Binnenland, Gemengd W ieirw s. TEXEL, 10 Aug. 1921. Zooiets is ook voor Texel bedoeld. Door de gemeenten Alkemade, Lei- muiden, Rijnzaterwoude en Ter Aar worden ernstige pogingen in het werk gesteld om te komen tot stichtiDg van een telefoonstreeknet „Alkema", met hoofdbureel Roelofarendsveen en hulp- bureelen te Oudewetering, Leimuiden, Rijnzaterwoude, Langeraar en Rijpwete- ring. De Directeur-Generaal der Pos terijen en Telegrafie te 's Gravenhage is dit plan goed gezind, indien hij op voldoende deelneming kan rekenen. Hiervoor is noodig, dat de bestaande abonné's hun instemming met het plan betuigen en bovendien vele anderen, die tot nu toe niet aangesloten waren zich thans opgeven. Hierbij wordt vooral ook gedacht aan Rijpweteriog,, Oud Ade N.-Wetering, Kaag en Rijnzaterwoude, alsook Bilderdam en Tolhuis. Het abonnementsbedrag, dat meestal f35 per jaar bedraagt, zal dan minstens 145 bedragen, als het aantal deelnemers boven 100 gaat, en 140 als het daar beneden blijft. De verhoogiug bedraagt dus het luttele bedrag van f5 a fiO per jaar, waartegenover het groote voordeel staat, dat men dan voor niets met alle 100 of meer abonné's van het streeknet kan spreken. Gistermorgen wilde een bewoner van de Suezkade, te den Haag, van zijn auto gebruik maken. Het voertuig liep echter niet. Hoe de eigenaar ook zich inspande, soms rukte het een eindje vooruit, maar dan hield het weer halt. Ten slotte opende hy de overdekking van den motor en wat bleek toen Dat er een kat tusschen de machine zat Het arme dier was deerlijk geschroeid, maar leefde nog en toen het uit zijn nauwe gevangenis werd bevrijd, poetste het de plaat met kattensnelheid. Hoe het beest in zijn kerker was ge raakt, begrijpt men niet. doch men denkt aan kwaadwilligheid. Te Oostburg is een voerman bij het op hol slaan van zijn paarden, onder het voertuig geraakt en overleden. Een losgebroken leeuw. De marktbezoekers van een dorpjein de nabijheid van Parijs werden om tien uur Dinsdagmorgen opgeschrikt door den alarmkreet „een leeuw! een leeuw 1" Het gerucht deed de ronde en verspreidde zich als een loopend vuurtje, dat een der leeuwen van een ter plaatse opge slagen circus was losgebroken en door h et dorp rende. Het gerucht werd weldra bevestigd door een luid en aanhoudend gebrul. In een ommezien was het geheele marktplein ontvolkt. Alle aanwezigen waren in de kerk der H. Theresia ge vlucht, welke van steen is en weerstand kan bieden, zelf tegen een leeuw. Een der moedigsten klom in den nok van den kerktoren, om den vijand te ver kennen. Weiura had hij het brullende roofdier in het viziereen roodbont kalfje, dat dank zij de droogte, kans had gezien door de sloot, welke zijn weiland van den openbaren weg scheidde, heen te loopen en thans met dartelende sprongen en uit volle dorst loeiende door de dorps straat en over het marktplein been en weer rende. De hongerige „koning der dieren" legde vooral veel belangstelling aan den dag voor de op de markt opge taste kool en groente. De Hilversumsche Kei. Een groote kei, die geschat wordt op 13000 KG. ligt op de hei tusschen Hil versum en Laren. De kei, die door de vereeniging „Stad en Lande" ten ge schenke aangeboden is aan de Ver. Vreemdelingen Verkeer te Hilversum, is door deze vereeniging aan de gemeente „overgediagen". De kei zal deze week vervoerd worden naar deo 'sGraven- landscben weg waar op een brinkje onder hoog geboomte reeds enkele kleine stee- nen liggen. Daar zal men deze week de Hilversumsche kei plaatsen. Ta Zeihom zullen de Raadsverga deringen voortaan 's middags op verzoek van het Raadslid Wolsink een uur later beginnen om beter tijd te hebben voor het houden van een middagdutje. Dat vrije volk zijn wij. Voor