iif as i& as S9 3527, Woensdag 17 Augustus 1921. 34"* Jaargang. Sieuws- en Spoor- en Bootdienst. KP .SS Advertentieblad. iSSt ',o3 SS IS io| Van week tot week. it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen AbOKnementspriji ver 3 maanden} Voor 'den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden LICHT OP! Van Zaterdag 13 tot en met Vrijdag 19 Augustus voor rijwielen 8,50 uur, voor rijtuigen 9,20 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 18 Aug. v.m. 9,43 Vrijdag 19 10,14 Zaterdag 20 10,43 Zondag 21 11,14 Maandag' 22 .11,46 Dinsdag 23 12,18 Woensdag 24 12,53 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7l/j uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15» 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6<f7ev'm" 1=nm' van Nieuwediep8,45 o.m Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7^28 sneltrein 9.11 10,27§ 12,37 3,24 1.52ft £.42 A 2*« 0,-50 4255 8'39 7 30 9,44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8'36 6 07§ 8'47 856 1°.58 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Rapport Melkonderzoek. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend dat bij hun college van het in de maand Juli 1. 1. te den Burg, Oudeschild en Oosterend ingesteld melkonder zoek is ingekomen het volgende rapport: Namen Soort. gew. Vet Droge stof dez. 1,0288 3,35 11,27 dez. 1,0288 2,90 10,67 C. Stroomer 1,0294 3,— 10, Joh. Stroomer 1,029 3,— 10,83 C. Stroomer 1,0304 3,15 1 ,37 P v d Vis 1,0304 3,55 11,83 dez 1,0312 2,80 11,14 Gvd Vis 1,0304 3,40 11,05 dez l)0309 2,90 11,18 C. H. de Waal 1,0307 3,— 11,25 dez. 1,0307 3,- 11,25 Oudeschild G. Hoogerheide 1,03 2,50 11,51 Alb. Backer Albz. 1,029 2,70 10,50 Jn. Bruin 1,0296 3,70 11,80 Oosterend n 19 Dalmeijer ?no 1114 J. Mantje 1.0298 3,10 11,14 N. Roeper 1,03 2,70 0,75 Jn. Harte 1,0312 3,30 1 ,73 Jb. Kooger 1,0306 3,15 j'05 Jn" Vl3dtng T0305 3;45 li:73 Ter voorkoming van misverstand wordt op gegeven dat de hoedanigheid van de melk met uitsluitend beoordeeld moet worden naar het vetgehalte, maar naar het vetgehalte in verband met het soortelijk gewicht. Texel, 12 Aug. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. JACHT. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat aan de aanplakborden zijn aangeplakt bekendmakingen, waaruit o.m. blijkt, datde jacht op klein wild, met uitzondering van die op hazen en fazanten, zal worden geopend op Zaterdag 27 Augustus a.s. met zonsopgang; de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 1 October a.s. met zonsopgang de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van deü Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Texel, 12 Augustus 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 6—13 Aug. We zitten thans midden in den vacan- tietyd en men merkt dat wei het meest in het gewone dageljjkscbe verkeer. Volle treinen, reizigers met veel bagage, de netten vol koffers en doozen en heele treinaparte- menten soms in familieafdeelingen veran derd. Maar dat is dan ook meest het ge wone gereis en getrek, dat men in den vacantietijd kent, van familie naar familie. Wat men niet veel in de treinen aantreft, dat is het buitenlandsch toeristengezelschap Er wordt vooral in onze groote badplaatsen en hoofdsteden over geklaagd, dat het aantal buitenlandsche gasten in vergelijking met vroeger zoo gering is. En men zoekt daarvoor de reden in het feit, dat onze gulden op de geldmarkt zoo hoog staat en het vreemdelingen veel te duur komt om hun vacantietijd in het dure Holland door te brengen, Het leven in onze mondaine badplaatsen was andere jaren al niet goed koop, maar het is nog heel wat duurder geworden in de laatste paar jaren, een voudig omdat alles duurder geworden is. Waar de koers van het buitenlandsch g6ld daarbij zoozeer gedaald is, valt het te be grijpen, dat de vreemdelingen, voor