YVEI V' 3520 Zaterdag 23 Juli 1921. 84s" Jaarganu* Nieuws- eu Advertentie» blad. Spoor- en Bootdienst. Binnenlan d. Gemengd Nieuws. ÏBUILLBTON. It blad verschans Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertenttën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN ea A8VSSTENTIEN worden aangenomen b{J de üitg. Fmsu LANGEYELB& BE R 0 OIJT, Parkstraat, Bua» oiTïxïi LICHT OPt HOOGWATER Reede vau Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van P. Mosk te Hoogeberg alhier, om in het perceel, kadastreal bekend in sectie D, no. 1315, een slagerij te mogen oprichten, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. Texel, den 20 Juli 1921. Burgemeester en Wethouders vnd. De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE. Overgang van de Hiiitie naar de Landweer. TEXEL, 22 Juli 1921. Schoolfeest. Drinkwatervoorziening. Zeevaartschool. De heer K. te Nij verdal, is Maan dagmiddag bij een niet gesloten over weg met zija motorfiets op een iocaal- trein gereden en onmiddellijk gedood. Motorongeluk. Op den Groot-Haesebroekschenweg te Wassenaar, vond de tandarts R. een motorrijder op den weg liggen, met ge heel bebloed gelaat en gebroken Deua- been. Na de man wat geholpen te bebben werd hij op verzoek van den heer R. met een particuliere auto naar een ziekenhuis vervoerd. Daar zit toeer wat achter. Nabij het Jagerhuis in 't Zeisterbosch vonden twee Utrechtscbe jongelieden acht snippertjes van biljetten van f 10 elk stukje met verschillend sierletter en nummer. Paardentrouw. Eenige dagen geleden liet een landbou wer zijn paard en wagen een uur onbeheerd staan, terwijl bij in een café te Enschede vertoefde. H\j was ten hoogste verwonderd toen hij by zijn terugkomst zijn paard en wagen miste. Het spoorloos verdwijnen van bet gespan werd aan diefstal toegeschreven, waarop aangifte bij de politie volgde. Er werd een onderzoek ingesteld en wat bleek nu gisteren Dat paard en wagen behouden waren aangekomen in het 2 uur van Enschede gelegen dorp Overdin kei, alwaar de vroegere eigenaar van het paard woonde. Met maagkramp in zèe. Aan het Stille Strand te Schevoniugen geraakte de 20-jarige J. V., die zich zwem mende in zee begeven had, in levens gevaar doordat hij maagkramp kreeg. In bewusteloozen toestand werd hij uit het water gehaald Na toepassing van kunstmatige adem haling gelukte het de levensgeesten op te wekken. Per auto werd hy naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar bleek dat hij tengevolge van ingeslikt zeewater een longontsteking had gekregen. Zyn toestand is zeer ernstig. Massa-ontslag bij bankinstellingen. Door de Rotterdamsche Bank te Am sterdam is ontslag aangezegd aan onge veer 200 bedienden. De directie van de Bank deelt mede, dat deze maatregel moest worden inge voerd door de toepassing van de nieuwe machines en arbeidsmethoden. Deze em p'.oye's waren bierdoor overbodig, ver wacht wordt, dat binnenkort nog 200 zullen ontslagen worden. Het personeel van de Rotterdamsche Bank bestaat uit 1400 personen. Ook by andere Bankinstellingen zal men ontslag op groote schaal overwegen. Centr. Motorongeluk. Nabij Zwolle, op den weg naar het Katerveer, is de motorhersteller C. Nis, in dienst by do firma Bremer en Sietsma, die een pas herstelde motor beproefde, uitgegleden. Met groote vaart reed hij tegen een boom op, en sloeg ongeveer 4 meter terug. Men vond hem zwaar gewond midden, op den weg. Kort na zijn opneming in het ziekenhuis is hij overleden. o Abor.nemcnlsprüt per S waande*; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prü$ der Adverlenliinj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 23 Juli tot en met Vrijdag 29 Juli voor rijwielen 9,31 uur, voor rijtuigen 10,01 uur Zomertijd. Donderdag 21 Juli v.m. 10,35 Vrijdag 22 .11,07 Zaterdag 23 ,11,40 Zondag 24 ,12,13 Maandag 25 12,48 Dinsdag 26 1,06 Woensdag 27 ,1,44 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/2 uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling I Juni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9,11 10,27 1.31 12,37 3,24 1.52ft 4.42 4,12** 6,36 4,25 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9,15 11.42 12,19§ 3,11 3,06 6,06 6,078,47 8,56 10,58 ll,15f 1.03 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 127.) Dat hangt er van af Veronderstel dat ge uw woord van eer hebt gegeven om een eerlijke zaak tea uitvoer te brengen en dat men u nu beveelt uw woord te breken Ik dacht aan mijn armen Franechen ko lonel en aan zijn gebroken parole en zweeg. Kunt u mij niet nog wat naders zeg gen P vroeg ?k. Het is moeilijk te beslissen. Hij had my met spanning gadegeslagen maar thans zuchtte hu teleurgesteld, bualde een kleinen Bijbel uit zijn zak en zeide: Ik ben geen heer, mijnheer, sprak hij. Ik heb den Heere om raad gevraagd, maar zon gaarne hebben vernomen hoe een gentleman er over denkt. Hg zocht een tekst op, met zenuwachtige lingers de bladzijden ombiaderend, totn zuchtte hij weer en een oogenblik ialer werd hij geroepen om eeu moeilijkheid uit den weg te ruimen. Mijn eerbied voor den kapitein wan steeds giooter geworden. was zuik INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens do bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de beschik king bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen om hun bezwaren mondeling toe te lichten. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis, dat aan de publicatie-borden in deze gemeente zijn aangeplakt bekendmakingen, waaruit men kan afleiden, welke militie-plich- tigen op 1 Augustus a.s. naar de Landweer zullen overgaan. Overigens zijn in genoemde bekendmakingen vermeld de wettelijke voorschriften, welke ge noemde militieplichtigen bij hun overgang naar de Landweer hebben in acht te nemen. Texel, 21 Juli 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSINO DAMSTE. Met rijtuigen, belangeloos voor dat doel be schikbaar gesteld, maakten Dinsdagmiddag de leerlingen van de Chr. Bewaarschool alhier met geleiders en geleidsters een tochtje naar de Koog. Heerlijk hebben de kleinen genoten aan zee en strand en duinen, zich daarbij de zoo ruim schoots aangeboden versnaperingen goed latende smaken. Het weer leent zich in deze dagen bizonder voor een uitstapje. In opgewekte stemming keerde het gezelschap terug, een rondrit door het dorp vormde een waardig slot aan den feestelijken middag. Deze week werd te 'sGravenhage met goed gevolg examen afgelegd voor le stuurman groote stoomvaart, door den heer H. J. A. A. Krijt, leerling der Zeevaartschool alhier. De leerlinge Ine Wagemaker, aan het Gymnasium te Arnhem, deed met goed gevolg overgangsexamen van de 3e naar de 4e klasse. een beminnelijk man, zoo beleefd, zoo aan genaam in den omgang en hij droeg zjjn leed, van welken aard het dan ook zijn mocht, met zooveel berusting, dat ik onwil lekeurig medelijden met hem gevoelde. Den volgenden dag echter verdween unjjn medelijden geheel en al. Wij zaten aan tafel toen Reu ben Colenso de oudste zoon, zijn ernstig gelaat binnen de deur stak met de mededecling dat op ongeveer vier mijlen afstand een schip in zicht was. Ik volgde den kapitein op dek. De vreemde schoener maakte zich blQkbaar bereid ons den weg at te snjjden. Toen hij ons tot op tweo mijlen was genaderd het moet ongeveer twee uur in dsn middag zijn geweest heesch hij de Ea- gelscha vlag. Maar die vlag is niet in Engeland gemaakt, zeide kapitein Colenso, nadat hij geruimea tijd het sebip door z{jn verrekij ker had gadegeslagen. Zjjn anders zoo bleeke wangen kleurden zich en ik bemerkte ook een zekere opge wondenheid onder de bemanning. Ik ver wachtte niet anders dan als schietschijf te zullen dienen voor de kogels van den vp- and. Tot mijee groote verwondering werd er van onze zijde niets gedaan om beau te ontvangen, er werd geen krui: op dek ge bracht, niets. Ook de mauscbappea