n l 3513, Woensdag 29 Juni 1921* 34st' Jaargang* leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. Van week tot week ^lt bUd verschijnt Woensdag- en Kstordagmorgen Abonnementipryi per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertenttën daags voor de uitgave vóór 4 aar nam. Prï* der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bij de üitg. Fm va LANGEVXLS DE ROOIJ, Parkstraat, Bunn o* Tinna LICHT OP! Van Zaterdag 25 Juni tot en met Vrijdag 1 Juli: voor rijwielen 9,56 uur, voor rijtuigen 10,26 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 30 1 2 3 4 5 6 Juni luli v.m. 4,08 5,17 6.25 7,25 8,21 9,11 9,59 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Barg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11 - vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9'JJ 7,28 sneltrein 9.1] 1°,27§ 1-31 12,37 3,24 1.52+t £42 A 12*» D,oO 4255 8-39 730 9,44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 7,52§ 9,15 12,19§ 3.06 6.07 8,56 Niet óp Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,45 11,42 3,11 6,06 8,47 10,58 1,03 18—25 Juni. De koningin heeft, vergezeld van den prins, een bezoek gebracht aan Urk, waar de bevolking het koninklijk echtpaar een buitengewoon hartelijke ontvangst had be reid. Na dit bezoek aan de gulle Urkers werd een bezoek gebracht aan Helder, waar de prins in een watervliegtuig plaats nam, om naar Delfzijl te vliegen, teneinde van daar uit op de zeehondenjacht te gaan. De koningin had aanvankelijk besloten recht streeks van Helder naar het Loo^ terug te keeren, doch zij wijzigde haar reisroute en spoorde naar den Haag „klaarblijkelijk in verband met de politieke omstandigheden, zooals het officieuse Haagsche correspon- dontiebureau aan de mededeeling toevoegde. Wat in gewone taal wilde zeggen, dat de koniDgin naar den Haag terug moest in verband met de kabinetscrisis. Bijschrift. De Telegraaf van 26 Juni meldt: Dö koningin hooft Zaterdag de leiders van de Tweede Kamergroepen van den Vrijheidsbond, de vrüzinmg-democraten en de S D. A. P., de tmeren Mr. Rink, Mr. Merchant en Schaper in conferentie ont vangen. —o—o—o— De politiek schijnt ook zoo'a beetje vacantie te willen gaan nemen. Ze heeft bet zich in de laatste dagen met erg druk gemaaktmaar voorloopig zal ztj toch nog wel een beetje aan het werk moeten blijven. Opper Silezie, Ierland, de Eogelsche miju- werkers het zijn de onderwerpen, die nog steeds haar verhinderen het gebruike lijke zomerslaapje te doen. Maar mogelijk, dat, wat enkele onderwerpen betreft, weldra haar taak wat verlicht zal worden. We hebben allereerst hierbij het oog op Opper Silezie. De berichten, die daar thans vandaan komen, luiden gunstig, zoodat verwacht wordt, dat de ontruiming van het betwiste gebied weldra een feit zal zijn en daardoor „de zuiveringsactie" achter wege zal kunnen blijven. Naar luid der berichten zjjn de partijen het nu eens ge worden over de wijze van ontruiming. Eerst zullen de Polen een gedeelte van het door hen bezette gebied ontruimen, waarna de Duitschers een eind terugtrekken. Is dat geschied, dan trekken de Poolsche benden zich geheel teiug tot aan de Poolsche grens, waarop de Duitschers hun stellingen moeten ontruimen en de burger wachten ontbonden moeten worden. Het ontruimingsplan is door generaal Henniker in overleg met generaal Höfer opgesteld en men heeft de stellige ver wachting, dat Korfanty er in zal toe stemmen. —0—0—0 Met de Engelsche mijnwerkersstaking schijnt het thans ook gunstiger te staan. Er zijn althans Dieuwe besprekingen aan gekondigd tusschen de mljnwerkersfedc- ratie, de mijneigenaren en de regeering. En tevens is de bijeenkomst van de mijn werkers met de andere vakbonden, om over een algemeene staking te spreken, afgelast. De staking zelf duurt nog voort. Wel is een deel der mijnwerkers weer aan den arbeid getogen, maar in de belangrijkste mijndistricten ligt het werk toch nog stil. Heel lang zullen de mijnwerkers het echter niet meer kuDnen volhouden. Dat ia zelfs gezegd door den leider der mijnwerkers Hodges op het