N° 3518 Zaterdag 16 Juli 1921; 841" Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. feuilleton. iunenland.. Gemengd Nieuws. it bUd vsrschfjnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertenttën daags voor de uitgave vóór 4 aar nam. Prüi dar AdaartantUnl ABONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangonoraon do Uitg. Fuma LANGEVILlé DE R O O IJ, ParkstraatBut® or T l x n t. Dienstregeling 1 Juni 1931, l2'37 3Ai I.52ft Hl 4,12»* 6,36 4,25 8,39 7,30 9,44 Aardappelen-proefveld. Moedercnrsnssen. Tninbouwvereeniging. Schoolfeest. a COURANT. AbonntmenUprij* per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroots letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 16 Juli tot en met Vrijdag 22 Juli voor rijwielen 9,41 uur, voor rijtuigen 10,11 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Juli Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 14 15 16 17 18 19 20 v.m. 4,29 5,43 6,53 7,55 8,45 9,26 10,02 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,- vm 11 - vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,3° 9,11 7,28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1-31 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,206 8,36 7,52§ 9,45 9,15 1M2 12,19§ 3'11 3,06 6,06 6'07§ ,0*68 8,56 10.58 II.15+ l.°3 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Do typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 125.) De pnneelon on de deurkrukken glin- Bterden zoo, dat men er ztch in zon hebben kunnen Bpiogelen, ja, een man zou zich erin kunnen scheren. Maar wat doen al die vrouwen aan boord van een keper daoht ik, terwijl ik een vcsröü pöfl iQ ord© bracht ooi mijn eersten minaebruf te schreven. Geliefde, Hierbij deel ik u mede dat de ballon in goedo orde is neerge daald, es dat uw Anne zich aan boord bevind van Hoe heet het schip, juffrouw Suzanne? vroeg ik opziende. „Laoy Nepean*, en ik ben een ge trouwde viouw en moedor van zob kinde- ree, antwoordde zé. Ik w6C80ü u geluk, mevrouwen ik hervatte mijn geschrijf. d« „Lrdy Nepean* een^ pakket- hcor, dio vat» Faiicouta naar... Zoude u niet zoo goedwiliea zijn mij te zeggen, waar ae „Laoy Nepeaa" naar TEXEL 15 Juli 1921. Bij de deze week te 's Gravenhage gehouden examens slaagde onze plaatsgenoot, de lieer D. J. Bossen, leerling der Zeevaartschool alhier, voor le stuurman groote stoomvaart. Mede is deze week te 's Gravenhage geslaagd voor 3e stuurman, de heer P. van Heeren, oud leerling van de Zeevaartschool alhier. Door de leerlingen Grietje Dijt Cd. en Jan Bakker Dz. van de M. U. L. O. school alhier werd met goed gevolg examen afgelegd voor de 3de klasse der Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar. Naar men ons mededeelt, is de heer Jac. B. Polak, dansinstituut Dijkstraat 37 Helder, benoemd tot leeraar in „danse et maintien" bij het Koninklijk Instituut voor de Marine aldaar en aan de Cadettenschool te Alkmaar, resp. met ingang van 16 Sept. en 11 Oct. a. s. Wij verwijzen onze lezers-belanghebbenden gaarne naar de advertentie in dit nummer van den kweeker-handelaar J. Kortenhoeven alhier, betreffende door de Friesche Maatschappij van Landbouw op stam goedgekeurde pootaard- appelen. Een bezoek aan het proefveld op de hofstede van den heer T. Zegel, Prins Hendrik-polder is voor aardappelen-verbouwers ongetwijfeld van belang. De moedercursussen zijn ook dit jaar weer een succes geweest voor het Witte Kruis. Alleen te den