KUÏOINI NT° 3534 Zaterdag 10 September 1921. 34Bta Jaargang. "ieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. gE'ÜILLÜflTOff» DE SPOOKHOEVE. It blad verschtynt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertenttën daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN e» ABVERTENTIEN worden aangenomen b(] de JJitg. Fimua LANGEVILBA DE R O O IJ, Parkstraat, Bnna or T «x i r. HOOGWATER Reedc van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1931, 6,30 9'JJ i°,27§ Vli 7.52§ Yl n.isf '-o3 Door JEAN WEBSTÊR. Uitslag Loting Nationale Militie gehouden op Woensdag 7 Sept. 1931. 1 Bakker Cornells Bzn. 2 Kooiman Albert 3 Boon Jan 4 Visman Jan 5 Eelman Cornelis Pieter 6 Grisnicht Jacob 7 Roeper Cornelis Hertje 8 Bakker Simon 9 Duinker Nan 10 Ran Nicolaas Christiaan Bernardus 11 Dalmeijer Arie Pieter 12 Vos Jan 13 Bakker Cornelis Mzn. 14 Roeper Willem 15 Brans Pieter 16 Eelman Cornelis Johannes 17 Stolk Willem Zeger 18 Slump Izak Joh. Stefanus 19 Tatenhove van Jacobus 20 Smit Jan 21 Kersemaker Jan 22 Werve van der Hendrik 23 Vis van der Dirk 24 Stark Rinse 25 Waard de Pieter 26 Kooger Marinus Jan 27 Dros Jacobus Adrianus Wie Politieagent, Kommies, Be steller of Bewaarder wil worden, moet schrijven aan P. BOER, Kieuw-Amsterdam. 28 Tamboer Doet 29 Eelman Jan Arie 30 Kikkert Nan Jacob 31 Mantje Pieter Marinas 32 Wolf de Jan 38 Grave de Francois Leopoldus 34 Koorn Dirk 85 Keijser Marinus Cornelis 36 Sikkeleras van Jan 37 Engel Cornelis 38 Vlas Dirk Meijert 39 Brans Cornelis 40 Kalis Jan 41 Zoetelief Johannes 42 Egmond van Nicolaas 43 Houte van Francois 44 Kooiman Pieter 45 Wijn de Willem Nicolaas 46 Sutherland Harold Daniël 47 Tuinder Nanne Schapenfokveedag. RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - -Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedryfsgebruik, Levering; ouder garantie. Zeer billijke prijzen. Abonnementsprtjt per 3 maanden1. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prig* der Mdwrtanliénj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 10 September tot en met Vrijdag 16 September: voor rijwielen 7,45 uur, voor rijtuigen 8,15 uur 3—BWW.ll.Mn—WMW Zomertijd. Donderdag 8 Sept. v.m. 1,27 Vrijdag 9 m 2>'4 Zaterdag 10 3,10 Zondag 11» 4,23 Maandag 12 5,51 Dinsdag 13 7,06 Woensdag 14 8,02 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. Jvoor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 71/, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 6.35 Vertrek en aankomst der tremen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 7,28 sneltrein 9,11 12,37 f.24 1.52ft £42 412** 4255 8-39 7,30 9-44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst helder 5,20§ 8.36 915 l|4is 12',19§ g'il 3.06 £06 6.07 8£7 8,56 ?'qo Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 4.) De kolonel, die ongeduldig werd, was op het punt te gaan kijken, toen de deur open vloog en Salomo met leege handen ver- soheen, terwijl elk haartje op zijn wollig hoofd naar een andere richting weee. De geest, kolonel, de geest. Ho heelt de" kip weggetooverd. Zoo maar uit den oven, vlak onder Nancy's oogen." „Salomo," zeide de kolonel streng, „wat zeg je Spreek verstandig." Zoo zeker als ik leef, kolonel, is het de zuivere waarheid, die ik u vertel. De geest heeft de kip uit den oven gehaald en is in de lucht verdwenen." „Je gaat de kip halen en laat me er geen woord meer van hooren." „Ik kan 't niet, kolonel, heuscb, ik kan 't niet doen. Er is geen kip meer.* Ook goed. Geef ons dan wat ham en eieren te eten en maak niet meer zoo n drukte." Salomo ging heen en wij dneea keken elkaar aan. „Rad wat beteekent dat vroeg de kolo- tei ontevreden. „De een ot andere dsaza streek van de De Burgemeester der gemeente Texel brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat artikel 97 der Politieverordening bepaalt, dat het verboden is, tenzij na verkregen schrifte lijke toestemming van Burgemeester en Wet houders a. rammen, ouder dan een jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van een jaar anders dan voor zien van een span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. rammen van 1 October ,tot 1 November in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van hoogstens f 25.