maakten zich mee tot eene verdediging gereed. Niemard bekommerde zich om de kanoenen die zij ielertn aiurgeu zoo prachtig gejOüs'. Een uitstekende maatregel van het Dagelijksch Bestuur onzer gemeente is ongetwijfeld de plaatsing van een pomp op de brandput aan de Weverstraat. Voor de omwonenden is het een heerlijke voorziening, in deze dagen van schaarschte, om niet van drinkwaternood te spreken, zich kosteloos dat heerlijke vocht te kunnen ver schaffen. Tot de eerste klasse van de Zeevaartschool werden de volgende leerlingen toegelaten N. G. Brink, van den Haag G. van Asperen, van Schoonhoven L. Witte, Texel P. Stam b. Kikkert D. Bakker S. Groendijk O. O. Hindriks, van Velp F. W. Wegener Sleeswijk, van den Haag. J. de Groot, van Nunspeet G. J. M. Lippits, van Hoorn A. W. de Visser, van Gorinchem M. D. Spoel, van den Haag. Oudeschild, 21 Juli. Naar wij vernemen had hedenmiddag in de haven van Helder een aanvaring plaats tusschen een onderzeeboot en het vaartuig van schipper F. Dekker van Texel. De bemanning van laatstgenoemd vaartuig riep direct de hulp van een vlet in, doch schipper Dekker slaagde er in, voor hulp kon worden verleend, zijn schip op het z. g. „Plaatje", (een zandbankje in de haven van Helder) te zetten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het vaartuig van D., geladen met aardappelen, moet nogal averij hebben opgeloopen. hadden. W{j veranderden desa koers ven ons schip geen enkelen graad en bevonden ons plotseling in de onmiddellijke nabijheid vah den schoener, die opeeus de Ameri- kaanache vlag -heesoh en ons, bij w(Jae van waarschuwing, een kogel toezond. Ik keek kapitein Colanso aan. Zou bij inderdaad van plan zijn zich zonder slag of stoot over te geven Hjj bad zijn verre kijker neergelegd en een spreekbuis ter hand genomen. Hij wachtte. Een rilling van toorn en schaamte voer mij door de leden de roaa wilde zijn lend verraden Ik keek naar bos en. De Britsche vlag wapperde rog. Ik voelde, raeer dan ik ze zag, de sohoten van den Amerikaansohen schoener, die waarschijnlijk zich verwon derde over dit raadseluobiig gedrag. Zonder twijfel had ook hij onze vlag gezien en vermoedde dat wjj van plan waren aan boord te springen. Ik weet mot of mijn blik kapitein Colenso deed ontwaken of dat het gebulder der kanonnen hem tot bazinciDg bracht, maar zeker is het dat hjj opeens zijn trompet uit da hand liet vallen en met een van ontzetting verwrongen geLat naar den mast sneldede verrader had vergeten zijn eigen vlag neer to laten. Hat was ta laaf. Terwijl bij de touwen trachtte los te makeu, viel eeu regen vun kogels om hem heen. Hij hief de Deide armen op on viel toen achterover am do voeten vau deu siuurmas, tu de losge- maakte vlag gleed langzaam vanzelf naar beneden en dekte den kapitein en zijne sebande. Onmiddellijk werd het vuur gestaakt. Ik stond naast den gewonde, vervuld met medeiijdon on verachting, aarzelend om het 1 chaam van den gevallene aan te raken. Daar kwam eeu vrouw toegesneld. Het was Suzanna. Snikkend wierp zij zich naast haren vader op do knieën. Ik zag bloed vaa onder de vlag te vooraohijn vloeien, bet stroomde verder, werd by een reet van een plank opgehouden en vormde daar een kleinen plas... Ik bleef ernaar kijken en voed dat de vorm van den plas geleek op Ierland, ea terwijl ik daarover peinsde, voelde ik een hand op mijn Behou der en hoorde ik iemand tot mij spreken. Het was een magere Auisrikaaa met een reusachtigen mond. Zijt ge doof, vreemdeling 01 moet ik u herbalen, dat dit veol op een haao- gevecht hoeft geleken vroeg hij. Ik spreek u dat volstrekt niet tagen mijnheer. Is dat de kapitein Dat dacht ik wel. Dood, hè Dat is maar goed ook, ofschoon ik mijzelf nog gaarne het genoegen zou gegund hebben eon hartig woordje rnet hem te sproken, alleen maar om van hem te weten, waarom hij het gedaan heelt. Wordt vervoi(i<i

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1