illSilill 3536 Zaterdag 17 September 1921; 85s" Jaargang. meuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. FMÜiliLKTOMo DE SPOOKÏÏOEVE. it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentl&n daags voor de uitgave vóór A uur nam. ABONNEMENTEN en ABV ERTENTIEN worden aangenomen bg da üitg. Fiajsa LANGEVIL» A BE ROOIJ, Parkstraat, Bonn o* Tixit Dienstregeling 1 Juni 1921, Het Spook wordt hoe langer hoe raadselachtiger. Vervolgonderwijs. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter ppenbare kennis, dat aan iedere openbare lagere school in deze gemeente gedurende de wintermaanden op twee of drie namid dagen ot avonden per week in een twee jarigen cursus vervolgonderwijs zal wor den gegeven, indien ten minste zes leerlingen voor dit onderwijs aan de school zich aangeven of worden inge deeld. Tot den cursus worden toegelaten kinderen, die het lager onderwijs hebben genoten, niet meer leerplichtig zijn en den leeftijd van achttien jaar nog niet hebben bereikt. Zij, die dezen leeftijd bereiken in den loop van den cursus mogen het loopeDde leerjaar het onder wijs blijven volgen. De aangifte behoort te geschieden bij het Hooid der School vóór 25 September a. sbij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Texel, 13 September 1921. Burgem. en Weth. voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Wichelroede. RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik. Levering onder garantie. Zeer billijke prijzen, De Cocksdorp. Abonnementsprijs per 3 maanden' Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Prijs der Adeerlenixèni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 17 September tot en met Zondag 25 September voor rijwielen 7,30 uur, voor rijtuigen 8,— uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 15 Sept. v.m. 8,44 Vrijdag 16 9,17 Zaterdag 17 9,48 Zondag 18 10,16 Maandag 19 10,46 Dinsdag 20 11,18 Woensdag 21 11,51 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7 Va uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7)28 sneltrein 9,11 1°,27§ 12,37 3,24 1.52tt 4.42 4,12** 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9.44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5 20§ 8,36 7!52§ 9.45 9,15 11.42 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8^56 10,58 11,15+ I.03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Door JEAN WEBSTER. 6.) Doch piotteling werd ik in het tegen woordige teruggeroepen doordat is, bijna vlak onder me, het zachte, trillende piepen van een opsohnivend raam hoorde. Op mijn hoede, keek ik voorzichtig naar buiten en zag tot mijn verbazing Moae hoawol het vrij donker was, koD ik mij niet vergis sen, in zijn sukkeldrafje en zijn lange stap pa uit de schaduw van het huis naar voren sluipen en zich over het open gras veld naar de verlaten negerhutten begeven. Terwijl hij liep, boog hij bijna dubbel onder een groot, zwart pak, dat hij in zijn armen droeg. Hoewel ik mijn oogen inspande om hem te volgen, kon ik mets meer onder scheiden, en verdween hij in de schaduw van de laurieren. HOOFDSTUK IV. Ik werd vroeg wakker ea haaatts me met klieder-, verlangend om b nedeu te zijn en mijn laatste bevindingen wat Mose betrof TEXEL, 16 Sept. 1921. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens slaagde de heer H. C. Rem mers voor le stuurman groote stoomvaart. Elftal van de voetbalmatch op Zondag a.s. te den Burg. Texel II. H. Bruin J. Gielis, Eelman, Lan geveld, C. Bruin, K. Gielis, Kok, Kiljan, Koom, Ran, de Waal 9 Geus, C.v.d.SIikke,S.Koning,W.Koning P.Koning Keijser, Visman, M. v. d. Slikke, C. Dros, G. Dros, O.V.V. I. Bakker. Vooral in den laatsten tijd, en in verband met de droogte van dezen zomer en het succes van den waterzoeker in Westland, voor de besproeiingen en bevloeiingen aldaar, heeft ieder wel gehoord of gelezen van het loopen met de wichelroede, de gevorkte tak van een hazelaar. In de N. Rott. kwam dezer dagen een uit- Wie wil POLITIEAGENT of liOllMIES worden Die moet schrijven aan P. BOEK, Nieuw-Amsterdam. te vertellen. Mijn eerste aandrift was ge weest de huisgenooten te wekken, doch bij nader inzien, besloot ik kalm tot den mor gen te wachten. Ik was daar achteraf blij om, want nu het zonlicbt door de ramen op het Oosten naar binnen stroomde on het fnssche briesje het geluid van tjilpende vo gels meebracht, scheen het leven me vroo- lQker toe dan den avond te voren en de gesohiedanis van net spook kreeg een aan merkelijk kluchtiger aanzien. Een geest, die een luohtstroom deed ont staan en daardoor gebraden kippen naar buiten liet zweven, had naar mijn idee een origineele vindingrijkheid. Sinds mjja ont dekking van middernacht, was ik er vrij zeker van, dat ik kon bewijzen wie het spook was, en toen ik er aan daeht hoe meesterlik Mose de leiding van het opspo ren op zich genomen had, meende ik, dat Mose slimmer was dan Rad bem geloofde. Ik giDg naar beneden met mjjn oogen en ooren wijd opeD, voorbereid op verdere openbaringen. Wat voor lastige gevallen iu mijn beroep ook voorgekomen waren, nooit had ik met iets bovennatuurlijks te doen gehad, en de jaoht op een onvindbaar spook leek mij een welkom contrast mot de meer dan muterië-do bijzonderheden Tan mijn laatste zaak. Ik had au wat Tarry een togeuprikkel zou noecnon, H-t was nog vroeg en do kolonei, zoomin als Kadaur, waren verschenen, doch Salomo veegde de stoep vau het terras aan en ik voerig artikel voor een groot deel ontleend aan een Duitsch vaktijdschrift voor Ingenieurs. Hadden wij aaavankelijk plan onze lezers daarvan een en ander mede te deelen, het komt ons thans beter voor mededeeling te doen van hetgeen wij van den wichelroedelooperGraber zelf te zien en te hooren kregen. Door de gastvrijheid van den heer M. Vermeer, eigenaar van de hofstede Leiden in Eierland, waren wij daartoe in de gelegenheid, wij bren gen daarvoor in het openbaar onzen dank. Donderdagmiddag kwam de heer Graber in gezelschap van den heer Vermeer op ons eiland aan. in het rijtuig, dat hen naar de plaats des onderzoeks zou voeren, werd ons welwillend een plaatsje geruimd en terwijl alle overige verkeer riehting had van en naar de feestelijk heden te Koog, begaven wij ons naar de hofstede Leiden, het eerste doel van de tocht. Het eerste doel, want het bleek ons dat ook de heeren B. Dros en P. Dros, resp. van de hofsteden Volharding en Propagatie van de diensten vati den waterzoeker zouden gebruik maken. In alle gevallen waarvoor zijn hulp op Texel gevraagd werd, is de heer Graber er in ge slaagd, water van goede kwaliteit in voldoende hoeveelheid aan te wijzen. Oudtijds werd door wichelroedeloopers voor hunne onderzoekingen gebruik gemaakt van een gevorkte tak van een hazelaar. lij, den jongsten tijd bedient men zich algemeen van een gebogen metalen staaf. Ook de heer G. bediende zich Donderdag van een zoodanige staaf, die hij voor zich uitdroeg, in elke hand een der beide uiteinden, de bocht naar den grond gericht. Het doet eigenaardig aan, de wichelroede- looper zich aldus over het terrein te zien be wegen, in gespannen aandacht. Er komt beweging in de staaf, het naar den grond gerichte gedeelte richt zich op en als straks