Gemengd Meuws. Bij de deze week te 's Gravonhage gehouden examens slaagde voor leu stuurman (groote stoomvaart) de heer W. F. Huijs, leerling der Zeevaartschool alhier. Schietwedstrijden. Zaterdag 30 Juli 1.1. had de Districts- schietwedstrijd plaats van den Buiten gewoon Vrijwilligen Landstorm, Afdee- ling Texel. Van de elf deelnemers, die voor dezen wedstrijd in aanmerking kwamen, waren er acht opgekomen. Er werd geschoten met Marga-patronen in gekoielde houdiDg; afstand 15 M. Maximum 180 punten f3 serie's elk van 60 punten.) De uitslag was No. 1. J. Schrama 155 punten. 2. W. v. Heerwaarden 149 3. H. Kievits 145 4. H. S. Zijm 142 5. R. J. Timmer 141 6. P. Bakker Gz. 141 7. P. Zijm 139 8. H. Maas 130 De hoogste serie (maximum 60 punten) werd geschoten door H. Kievits met 54 punten. De feestelijke prijsuitreiking zal te Helder op een nader bekend te maken datum plaats hebben. Voetbal. Zondagvoormiddag had op het sport terrein alhier een voetbalwedstrijd plaats tusscben H. R. C. III en Texel II. Rust ging in met 2—0 voor Helder. Na rust slaagde Texel er echter in den gelijkmaker in het net te plaatsen, zoo dat deze match onbeslist bleef. Namiddag had een treffen plaats tusschen H.R.C, I en Texel I. Rust ging in met 2-0 voor Helder. Daarin kwam geen verandering. H. R. C. I bleef overwinnaar met 2—0. Rijtoer. Met 9 rijtuigen, daarvoor bereidwillig beschikbaar gesteld,maakten de kinderen van de Doopsgezinde Zondagsschool, Zondagnamiddag een rijtoer. Onder begunstiging van heerlijk zomer weer en frissche koelte, ging het via den Hoorn door de staatsbosschen van de Westermient. Dat de kinderen volop genoten hebben en zich de aangeboden versnaperingen goed lieten smaken, laat zich denken. Oosterend1 Aug. Zaterdagavond j.l. hield de visschers- vereeniging „Betracht het Goede" eene vergadering in het „Wapen van Am sterdam". Er waren 21 personen aanwezig. Na opening door den secretaris, daar de voorzitter bijna niet kon sprekeD, werden de notulen gelezen en goedge keurd en daarna werd het woord gegeven aan den heer Westveld uit Huizen. Deze deed zich kennen als propagandist van den Christelijken Zeeliedenbond. De spreker bracht dank voor de ge legenheid, die „Betracht het Goede" wil geven voor zijn woord. Verder wees hij ur op, dat het Maatschappelijk peil tegen woordig laag genoemd moet worden als gevolg van de nooit gekende catastrophe, die de wereld in de laatste jaren heeft ondergaan en al is ons land voor den oorlog gespaard gebleven, toch heerscht er een revolutiegeest a'.s nimmer te voren en de ellende, die de oorlog heeft nagelaten, wordt meer en meer gevoeld. Ook hier heett men geleden aan onder voeding, aan duurte en verarming en de flnanciëele ellende in ons land is nog groot te noemenniet gemakkelijk zullen we daaruit geraken. En die malaise heeft ook grooten invloed op de visscherij. De werkeloosheid onder de visschers is groot, meer dan 2000 zijn er zonder werk. Kon men in de mobilisatie jaren behoorlijke prijzen voor de visch maken tbans laat de terugslag zich duchtig go- voelen, vooral door de lage vischprijzen, terwijl de prijzen voor materiaal nog hoog zijn. De vakorganisatie kan hierin verbetering brengen. Ook de Regeoring wil vei betering door een Visscherijraad waarin mannen der wetenschap en mannen van de practijk samen moeten werken. Doch daar moat een sterke organisatie achter staan. De organisatie die zich noemt de Cnristelijke Zeelieden bond, kan daarvoor aanbevolen worden, doch hij kan alleen leden aannemeD, die de beginselen der organisalie onder schrijven. De klassenstrijd is hem een ergernis. Men moet do handen in elkan der slaan en opbouwend werkenkapitaal en arbeid hebben elkander zeer noodig. Een goede basis daarvoor is het woord onzes Gods. 