Pootaardappeieii, Uitslag m gehouden Verkoopingen. 'V! arktberickten* Predikbeurten» A:oy M w: BMTIËM Op 30 Augustus 1921 pootaardappelen Rogge mar Rusland. Het stoomschip „Groenlo" van de Stoomboot Mij. „Noordzee", dat sinds 12 Januari j.l. in de haven te Amsterdam lag, is naar Delfzijl vertrokken om rogge in te laden voor Petrograd. H ij-zij. 7i ij stuurt de auto met zekere hand, H ij laat het schoothondje uit aan een band Z ij wandelt flink met een stovigen stok, H ij met een armbandje meteen breloque. Zij cigaretten, desnoods een sigaar, H ij is pralien- en bonbon-zuigelaar Z ij brengt een tikje benzinelucht mee, Hij Séduction, Houbigan en P i v e r, Z ij Whiskey Soda, brutaal voor de ruit, H jj een Plombière of Fosco met spuit Z ij in de Kamer met hoofdletter K, H ijf in de kamer, kijkt wascblijstjes na. H ij nög wat méér haar, dan wordt hij een zij, Zij wat meer snor en dan is zij een hij. Tel. CLINGE DOORENBOS. De korenbouw heeft in den Haar lemmermeerpolder, op misschien een kleins uitzondering na, zijn beslag gekregen. Het weder heeft zich bij uit stek goed gehouden en daaraan is het dan ook te danken, dat alles in beste conditie kon worden binnengehaald en de opbrengst en de kwaliteit zoo reus achtig zijn meegevallen. Vele landbou wers kunnen zich met een terugblik op vroeger jaren zoo'n prachtig beschot als het oogstjaar 1921 heeft opgeleverd, niet herinneren. Hooge hakken. Men schrijft ons uit Valkenburg Aan het station alhier, werd een dame zeer voorzichtig in den trein geleid. Bij het beklimmen van de omliggende heu veis had zij haar enkel gebroken. De stationschef verzekerde mij dat in enkele weken tijds het reeds 't vierde geval was dat een dame tengevolge van het berg beklimmen, maar nog meer bij het afdalen van steile hoogten, een enkel had gebroken of verstuikt door het dragen van hooge hakken. V a d. Geen turfgebrek. Het blijkt, dat in Groningen nog groote hoeveelheden turf en baggel van verleden jaar opgestapeld liggen in de pakhuizen, zoodat de vraag naar het nieuwe dit jaar gefabriceerde brandstof materiaal geringer is, dan gedacht was. Daarbij komt. dat de vraag voor de Nederlandsche steden zoo goed als geheel verdwenen is, waar van het gevolg is, dat de prijzen dalen. Van f80 per stolbe in het begin van Juli is de prijs nu reeds tot op f56 a f 60 verminderd. Een koe van dea veehouder Van Dam te Fgnie, wierp drie springlevende kalveren. Palingvavgst. Zaterdagavond is er nabij de buiten sluis te Katwijk aan zee een groote hoeveelheid paling gevangen. Dit kwam door dat er te voren zout water in het kanaal van de binnen- en buitensluis gelaten was, welk zout water later weer gelost werd om zoodoende de groote zandbank weg te krijgen. Er zijn perso nen geweest, die voor ongeveer dertig gulden aan paling verkocht hebben. Een boeienkoning. Gistermiddag heeft in den Haagde „boeienkoning* Elvino, die iederen avond in 't circus te Schevingen zijn kunsten vertoont, in de open lucht een gratis voorstelling gegeven, welke de belang stelling van een zeer talrijk publiek heeft getrokken. Tegen halfdrie stond het aan den Langen Vijverberg en het Buitenhof zwart van nieuwsgierigen, die mot gespannen aandacht den Hofvijver overtuurden, waar Elvino zijn kunsttoer zou verrichten. Politie te paard en te voet moest de orde handhaven. Elvino een Indiër met witten hoofd doek en gekleed in een wit costuum arriveerde per auto aan den Korten Vijverberg, waar hij zich in een roeiboot begaf. Na den vijver over te zijn geroeid werden hem de handen geboeid met een ijzeren ketting, die tevens om