Ingezonden stukken. ark t berichten. Adyertbntiën. Gemeenteraad van Texel. Predikbeurten» De kermis. Den Hoorn26 Juni. De Staphorster bijbel voor Prinses Juliana. Maandag begaf zich de burgemeester van Staphorst, vergezeld van de beide Staphorster boerinnetjes Jentje Spijker en Aaltje Kooiker, per auto naar Het Loo, om Prinses JuliaDa een Staphorster Bijbel aan te bieden. Ned. De kermis is in vollen gang. Maandag was er al veel belangstelling en heden was dat niet minder het geval. De bioscoop gaf hedenavond hare openingsvoorstelling. Lustig werd er van de schuitjes gebruik gemaakt, werd gezweefd, met ringen geworpen en vooral de renpaarden hadden het druk, men liet ze den geheelen avond geen rust. Het feest is ingezet en hét duurde zelfs reeds tot na twee uur. De heer J C. v. d. Create, boscb- wachter bjj S'aatHboschbeheer, We-~ter- mient alhier, is in gelijke betrekking overgeplaatst t6 Putten (G'-ld). Door den heer H. de Vries alhier is een postduif opgevangen met de volgende merken linkerpoot ringetje No. 25 N. rechterpoot 20-6 N. 7295. J. Ponthuis, Touwslager Meppel, in de vlerken. Gehouden Dinsdag 28 Juni 1921 's voormiddags half 10. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Dekker. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. De voorzitter doet voorlezingen mededeeling van de volgende ingekomen stukken. 1. Ingekomen stukken. a. schrijven resp. van mevr. A. Dijt-Kostcr en de heeren W. H. Willemsen, C. C. de Maar en C. Schaap, houdende aanneming benoeming tot lid van de schoolcommissie. b. idem van den heer W. J. Dernison als lid van de commissie tot wering schoolverzuim. c. idem van de ambtenaren ter secre tarie, den gemeente-opzichteren den gemeente bode, houdende dankbetuiging voor verhooging jaarwedde. Sub a, b en c aangenomen voor kennisgeving. d. schrijven van den heer J. de Jager, hou dende verzoek definitieve beslissing inzake vergoeding als waarnemend schoolhoofd te Oost. De voorzitter deelt mede, dat z. i. die zaak definitief is afgehandeld. Er kon te dier zake niet anders gedaan worden, dan bij wijze van vergoeding geen huur in rekening te brengen. B. en W. hebben alzoo gehandeld en de zaak is, meent de voorz., daarmede van het tapijt. Een meening waarbij de Raad zich blijkt aan te sluiten. e. mededeeling, dat de heer K. Vlaming be dankt als lid van de schoolcommissie. Op voorstel van den voorz. wordt besloten als punt 10 aan de agenda toe te voegen Benoeming lid schoolcommissie vacature Vlaming. f. verzoek van de gemeenteveldwachters van Cocksdorp, Oosterend, Oudeschild en den Hoorn om verhooging jaarwedden. Gesteld in handen van B. en W. om pread vies. g. schrijven van den heer de Vries, dat naar 's voorzitters meening in den Raad niet op zijn plaats iswaarom het op verzoek van den heer de Vries niet wordt voorgelezen. h. schrijven van den heer Dekker, dat zal worden behandeld bij punt 9 der agenda. 2. Ranbieding rekening Algemeen Wees- huis ouer 1920. De rekening wordt gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Koning, Epe en Kuip. Idem rekening Alg. Armbestuur in handen van de heeren Keesom, Boon en Vlaming. 3. Benoeming lid commissie uan toe zicht M O. In de vacature Ploos van Amstel wordt ge kozen de heer R. v. d. Meulen met 11 stemmen, 1 stem was op den heer J. M. Sutherland, uitgebracht. 4. Ontslag-aanurage M. Kroon als onder wijzer te Oudeschild. Het verzoek om eervol ontslag als onder wijzer tegen 16 Sept. a.s. van den heer M. Kroon wordt ingewilligd. De heer Kroon is van 1 Juli 1882 bij het lager onderwijs te Oudeschild werkzaam. 