Li -V. 3514, Zaterdag 2 Juli 1921. 94?* Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. l:èl? w Binnenland. Gemengd Nieuws. FBTJILLiSUOH. uit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Emma LAN0SVEL9 BE ROOIJ, Parkstraat, Boa» or T x a Dienstregeling 1 Juni 1921, 1.52ft Hl 6,07§ .$2 Oprichting bijzondere lagere sclmol. INVORDERING 's Rijks Directe belastingen. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier der Per- soneele belasting no. 7 over bet dienstjaar 19^1,invorderbaar is verklaard en aan den den OntvaDger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende be lastingschuldige is verplicht zijnen aan slag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Texel, 29 Juni 1921. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. Vakschool voorMeisjes voor Helder en Omstreken. De Kermis. De broodprijs en de dure aarappelen. Het is vrj) zeker, dat binnenkort te Amsterdam tot verbooging van den brood prijs zal worden overgegaan in verband met bet feit, dat het goedkoope meel, door de gemeente indertijd beschikbaar gesteld, op is. Naar de wethouder der afdeeling Le vensmiddelen, de heer de Miranda, mede deelt, zal het gemeentebestuur hier de eerste maanden niets aan kunnen doen. Binnen enkele maanden hoopte de wet houder deze verhooging weer ongedaan te kunnen maken. Wat de buitensporig hooge prijzen der nieuwe aardappelen betreft, ook in deze zaak is de wethouder druk bezig te trachten door bepaalde maatregelen hierin verandering te kiijgen. Te Anna Paulowna (Noord-Holland) vierdo het echtpaar C. Hoep en M. Blom zijn ö5-jarige echtvereeniging. COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden1 Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pro* der Adverfanltónj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 2 Juli tot en met Vrijdag 8 Juli voor rijwielen 9,53 uur, voor rijtuigen 10,23 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Zomertijd. 30 Juni 1 Juli 2 3 4 5 6 v.m. 4,08 5,17 6,25 7,25 8,21 9,11 9,59 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15» 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15nm. van Nieuwediep: 8,45 o.sa Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 30 9»! 1 7^28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1.3» 12,37 3,24 A lO« Opt) 4255 8-39 7 30 9,44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9<f2 12'i9§ 3,11 8,56 10.58 11-15+ Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgovallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 12L) Den goheelen namiddag dommelde ik. Ik boorde in mijn droom Dalmahoy ea Scfcapebout tezamen zingen ea kwam lang zamerhand tot het bewustzijn dat zij m een toeaiand van ontoerekenbaarheid waren geraakt en oproerig werden. Ik hoorde Byiield iets verbieden, maar wist niet wat, luisterde niet en sliep weer in Ik ontwaakte doordat Schapebout over mij struikelde en ik zag dat bij ;eenledige fleaoh zwaaide. Dalmahoy lachte dat hy sohaterüo en riep Hua jammer dat we je Jakker 2®" maakt Lebben, Dueie Slaap, kindje, sla»p. Ik vermoedde geen gevaar ea legde my od de andore zijde. In mija gevoel was het geen mmuut later toeu een gegons in rnyn corsn mg deed ontwak- f, ik voelde een onydende |.gu :n mijn boot i. Toen hoorde ik luid myn naam roepen en rees haastig overeind en bh aio in net verschrikte gelaut van JJalmhaoy. Byiield... ziide ik. Burgemeester en Wethouders van Texel maken het volgende Raadsbesluit openbaar: De RAAD der gemeente TEXEL Beschikkend op het op 31 Maart 1921 inge komen adres van liet Bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Volksonderwijs, gevestigd te den Burg op Texel, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 10 Juli 1920, no. 64, houdende ver zoek om beschikbaarstelling van de gelden, benoodigd voor den bouw eener bizondere lagere school te den Burg Overwegende, dat door de bij de aanvragen overgelegde stukken is voldaan aan de ver- eischten, omschreven in artikel 75 der lager- onderwijswet 1920 Overwegende, dat volgens de door adressant overgelegde verklaring,de school ruimte behoort te bieden voor 99 kinderen dat adressant den Raad niet heeft kunnen overtuigen, dat reeds bij de opening der school of kort daarna de inrichting bezocht zal worden door ten minste 61 leerlingen, en zulks te minder, waar van de door adressant inge zonden lijst van ouders, die verklaard hebben hun kinderen de school te zullen doen bezoeken, vermeldende 