—. Texel, 7 September 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. TEXEL, 9 Sept. 1921. Muziekuitvoering te de Koog. Naar wij vernemen zal het Texelsch Fanfare corps Zondagmiddag te de Koog eene muziek uitvoering geven. negeis. Ik zal na 't souper wel eens gaan zien. AU de geest kippen uit dea 07en doet verdwijnen, vind ik, dat het tijd wordt eens eon onderzoek in te stellen." Daar ik natuurlijk nieuwsgierig over de kwestie was, begon ik naar de geschiedenis en de vroegere verschijningen van den geest te vragen. Radnor was bereidwillig genoeg met antwoorden, doch ik bemerkte, dat de kolonel rusteloos onder mijn gevraag scheen en het grappige vermoeden schoot mij door het hooid, dat hij bet verbaal nog niet zoo ongeioofelijk vond. Wanneer iemand gebo ren en opgevoed is te midden van negers neemt hij ondanks zichzelf, wel iets vau hun denkbeelden over. Nadat het avondeten afgeloopen was be gaven wij ons langs de galerij naar de keu ken. Toen wij aan de deur kwaaien, boorden wij een gegons van stemmen, waarvan er een zich nu en dan schel verhief, wat een soort koor vormde. Radnor fluisterde me in het oor, dat hij veronderstelde, dat Nancy „het* weer had. Hoewel ik „het* op dat oogenblik niet begreep, vernam ik na ier hand dat „het* eon soort van geestvervoe ring was, waaraan Nancy nu en dan onder hevig was en dat aiwisselend veroorzaakt werd door spoken ot godsdienst. De keuken was een groot, vierkant ver trok met een steenan vloer ea berookte balken, waaraan bundels knoflook, Spaan- sche psper ea kruiden hingen. Schijabaar gaven twee vetkaarsan licht, doobiiwer- Onder begunstiging van prachtig September weer werd bovengenoemde dag, die jaarlijks belangrijker wordt door de algemeene verbrei ding van het Texelsche schaap, alhier gehouden. De inrichting van den dag was in goede handen. We zouden volgende jaren echter de geregistreerde en ongeregistreerde dieren niet tegenover elkander zetten, doch naast elkaar, met duidelijke afscheidingen, want ook die lieten wel eens wat te wenschen over. De kwaliteit van de ingezonden dieren was over het algemeen, ondanks den drogen zomer, uitstekend te noemen. Het verschil tusschen de niet- en wel geregistreerde was duidelijk te zien, vooral trof bij de niet-geregistreerde het afwijkende type, (Grimmel-koppen en beenen, bewolde koppen en wangen en wel het meest de afwijkende huiden.) We kunnen zeer zeker zeggen, dat deze dag geslaagd is, al waren de prijzen, die men be steedde, over het algemeen lang niet die van het vorige jaar, De groote aanvoer zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. In het kort willen we hier even de verschil lende rubrieken bespreken. G. wil zeggen geregistreerd. N.G. niet ge registreerd. Éénjarige rammen G. Hierin trof het vooral, dat in tegenstelling met vorige jaren er zooveel goede, ja zelfs uitstekende dieren waren ingezonden. Éénjarige rammen NG. Ook hierbij waren beste dieren. Tweejarige rammen G. In deze rubriek trof fen we het „jei dat", in de rammen F 98 en F 99. Tweejarige rammen NG. Dat de jury hier geen prijzen toekende is ons inziens zeer terecht. Oudere rammen G. Deze rubriek hebben we vorige jaren wel eens beter gezien dan dit jaar. Oudere rammen NG. Als boven. Terecht dan ook dat de jury slechts één prijs toekende. Schaap met een ramlam G. Hierin zagen we zeer mooie dieren, doch ook veel dat hier voor niet door kon gaan. kelijkheid waren het de gloeiende kolen van d6n grooten open haard, die in een zijde van den muur gemetseld was. "Vijf oi zes opgewonden negers zaten in een groep om een vrouw met een gelen tulband op het hoofd zij schommelde heen en weer en riep bij tussohenpoozen„O er zijn spoken in de luebtIk ruik ze. Ik ruik ze." „Nancyl" riep de kolonel scherp, toen we het vertrek binnentraden. Nancy hield een oogenblik op en riohtte een paar ontstelde