5. Vaststelling verordening op de keuring uan waren. Ged. Staten van Noordholland hebben be zwaar, dat in de verordening is opgenomen de datum van in werking treden, zoomede dat bepalingen in andere verordeningen opgenomen komen te vervallen. De verordening overeenkomstig het verlangen van Ged. Staten gewijzigd, wordt vastgesteld. 6. Wijziging besluit steun aan de Nuts- bouwstichting uoor woningbouw. Aangezien de kosten van woningbouw der Nutsbouwstichting hebben bedragen f 28*325,— of f 325,meer dan aanvankelijk geraamd, stellen B. en \V. voor het aanvankelijk besluit in verband daarmede te wijzigenwaartoe wordt besloten. Tevens wordt op voorstel van B. en W. besloten de bepaling betreffende de terugbe taling van het geheele bedrag te doen ver vallen. 7. Herziening jaarwedde dienaar uan politie te den Burg. De tegenwoordige dienaar van politie l eeft reeds spoedig de opmerking moeten maken, dat het leven hier duurder is dan op zijn vorige standplaats. Zijn voorganger was belast met de inning van marktgeiden en de uitreiking van stukken van het departement van Oorlog, waarvoor te zamen f 120,wordt betaald. Onze dienaar van politie moet vrij staan en daarom een voldoende inkomen hebben, waarom B. en W. voorstellen zijn salaris met f 150,— te verhoogen en te brengen op f 1200,met 6 eenjaarl. verhoogingen van f 50,—, vrije woning, f 100,vergoeding voor uniform en f 35,voor eigen rijwiel. Pensioensgrondslag vast te stellen op f 350. boven het bedrag der jaarwedde. Wordt aangenomen. 8. Verbreeding Elleboogsteeg te Oosterend. De kosten van de verbreeding zijn begroot op f 240,— voor verplaatsen welput en regen bak, f 30,— voor vernieuwing schutting, en f 42,— voor bestrating van brik, te zamen f312. Het voorstel van B. en W. wordt ongewijzigd aangenomen. De heer Vlaming brengt B. en W. dank voor de moeite en opoffering, die ze zich te dezer zake hebben getroost. 9. fidres uan de Vereeniging uoor Chris telijk Volksonderwijs te den Burg. Komt ter tafel het verzoek van de vereeni- ging voor Christelijk volksonderwijs alhier en de met B. en W. ter zake gevoerde correspon dentie. De verklaring betreffende het aantal kinderen, dat de school zal bezoeken, bevat een lijst van 49 namen. Dat sedert aangaande 2 kin deren bericht is ingekomen, dat zij niet de school zullen bezoeken, zoomede dat enkele der kinderen op de lijst vermeld, de school reeds hebben verlaten of niet meer leerplichtig zullen zijn, ontneemt aan de lijst niet het karakter van te zijn een verklaring als bedoeld in art. 73, le lid sub a der wet. De raad kan dus niet anders doen dan het verzoek in te willigen. Bezwaarlijk kan echter geëischt worden meenen B. en W., dat verder wordt gegaan dan noodig is om in de behoefte te voorzien. In verband daarmede is met het bestuur der vereeniging voor Chr. Volksonderwijs gecor respondeerd over de vraag, of reeds dadelijk behoefte zal bestaan aan 3 leslokalen. Het bestuur is van overtuiging, dat zulks wel het geval is, doch is er niet in geslaagd B. en W. te overtuigen, dat de school bij opening reeds door 61 leerlingen zal worden bezocht. B. en W. zouden dus willen voorstellen niet verder te gaan dan 2 leslokalen, ruimte biedende vóór ten hoogste 70 leerlingen. Tot zoover het preadvies te dezer zake en het ontwerp-besluit van 14 Juni j.l. Door B. en W. was vernomen van plannen bij het Nutsdepartement tot reorganisatie van de Alg. Bewaarschool te den Burg, plannen, die bij informatie gebleken zijn inderdaad te bestaan. Niet uitgesloten is zoodoende, dat het gebouw aan de Nieuwstraat ter beschikking komt van de gemeente. Bij onderzoek is gebleken, dat het gebouw ruimte biedt voor 90 kinderen, verdeeld over 3 leslokalen. B. en W. stellen daarom voor