X 3515, Woensdag 6 Juli 1921. 34st* Jaargang. Nieuws- en Spoor- en Bootdienst. Binnenl'an d. Gemengd Nieuws. Advertentieblad. Van wesk tof wssk «it blad verschijnt Woensdag:- cd Zaterdagmorgen Abonnementsprijs per 3 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. ABONNEMENTEN ea ADVERTENTIEN worden LICHT OP I Van Zaterdag 2 Juli tot en met Vrijdag 8 Juli voor rijwielen 9,53 uur, voor rijtuigen 10,23 uur HOOGWATER Recde van Texel. Zomertijd. Donderdag 7 Juli v.m. 10,46 Vrijdag 8 11.34 Zaterdag 9 12,23 Zondag 10 J.- Maandag 11 L39 Dinsdag 12 2,32 Woensdag 13 3,-7 Des namiddags is het ongeveer een halt uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Jnni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 o.jd Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9' 7,28 sneltrein 9,11 10,27§ 1.31 12,37 3,24 I.52ft 412** e>3° 4 255 8,39 7 30 9-44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 7,52§ 9,15 12,19§ 3,06 6,07§ 8,56 II,15+ Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8,36 9,45 11,42 3,11 6,06 8,47 10,58 1,03 jacht. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de volgende publicatie is aangeplakt. De Commissaris der Kouingin in ae Provincie Noordholland, Gelezen het besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie dd. 22 Juni 1921, No. 2 Gelet op artikel 11 der Jagtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jacht op waterwild in dit gewest zal worden geopend op Donderdag 21 Juli 1921 met zonsopgang. En zal deze in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in elke gemeente van Noordholland worden aan geplakt. Haarlem, 23 Juni 1921. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, A. RöELL. Texel, 2 Juli 1921. De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. 25 Juni-3 Juli. 't Duurt lang mot. de Kabinetscrisis' Zaterdag vertrok de Koningin we6r van het Loo naar de residentie, en dat dit bezoek in vorband werd gebracht met de kabinets crisis, ligt voor de band. Het nieuwe Kabinet-Ruys de Beorenbrouck, of beter gezegd de tweede editie, zal nu wel spoedig zijn taak aanvangen, of liever horvatten. Intusschen heeft in de afgeloopen week de Eerste Kamer weer eens vergaderd en nog wel om het veelbestreden Djambi- ontwerp te behandelen. Drie leden van het demissionaire Kabinet woonden de behande ling by en zetten het regeeringsstandpunt uiteen. Minister president Ruys verdedigde daarbij, de behandeling van het ODtwerp, oudanks het feit, dat het kabinet demis sionair is. Aan de regeering is de afban deling der loopeDde zaken opgedragen en zij achtte het Djambi-ontwerp en de behan deling daarvan in het belang van het land. De Eerste Kamer heeft het ontwerp met groote meerderheid van stemmen aange nomen, en vervolgens ook nog eenige andere ontwerpen, de militaire rechtspleging, etc. betreffende. —o—o—o— Terwijl minister Ruys de Beerenbrouck zicb in de Kamer bevond hebben de heeren K. ter Laan en Van Zadelhof! oen bezoek aan het Departement gebracht om te spreken over de kwestie Groenendael, die in de hoofdsteden van ons land zoozeer de anti-militaristische, federalistische gemoede ren in beweging heeft gebracht. Vooral in den Haag is bet eenigo avonden aaneen echt rumoerig geweest, werden aanvallen op de politie ondernomen en vielen zelfs een aantal gewonden. De principieele dienstweigering is een vraagstuk, dat in de laatste jaren voort durend aan de orde is. Het fort Spy kerboor heeft er zelfs een eenigszins vermaarde naam door gekregen. Men is het er wel over eens, dat menscben, die uit gemoeds bezwaren weigeren het militaire pakje aan te trekken, eigenlijk niet in een gevangenis behooren en met misdadigers niet mogen worden geljjk gesteld, maar aan den anderen kant wil men ze ook niet vrij laten, omdat dan binnen afzienbaren tijd misschien de halve militielichting, wegens voorgewende gemoedsbezwaren, naar huis zou moeten worden gezonden. Waarschijnlijk zal door de geruchtma kende, relletjes veroorzakende, dienstweige ring van Groenendael de zaak opnieuw bjj de regeering aan de orde worden ge steld. Wat echter nog