Ii; X0 3521, Woensdag 27 Juli 1921; 348t* Jaargang. fi meuws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. m, fg Gemengd Nieuws» Van week tof week ABONNEMENTEN en A9VERTENTIEN worden aangenomen bfl ds üitg. Fmka LANGEVEL9 ft DE ROOIJ, Parkstraat, Bono orTixit 6,3° ®,jj GjBESf it bl*d verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abor.nementsprvt per S maandenï Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idvcrteutlëu daags voor de uitgave vóór 1 oar nam. Priff» der -dcJeerieniün; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP1 Van Zaterdag 23 Juli tot en met Vrijdag 29 Juli: voor rijwielen 9,31 uur, voor rijtuigen 10,01 uur HOOGWATER Recde van Texel. Zomertijd. Donderdag 28 Juli v.m. 2,29 Vrijdag 29 3,21 Zaterdag 30 4,26 Zondag 31 5,46 Maandag 1 Aug. 6,59 Dinsdag 2 8,04 Woensdag 3 8,58 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,~ vm 11 •- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 7,28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1-31 12,37 3,24 1.52ft 4,12** 6,36 4,25§ 8.39 7 30 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9.45 12*19§ 6>07§ in'ss 8,56 10,58 11.15+ tJ l'03 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de Militieraad in het 3e militiedistrict van Noordbolland ,tot het doen van uitspraken in 2de zitting, voor deze gemeente zal bijeenkomen ten ge- meentehuize te Alkmaar op Donderdag 4 Augustus 1921. Belanghebbenden zijn bevoegd even tueels aanvragen, welke in deze zitting zullen behandeld worden, toe te lichten. Texel, 25 Juli 1921. jDe Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 16-23 Juli. Terwijl we ons neerzetten voor het schrijven van ons overzicht, waait er een frissche koelte door de boomen en slaan met zacht getik kleine regendroppels tegen ons venster. Kondigen zij het einde van de droogteperiode aan? De welkome regendroppels hebben nauwelijks het dorstige aardrijk bereikt, of ze zyn voor het oog verdwenen, maar zjj zijn de voor boden van duizenden anderen, die zullen volgen om de verkwikking te brengen, waarnaar al lang hunkerend werd uitgezien. Zoo hopen we, 6n we blijven even luisteren naar het blijde, zachte getik tegen de ruiten en zien met welgevallen hoe de barometer sinds vanmorgen teruggeloopen is. De, soms met felle hitte gepaard gaande, langdurige droogte heeft reeds veel schade veroorzaakt, maar de landbouwer en do tuinder zeggen, dat er nog veel kan terechtkomen, als we nu maar eens een flinke verfrissching krijgen en dan weer mooi droog weer. Want de oogst staat nog meerendeeis op het veld en een natte oogsttijd is dikwijls even schadelijk als een te lange droogteperiode, Zoo maakt de mensch zijn berekeningen, zoo gaat h6t, ook in het gewone dagelijksche, van wensch tot wensch. Zoo omringt het leven ons met vragen en zorgen, vooral in deze tijden, waarin we maar al te Z6er weten, dat de algemeene economische toestand, hier en elders, niets buitengewoons meer verdragen kan. En nog verkeeren wij hier niet in de moeilijkste positie. In andere landen heeft men meer te lijden gehad, van hitte en droogte, dan wij hier en als gevolg daarvan van onweders en orkanen, waardoor nu dezer dagen nog Zuid-Duitschland op zoo geweldige wijze geteisterd werd. Wat de abnormale afwijkingen in de natuur betreft, vormt ons land nog een gezegend stukje van de aarde. Als we klagen, laten we dan eens gaan lezen, de onheilspellende berichten, die er uit Rusland komen, waar de droogte de oogst totaal heeft doen mislukken en, zelfs in het rijke korengebied, hongersnood voor de deur staat. Misschien zouden de gevolgen ervan niet zoo dreigend om zich heen grijpen, indien Rusland niet alle kracht en energie.door den oorlog en de revolutie verloren had en door het bolsjewistisch wanbeheer zoozeer ontredderd was, maar de toestand is er thans zoo, dat millioeuen menschen in Rusland er onder dreigen te bezwijken. Maxim Gorki en andere Russen van naam hebben hun noodkreten de wereld ingeslingerdHelp ons volk, want het sterft van den honger En de Sovjetregeering heeft, ten einde raad, een beroep gedaan op de regeering der