dat gebouw beschikbaar te stellen voor de Vereen, v. Ch. Volksonderw. zoodanig verbouwd dat het beantwoordt aan de bij algemeene maatregel van bestuur gestelde of te stellen eischen en zoo noodig als speelterrein een voldoende ge deelte van het Park af te staan. Kosten van verbouwing van het gebouw zijn geraamd op f 8000,hetgeen wel bij globale raming is ge schied, doch niettemin betrouwbaar is. Wanneer de betrokken Inspecteur van Onderwijs tegen de beschikbaarstelling bezwaar mocht hebben of wel het gebouw vóór 1 Octoder a.s. niet ter beschikking mocht komen, diene de medewer king verleend door beschikbaarstelling van de noodige gelden voor den bouw van een school met 2 leslokalen voor 70 leerlingen. Kosten van het maken van ontwerpen en het vaststellen van bouwplannen komen voor rekening der gemeente. Voor met de besprekingen wordt begonnen vraagt de heer de Graaf of met het ontwerp besluit 25 Juni dat van 14 Juni komt te ver vallen waarop de voorz. toestemmend ant woordt. De voorz. doet voorlezing van het schrijven van den heer F. Dekker bij de ingekomen stukken reeds genoemd. Van een aanhouden van de beslissing tot een volgende vergadering, waartoe de heer Dekker adviseert, kan, zegt de voorz. niets komen, de wettelijke termijn zou alsdan worden overschreden. De heer Vlaming heeft sympathie voor het streven van B. en W. betreffende de zorgen voor de gemeente-financiën, wanneer dat stre ven naar bezuiniging anderszijds maar geen parten speelt. Spr. zou gaarne nog nader vernemen omtrent de plannen van het Nutsdepartement. Houden die verband met de aanhangige bewaarschool- wet vraagt de heer Vlaming. Wij kunnen u met zekerheid niet meer zeggen dan in het preadvies is vermeld, zegt de voorz. zeer spoedig zal wel iets nader blijken. Of de plannen verband houden met genoemde wet, kan spr. niet zeggen, doch ook dat is niet uitgesloten. Moeten wij straks misschien gelden voteeren voor bewaarschool-onderwijs, vraagt nog de heer Vlaming. Het bewaarschool-onderwijs gaat heel niet van de gemeente uit, antwoordt de voorz. Wij kunnen enkel mededeelen, dat er plannen tot reorganisatie bestaan en hebben gemeend daar mede rekening te moeten houden, al is de mogelijkheid van verwezenlijking dier plannen nog zoo klein. De heer Kikkert merkt op, dat er is gespro ken van een verschil van f 30,000,—, doch zoo hoog zijn de kosten vap nieuw-bouw niet geraamd, verder ontbreekt bij de voorstellen van B. en W. de goedkeuring van den Inspec teur. Die goedkeuring zegt de voorz. kon niet eerst gevraagd worden, doch bovendien ver valt het eerste voorstel wanneer door den In specteur met het gebouw geen genoegen wordt genomen. De heer Kikkert noemt alles vaag en het ontwerp-besluit van 25 Juni een prul, een uit drukking, die door hem, na, protest van den voorz., wordt teruggenomen, doch waarbij hij zijn ontevredenheid blijft uiten. Met het oog op de gem 'qnte-financiën be tuigt de heer Koning zijn ingenomenheid met het voorstel B. en W. Is het werkelijk zoo erg, vraagt de heer Dijt of de kinderen nu een maand of zes weken later het zoo begeerlijk ónderwijs krijgen? In een vorige vergadering is gesproken van het betrachten van de noodige spoed door B. en W., de uiterste termijn .voor het nemen van een beslissing is afgewacht, zegt de heer Kikkert. U kunt moeilijk beoordeelen, zegt de voorz. of het niet het geval is. De heer Keesom merkt op, dat volgens het ontwerp-besluit 25 Juni men toch alle voorbe reidingen voor een eventueele bouw kan nemen, wanneer er van de plannen betreffende de be waarschool niets komt, kan met 1 Oct. direct worden begonnen. De voorz. beaamt dit. De neer de Vnes