj zich reeds zeker waant van de overwinning. H(j heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verklaart mét de regeering te Kon- stantinopel niets meer te maken te willen hebben en de muzelmannen door bem worden opgeroepen voor de bevrijdings oorlog, die ook Syrië en Egypte de vrijheid zullen brengen. De Kemalisten worden door Moskou gesteund en al3 z(j er wer kelijk in mochten slagen de Grieken te verslaan, dan kunnen Engeland en Frankrijk zich maar gereedhouden en zullen ook de Italiaansche belangen in Afrika niet moer veilig zijn. Men ziet, er zal te Parijs op deze confe rentie over de Oostersche kwestie genoeg stof tot bespreking zijn. o oo— De conferentie omtrent Opper-Silezie zal waarschijnlijk nog wel een tydje zich laten wachten. De geallieerden zijn met het herstellen van de rust en orde in de in dustriegebieden nog lang niet klaar. Door de intergeallieerde commissie is aan de insurgenten den eisch gesteld, het gebied te ontruimen, maar geen van beide heeft daar veel trek in. Korfanty heeft verklaard er wel bereid toe te zijn, maar de Duitschers moeten eerst terug en deze meenen, dat het niet noodig is, enkele met veel opolfe- ring veroverde stellingen, o.a. die op de Armaberg, te ontruimen. Zij vreezeD, dat als zij terugtrekken, de Poolsche benden er weer bezit van zullen nemen, 't Is natuurlijk de kwestie, dat zij de iDterge- allieerde commissie Diet vertrouwen en daar heeft deze het otik wel eeDigzins naar gemaakt, door haar vriendelijk heden tegen de Polen en het niet verhinderen van den opstand. De Fransche regec-ring heeft te Berlijn geprotesteerd en geëischt, dat de Duitsche regeering generaal Hofer zal gelasten terug te trekken. En de Engelsche regeering heeft zich b|j dat protest aangesloten. Maar de Duitsche regeering verklaarde zeer terecht, dat zi) in Opper-Silezie niets te commandeeren heeft en dat het gezag daar bi) de intergeallieerde commissie berust, Hoogstens zou zij Höfer kunnen verzoeken zich naar de wenschen der geallieerden te gedragen. Intusschon zijn nu besprekingen met Höfer gehouden en men hoopt, dat dezetot het gewenschte resultaat zullen leiden. o—o—o— In de Vereen. Staten is deze week de tweede vredesresolutle aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden nam n.l. een resolutie aau, waarin verklaard wordt, dat oorlogstoestand tusschen Amerika en Cen traal Europa geëindigd is. Deze resolutie kwam vrijwel overeen met die van Kuox, welke onlangs door den Senaat werd aange nomen. Ze moest nu door den Senaat worden goedgekeurd, maar de heeren Senatoren vonden haar overbodig en stemden ze af. Ze achtten hun eigen resolutie voldoende. Intus8Chen verwacht men,dat de regeering der Vereen. Staten weldra de knoop zal doorhakken en amendementen op het ver drag van Versailles zal voorstellen, om daarna met Duitschland op grond daarvan officieel vrede te sluiten. Feitelijk bestaat de oorlogstoestand tusschen Amerika en Centraal-Europa al lang niet meer. NARICHT. Volgens de laatste berichten, aan de Telegraaf ontleend, zal het kabinet met een kleine wijziging in de samenstelling aanblijven. De ministers Pop en de Vries zouden, naar het heet hun ontslag nemen, terwijl minister Aalberse de portefeuille van Financiën zal aanvaarden. Als minister van arbeid worden genoemd de heeren J. R. Snoek Henkemans en Mr. V. H. Rutgers. TEXEL, 21 Juni 1921. Texelsch Fanfarecorps. Zondagavond werden de ingezetenen van ons dorp prettig verrast, door een rondgang met muziek door het fanfare corps. Eu het corps deed dat in den geest van den tijdn.l. per auto. Blijven bij een rondgang te voet de uiteinden van de straten meestentijds van een bezoek verstoken, nu waren die eerst aan do beurt. Gezeten op de groote vrachtauto van de firma C. R. Keijser Co., daarvoor belangeloos door die firma beschikbaar gesteld, werd door het corps op allo hoeken en uiteinden der straten een nummertje muziek ten beste gegeven. Onnoodig te zeggen, dat de rondgang heel wat beweging gaf in ons dorp en dat vooral de jeugd niet naliet van zijn instemming blijk te geven. B(j Koninklijk besluit van den 5den Maart 1921 is aan Jacob Boon, geboren te Texel den 29sten Maart 1878, ver gunning verleend, om voor zich en zijne kinderen, bij den geslachtsnaam „Boon" de naam „Kerke" te voegen, en zich to mogen noemen„Kerke Boon." Als de nood op liet hoogst is. Over gebrek aan afwisseling in de weersgesteldheid hadden wij reeds eeni- gen tijd niet te klagen, maar het was als zoo menigmaal, alle verandering, geen- verbetering. Het zonnig9 weer had plaats moeten maken voor grauwe luchten en noorden wind, maar regen? ho maar't Gaat op den laugstea dag au, zei buurman ea de laagste dog kwam en mat hem da regen. Er is hier regen gevallen, 'tkan dus

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1