Vereen. StatenRedt Rusland van den hongersnoodUit tal van berichten weet men, dat de bevolking gevlucht is uit de streken waar de dood hen tegengrijnst door hongeren cholera. Want ook hier komt het ongeluk niet alleen. De oogst is verloren, het vee sterft in de weide en de bevolking ontvlucht haar dorpen om elders brood te zoeken misschien niet te vinden. Zuilen de Vereen. Staten helpen Zal het „kapitalistisch Europa" de handen tot reddiDg van dui zenden en duizenden Russen uitstrekken W6 zullen er spoedig wel van hooren. Er is voor ons reden om stil te zijn en niet te klagen, ondaDks alle hitte en droogte en de daardoor veroorzaakte schade als we letten op den grooten nood, ver van de grenzen van ons gezegend land. Een nood voor een deel misschien door den schuld der menschen veroorzaakt, maar grootendeels een gevolg van de ge weldige krachten builen het menschelijk gebied, waartegen alle menscheltjke krach ten niets vermogen. —o—o—o De hitte heeft de Engelschen en Ieren in de afgeloopen week niet verhinderd met groote belangstelling kennis te nemen van de berichten uit Londen omtrent de Iersche conferentie. Eigenlijk waren die berichten slechts weinig zeggend en ver nam het groote publiek van de bespre kingen zelf al bitter weinig, maar de be langstelling er voor was er niet minder om. Dat kon men nog Donderdag zien, toen duizenden Ieren en Engelschen, on danks de warmte, op straat de komst van de Valera uit Downing Stroet verbeidden en men zelfs voor het vergadergebouw geknield voor een goeden afloop der be sprekingen bad. Toch is de Valera naar Dublin terug gekeerd, zonder dat gezegd kon worden, dat het gewenschte resultaat was bereikt. De regeering maakte bekend, dat de be sprekingen nog met geleid hadden tot het vinden van een basis voor een conferentie. Intusschen heeft de Eogelsche regeering afgeronde voorstellen aan de Valera meegegeven, die deze met zijn collega's te Dublin nader mag overwegen. De voor waarden komen hierop neer, dat aan Zuid- Ierland vrijwel dezelfde vrqhejd en rechten zullen worden gegeven als aan de domini ons. Van een onafhankelijk Ierland kan geen sprake zijn en evenmin van een onverdeeld Ierland. Ulster moet van het Zuiden gescheiden blijven als het zulks wenseht. Verder zullen aan Ierland op finantieel gebied belangrijke concessies worden gedaan. Over deze voorstellen zal de Valera nu met de Sinn Feinleiders spreken. Te Londen is men nogal hoopvol gestemd, mede omdat de Valera b(J zijn vertrek naar Dublin met groote lof gespro ken heeft over de hartolijke ontvangst, die hem en zijn medegedelegeerden te Lon den is te beurt gevallen, en die, ook al mocht de gewenschte overeenstemming niet worden bereikt, toch de verhouding tusschen Engeland en Ierland heeft ver-' beterd. Daarbij z(Jn de Engelsche voor stellen van dien aard, dat de Sinn Feiners zich nog wel driemaal mogen bedenken voor ze deze verwerpen. Want daarmee zouden ze afstand doen van den kans op de nationale ontwikkeling van Ierland, waarvoor reeds zooveel bloed gevloeid heeft. —0—0—0— De Valera is vertrokken en Lloyd George heeft daardoor de handen vrij gekregen, om zich bezig te houden met de Opper- Silezische kwestie. Hl) zond aan Briand de uitnoodiging om tegen 28 dezer den Op persten Raad bijeen te roepen. Lloyd George heeft zich dus maar niet zoo neer gelegd by de meening van Biiand, dat het oogenblik nog niet gekomen is, om inzake Opper-Silezië een beslissing te nemen. Men weet dat de Fransche premier de bijeenkomst op de lange baan wil schuiven. Daarbij komt, dat Lloyd George ook het oogenblik gekomen acht om te spreken over de ophefflog der sancties tegen Duitsch- land, nu dit zijn verplichtingen zoo trouw nakomt. Op de eerstkomende bijeenkomst van den Oppersten Raad wil de EDgelsche eerste minister deze kwestie ter sprake brengen en daar moet Briand niets van hebben. Doch Lloyd George komt met het voor stel om den 28 dezer bijeen te komen en Briand moet daarop antwoorden. De Fransche pers heeft dadelijk verzekerd, dat het antwoord een beleefde weigering zou zijn en dat men in Londen ook wel zooiets verwacht, kan blijken