zegt daarop het vol gende Gezien bet bericht van B. en W. dato 25 Juni j.l. biykt een correspondentie te hebban plaats gevonden over een mogelijke ontruiming der Bewaarschool, echter met het resultaat, dat geen definitief antwoord inkwam en derhalve de Baad ook heden, nu ze heeft te beslissen, daarover geen besluit kan nemen, en zulks te meer niet, omdat bij bet bericht niet is overgelegd, het advies van den Inspecteur bedoeld in art. 77, 2e alinea der Lager Onderwijswet. Ten 2e omdat de mededeeling dat over deze aangelegenheid het schoolbestuur is geraadpleegd, ontbreekt. Ten 3e past een school met 90 leerlingen, verdeeld over 3 lokalen, met ieder 30 leerlingen, niet in het kader der wet, Immers de verdeeling der 7 klassen is nooit zoo te groepeeren, dat enkele klassen juist 30 leerlingen zou den hebben, waaruit volgt, dat altijd per lokaal eenige speling moet blijven om tot het maximum aantul leerlingen te komen. In de 4e plaats zou ik er de aandacht van den Raad op willen vestigen, dat ze ook een besluit heeft te nemen of ze het aantal leerlingen per klasse op 30 zou brengen voor de openbare scholen, wat ten gevolge zou hebben, dat volgens art. 75, 4e alinea ook aan andere scholen dit aantal was te breugen. Ten 5e biedt naar mijn allerbescheidenste meening de schooi geen gelegenheid tot uitbouw, terwijl B en W. ten slotte zelf het bezwaar gevoelen, dat geen speelterrein aanwezig is, en dat het Park geen aangrenzend terrein is. Mochten B. en W. bij hun voorstel willen blijven dan verzoek ik het conceptvoorstel tot besluit gemeld onder I, te splitsen in 2 deelen, omdat de Raad indien zy het voorstel van B. en W. zou aannemen aan het schoolbestuur noch gebouw, noch geld beschikbaar stelt, en een van beiden heeft zij toch te doen, daarom moet besluit I gesplitst worden in 2 deelen, zoodat eerst gestemd wordt over beschikbaarstelling van het gebouw en daarna zoo noodig over beschikbaarstelling van de gelden voor een school met twee of drie lokalen. De voorz. bestrgdt de meeoing van den heer de Vries en le68t daarop het ontwerp besluit voor. waarin o. a gezegd wordt, wanneer de betrokken Inspecteur tegen de beschikbaarstelling bezwaar mocht hebben, dan wel het gebouw vóór 1 October niet ter beschikking komt, wordt de mede werking verleend, door beschikbaarstelling van de gelden voor den bouw van een school van 2 lokalen, ruimte biedende voor 70 leerlingen. De beer de Vries staat er niet voor in, dat het bestuur der Vereeniging met deze oplossing accuord gaat, waarop de voorz. opmerkt, dat binnen 30 dagen voor ieder beroep tegen dit besluit openstaat. Het voorstel in stemming gebracht wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, tegen stemmen de heeren Kikkert en de Vries, terwijl de heeren Dijt, Vlaming en Kuip zich van stemming onthouden. 10. Benoeming lid schoolcommissie te Oosterend. Tot lid van de schoolcommissie wordt by tweede vrye stemming benoemd de heer P. Brouwer te Oosterend met 7 stemmen, 5 stemmen worden op den heer A. van den Brink uitgebracht. Bij de rondvraag bepleit de heer de Graaf de wenschelijkbeid van een groote put bij de hofstede Antwerpen, ter voorziening in de behoefte aan drinkwater voor menech en dier. De voorz. zegt ouderzoek toe. Een vraag betreffende de verbinding Vermaningsglop, door den heer Kikkert gesteld, zal de voorz. liever in comité be antwoorden. De heer Vlaming acht het wenscheiyk gegevens te verzamelen, of ook misschien Openbare lagere scholen by de nieuwe wet voor uitbreiding in aanmerking komen. De voorz. zal spoedig de gegevens doen verzamelen. Een pomp te plaatsen op een eventueel by Antwerpen te maken put komt