zijn hals gelegd was, Ook kreeg hij een water dichten kap over het hoofd, teneinde neus, oogen en ooren voor het indrin gende water te beschutten. Daarop werd naar hot midden van den vijver geroeid een fl'm-operateur maakte nog eerst even een opname ei... floep, daar dook Elvino iu het water, ora nauwelijks 40 seconden later onder luid g-juich van de toeschou wers bevrijd weer boven te komen. De boeienkoning werd in het schuitje geheschen en naar dé landingsplaats gerooid. Daarmede was de kostelooze voorstelling afgeloopen. Motorongeluk op de Hollanclsch- Belgische grens. Op den weg van Steneke-Koewacht naar Terneuzen reden 2 Belgische jon gelui in razende vaart op een motorfiets toen deze tegen een wegpaal botste. Een hunner, die op het duo zadel zat, werd tegen een boom geslingerd en bleef met verpletterden schedel dood liggen. De bestuurder stortie met de motorfiets in de vaart, waaruit hij met 2 gebroken armen en inwendig zwaar gekneusd door boeren werd gered. Luis In de groenten. Als gevolg van de langdurige droogte is de luis voor de te Langendijk (Noord- Holland) geteelde groenten een ware plaag geworden en voor de opbrengst van het gewas een groot gevaar. Uitgestrekte koolvelden zijn er door aangetast en 't is begrijpelijk, dat de groei van de plant er door belemmerd wordt. Door het gemis aan voldoende vocht in den bodem verliest de plant een deel van haar weerstandsvermogen waardoor ze minder geschikt is, de Da- deelige gevolgen van den luizenaanval te weerstaan. Men neemt zijn toevlucht tot een inspuiting met een oplossing van 2 K.G. groenezeep en 1 L. brandspiritus op 100 L. water. Dit blijkt goede resultaten op te leveren. Tilburgsche Credieten Effectenbauk, Men meldt uit Tilburg aan het Hbld. Maandag heeft hst parket uit Breda met den commissaris van politieonder zoek gehouden ten kantore van de Til- burgsche Crediet- en Effectenbank. Na afloop van het onderzoek werden de twee directeuren gearresteerd. Rijpe bananen zijn het meest ge zonde voedsel en mogen gerust aan kinderen worden gegeven. R. N. Gemoedsbezwaren en dienstplicht. De heer v. Zadelhoflf vraagt aan den Minister van Oorlog: I. Is het berichfin de dagbladen juist dat eerstdaags een „wetsontwerp" is te verwachten, regelende de vrijstelling van den dienstplicht wegens gemoedsbezwa ren, als bedoeld bij motie Drion II. Zoo ja, is Zijne Exellentie bij het verschijnen er van bereid te bevorderen, dat de zich in arrest bevindende princi- pieele dienstweigeraars onmiddellijk in vrijheid worden gesteld, zij het als voor- loopige maatregel, tot het „wetsontwerp" bovengenoemd wet zal zijn geworden? Ex-keizer Wilhelm's inkomen. De gemeenteraad van Amerongen heeft besloten de belastingplichtigheid van ex-keizer, Wilhelm II sinds zijn verblijf in Nederland te erkennen en zijn belast baar inkomen bepaald op f185,000. Vad. De Bleekmeerpolaer overstroomd. Maandagnacht is de dijk van den Bleek- meerpolder bij Oudkarspel(Noord Holland) doorgebroken en weggeslagen, waardoor- een groot gat ontstond van 6 meter. De polder, groot circa 80 H A. groen en bouwland, staat blank. Zaadhoopen drijven in het water. De schade wordt geschat op f 100,000, te dragen hoofdzakelijk door klein bou wers. Men gelooft wel 4 weken noodig te hebben vóór alles droog is. De kool stond best en is nu waardeloos. De indruk is, dat de oorzaak te wijten is aan te zuinig beheer. De Koogpolder werd ook bedreigd, maar 's nacnts is doorgewerkt en zoo is deze polder voor overstrooming be hoed. Van schrik gestorven. De heer H. W., hoofd der school te Terappelkanaal, is