oogen op ons, waarvan enkel het wit nog te zien was. „Kolonel, er zitten spoken in de lucht," riep zij. „Redt u, terwijl het nog tijd is. Wij zijn allen op den weg naar verderf." „Je zult jezelf heel vlug ten verderve voeren, als je je niet stilhoudt," antwoordde bij barscb. „Schei nu uit met die dwaasheid en vertel mo wat er met de kip is gebeurd,* Na heel wat vragen en bij elkaar voegen, kregen we eindelijk haar verhaal, maar ik kan niet zeggen, dat we er veel wijzer door werden. Zij had de kip in den.oven gezet en toen voelde zij zioh plotseling machtig wonderlijk, alsot er wat gebeuren giog. Ineens woei er een koude wind door de kamer, de kaarsen gingen uit en zij kon het ritselen van spookachtige gewaden hooren, die langs haar heen ruischten. De deur ven den oven sprong vanzeli open, zg keek er in en daar was geen kip meer!" Herbaalde vragea lokten steeds netzelfds Schaap met een ramlam NG. Zeer veel af wijkingen kwamen voor, de taak der jury was dan ook niet gemakkelijk. Dat de eerste prijs- winner een geregistreerde moeder had, bleek naderhand nog. Schaap met twee lammeren, waarvan' min stens één ramlam G. Deze rijk voorziene ru briek maakte de taak der jury wel zeer moei lijk, zoodat dan ook de algemeene arbiter hierin uitspraak moest doen. Of de uitslag allen zal bevredigen is voor ons een zeer groote vraag. De inzendingen waren buiten gewoon goed, enkele uitzonderingen daarge laten. Schaap met twee lammeren waarvan mins tens één ramlam NG. Hierin kwamen ook zeer goede dieren voor. 5 Ooilammeren G. Deze rubriek was aller treurigst verzorgd, d.w.z. zij had volgens onze meening door de stamboekfokkers beter ver zorgd kunnen worden. Als troost voor de vereeniging kan eenigszins gelden, dat in de rubriek 5 ooilammeren NG onder de eerste prijswinners 2 geregistreerde waren. 5 Ooilammeren NG. Deze rubriek was zeer goed verzorgd, al was op het type nogal eens wat af te dingen. 5 Eenjarige schapen G. Hierin was zeer veel moois te zien. 5 Eenjarige schapen NG. Als boven, doch niet dat mooie uniforme wat we troffen bij de geregistreerden. 5 Fokschapen G. Uitstekende fokoolen zagen we hierbij. 5 Fokschapen NG. Hier was het weder het type, dat niet mooi was. Ter opluistering zagen we ooi B 1962 van P. Dalmeijer met haar drie kinderen B 2698, 2699 en 2700, die als belooning kreeg een „zeer eervolle vermelding", wat zeker niet ten onrechte was. De uitslag der keuringen laten wij tot slot volgen Eenj. rammen G. 1. G. J. Boon. 2. R. J. Keijser. 3. C. R. Keijser Co. Eenj. rammen NG. 1. Gebr. Keijser. 2. C. Dijt. 3. J. Augz. Keijser. Tweej. rammen G. 1. P. C. Hin Az. 2. H. Hin Pz. 3. A. Commandeur. Oudere rammen G. 1. C. de Wit. 2. A. Eelman Dz. 3. Jb. Eelman Dz. Oudere rammen NG. 1. C. Dijt. Schaap met één ramlam G. 1. J. Beumkes. 2. C. de Wit. 3, D. Mantje Kz. antwoord uit, maar met wat uitgebreider bijzonderheden. De andere negers beves tigden haar bewering en het verbaal nam snel in omvang en verschrikking toe. Het scheen, dat Nancy's aanvallen aanstekelijk werkten en de anderen waren nu bijna even opgewonden als zij. De eenige, die nagenoeg kalm was, bleek Mose te zijn, die aan de deur zat en het schouwspel stoetsgewijs en met een grijns op z|jn geziobt gadesloeg. De kolonel, die inzag, dat er heel wat drukte terwille van een nietig stukje kip gemaakt was, kreeg genoeg ?an het onder zoek. Toen wij weer in de galerij waren, wierp ik nog een blik achter me naar het dansende haardvuur, de spookachtige aoha- duwen, en den kring donkere gezichten, wat me naar ik bekennen moet, een griezelig gevoel gaf. Ik kon me voorstellen, dat het in zulk een atmosfeer niet lang duurde of men werd zelf bijgeloovig. „Wat beteekent dat?* vroeg ik,toen wij langzaam naar het huis liepen. „Dat beteekent,* antwoordde Ralph, ter wijl hij zijn schouders ophaalde, „dat er enkelen liegen. Ik kan er op zweren, dat het spook een gezonden, meu«oheljjkeo eet lust heeft. Nancy is gesohrokken en gelooft haar eigen verhaal. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1