congres der Labourpartij, die het volstrekt niet verbloemde, dat de mijnwerkers den strijd verloren hebben. Eensdeels omdat ze niet door de andere bonden gesteund .werden. Hodges ver klaarde, dat de Triple Alliantie uit elkaar geslagen is. Maar de mijnwerkers kunnen het niet lang meer volhouden. Het men- schelijk uithoudingsvermogen heeft zijn grenzen. Maar voegde Hodges er aan toe met groote verbittering zouden de mijnwerkers den arbeid hervatten en niemand anders dan de regeering zouden zij aansprakelijk stellen voor hetgeen ge schied is. —o o—o Met de oplossing van de Iersche kwestie gaat hot nog steeds niet naar wensch. De Sinn Feiners blijven hun bloedige actie voortzetten en het lijstje van hun slacht offers over de afgeloopen week bevat wel een vrij groot getal namen, Ook omtrent de resultaten van de reis van bet EDgelsche koningspaar naar Bel fast, ter gelegenheid van de openiDg van het Ulsterparlement, is men over het alge meen niet zeer optimistisch gestemd. In Zuid-Ierland zal de toestand er wel niet anders door worden en het feit, dat, blijkens een mededeeling van Churchill in het Lagerhuis, opnieuw versterkingen naar Ierland zijn gezonden en de afkondiging van de Krijgswet zal worden uitgebreid, bewijst voldoende, dat de regeering zelf ook nog niet veel geloof heeft in de resul taten van het koninklijk bezoek aan Ierland. Wat dit bezoek zelf betreft,- kan gezegd worden, dat Belfast het koningspaar op schitterende wijze heeft ontvangen. Er heerscnte een schier onbeschrijflijke geest drift. Ook deed zich geen enkel incident voor. De rede door den Koning gehouden, was niet enkel en in de eerste plaats gericht tot het volk en het parlement van Noord- Ierland, maar tevens ook tot Zuid Ierland. De Koning stak het niet onder stoelen en banken, dat zijn komst naar Belfast eigen lijk een stap naar den vrede wilde zijn. „Vrede met Ierland", dat had boven deze troonrede kunnen staan. Of wel„Een bede om vrede!" Woordelijk zei de koning o.m.„Van ganscher harte bid ik, dat m(jn komst naar Ierland het beste bewijs moge zijn van een verlangen, den eersten stap te doen, om een einde te maken aan den strijd". En verder: „Laat er vrede zijn tusschen Engeland en Ierland, vergeeft en vergeet, slaat de handen ineen, om het land, dat ge lief hebt, een nieuw tijdperk van vrede en verdraagzaamheid te doen intreden." Helaas blijkt nog uit niets, dat deze vredesgedachte weerklank heeft gevonden 1n Zuid-IerlaDd. De koning zinspeelde er op, dat ht) zelf ook het parlement van Zuid-Ierland zou komen openen, als dit bjjeen mooht komen, maar er wijst nog niets op, dat deze plecbtigboid aanstaande is. Sinn Feiners en regeeringstroepen blijven er elkander bevechten en vermoorden. o—o—o— Het blijkt, dat de Fransche premier Briand zijn zin gekregen heeft. Naar ge meld wordt en ook door een verklaring van Chamberlain in het Engelsche Lager huis bevestigd is, toen hij sprak over de zending van Lord Curzon naar Parijs en de aan Griekenland godane aanbieding van bemiddeling inzake zijn conflict met Tur kije, zal pas aan het eind van de volgende maand de Opperste Raad bijeenkomen om de bangende kwesties te bebandelen. De oonferentie zal dan te Boulogne worden gehouden. Men zal nu eerst afwachten, hoe in Opper-Silozië en Klein-Azië de toe standen zich ontwikkelen. Over Opper- Silezië spraken we boven reeds de toe stand laat zich er hoopvoller aanzien; het Grieksch-Turksohe conflict verkeert nog in het stadium van afwachten. Het wach ten is allereerst op het antwoord van Griekenland op de vraag van de geallieer den of het de bemiddeling wil aanvaarden. Waarschijnlijk is het Grieksche antwoord reeds bekend als deze regels onder de oogen der lezers verschijnen. De minister president Goenaris is naar Smyrna ge weest, om een bespreking te hebben met den koning en keerde Vrijdag te Athene terug. Als Griekenland toestemt zal een beroep worden gedaan op de Turksche regeeringen te Konstantinopel en .Angora. TEXEL, 28 Juni 1921. Witte Kruis. J. de W„ Eierland f2,50. Wijkverpleging. C. B., deu Burg