Maandagavond tijdens een vrij hevig onweer, door een zwaren slag waarbij een huis getroffen werd, zoo geschrokken, dat hij spoedig daarna overleed. Bij den landbouwer C. Aleman te Ouddorp (Fiakkee) is eeu stronk aard appelen gerooid, waaraan 191 aardappe len zaten. Beschadigde zilverbons. Op de vrageu van den heer Braat be treff mda vergoeding van beschadigde zilverbons, zegt de Minister van Finan ciën o.a. Het is niet gewenscht te bevorderen dat steeds de volle waarde van bescha digde zilverbons wordt uitgekeerd, daar een dergelijke handelwijze, zooals de practijk heeft aangetoond, tot fraude leidt. Tot voor eenige jaren gold als regel, dat voor gedeelte van een zilverbon de volle waarde werd vergoed. Het bleek echter, dat menigmaal van twee bons een vierde gedeelte werd verwijderd om die stukken weder als een halven bon aan te bieden. Vandaar dat sedert eenigen tijd, behoudens in zeer bijzondere omstandigheden, als brand enz., voor 7« zilverbon slechts de halve waarde van een bon wordt vergoed. Voor de helft onverschillig welke, wordt de halve waarde verstrekt, omdat het herhaaldelijk voorkomt, dat een bon door h»t vele vouwen over de lengte is doorgescheurd, terwijl dan de bezitter een van de beide helften heeft verloren. Voor zilverbon wordt geen vergoeding verleend. De thans gevolgde gedragslijn behoort te worden gehandhaafd. School door den bliksem getroffen. Bij het zware onweder, dat Dinsdag middag boven Den Haag woedde, is de bliksem ook geslagen in den achtergevel der Openbare Lagere school aan de Kerk straat, aldaar, waar in een der boven lokalen de vensterruiten vernield werden. De kinderen, die door de ratelende donderslagen toch al bevreesd waren, stormden op h6t oogenblik dat de ruiten rinkelend stuksloegen, totaal ontsteld de trap at naar buiten, al spoedig ge volgd door de zich in de lager gelegen schoollokalen bevindende leerlingen, die eveneens bevangen waren door de alge- meene paniek, door het inslaan van den bliksem veroorzaakt. Het onderwijzend personeel trachtte zoo goed en kwaad het ging, de luid schreiende kindereu, van wie gelukkig niet één gekwetst was, op straat tot bedaren te brengen, wat echter niet al te best gelukte. Een deel der kinderen durfde de school niet meer binnengaan, waarop zij naar huis werden gezonden. Botsing van motorrijders. Bij Stad aan 't Haringvliet (Fiakkee- gebeurde een ODgeluk, dat nog betrek kelijk goed ia afgeloopen Van de richting Den Bommel kwam op zijn motorrijwiel aangereden de heer v. H., terwijl van de richting Middelharnis eveneens op zijn motor, de heer v. G, kwam. Even voorbij de gasfabriek reden beide motorrijders, die elkaar niet zagen aankomen, omdat het uitzicht op de plaats ernstig wordt belemmerd, door een aldaar ter plaatse staande heg, tegen elkander in. De schok moet geweldig geweest zijn, als men tie beide motoren beziet. Evenwel brachten genoemde heeren het er vrij goed af. Notaris G. J. O. D. DIKKERS, op Donderdag 25 Augustus in de „Oranje boom", ten verzoeke van den heer J. A. Gertenbach. peroecl één: Het huis mat tuin waarin 26 appel-, pere- en pruimeboomen benevens 30 besseboompjes groot ongeveer 9,60 aren. Kooper Job. J. Stroomer voor f 3110. perceel twee: Een tuin met 27 appel en pereboomen, 60 frambozen- en 58 kruis- besseboompjes groot ongeveer 8,40 aren. Kooper J. G. Maldegem voor 1 810, perceel drieEen tuin met 25 appel en pereboomen, 102 besseboompjes en 9 bedd»n aardbeien groot ongeveer 8,80 areD. Koop r J. G. v. Maldegem voor t 650,— Perceel vierEen tuin met 50 appel en pereboomen en 57 besseboompjes groot ongeveer 9,50 aren. Kooper Am. Langeveld Az. voorf 640, en Perceel vijf: Een tuin met 22 appel en pereboomen, groot ongeveer 10,20 aren. Kooper P. Dalmeijer Pz. voor 1 670,— tea verzoeke van den heer P. Reij Mz. Eeu nieuw huis en erf a. d. Koogirweg groot 755 c.A. Opgehouden. Schagen, 25 Aug. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 57 Vette Koeien 10a 1 0. 34 geldekoeieD mag. 1 350 a 1 500 71 kalf koeien f 500 a 1750 46 Nuchtere kalveren 1 18 a f 32,00 143 lammeren 1 24,a 1 38,00 302 schapen vette f 48,a f 64, overhouders t a t 12 varkens mag. f 20.a 1 40,—. 54 varkens vette f 1,16 af 1.22 p. K g 118 Biggen f 16.00 i. f 29.00 Boter 1 2,80 a 13,00 per K.G. Kipeieren 1 11.00 a i 13,per HO. Zondag 28 Augustus 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v. m. 10 uur ds. Kroese. Koog, n.m. half 3 ds. Brümmer. den Hoorn, v.m. half 11 ds. Brümmer. Oudeschild n. m. 3 uur ds, Kroese. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstok. Kerkcollec'e. Cocksdorp, vm. halt 11 ds. Schellenbe'g H. Doop. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. J. W. Staal. Theol. Cand. uit Baflo. n.m 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. balt 11 ds. Milatz van EnkhuizcD. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 20 tot en met 26 Aug. 1921. GEBORENMaartje, dochter van Jacob Drijver en Pi tje Trap. WERK, ONTSPANNING, SLAAP 6 Werk, ontspanning en slaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de gezondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig slaap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het evenwicht der lichamelijke gezondheid door overmatig werk. Overwerking overlaadt het bloed met afgewerkte stoffen en urinezuur. De nie ren worden overspannen en verzwakt door hun eindelooze strijd om een dusdanige hoeveelheid uit het bloed te filtreeren. Dientengevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rbeuma- tisché pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid ge voel, enz. Foster's Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn. Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te 'zorgen voor de noodige ontspanning en slaap verster ken Foster's Pillen de nieren en regelen zij de blaas. Zij doen de pijnlijke waar schuwingen van nierzwakte verdwijnen en voorkomen de ontwikkeling van rheuma- tiek, steen in de nieren en blaas, water zucht, ischias, nier- en blaasontsteking enz. Onthoud echter, dat als gij weder gezond zij t, gij moet trachten gezond te blijven zonder geneesmiddelen. Iedere echte doos Foster's Rugpijn Nie ren Pillen draagt de handteekening van James Foster. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 per doos. 39 GETROUWD: JOHAN KIKKERT en MARGARETIIt J. 51. KAMP, die tevens huu liartelijken dank betuigen voor de vela blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Texel, 24 Aug. 1921, hopen oDze lieve groot- en over grootouders C. KUIJPER Cz. en M. KUIJPEft-Keijser, bun vfif en vijftigjarige echt- vereeniging te herdenken. Hun kleindochter, RENNIE. Voor da vele bewijzen van deelneming ondervonden tijdens de ziekte enhetover- 1' den van ouze geliefde Echtgenoo'e, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Mejuffrouw AALTJE AKKERMAN, betuigen wij onzen innigen dauk. Mede uit naam dsr Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. M. KOüGER. Groot-Schermer, 24 Aug. 1921. Voor herfstlevering verkrijgbaar van geselecteerd gewas Roode Star. Bestellingen worden vanaf heden aange nomen. M. I>. DIJT.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2