het perceel der firma Gruyters in de Turfstraat te Zutfen, dat verbouwd wordt, verzamelde zich Dinsdagavond een aantal menschen, men hoorde dui delijk lawaai, alsof ér gewerkt werd, en dat mag immers tegenwoordig niet meer vanwege den achturendag. Fluks liep een werkman naar de politie, om te klagen, dat daar achter deschntting de Arbeidswet werd overtreden. De politie kwam,eens kijken en toen bleek haar, dat de aannemer en de eigenaar van bet perceel bezig waren met stee nen bikken. Die mogen dat nog doen als ze willen. En dus behoefde er geen proces-verbaal te worden opgemaakt. Zutf. Crt. Uniforme verkeersregeling De heer M. J. Waller te Amsterdam heeft een open brief gericht aan het dagelijksch bestuur van de Tucht-Uuie, naar aanleiding van' het aannemen van een voorstel tot het vaststellen van een commissie ad hoc, ten einde voorstellen te doen, welke kunnen leiden tot het vaststellen van een Rijksverkeersregle ment en tot het beter handhaven van bestaande reglementen en verordeningen. De heer Waller wenscht, dat van Rijks wege zal worden voorgeschreven, dat in de kom van elke gemeente dus alle voertuigen zonder onderscheid (dus ook door rijwielen) slechts met een snelheid van 12 kilometer per uur mag gereden worden en dan nog met de grootste voor zorgen, vooral bij dwarswegen. Op overtreding der verkeersvoorscbrif- ten dienen zeer streDge straffen (geen geldboeten) gesteld, welke direct worden toegepast. Nieuw voor Marken. Door verschillende omstandigheden schoot (op het eiland Marken) het maaien der graslanden niet hard opde maaiers trokken weg. Om in den nood te voor zien, is een maairaachine gehuurd. Nu ziet men aldus het „Hbl." op het eiland dat werktuig door twee paarden getrokkendubbel vreemd voor de be woners, daar er geen paard gehouden werd op het eiland en een maaimachine er onbekend was. Zondagavond is te Eemnes-Binnen de zesjarige W. Cosijnse door een motor rijder overreden. De kleine werd be wusteloos en met verbrijzelden schedel opgenomen. Hij overleed een uur later. In de provincie Groningen over weegt men eene centrale drinkwaterlei ding voor de geheele provincie tot stand te brengen. De kosten worden geraamd op twaalf millioen gulden. Te Oostkapelle giügen twee heeren, tijdelijke opzichters bij de genie, met de verloofde van een hunner, een bad nemen in zee. Plotseling werd het drietal door een golf overvallen, tengevolge waarvan de heer G. en zijn meisje, verpleegster te Middelburg, in de diepte verdwenen en verdronken. De andere heer wist nog met groote moeite den wal te bereiken. Brand op het veld. In de gemeente Beilen is brand uit gebroken bij de korenmijten. Tijdens het dorschen met de dorschmacbine vatte een mijt vlam en brandde geheel af. Aangewakkerd door den wind, breidde het vuur zich uit en deelde zich mede aan een twaalftal andere korenmijten, welke alle een prooi der vlammen wer den. De hitte was ondraaglijk, zelfs zoo fel, dat een akker stoppels aan den an-1 deren kant van de straat zwart schroeide en de ruiten van nabijzijnde huizen barstten. Een stroopers en een dorscb- kast zijn ook verbrand. Niets was verzekerd. De schade loopt in de duizen den. Het oord der drielingen. In het dorp Ameide nabij Goricbem is weer een echtpaar verblijd met de geboorte van een drieling, thans twee jongens en een meisje. Betreffende den drieling (jongens), waarmede te Ameide een werkmans gezin werd vermeerderd, kan gemeld worden, dat de kinderen juist een half jaar oud zijn. Dit drietal verkeert in blakenden welstand het zijn flinke kin deren. Zij worden nog, doordat de moe der zwak is, in het ziekengasthuis ver pleegd. De drank. P. de b., een inwoner van Bodegraven heeft Zondag zoo'n overmatig gebruik van sterken drank gemaakt, dat hij ten gevolge daarvan 's middag is overleden. Nachtvorst. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft het in het Noordwesten van Overijsel en Zuidwesten van Drente zoo sterk gevroren, dat de weilanden geheel wit waren. Vliegen. O vlieg 1 Ik veracht je uit 't diepst van mijn ziel, Ik kan van je gonzen niet slapen Ik pijnig mijn hersens vergeefs met de vraag Waarom of een vlieg werd geschapen. Brutaal en wreedaardig, vasthoudend en vies, Urqueller van dieren en menschen. Jij bent nou altijd waar je juist niet moet zijn, Nooit ben je, waar ik je zou wenschen, Je zit „in het bier en je zwemt in de melk, Je proeft of de biefstuk wel malsch is, Zóó zit je op straat op iets wat ik niet noem, Dhn proef je hoe 'n maagdekijn's hals is, Je lacht om dat lijmerig lint aan mijn lamp Hoe wéét je toch, dat dat je dood is Waarom nou bij voorkeur op Opa zijn hoofd, Terwijl toch de wereld zoo groot is? Je vliegt in mijn oog en je zit op mijn neus Met spikkeltjes maak je mijn boordje, Al3 'k negen keer sla, sla ik negen keer mis, Maar als ik je krijgik vermoord je. Tel. CLINGE DOORENBOS. Help u zelf. Een 11-jarige jongen, als voogdijkind te Bennekom aan een inrichting toever trouwd, wist te ontvlvchten. Hij liep langs de spoorlijn tot Utrecht, klom daar op een goederenwagen en maakte zoo op de treeplank de reis tot Den Haag, waar hij zijn moeder bezocht. De politie bracht hem weer terug naar Bennekom. Hevige ontploffing Een doode. Zondagnacht heeft in de broodfabriek „Ceres" aan de Prinsengracht te Am sterdam een hevige gasontploffing plaats gehad. De 48-jarige nachtportier Kuipers heeft men Maandag levenloos onder de puinhoopen vandaan gehaald. Ongeveer kwart over drie hoorde men tot op betrekkelijk verren afstand een geweldige knal. Op hetzelfde oogenblik laaide boven het dak van het fabrieks gebouw een geweldige vlam op en men dacht aanvankelijk aan een hevige onweersbui. 'In de omgeving van de fabriek werden vele ruiten verbrijzeld en zelfs waren stukken uit de plafonds en de muren gerukc, terwijl ook een gedeelte van het dak naar beneden stortte. Het slachtoffer is gehuwd en laat een vrouw en 6 kinderen na. Goed afgeloopen. De veerman J. Bijl van Zuid-Beierland die met zyn zoontje van 3 jaar, een meisje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar van de Ruiten naar TieDgemeten was gevaren, maakte op de terugreis zijn boot vast achter de motorboot van beurtschipper Verwijs. Toen de motor boot ongeveer 150 meter uit den kant was, liep de roeiboot vol en Bijl spoelde met de drie kinderen, die hem om den hals vasthielden, uit de boot. Eer de motorboot gedraaid was, was Bijl twee keer met de kinderen onder water ge weest. Twee kinderen hadden Bijl al los moeten lateD, 'maar zijn 4 jarig doch tertje, heeft hem tot het laatste oogenblik vastgehad. De schippersknechts v. d. Waal en De Graaf slaagden er in, alle vier de drenkelingen aan boord te krijgen Het 3-jarig zoontje van Bijl was bewus teloos, doch men slaagde er in, de levensgeesten op te wekken. Het mag als een wonder worden be schouwd, dat dit ongeval zoo goed is afgeloopen. Keizer Wilhelm II aan zijn land- genooten. Dat vele Duitschers zich in hun materieelen nood om hulp tot hun ex- keizer of -koning wenden, blijkt wel uit een gedrukte circulaire, die Wilhelm II in Duitschland heeft laten verspreiden. De keizer zegt daarin, dat hij wegens de zeer vele aanvragen om hulp, die niet persoonlijk kunnen beantwoord worden, zich gedrongen ziet om in een gedrukte circulaire zijn landgenooten te laten weten, dat hij niet in staat is om financieels hulp te geven. De ongunstige valutastand en de ook in Nederland heerschende algemeene duurte maken dat hij uit zijn inkomsten nauwelijks het aliemoodigste kan bestrijden. De droogte. Zooals reeds in een vorig overzicht werd aangegeven bedroeg over het tijd vak 1 Juli '20-30 Juni '21 d9regenval over ons land 517 m.m. tegen 691 nor maal, dus een tekort van 174 m.m. of 25 pet. van de normale j&arlijksche hoeveelheid. Juli '20 was nat, Juli '21 zeer droog, zoodat het tekort over het tijdvak 1 Aug. '20-31 Juli'21 nog heel wat grooter is geworden, zooals uit onderstaande tabel blijkt. 