't Kazerneleven heeft niet goed ge werkt, maar arbeidschuwheid gewekt. Zoo moet ook de ondersteuning van de organisatie en van de werkelooze kassen voorzichtig toegepast worden, opdat de lust voor het werk overblijft. Ook de Regeering en de Gemeenten verleenden in den afgeloopen winter steun, zoowel aan schippers als aan knechten. Den Haag b. v. verstrekte 6 ton en zoo steunde men, om een nuttig bedrijf te behoeden tegen ondergang. Ook de banken komen in het gedrang, maar de Regeering wil de credieten overnemen. En voor deze en meer andere belangen heeft de organisatie sterk meegewerkt. Daar, waar de belastingschroef knijpt, is de bond steeds bereid de helpende hand te bieden, en steeds had hij veel succes. Niemand werd er vervolgd, waar men optrad. Zoo ook had men nog voor kort voor de haringventers vrijdom van bagage weten te behouden. De contributie bedraagt 55 cents, en wel 30 cent voor contributie en 25 cents voor de werkeloosheidskas. Van de laatste kas kan men geen lid zijn, zonder dat men lid is van den bond. Eenige vragen werden gedaan en toen bleek nog dat men 7 leden noodig heeft om een afdeeling te vormen, met minder dan 7 vormt men een correspondent schap. Het hoofdbestuur bestaat uit 3 gesalarieerde en 6 niet gesalarieerde leden, die door de leden gekozen worden. Bij de rondvraag werd nog betoogd het wenschelijke van de oesterbanken reeds half September geopend te krijgen. Men zal dit verzoeken. LOok zal men beproeven certificaten van gezondheid voor wilde mosselen te verkrijgen. De Cocksdorp. Zondag j.l. gaven de dames Lizzy Lydka (alt) Li Hoolwerf (viool) en de heer Henk van Steenhoven Jr. .(orgel) uit Amsterdam een welgeslaagd concert in de Ned. Herv. Kerk alhier. Het ge bouw was goed bezet. De netto opbrengst was ten voordeele der kerk. In verband met het droogmaken van een deel der Zuiderzee werden de vorige week aan de noordkust van Texel niet ver van de zee, boringen gedaan. Op een diepte van ongeveer 16 M. ver kreeg men heerlijk drinkwater, terwijl eenige jaren geleden bij de kaasfabriek in Midden-Eierland niets dan zout water boven kwam. De tioeede hongerstaker. De voedselweigeraar F. v. d. Putten bij het 5e reg inf. te Amersfoort is nog niet in het militair hospitaal opgenomen maar bevindt zich in kazerne-arrest. Dienstweigeraar van zijn inlijving in Maart af heeft hij daarvoor reeds drie maanden gevangenisstraf achter den rug. Voedselweigeren is eerst aangevangen Zaterdag 16 Juli, Zondagmiddag is nabij Hillegom een 17-jarig meisje uit een in beweging zij oden trein gesprongen en er onder geraakt. Zij was onmiddellijk dood. Watergebrek. De Vlissingsche waterleiding kan niet meer zooveel geven, als voor het gebruik noodig is en o.a. de Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft daardoor gebrek aan water. Om in dat gebreu te voorzien gaat nu af en toe een tankboot, die 160 ton kan bevatten, naar Middelburg en wordt daar gevuld met water uit de waterleiding. De hondsdagen. 