Burg volgden 99 vrouwen en meisjes te zamen, de cursus en vervolgcursus, door Zuster Schrieke hier gegeven. Donderdagavond werden de laatste lessen gegeven en had in tegenwoordigheid van den voorzitter en den secretaris van het Witte Kruis de heeren v. d. Vegt en Kikkert, de uitreiking der diploma's, enz. plaats. Een tweetal cursisten van Oosterend gaven door hare tegenwoordigheid van hunne belang stelling blijk, zoomede de heer Klimp van Zuid-Eierland. „Ik heb hier een groot aantal diploma's ter uitreiking", zoo ongeveer ving de voorz. aan, „maar dat aantal kon grooter, veel grooter zijn, ware het niet, dat Zuster Schrieke besloten had, geen diploma uit te reiken aan hen, die niet alle lessen hebben bezocht." Wanneer spr. daarin te zeggen had, zou die bepaling nooit zoo streng zijn doorgevoerd; maar, zegt spr. mannen zijn nooit zoo gestreng tegen vrouwen, dan vrouwen onderling. Wanneer spr. zoo ver gekomen is, vraagt Zuster Schrieke even het woord, om mede te deelen, dat het een bepaling is van het Hoofd bestuur, die ook vorig jaar reeds gold. Dat verandert aan de zaak ten uwen opzichte, vervolgt dan Dr. v. d. Vegt, doch ik zou, niet tegenstaande het door 't Hoofdbestuur bepaalde, ruimer gedeeld hebben. Vervolgens sprak ZEd. de aanwezigen toe, met te wijzen op het voorrecht de cursus, met toe gaat? vroeg ik. Naar de kust van Massachusetts, gelooi ik, antwoordde ze. U gelooft het? Zij koikte. Als ik u een goeden raad mag ge Ten, joDg menscb, verlaat ods dao, zeide ze. Me'rouw, antwoordde ik eeu plotselinge iageviog volgende, ik ben een vluchteling, een Franoche gevangene. En achterover in mijn stoel leunend, keek ik haar aan en zij mij. Een vluchteling, vervolgde ik zonder den blik van haar af te wenden, unet eenig geld in den zak, maar zonder hart. Ik schrijf dezen brief aan oen EageLche schoone, die mijn hart heeft gestolen. En wat zegt u nu Ondoorgrondelijk zijn de wegen des Heeren, antwoordde ze. Misschien ia het zoo beter voor u. Blijkbaar behoorde het tot de gewoonten der opvarende der Lady Nepean om in raadselen te spreken. Ik nam dus m|ju pen weer op en schreef naar de kust van Massachusetts vaart, dus naar de Vereenigde Staten van Amerika, vanwaar ik hoop naar Fraukrijk terug te keeren. Ik vrees echter, geliefde dat geen brieven m|j voorloopig zuilen kunnen bereiken. Maar, indien ge tnfjn schrijven wilt, al is het niet meer dan: „Anne, Ik bomia u,* zandt dan uw brief aan den heer Robbie, die hem zal sturen Zuster Schrieke als docente, te hebben gevolgd. Het voorrecht, zegt spr., want Zuster Schrieke doet het met ijver en buitengewone toewijding. Op enkele punten van het op de cursus be handelde laat spr. nog even het volle licht vallen: le. dat de kunstvoeding in elk opzicht bij de borstvoeding ten achter staat, 2e. dat zindelijkheid en reinheid van zoo groote be- teekenis zijn, en 3e. de nadeelen van de ver derfelijke methode, hier op Texel zoo algemeen, de jpapvoeding; met nadruk wijst spr. op de darmziekten, die daardoor ontstaan. Zuster Schrieke heeft u dat alles verteld, zegt spr., zij heeft een uitstekende voordracht en een getuigschrift voor Zuster Schrieke dien aangaande, zou door U allen zeker met graagte onderteekend worden. (Daverend applaus.) Zonde zou het echter nu zijn, zegt de voorz., dat alle wetenschap u bijgebracht, thans voor een groot deel ongebruikt zou blijven. Het bestuur van de afd. Texel Witte Kruis heeft daarom