uit een in het EDgelsche Lagerhuis gestelde vraag, of Engeland ook de middelen bezat om Briand te dwingeD, als deze mocht weigeren te spreken over Opper-Silezië. Met eenige spanning wacht men het antwoord uit Parijs. -0-0—0- Het Griekeche offensief in Klein-Azië is dan eindelijk toch losgekomen en aanvan kelijk hebben de Grieken een belangrijk succes te boeken. Zij hebben de Kema- liaten over een breed terrein tot den terug tocht gedwongen. De verovering van het versterkte Koethaia was reeds een belang rijk succes, maar dat werd nog vergroot door de overwinning door de Grieksche wapens bij Eskisjehirj bevochten. De Grieksche berichten spreken van duizenden gevangenen en de verovering van 180 kanonnen en veel ander oorlogsmateriaal. To Athene doet men alsof de Kemalisten voorgoed verslagen zijn. De tijd moet leeren, of men er niet te vroeg heeft ge juicht. De Turken beweren toch, dat de beslissende slag nog komen moet. Bij het uitmodderen van een wa terput ia den Olzenden polder werd in de afgeloopen week 400 pand paling gevangen. Door een zeis gedood. Den landbouwer W. F. Nieuwleüsen is een verschrikkelijk ODgeluk overkomen Hij fietste met een zeis op den nek naar het land en deed een val. De zeis drong hem in den buik en stak aan den rugkant weer uit het lichaamde man werd naar het ziekenhuis ate Zwolle vervoerd, maar bij aankomst was hij reeds bezweken. Nws. Door de droogte, waardoor er ge brek aan gras komt, stijgt de prijs van het hooi in Friesland met den dag. Het is nu al tweemaal zoo duur als in Mei j.l. Men betaalt thans f 150 a f175 per 1000 kilo. Het fooienstelsel. De Bond van Hotel-, Café- en Restau- rantpersoneel richt een woord tot de kellners van Nederland onder het op schrift Geen fooi, doch loon 1 Voorop zij gesteld dat de afschaffing van de fooi als belooning moet worden gevolgd door een loon, wat eerstens toe reikend moet zijn voor een behoorlijk bestaan en in geen geval beneden het inkomen van dan kellner onder fooien stelsel mag zijn. Dit zou toch onmiddellijk tengevolge hebben dat de tooi clandestien zou wor den geaccepteerd niet zoozeer uit ge woonte doch als aanvulling op het te geringe loon. De „Breda Crt." zegt er van Hoezeer wij 't met den bond eens zijn dat afschaffing van het fooienstelse) ge- wenscht is, gelooven wij toch dat de bond met zijn actie tegen het fooien- stel vecht tegen debierkaai. In Duitschland zijn onlangs ook de fooien afgeschaft met .het gevolg dat in de groote restaurants, pensions, enz. lü percent van hot totale bedrag der ver tering wordt in rekening gebracht. Een feit is echter, dat de kellners in Duitschland tot zelfs in de grootste restaurants (en wij spreken uit ervaring) op die 10 pCt. nog fooien aannemen. En niet bij uitzonderingen, maar als regel. Daarbij komt nog, dat ondanks dezen algemeenou maatregel tal van kleinere gelegenheden er zich niet aan houdeD. Het fooienstelsel is ook in onze Nederl. samenleving zoo diep ingeworteld dat elke actie die daartegen wordt ondernomen vrijwel vruchteloos is. Nog eenswij betreuren het, maar 't is eenmaal zoo. 't Helpt toch niet. Iemand gaf aan een vrouw, die zeer gekweld werd door haar dronken echt genoot, den goeden raad, dat zij het eens met vriendelijkheid beproeven zou. „Ge zult dan," zei de raadgever, „vurige kolen op zijn hoofd hoopen." Maar de vrouw antwoordde, dat ze van de vurige kolen weinig verwachting hadzij had het al met kokend water geprobeerd en dat had ook geen zier geholpen. Een gevecht met een leeuwin. De Daily Mail vertelt van een jager uit Nairobi in de kolonie KeDya (Afrika) die in een gevecht met een leeuwin zoo gebeten is, dat hij aan de gevolgen overleed. De heer J. J. Klopper en een metgezel waren op jacht in de buurt van Thika to6n zij de leeuwin ontmoet ten, die zij aanschoten. Klopper vervolgde het dier en lo3te er nog twee schoten op, doch de leeuwin wierp zich op hem. In het gevecht greep Klopper de tong van het beest, doch voor zijn metgezel het neer had kunnen schieten had het Klopper zoo gebeten, dat hij aan de ge volgen overleed.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1