zoover ze zich niet in geld en weelde kunnen baden, onze zeebaden en onze steden niet bezoeken. Daarbij komt een ongeluk nooit alleen. Dank zij de lage valuta, zwermen honderden landgenooten, die anders hun pensions, kamers en optrekjes in eigen land betrokken, thans in het buitenland. Nu men voor een gulden een handvol marken en francs kan koopen is het maken van een buitenlandsche reis vrijwel even goedkoop als het doorbrengen van de vacantia in de vacaatieoorden van ons land. Daar is een licht- en schaduwzijde aan verbonden. Het reizen buitenslands is voor opvoeding en ontwikkeling, voor het krijgen van „een breede kjjk", zooals men dat noemt, ongetwijfeld van groote waarde en dat is dan de lichtzijde maar de schaduwzijde is wel, dat er op die wijze heel wat guldens over de grenzen rollen, die, nu de vreemdelingen wegblijven, hier in eigen land best besteed zouden zijn. De volle treinen en de wagenvrachten koffers en doozen vertellen ons inlusschen dat er nog druk gereisd wordt, ook in ons land. De goede oude tijd met zijn vacantie- kaarten, waarmee men voor een paar gulden Van het eene uiterste tot het andere uiterste hoekje van ons land kon reizen, is wel voorbij, maar de lust om te trekken en te reizen is er nog wel. Niet alleen voor familiebezoek, maar ook om de mooie plekjes van ons land te leeren kennen en dat is gelukkig. Want ook nu nog is het waar Wat kan de arme stakker weten, Die steeds bij moeders brijpot heeft gezeten. —0—0- 0— Wie het in dezen tijd ook druk hebben met reizen en trekken, dat zijn de regee- ringspersonen en de diplomaten d6r ge allieerden. Maar ze reizen niet louter voor plezier, doch veel meer voor zaken. En heel prettig is dat zaken doen ook altijd niet. Men heeft dat in de afgeloopen week weer eens te Parijs kunnen zien, waar de Opperste Raadsheeren bijeen waren. Men deed er alsof alles vriendelijkheid en eensgezindheid was. De goede vormen werden strikt in acht genomen, men deed tegen elkander als groote vrienden. En tooh zal men meer dan eens, onder het masker van vriendelijk heid, heel wat ontstemming en wrevel hebben moetqn verbergen. Vooral tussohen Lloyd George en Briand heeft het gespannen eo spant het eigenlijk nog. En dat de week geen „dramatisch einde" genomen heeft, is alleen te danken aan de vrees van Briand voor de gevolgen daarvan voor Frankrijk. Maar bij heeft tegengesparteld zoolang bij maar kon en daar had hij dan ook zijn bijzondere rede nen voor. Want hij heeft niet enkel het belang van Frankrijk in het oog te houden, maar ook het belang van zjjn eigen zetel. Toen de conferentie van den Oppersten Raad een aanvang nam was men algemeen overtuigd, dat het een harde strijd zou worden tusschen Parijs en Londen. Van daar dan ook, dat Lloyd George al dadelijk een poging deed, om met Briand onder vier oogen tot overeenstemming te komen. Daarbij heeft de Fransche premier de eerste veeren moeten laten en men berichtte, dat de beide staatslieden het in beginsel eens geworden waren. Dit verhinderde echter niet, dat Lloyd Georgé in de eerste bijeen komst al dadelijk-een zeer felle rede hield waarin hij verklaarde, dat Opper-Silezië niet een tweede Elzas-Lotharingen zou worden gemaakt. De Fransche regeering zorgde ervoor, dat de tekst der rede verzacht in de bladen werd opgenomen en er waren ook spotvogels die beweerden, dat Lloyd George en Briand nu maar zoo'n beetje aan het comediespelen waren. Briand had allaDg bakzeil gehaald, doch met het oog op de positie van zijn kabinet moest hg nog wat tegenstand blijven bieden en moest Lloyd George llink blijven aanvallen. 