besloten tot het oprichten van een vereeniging, zich ten doel stellendebe scherming van de zuigelingen in het eerste levensjaar, verpleging van kraamvrouwen en hulp in de huishouding en geldelijke steun, waar die noodig mocht zijn. Bijgestaan door de vroedvrouwen en de pleegzusters in de gemeente, die allen diploma kraamvrouwenverpleging bezitten, is de bedoe ling de verzorging van zuigelingen in onze gemeente zoo te maken, dat de zuigelingen sterfte zoo gering mogelijk zij. Spr. hoopt dat zich voldoende dames zullen aanmelden. Met het oog op vacantie, enz. komt het spr. gewenscht voor, nog een paar maanden te wachten. Per advertentie zullen dan dames worden opgeroepen, die dan onder leiding als genoemd, in de practische kinderverzorging zullen worden opgeleid. De voorz. brengt onder applaus van de ver gadering nogmaals lof en dank aan zuster Schrieke voor de gegeven lessen, waarna de secretaris-penningmeester de lesgelden voor den cursus in ontvangst doet nemen. Het lesgeld was bepaald op f 1,—, de gelegen heid wordt geboden, dat ten bate van de afd. Witte Kruis te verhoogen, Een bedrag van f 163.55 wordt geïnd. Op hartelijke wijze nemen de leerlingen af scheid van Zuster Schrieke, nadat de secretaris- penningmeester dank heeft gebracht voor het geen voor de kas der afdeeling werd gegeven. 't Is een eigenaardig verschijnsel, dat van sommige vereenigingen, die voldoende leden tellen, zooveel werk uitgaat, niettegenstaande de algemeene vergaderingen zoo slecht of in het geheel niet bezocht worden. Met onze tuinbouwvereeniging is dat vooral het geval, we staan verbaasd over het werk, dat van die vereeniging uitgaat en het is dan ook niet anders te verklaren, dan dat die ver eeniging een kern, zij het een kleine, van leden bevat, die over durf, moed, initiatief en vasthoudendheid beschikken, die niet versagen, eenmaal begonnen zaken door te zetten. Zie de veilingen, soms keer op keer is de aanvoer zoo gering geweest, dat ieder, die aan don heer Romuine en laatstgenoemde heeft wellicht gelegenheid hem naar Parijs Rue du Fouarre 16, te smokkelen. De brief moet dan geadresseerd worden „aan de weduwe .Tupille, waar hij zal worden afgehaald door „den korporaal, die haar rijnwijn zoo lekker rond*. Zij zal zich dien zsker herinneren, inderdaad is een maa, dio den moed had dien wijn te prijzen, we! waard dat men zich zijner herinnert. Indien eon jongmenscb, Rowlty genaamd, zich bij n meldt, kunt ge hem volmaakt vertrouwen. Zijn gehechtheid is g'oot, maar zijn wijsheid geriDg. Maar de loods wacht, en ik moet eindigen, ik kna den naam Fiota en noem mij totdat ik kom om baar op te eisoaen en later tot in de eeuwigheid haar gevangene. Anno.* Behalve dat de loods op het punt was te vertrekken, had ik nog een andere reden om een eind aan mfja brief te makon. De bewegingen van hot sohip waren weliswaar nog gering, maar toch duidelijk merkbaar en hier, in de dompige lucht der kajuit voelde ik dat het mij reeds lioüt in het hoofd werd. Ik haastte mij op dek en kwam nog juiot bij tijds om afscheid te nemen van mijn reiskameraden on Byfield den b.