de heer Beumkes bij ervaring gewenscht voor. Sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur. Mag ik een klein plaatsje in Uw blad. Voor degene welke mij er een verwijt van maken, dat ik geen danstent zet, het volgende Verleden jaar kort na kermis, heb ik B. en W. verzocht om dit jaar weer een tent te mogen zetten, grooter en voor het publiek geriefelijker ingericht. Ik heb echter nooit geen antwoord gehad. Daar er nu laatst ingeschreven moest worden naar een plaats, bracht mij dat in de waan, dat ik concurrentie had, misschien wel van iemand van elders, welke meestal inschrij ven voor enkele honderden guldens, zooals de zweefmolen enz. De ondervinding had mij ge leerd, dat ik daar onmogelijk tegenop kon, of wel ik moest het publiek afzetten, en dat kan en wil ik niet. Maar waarom heeft men het mij op de boven bedoelde manier niet nog eens laten probeeren, daar ik vorig jaar te veel onkosten gemaakt heb voor glaswerk enz., hetgeen nu mijn voor deel had geweest. Of heb ik de brug moeten leggen voor een ander? Men heeft nu niet alleen mij, doch ook het danslustig publiek te pakken, want ik zie nu geen danstent. Ik hoop dat er volgend jaar goedgunstiger over beschikt mag worden, en een eigen inge zetene de gelegenheid gegeven wordt om op een voor het publiek billijke manier zijn voor deel te zoeken. U M. de R. nogmaals dankend. P. BOOM. Zondag 3 Juli 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese Waal, n.m. 3 uur ds. 8cbellenborg. den Hoorn, u.m. 3 uur ds. v. Grösstek. Oudeschild, no, 3 uur ds. Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK, Oosterend, v.m 10 uur ds. Bootsma uit Loosduinen. H Avondmaal, n.m 3 uur dezelide. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 0 osterend, geen godsdienstoefening. Alkmaar, 24 Juni. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevaer d 629 H.L. De prijzen waren Tarwe f 24,— a f 26,—gerst obev. f 22,50 a f haver I 14 50 a f 18. paarde- boonen fal bruine boonen f 14,a f 24,—, citroenboonen f a 1 witte boonen f 30,a f 36,—, blauwmaanzaad f a 1 erwten groene f 16,25 a f 20,erwten groene gr. t 40,— af42,— grauwe 150,— at vaie f 32,50 a t rogge t a f per 100 Kg. Texel, 27 Juni, Aangevoerd; 1 Paarden t —0.— a f —0,—, 2 Koeien f575,a f—0,— 6 Nuchtere kalveren 135 a f65. 20 Schapen f 38,a f 566 lammeren f 18 a f23, 0 Biggen t a f 2 korven kippen f 3 25 a f 4, Eierenveiling. Den Burg, 27 Juni. Aangevoerd 67 partijen. 6542 stuks, kipeieren 1 9,90 a f 11,80 per 100 stuks, oude hanen f 1,80 a f 0,— par stuk. jonge hanen 0,70 a f 0,— per stuk. kippen met kuikens f 9,20 a 110,— p. stel. Purmerena, 28 Juni. Aangevoerd 559 Runderen waaronder: 320 vette kooien 150 k 180 Ct. per K.G 99fl Gelde koeien f 350 a 650: Melkkoeien f 350 k 650; 19 stieren. 103 vette kalveren i 1,75 a 11.95 p. Kg. 329 Nuchtere kalveren f 20 a i 60; 465 Sohapen f 40,a i 57. 674 vette varkens 10,96 a 11.04 per Kg. 37 magere varkens i 37 a i 65,00: 262 biggen f 16.00 ar 125,00; 299 lammeren f20 a f62. kipeioren f 10,50 a t 11.50 per 100 Slechte spijsvertering 6 en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpyn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartwater, enz. verdwijnen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrygbaar, ONDERTROUWD: REUS DE LEEUW en SARA MARIA VOS. Huwelyksvoltrekking le 's Graveahage, den 13en Juli a.s. Oosterend, Texel, Gravenhage f 29 Juni 1921. Ternootstraat 82, GETROUWD: P. DROS en T. VLAS, die, o?k namens wederzijdsche familie, hartelijk dauk zeggen vour de zeer vele bl.jken van belangstelling bij hun huweigk oadervutden.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2