f2,60. Niet praten, aanpakkeu! Reeds verscheidene jaren, zoo lezen wij in de West Friesche Kerkbode ver keerde het kerkgebouw d6r Hervormde Gemeente te Wormer in een toestand, die door de velen, die het Zondags vulleD, met leede oogen weid aangezien. De zerken, waarmede de kerk bevloerd is, lagen onregelmatig, de van mooi snijwerk voorziene antieke eikenhouten banken en koorhek waren scheefgezakt, de N. O. hoek van de kerk was inge waterd, enz, enz. Gebrek aan de noodige fondsen was oorzaak dat hierin geen verbetering werd gebracht. Bezittingen heeft de kerk vrijwel niet; de leden behooren grootendeels tot den werkmansstand en zijn dus niet kapitaal krachtig. Toch zou de kerk iu orde en het is gebeurd. Op een gemeenteavond werd de moge lijkheid besproken zelf de restauratie ter hand te nemen en onmiddelijk boden zich talrijke mannen en vrouwen voor medewerking aan. Maandag 6 Juni werd met den arbeid onder zaakkundige leiding begonnen en eiken avond van half 6 tot half 10 en de vrije Zaterdagmiddagen werd eraan gewerkt door gemiddeld 20 mannen. Zondag 26 Juni zal het kerkgebouw geheel in een nieuw kleed gestoken, weer in gebruik worden genomen. V/aar eeu wd is, is een weg. Oudeschild, 27 Juni. Gisteren kwam alhier, vergezeld van eenige vrienden per vlet zwemmende van Helder aan de heer A. Kramer, van daar. Hij was te ongeveer 10 uur te water gegaan en arriveerde te ongeveer 12,45 in de haven. Dit is de tweede maal dat K. deze tocht heeft gedaan. Vorig jaar Augustus deed hij het ook, toen had hy 8 uur en 5 minuten werk. Alle eer voor zulke zwemprestaties. Wy vernamen dat er ook Texelaars zijn, die deze tocht in omgekeerde rich ting willen doen, maar dat zy het be proefd hebben, daar hebben wy nog niets van gehoord. De Gemeenteraad van Wormerveer besloot terug te komen op het verleden jaar genomen besluit tot afschaffing der kermis, in zooverre, dat werd besloten tot het houden van een feestweek met kermis-entourage. Een commissie uit de ingezetenen, voorstanders der kermis, is benoemd, die zich met de uitvoering zal belasten De opbrengst der staangelden mag ge bruikt worden tot dekking van de kosten van de te houden volksfeeten,wedstryden concoursen enz. De gemeente Groningen zal ter bestrijding van de werkeloosheid een kanaal laten graven, dat een nieuwe verbindingsweg zal worden tusschen het Damsterdiep en het Boterdiep. Het werk zal worden uitgevoerd onder lei ding van de aannemersfirma Krikke en Van Meekeren, voor f 130,000. Van het werkvolk zal 80 pet. bestaan uit werkloozen. De Raad van Groningen trok tevens f 160.000 uit voor het verruimen van het Winschoterdiep en f 670,000 voor het graven van een omsnijdingskanaal van het Winschoterdiep naar het Eems- kanaal. Verloofd zijn is toch maar alles Gisternacht om een uur, kreeg op den Singel te Amsterdam een verloofd paar tje ruzie, die ten slotte zoo hoog liep, dat de jongeling het meisje het water induwde. Door eenige schippers van bloemen schuiten werd zy er uit gehaald. Zy werd vervolgens naar het Binnen Gast huis getransporteerd. De dader is naar het politiebureau gebracht. Reorganisatie van politie en brand weer. De hoofdcommissaris van politie en commandant van de brandweer te Am sterdam, is, naar de R s b. verneemt, reeds begonnen met de uitwerking van de voorstellen tot reorganisatie van de brandweer. Een aantal brandweermannen krijgen dagelijks reeds op het hoofd bureau van politie theorie in de politie diensten, terwijl een 35 jonge agenten, die thans voor politie-agent zijn afgericht voor een maand worden gedetacheerd bij de brandweer, om ook als brandweer man te worden opgeleid. Verder vernemen wij, dat het aantal aaenten per fiets aanmerkelyk zal wor den uitgebreid, terwijl de bewapening van dit nieuwe rywielkorps niet meer zal bestaan uit een sabel maar alleen uit een revolver. Het ligt in de bedoeling, eeu geheel zelfstandige rijwielbrigalo bij het politie korps te vormeu, weike t-peciaal zal worden belast met de be<vakiag van de buiten wijkeu.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1