49 kinderen, op grond van een naderhand door den vader ingezonden verklaring twee kinderen dienen te worden afgevoerd; Overwegende voorts, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de gemeente de beschikking verkrijgt over het gebouw, staande aan de Nieuwstraat te den' Burg alhier, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie K no. 1438; dat dit gebouw, ruimte biedende voor 90 kinderen, te verdeelen over 3 leslokalen, zoo danig verbouwd kan worden, dat het beant woordt aan de eischen gesteld bij het Koninklijk besluit van 3 Maart 1921, S. 95, van welke verbouwing de kosten globaal zijn begroot op f 8000,— dat, waar de kosten voor het stichten van het door adressant bedoelde gebouw zijn be groot op f38550,—, het financieel belang der gemeente eischt, bij het nemen van een be slissing op het bovenvermelde adres rekening te houden met de mogelijkheid, dat de gemeente in staat zal zijn het gebouw ter beschikking te stellen van adressant voor het vestigen daarin van de door hem bedoelde school. Gelet op de artikelen 72, 73, 75 en 77 der lager-onderwijswet 1920 Op de voordrachten van Burgemeester en Wethouders d.d. 14 en 25 Juni 1921, no. O 2 8 BESLUIT I. de door bovengemeld bestuur gevraagde medewerking te verleenen door beschikbaar stelling van het gebouw, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie K. no. 1438, staande aan de Nieuwstraat te den Burg alhier, zoo danig verbouwd, dat het beantwoordt aan de bij Algemeene maatregelen van bestuur gestelde of te stellen eischen en zoo noodig als speelterrein een voldoend gedeelte van het Park te den Burg kadastraal bekend sectie K. no. 2125, met dien verstande dat, indien naar het oordeel van den betrokken Inspecteur van het lager onderwijs tegen de beschikbaarstelling van bedoeld ge bouw bezwaar bestaat, of indien de ge meente voor 1 October 1921 niet de beschik king heeft over gemeld gebouw, de gevraagde Dalmahoy wees met den viojjer naar mijne voeten en daar lag de luchtrei ziger, in elkander gezakt als een pop uit een marionettenspel. Dwars over zijn boenen, mot het hoofd tegen een kist lag Schapebont met een glimlach van voldoe ning op het gelaat. Een ellendig gevalzeido Dalmahoy hijgend en trekkend. Schapebont was uit raad en band, hij schijnt geen sterken drank te kunnen verdragen... hij begon voor de aardigheid ballast over boord te werpen. Byfield werd driftig ea dat is het dom ste wat een mensch kan doen. Ia dat opzicht moet ik mezelf prijzenik word nooir, driftig en blijf altgd vatbaar voor redenee- ren. Schapebout werd weerbarstig, Byfield gooide hem tegea don grond te laat ze vielen beide flauw. Sohapebout wil aan het touw van dea klep trekken, en trekt het kapoten als we denklep niet meer kunzieu openen, gaat de Lunardi niot meer naar beneden... dat is het ellendige van het gevel. Tal-de-ral, zoag Sehspebout, Mooi, heel mooi. Ik kesk naar boven. Do Lunardi was als met een lavg zilver bedekt, Al de touwen en kootdon glinsterden var. ijs en iu het midden vnn deza schitterende kooi minstens vijf meter toven ois, bergelde bet efgi:broken koord. Go hebt den boel e.ooi in de war gebiacnt, zi.de ik g irnmi;. Geef me het medewerking zal worden verleend door be schikbaarstelling van de gelden, benoodigd voor den bouw eener bijzondere lagere school te den Burg met 2 leslokalen, ruimte biedende voor ten hoogste 70 leerlingen II. te bepalen, dat, ook indien het onder I bedoelde bestaande gebouw ter beschikking wordt gesteld van adressant, de kosten voor adressant eventueel voor 1 October a.s. te maken wegens het ontwerpen en vaststellen van plannen en het verrichten van andere voorbereidende werkzaamheden voor het stichten van een nieuw schoolgebouw, als bedoeld onder I van dit besluit zullen worden begrepen onder de uitgaven, voortvloeiende uit het beschikbaar steilon van een gebouw als schoolgebouw ten behoeve van het door adressant bedoelde bijzonder lager onderwijs, en derhalve zullen komen ten laste der ge meente. Aldus gedaan den 28 Juni 1921. De Raad voornoemd, De Secretaris, De Voorzitter, (get.) JONKER. (get.) BUYSING DAMSTE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. TEXEL, 1 Juli 1921. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens slaagde voor 3e stuurman, groote stoomvaart, de heer J. T. A. M. Wap, leerling van de Zeevaartschool alhier. Waar op de Vakschool in Helder gedurig leerlingen uit den omtrek cursussen komen volgen, besloot het Bestuur der Vakschool, evenals het vorig jaar op Julianadorp, nu bij genoegzame deelname, met Sept. op den Burg een of meer cursussen in costuumnaaien te doen geven voor de Texeische bevolking. Van het aantal deelneemsters en de beschik- baarverkrijging van een leslokaal zal afhangen, of enkel een dag- of ook een avondcursus gegeven zal kunnen worden. Aangifte 8 JULIzie voor bijzonderheden de advertentie van heden in dit blad. afgetrokken etuk touw en wees zoo goed uw v(jf zinnen b(j elkaar te houden. Ik wou dat ik het kon, antwoordde hij het touw tusecben z(Jn verkleumde vingers hondend. Als u denkt dat ik bang ben. dan vergist ge u, mijnheer. Maar ik was wel bang en niet weinig. Ik begreep echter, dat er gehandeld moest worden. Du lezer zal mij, hoop ik, niet kwalyk nemen, indien ik hetgeen de volgende twee, drie minuten gebeurde, slechts vluch tig bespreek. Zoodra ik namelijk aan die oogenblikken denk, word ik duizel ig. In den nacht op den rand van het schuitje te moeten balaoceeren, met een hard ge vroren stuk touw in de eene hand, ia geen kleinigheid, ik had een gevoel alsof mijn maag gelijk een emmer, in een put werd neergelaten, maar de Hevige pijn in mijn hoofd deed mij de tanden op elkander klemmen, ik besefte aan mijn korts, moei lijke ademhaling dat ons leven in gevaar was en ik slaagde inderdaad erin de beide einden aan elkaar te knoopen. Toen liet ik my weer in den mand afglijden, trok de klop open, terwijl ik motdenvrij- geworden arm het angstzweet van mijn voorhoofd wiscbïe. Het bevroor onmid dellijk. Weldra verminderde het gegons in rayne oorei, ik haalde weer ruimer ea gemak kelijker aism. JDalmt.hoy boog zich over den luchir.iziger d:e uit de neus bloedde De eigenaresse van den zweefmolen heeft Donderdagmiddag de schoolkinderen een groot genot verschaft door een uur gratis te draaien. Wat stralende gezichten Wat een opgewekt heid. Twaalf deuntjes werden gedraald en twaalf maal gingen, welgeteld, 96 kinderen gratis zweven. Om beurten draaide men met meisjes en met jongens en het was waarlijk verwonderlijk zoo ordelijk dat daarbij toeging. Veel gang zat er echter overigens Donderdag niet in de kermispret. Het was 's avonds be paald stug te noemen. Was men misschien de eerste dagen te hard van stal geioopen De hoop van de kermismenschen is op den dag van heden en den Zondag gevestigd. Of het gaan zal De bioscoop trekt volle zalen, de Texeische nummers doen het goed. De tafereeltjes op de haven, de schapen met zoogende lammeren, de kalveren aan den melkemmer en de kiekjes buiten ons dorp, ze sloegen in, evenals de kiekjes van den intocht van Z. D. H. den Bisschop bij herhaling ook nu gegeven. De renpaardentent trekt veel belangstelling, met spanning wordt de uitslag van lederen strijd gevolgd en de belanghebbenden draaien en draaien, om zich den prijs te zien toege wezen. Ook het panorama wordt flink bezocht, wij hadden dan ook al sinds jaren zoo'n inrichting niet op de kermis. In de werptent werden heel wat dubbeltjes besteed. In de tent van Zuldema geeft Mr. Boston verrassende proeven van goochelkunst. En dan laatst niet het minst, de aloude poppenkast geeft tot groot vermaak van oud en jong zijn zeer gewaardeerde voorstellingen. ea weer diep zuchtte. Schapebout was in slaap gevallen. Ik hield den klep open, totdat wij in een dichten mist waren ge komen, waaruit de Lunardi zeker was opgestegen. Langzamerhand kwamen wij ook daar onderuit. Ik raadpleegde het kompas wjj dreven in zaidwcatolyae rich ting. M&ar waar bevonden we ons? Dal mahoy beweerde, dat we boven Glasgow moesten zijn en toen vroeg ik hem niet meer. Byfield lag in een diepen slaap, Ik keek op myn horloge, dat ik vergeten had op te winden. Het was afgeloopen. Het stond op twintig minuten over vieren. De dig moest dus weldra aanbreken. Acht tien uur laten we zeggen twintig, en Byfield had do snelheid, waarmede wij oas voortbewogen geschat op dertig Eng. mijlen in bet uar. Vijfhonderd mijlen... Daar ontdekte ik een zilveren streep, een lint dwars door de zwarte duisternis een lint dat breeder en breeder werd de zee. Vgfnouderd mijlen, dacht ik, en een wel dadige kalmte daalde in mijn gemoed, ter wijl do Lunardi boog over de duinen dreet. Ik maakte Dalmahoy weer wakker. Da zaezeide ik en w«e3 hom op het lint. Ja, dat lijkt er wel op. Maa: welke zee Het Kaaaal, man! Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1