-ief mee te geven, met vorzoek te zorgen dat hij aa.i zijc adrev kwam. En indien uw avontuur in mijn ge- zeleohap u onaangenaamheden op dea hals haa'.t, zeida ik, wend u dan gerust lo', een minder idealistisch aangelegd is, het bijltje cr allang bij neer had gelegd. Maar de voorman nen hebben volgehouden, hebben moed getoond tot uitbreiding en... ze slagen. De eierveilingen hebben iets te beteekenen, daarvan gaven de cijfers op de Donderdag ge houden vergadering overgelegd, blijk. De groentenvelling zal worden uitgebreid, met een op den Vrijdagavond, daartoe is het besluit ook Donderdag genomen en dat hoewel bitter weinig leden de vergadering in café den Burg meemaakten. wij zullen het aantal niet noemen, maar wij achten het beschamend voor de leden, die zoo weinig van hunne belangstelling doen blijken, dat het bestuur en enkele getrouwen, niette min voortgaan te doen, wat zij meenen, dat is in het belang der zaak, die zij voorstaan. De klacht van de bestuurstafel geuit over het gering bezoek, jkunnen wij na het voor gaande stilzwijgend voorbij gaan en volstaan als slot met de mededeeling, dat behalve de reeds genoemde besluiten, tot afgevaardigde van de vereeniging is benoemd, in de commissie voor de land- en tuinbouwschool, de voorz., de heer N. Duinker. Dinsdag is de kleuters van de Algemeene bewaarschool een heerlijke middag bezorgd in den speeltuin Flora, Donderdag werd de laagste klassen der M.U.L.O. school een feestje bereid aan ons heerlijk strand aan de Koog. Een heele rits wagens was weer kosteloos ter beschikking gesteld en onder begunstiging van het mooist denkbare zomerweer, jammer dat wij daarvan, door het tekort aan water, zoo ruimschoots bedeeld worden, hebben ze de tocht gemaakt. Wat hebben ze genoten aan het strand, ge profiteerd van de hen daar zoo kwistig ge boden versnaperingen, niet het minst, van het heerlijke rljtoertje, daarheen en terug, de ge bruikelijke rondjes door het dorp niet te ver geten. Bereid kinderen feestde glundere gezichten, en de opgewekte verhalen bij hun thuiskomst, zijn U een belooning. Auto-aanrijding. Zondagavond is op het Damrak te Amsterdam door een ziekenauto, die eeu krankzinnige vervoerde, een man aange reden. De auto wilde uitwijken voor een tram, toen er plotseling een voetganger onderschoot. Onmiddellijk stopte de auto on verleende het personeel hulp, doch kon den zwaargewonde niet in den auto transporteeien. Spoedig was een andere auto van den geneeskundigen dienst ter plaatse, doch inmiddels bleek de man overleden. De helft der taak is reeds volbracht, zoodra men er maar aan begonnen is. een zekeren majoor Cbevenixbij woont op de vesting en is op de hoogte der zaak en daarbij een man van eer hij zal niet weigeren u te helpen. Bovendien hebt ge Dalmahoy, dio verzekeren kan, dat ge mij niet anders gekend hebt dan onder den naam van Ducie. Dalmahoy drukte ik een bankbiljet in de hand ter bestrijding der onkosten voor hem en Sohapebout. Beste kerel 1 riep h|j uit, neen, dat is te veel, waarachtig... weet ge zeker dat ge 't missen kunt.., enfin, dan neem ik het san, neen, ik leen bet. En verduiveld nobel is het van je, dat moet ik zeggen 1 Scbapebout drukte mij herhaaldelijk warm de haDd. Het is een onvergetelijke reis geweest, mijnheer. Wat zal ik veel aan m|ja vrouw te vertellen hebben, als ik thnis kom! Ik vermoedde dat zijn vrouw wel eerst een woordje zon spreken, voordat ze hem gelegenheid gat om te vertellen. H|j stapte in de sloep eu onder gezwaai van mutsen eu hoeden scheidden wij. Langzaam verwijderde zich de Lady Nepean, terwijl ik over de verschansing leunde, mijao vrieuden nakeek en mij zelf opdroeg, dat de irische lucht mij good deed. Wor.it rervilpd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1