1920. Landgemidd. Normaal. Afwijking. Aug. 96 80 +16 Sept. 37 64 -27 Oct. 12 78 -66 Nov. 12 59 -47 Dec. 47 61 -14 1921. Jan. 86 47 +39 Febr. 10 40 -30 Maart 29 46 -17 April 25 40 -15 Mei 27 48 -21 Juni 37 57 -20 Juli 16 71 -55 Een tekort dus van 257 m.m., of ruim 37 pet. regen te weinig over ons landen van de laatste 12 maanden 10 maanden te droog. Augustus moet volgens de statistiek een natte maand zijn; wel is er eenige beterschap te bespeuren, het is niet meer zoo hard nekkig droog als eenige weken geleden, maar de kans bestaat, dat ook Augustus '21 met een negatieve afwijking komt, waardoor het percentage van het tekort aanmerkelijk zal groeien. Bezuinigingen. In een te Doetinchem gehouden ge meenteraadsvergadering heeft de voor zitter gezegd, dat de huidige financieele toestanp van de gemeente het noodig maakt, de uitgaven belangrijk in te krimpen. B. en W. zullen een vergadering beleggen met alle gemeenteambtenaren en -werklieden om te overleggen op welke wijze bezuinigd kan worden. Ook de bestaande werkloosheidsvoorziening zal moeten worden stopgezetin een speciale hiervoor te beleggen raadsver gadering zal worden besproken, hoe in deze te handelen. Noodlottige aanrijding. Maandagmiddag reden op den Utrecht- schenweg by Arnhem twee uit Amster dam afkomstige meisjes, die in Arnhem logeerden, in de richtiDg Oosterbeek, Toen een haar achterop rijdende auto f signalen gaf om voorbij te rijden, week 5 een der meisjes naar links uit en kwam voor de auto. In haar schrik sprong zij van de fiets en werd door de auto over reden, met het gevolg dat zij na enkele oogen blikken overleed. De chauffeur, "die i volgens ooggetuigen kalm reed, haalde d bij het uitwijken van het meisje naar d links uit en reed daardoor het andere c meisje aan, dat geklemd werd tusschen 1 de auto en een langs den weg staanden paal. De aangeredene kwam er met eenige lichte kwetsuren en een totaal vernield rijwiel af. Het lijk van het over leden meisje is naar het St. Elizabeths- gasthuis vervoerd. Volgens ooggetuigen heeft de chauffeur geen schuld. Een uit Groningen afkomstig meisje, dat in de nabijheid reed, schrok zoo van het ge- beurde, dat zij tegen een hoop steen en opreed, waarbij zij zoodanige verwon dingen opliep, dat zij naar het St. Eliza. - bethgesticht moest worden overgebracht' Wacht even. v Tegen de voorloopige uitdeelingslijst van de in staat van faillissement ver- keerende coöperatie Vooruit te Oudkar spel is door een tweeden hypotheek- C houder protest aangeteekend. ueze had van zijn vordering geen opgave gedaan omdat hy dit als hypotheekhouder niet noodig achtte, met het gevolg dat hij niet op de uitdeelingslijst voorkwam. Heden Donderdag zou worden uitgemaakt of hij I alsnog onder de preferente vorderingen zal worden gerekend. Gaat dit door dan zal de voorloopige uitkeering aan de concurrente crediteuren niet 17 doch 14 pet. zijn. Kohier Schoolgelden. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het kohier e schoolgelden over het derde kwartaal e 1921 in afschrift gedurende vijf maanden ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. l] Texel, 16 Augustus 1921. Burgemeester -en Wethouders voornmd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2