volstrekt niet wil zeggen, dat deze wel de oplossing van deze moeiiyk» kwestie zal vinden. —o—o—o— In Opper Silezie is de ontruiming druk aan den gang. Nadat Korfanty het bevel daartoe van de geallieerde commissie ge- teekeDd had, is de terugtocht begonnen. Generaal Höfer heeft in een legerorder tot de leden zyner organisatie gericht, uiteen gezet, dat wanneer de zuiveringsactie der geallieerde commissie gelukt, de Duitscbe vrjj willigerskorpsen ontbonden zullen worden. Een andere gedragslijn, zou het behoud van Opper-Silerie voor Duitscbland stellig in gevaar brengen. —o o—o— Te Leipzig is het proces tegen de „oorlogs misdadigers" we6r hervat. In de afgeloopen week i3 da zaak tegen generaal Stenger aan de orde gekomen. Deze generaal wordt beticht, order gegeven te hebben, alle Fransche krygsgevangenen dood te schieten. Generaal Stenger ontkende dit ten sterkste en de Franscne getuigen bleken niet al te betrouwbaar te zyn. Een vonnis is nog niet geveld. o—o—o— De vredesboodschap van Lloyd George aan Ierland heeft in de afgeloopen week zeer de aandacht in beslag genomen. De Londensche bladen constateerden zelfs bij het groote publiek een zekere zenuwach tigheid. Zoo verkeerde men in spanning omtrent de vraag, wat de resultaten zouden zijn van de vredesactie van de regeering. Zou de Valera ingaan op het verzoek van Lloyd George om te Londen te komen, teneinde over de vrede tusscben Engeland en Ierland te onderhandelen Of zou hy, die zich de „president der Ierscbe republiek* noemt, kortweg met een „neen" antwoor den Toen kwam het eerste antwoord van de Valera. Hy was wel beroid mede te wer ken tot het herstel van den vrede tusschen beide landen, maar achtte het noodig eerst nog overleg te plegen met de voornaamste vertegenwoordigers van het Iersche volk. Tegeiykertyd zond hij bericht aan Sir James Craig, den minister-president van Noord- Ierland, dat hy gaarne met dezen een voorconferentie wilde hebben, omdat de uitnoodiging van Lloyd George in dezen vorm voor Ierland onaannemelijk was. Niet een verdeeld, maar één Ierland moest met Lloyd George onderhandelen. Craig bedankte echter per omgaande voor de uitnoodiging, omdat by reeds die van Lloyd George aangenomen had. Natuur- ïyk wil Craig de splitsing van Ierland in Noord en Zuid liefst niet weer ongedaan zien gemaakt. Ulster beeft thans zyn eigen regeering en eigen parlement en wil die vrijheid nog maar niet zoo dadeiyk opofferen. De Valera heeft er zyn leedwezen over uitgesproken, dat de Ulsterregeering niet met hom en zyn medeleiders vooraf wensent te vergaderen. De Unionisten van Zuid- Ierland hebben zich intusschen «bereid ver klaard, om met de Valera besprekingen te houden. Ook heeft de regeering het moge lijk gemaakt, dat enkele bekende leiders der Sinn Feiners, w.o. Griffith, „de vice- president der Iersche republiek" aan de bespreking deelnemen, door dezen uit de gevangenis te ontstaan. Te Londen biyft men nog optimistisch gestemd. Dat de Valera niet dadeiyk toe geslagen hec-ft, was te verwachten. Men meent, dat het met de onderhandelingen wel los zal loopen. —o—o—o- Koning George van Griekenland beleeft nog niet veel plezier van zyn besluit, om zicb aan het hoofd der Griekache troepen in Klein-Azië te stellen. Integendeel, het Griekache leger h6eft in de laatste dagen stevig klop gehad van de Kemalisten. Op een breed front hebben de Turksche nationalisten hun aanval op do Griekache stellingen geopend en met zooveel kracht, dat de Grieken al spoedig tot de terug tocht werden genoodzaakt, waarby zy het belangrijk strategische punt Iamid moesten oetruimen. De Kemalisten hebben daar door den weg naar Konstantinopel vry ge kregen. De oorlog in Klein-Azië is thans in groote hevigheid ontbrand En de be volking ondervindt daarvan weer de ge volgen. Blijkens een mededeeling van de Engelsche regeering in het Lagerhuis heerscht in noordwestelijk Klein-Azië onder de bevolking een ware paniek. Dui zenden vluchtelingen zijn op weg naar Konstantinopel, metal de hen vergezellende ontberingen en ellende. ooo— In Servië zyn de gemoederen in de