't Gevolg was, dat de Commissie van deskundigen en de booge commissarissen aan het werk werden gezet om de nieuwe grenslijn voor Opper-Silezië te ontwerpen Briand had zijn ideaal „heel Opper-Silezie voor Polen" wel moeten loslaten en ook wat betrefl zijn wenscben inzake het industriegebied. De commissie kwam met een advies en naar aanleiding hiervan deed Lloyd George een voorstel, dat door Italië gesteund werd. Briand moest het nu maar weten, doch deze wilde zijn ge liefde Poolsche vrienden nog niet in den steek laten. Hij riep een Kabinetsraad bijeen, ook omdat bij de verantwoordelijk heid voor een beslissing niet aandurfde. Inmiddels riep een telegram uit Londen, inzake de Ieracbe aangelegenheden, Lloyd George uit Parijs terug. En de Engeische eerste mioister pakte zijn koffers en ver trok per eerste gelegenheid. Hij bad inzake Opper-Silezië het laatste woord ge sproken. Briand moest het nu maar weten. Wilde hij de entente opofferen aan zijn vriendschap met Polen, welnu Lloyd George zou er niet voor uit den weg gaan. Het spreekt vanzelf, dat Briand dit niet zal doen. Maar hij heeft nog wat tijd noodig om tot volledige overgave to komen Het voorstel van Lloyd George, waarbij aan Polen een paar kleine stukjes van het industriegebied zullen worden toegewezen en de groote aan Duitsohland, zal moeten worden aanvaard. Doch Briand zal dat niet eerder doen, voordat alle middelen van verzet uitgeput zijn. Het laatste middel is thans door hem aangegrepen, D.l. een beroep op den Volkenbond. Deze is om advies gevraagd omtrent de door Lloyd George voorgesteldo verdeeliDg van Opper-Silezië en tevens verzocht de zaak als een spoedeischende te behandelen. De Volkenbondsraad zal nu in allerijl bijeen komen, om de zaak in behandeling te nemen. Briand heeft intussohen weer wat tijd gewonnen om den aftooht te dekken. En meteen kan worden voortgegaan met de andere agendapunten. Lloyd George is naar Londen teruggekeerd en Curzon zal verder Engeland vertegenwoordigen bi) de nog te voeren onderhandelingen. De kwestie van het zenden van versterkingen naar Opper Sileziö is eerst van de agenda af gevoerd en de sancties, alsmede de be rechting der oorlogsmisdadigers, zijn thans aan de orde. We zullen er in ons volgend overzicht wel nader op terugkomen. Om trent de huipverleening aan Rusland is de conferentie het al heel spoedig eens ge worden. Een commissie zal uitzoeken op welke wjjze deze hulpverleening het best zal kunnen plaats hebben. —0—0—0— Zooals we boven mededeelden, heeft de Iersche kwestie Lloyd George in allerijl uit Parijs teruggeroepen. Het antwoord van de Valera op de Britsche voorstellen aan de Sinn Feiners is n.l. te Londen ont vangen. Dat Lloyd George dadelijk naar huis terugkeerde wijst er op, dat er be langrijke bëslissingen voor de deur staan. Hoewel er omtrent het Iersche antwoord op bet oogenblik, dat wjj dit schrijven, nog niets bekend is, wordt toch algemeen aangenomon, dat dit verdere onderhande lingen noodig en mogelijk maakt. —0—0—0— Uit Washington wordt gemeld, dat de uitnoodigingen voor de ontwapenings conferentie door de regeering der Vereen. Staten verzonden zijn. Uitgenoodigd zijn Groot-Brittanië, Frankrijk, Japan, Italië en China. Zooals men ziet is Nederland er niet bjj, hoewel daarover iu de pers nogal hst een en ander geschreven is en de groote belangen, die ons land in het verre Oosten heeft, een uitnoodiging stellig wel zouden hebben gemotiveerd. In de nota wordt nog eens de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid om de enorme onproductieve uitgaven, die het wedijveren in bewapening na zich sleepen te besnoeien, omdat deze uitgaven niet alleen uit een economisch oogpunt niet te rechtvaardigen zijn, doch ook een voort durende bedreigiDg vormen voor den wereldvrede, instede het behoud ervan te verzekeren. ldvertentlën daags voor de uitgave vóór I ftar natn. Pryji der Adverlentiéi1; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. aaagenoraea bij do Uiig. Fisma LANGEVELB BE R O O IJ, Parkstraat, Boa» 0* T1 x s h

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1