19 Juli begonnen de Hondsdagen en ditmaal is de temperatuur, na vele jaren omtrent dezen tijd in de war te zijn geweest, weer precies gehoorzaam aan den kalender: onze thermometer, aldus het „N.v.d d.", steeg den 19eu binnens huis juist tot de streep „zomerwarmte"- De Hondsdagen, die tot 18 Augustus duren, zijn niet rechtstreeks naar het vermaarde huisdier genoemd, ofschoon het volksgeloof wil, dat dit de tijd is van het dol worden der honden. Ze heeten zoo naar de Hondster (Sirius), die in deze vier weken tegelijk met de zon opkomt en ondergaat. Het is de heetste en ongezondste tijd van het jaar. Meevaller. De rekening der gemeente 's Graven- hage over den dienst 1920 sluit in totaal met een batig saldo van 14.813,652,35. Men meldt ons uit Hamburg: Sinds langen tijd was bemerkt, dat groote hoeveelheden ansjovis, waarvan de invoer in Duitschland verboden is, toch ingevoerd werden en over Hamburg naar Frankfort a. M., Dortmund en Oldenburg gingen. Er werd vastgesteld, dat de ansjovis, tusschen haringen ver pakt, uit Nederland naar Duitschland kwam. Zij werd gezonden naar een Hamburgsche firma en wel door een Nederlandschen groothandelaar. Deze is Vrijdag te Hamburg gearresteerd. Bosclien heidebrand. De bosschen en de heide zijn zoo droog, dat het kleinste vonkje ze doet ontvlam men. De laatste weken zijn er weer heel wat bosch. en heidebranden geweest. De oorzaken van deze branden zijn in hoofdzaak drieërlei n.l. onvoorzichtigheid en zorgeloosheid, spoor- en tramwegen en kwaadwilligheid. De Nederlandsche Heide-Maatschappij heeft indertijd in eenige brochures op de voorkoming van de oorzaken van deze branden gewezen en zij heeft platen laten vervaardigen, die op duidelijke wijze waarschuwen tegen de gevolgen vaD onvoorzichtigheid en zorgeloosheid. Een dezer platen vertoont een nog gloeiende en een ongebruikte lucifer waarboven geschreven staat Wandelaar pas op Een lucifer heeft wel een kop, Maar kan niet denken. Doch gij, die U in 't bosch vermeit, Wil in zijn plaats in drogen tijd Aan boschbrand uwe aandacht [schenken. Men schrijft uit Barneveld, d.d. 28 Juli Sedert ongeveer een week vertoeft H. M. de Koningin, meestal vergezeld van Prinses Juliana, bijna dagelijks te Garderen, teneinde schilderstukjes te maken van de op de velden aldaar op schoven staande rogge, waarbij H.M. vaak met de eenvoudige bewoners, die eens naar het schilderen komen kijken, heel familiaar een praatje maakt. Zoo vroeg nog gisteren een bejaard vrouwtje: „Kom je maargend weer, juffer?" waarop H. M. met een„waarschijnlijk wel," antwoordde. Niet zelden wordt door H. M. ook aan het maken van foto's gedaan. Dezer dagen verzocht de Koningin den landbouwer H. Mulder, die een vracht rogge van het land had gehaald, even stil te houden, om een kiekje te kunnen nemen. De goede ziel zeide echter „gien tied te hen", en reed door. „En als ik u dan eens een rijksdaalder geef," hernam de hem onbekende dame, en toen had ons boertje tijd in overvloed. (Maasb.) Merkwaardig. In de Kath. Illustratie van 27 Juli is een foto met onderschrift opgenomen van de in verbouw zijnde school aan het Bagijnhof te Medemblik. „Een dubbele merkwaardigheid", zoo luidt het, „een school te Medemblik, waarvan de kap, lang 30 M., breed 8 M,, doodbedaard 4'/j M. omhoog werd gevij zeld, om er een verdieping tusscben te schuiven, ne tweede merkwaardigheid is, dat de school het Openbaar en het Bijzonder Onderwijs in vreedzame een dracht zal herbergen beneden de School met den Bijbel, boven de Openbare School." We kunnen hieraan toevoegen, dat de tusschenmetseling is geschied, de werkzaamheden vorderen goed. In een dag tiaar Amerika. Een Duitsche vlieger, Hanschk ge naamd, heeft volgens de Daily News een vliegtuig uitgevonden, waarmee hij een snelheid kan bereiken van bijna 500 K.M. per uur. De uitvinder beweert aan ook, dat hij in staat zal zijn iu ééa dag naar Amerika te vliegen. Aangezien men op het oogenblik in Duitschland geen vliegmachines mag bouwen, zoo luidt het bericht, zullen zij in Holland worden