afge- loopen week in beroering gebracht door den moordaanslag op den prins-regent. Prins Alexander, die wegens de ziekte van koning Peter, tot regent benoemd werd, had juist in het parlement den eed op de Groudwet afgelegd en was op weg naar de parade, toen een bom naar hem ge worpen werd. Deze kwam tegen een tele foonpaal terecht en ontplofte daardoor te vroeg. Een 10-tal personen werd gewond, doch de prins bleef ongedeerd. De dader werd ge»at en vertelde communist te zyu. Prins Alexander is nog denzelfden avond naar Londen vertrokken. Niet uit vrees voor een nieuwen aanslag, maar om zelf een aanslag te plegen en wel op hart en hand van prinses Mary, dochter van het Engelsche Koningspaar. TEXEL, 5 Juli *921. De kermis. De kermis, het feest der jongeren, is weer voorbij. Met animo is de kermis, vooral da laatste dageri, weer gevierd, van hemde en ver van ons eiland zijn ze tot ons gekomen, de kormisgangers. Dat er heel wat lieve centen gespron gen zijn en bioscoop en zweefmolen goede zaken hebben gemaakt, daarover z\jn allen het roerend eens. We leven trou wens tegenwoordig nog heel niet op een koopje en kermishouden voor een prikje heeft nooit bestaan. Elk wat wils. De gezellige avonden door de vereeniging D. E. O. in Eben Haëzer georganiseerd, mochten in veler belangstelling deelen en werden goed bezocht. Rustige rust heerscht thans weer in ons dorp, dat zoo ongeveer het oude aanzien weer heeft teruggekregen. Oostermd, 5 Juli. Beroepen bij de Geref. kerk alhier, de Eerw. Heer ds. Boersma uit Koudum. Zaterdag j. I. werd hier in het cafe van den heer den Braven de reeds eenige maanden geleden aangekondigde biljart wedstrijd beëindigd. De uitslag was, dat de heeren C. v. d. Sterre te Oudeschild en D. Buis, te de Cocksdorp even hoog stonden met een serie van 24 en een steunserie van 22 punten. Genoemde heeren besloten de prijzen een rijwiel en een barometer gezamelijk te aanvaarden en dan een verdeeling te zullen maken. De derde prijs: een kist sigaren, werd gewonnen door den heer W' Boon van de Cocksdorp. Prov. Staten van Noord-Holland. Tot lid der Prov. Staten van Noord holland in de vacature-wijlen Van Kuykhofl is gekozen verklaard de heer C. Thomassen (soc. dem.) te Bussum, onderwijzer bfl het openbaar onderwijs te Amsterdam. Subsidie Alkmaar Packet. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor, aan de N. V. Maatschappij Alkmaar Packet te Alkmaar ten behoeve van haar stoombootdienst Harlingen Vlieland Terschelling voor 1921 een bijdrage van f 8000 te verleenen en een extra bijdrage van f 14 054 ter dekking van het tekort van 1920, onder voorwaarde dat de rest van dat tekort door het rijk wordt betaald. De voordeeligste weg. Het „N. v. d. D." schrijft Tusschen twee haakjesheeft de een of andere nuchtere persoon al eons be rekend of het niet goedkooper zou zlju een ieder, vermogend of jniet, ouderdoms pensioen te geven dan er dit heirleger van ambtenaren met dure kantoorgebou wen, die bergen papier beschrijven en doen bedrukken, op na to houden? Geen kermis. De Raad der gemeente Almelo heeft besloten op een adres van 4000 inge zetenen, betreffende wederinvoering van de kermis, afwijzend te beschikken en een commissie te benoemen voor de organisatie van een volksfeest zonder kermisvermakelijkheden. Prijsdaling. De arbeiderswoningbouw vereeniging „De Volkswoning" te Purmerend heeft deze week aanbesteed de bovenbouw van 41 woningen. De laagste inschrijving in massa was f216,000 terwijl de raming van eenigen tijd geleden f 250,000 bedroeg, Als gevolg van dit meevallertje zal nu de huurprijs der woningen, weike aan vankelijk op f5,50 per week bepaald was, ongeveer f l lager kunnen worden. Voor den verbouw der Ned. Herv. kerk te Luuteren hebben de gemeente leden in enkele weken bijna f20,000 bijeengebracht. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prij* der Advertonti&rtj Van I tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. aangenomen bij do XJitg. Fimma LANGEVEL® A DE R O O IJ, Parkstraat, Bom of T i x

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1