gemaakt. Een van de merkwaardigheden van deze machine is, behalve de groote snelheid, dat zij verticaal stijgt en daalt. Wanneer dit alles juist mocht zijn, zou deze machine een volkomen omme keer kunnen teweegbrengen in de vlieg tuignijverheid en in de vliegkunst. D. R. Mansholt, f Uit Groningen, 1 Augustus. De 79jarige landbouwkundige D. R. Mansholt schrijver van verschillende werken op landbouwkundig gebied is overleden. —Een 16 jarig jongmensch in den Haag kreeg het, naar het V a d. meedeelt, in zijn hoofd, om op straat te verschijnen in volledige politieuniform. De pret werd al zeer gauw vergald door een agent, die zijn pseudo-collega naar het politie bureau bracht. Monden klauwzeer. Onder het vee van heer G. Boontjes te Burgerbrug, gem. Zijpe, is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. Van den ouden stam. Een ouderpaar te Hekendorp heeft 4 dochters. Twee ervan vierden reeds een koperen jubilé in dezelfde betrekking, en thans is het no. 3 die in 't koper jubileert te Oudewater. De landbouwers in de Haarlemmer meer komen in hun bedrijf tbans banden te kort, zegt het L. D. In de koren velden, die een schoonen aanblik op leveren, heerscht een groote bedrijvig heid. Er wordt gezicht, gemend en binnengehaald, dat het een lust is om te zien en het gaat den landbouwers ook naar den zin, omdat het weder tot heden in ruime mate heeft meegewerkt en de kwaliteit van de verschillende gewassen vooral van de tarwe uitstekend is. Rattenplaag. Als een bijzonderheid meldt het Leidsch Dagbl., dat ratten boven in de takken der moerbeiplanten, staande achter het kasteel „Endegeest", te Oegst- geest, klauteren en zich te goed doen aan deze vrucht. Door den hevigen wiDd, zijn in de Betuwe duizenden mudden appelen en peren afgewaaid. De schade is dan ook zeer groot. Geen predikant uit gebrek aan middeleti. Te Oude Niedorp kan geen predikant bij de Ned. Herv. Kerk worden beroepen, daar de middelen niet worden gevoteerd om het minimumsalaris uit te keeren. Er zullen weldra meer Gemeenten in Noord-Holland in dien toestand komen. Kellnersstaking. De Lichtkant. Wat er ook gebeurde, Wat of (J ook dee, Manlief sjokte 's avonds Naar zijn stam café, Hij had d' overtuiging ('t Lijkt een beetje kras) Dat een kroegloos leven Doelloos leven was. Mopperende Moeders 1 Moppert langer niet I Vreugde en waardeering Komen in 't verschiet. Zie: de kellnersstaken, Het is ongehoord 't Knusse Urquel nest is Wreedelijk verstoord. Als een hulploos vischje, In een droge sloot, Als een kleine veldmuis In den waternood, Als een tuchtbuisboefje Na zijn zit-ontslag Dwaalt uw arme echtvriend Na zijn zakendag. Moeders I Weest Christinnen 1 O, Uw taak is schoon 1 Steunt den armen zwerver, Den Verloren Zoon I Tracht hem te vergoeden Zijn Café-genot. Geef hem thuis zijn biertje Zonder rookverbod. Laat hem maar eens knoeien, (Daarvoor is de wasch) Laat hem maar eens morsen Met een kwakje asch. 't Zou best kunnen wezen Na de stakerij Dat Uw man ging zeggen: Mijn Café ben jij. Tel, CLINGE DOORENBOS. Dr. F. Posthuma, oud-Minister van landbouw, is benoemd tot voorzitter van den Nijverheidsraad en heeft die benoe ming voor den tijd van één jaar aange nomen, teneinde zich van den omvaDg der werkzaamheden op de hoogte te kunnen stellen. Uit Valkenburg meldt men ons Hoe gevaarlijk het in dezen warmen tijd is, bloemkool, aangemaakt meteen melksaus, den volgenden dag nog te nuttigeD, bleek dezer dagen in het gezin van C.R. alhier. Het overschot van daags te voren werd opgewarmd; reuk en smaak waren ge

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2