de onderzoeker op de plek is aangekomen, die voldoende en goed water bevat, dan wijst de bocht van de staaf geheel naar boven. Dan volgt het onderzoek hoe diep het water zit en in welke mate. Alweer op grond van de aan wijzingen door de wichelroede stelt de onder zoeker dat vast. Op de hofstede Leiden zit het 31 Meter diep. Dat klinkt heel wat, voor onze Texelsche ooren. Wij zijn hier zoo aan het graven van putten gewoon, maar de kosten van het boren van zoo'n put werder. ons genoemd en dat valt wel wat mee. Toen op het erf van de hofstede Leiden wendde me tot hem. Eerst was bg niet zeer toeschietelijk om het onderwerp het spook aan te roeren, daar hij mijn tw{jfel vermoedde, doch eindelek zeide hij; „Sommigen zeggen, dat het een vronw is, die lang geleden een Van de Gaylord's had moeten trouwen, maar het niet deed en dat zy wegkwijnde en stierf. Ea sommige zeggen, dat het een zwarte man is, dien een van hen doodgegeeseld heeft.* „Wat denk jij er van vroeg ik. „De hemel beware me, mijnheer Arnold, ik denk niets. Het is best mogelijk, dat het allebei is' Als een geest onmatig wordt dan wekt hij al de andere op. Zij krijgen het zoo eenzaam daar zoo heel alleen in hun graf, dat zij bijna gek van verlangen naar gezelschap wordon. En ais z|j elkaar niet kunnen krijgen, dan zoeken zij 't bij de menscbea. Een menscb, dat in betrek king met een spook staat, mijnheer Arnold is nooit zichzelf meer. Hij is dan nog maar halt wijs, zooala Mose.* „Is dat het geval bg Moae poogde ik verder te peilen. „Gaat hij met geesten om „Mose was zoo geboren, maar ik veronder stel, dat dat het geval was bij zga moeder en nij hat overgeërfd heeft." „Dat was gieterenavond toch een heel ongewooa iets, dat een spook een kip stal, niet w«ar „Het schijnt, dat spoken, evemlo andere menseden, ook hun g'apjea bobben," was water was aangewezen, werd het onderzoek in de omgeving nog eenigen tijd voortgezet, met geen ander resultaat dan het genoemde. Van hofstede Lelden ging het naar de Vol harding, waar al heel spoedig aanwijzing werd gedaan op een diepte van 25 meter. Op een weide wat verder van den Hoofdweg gelegen, kostte het meer moeite water te vinden, maar tenslotte slaagde de heer G. toch, ook daar water aan te wijzen. Op een diepte van 31 meter. De laatste plek voor onderzoek was op de hofstede Propagatie, reeds genoemd. Op een diepte van 27 28 meter constateerde de heer Graber hier water, op een plaats, die de heer Dros bizonder gelegen bleek te komen. De getuigen bij het onderzoek waren niet heel talrijk, de weinige bekendheid van het tijdstip van onderzoek had hieraan wel schuld. Zij die echter tegenwoordig warenhebben ongetwijfeld genoten, vooial van de onopge smukte mededeclingen te dier zake van den wichelroedc-looper. Wij waren in de gelegenheid een dossier dankbetuigingen en getuigschriften in te zien, den heer Graber toegezonden. Brieven voor een deel van bekende persoon lijkheden, een zelfs van iemand ons zeer van nabij bekend. En ieder schrijven getuigde van waardecring voor des heeren Gravers werk. Straks zal ook hier zijn lof verkondigd wor den wij twijfelen daaraan niet. De uitslag der wedstrijden bij gelegenheid van het volksfeest op Donderdag 8 .September was als volgt 1. Kindetspeien. Meisjes Batloopen le pr. Je. Buis, 2epr. E. Buijs, 3e pr. L. Eerdmans, 4e pr. Ne. de Graaf Md., 5e pr. Ne. de Graaf Cd. Jongens Turfrapen, le pr. G. Boon Mz. 2e pr. Jac. Lampers, 3e pr. F. Krijnen, 4e pr. Jn. Daalder, 5e pr. P. Boon Mz. 2. Tobbesteken: le pr. D. Bakker, 2e pr. F. v. d. Kooij, 3e pr. A. Laan. 3. Touwkruipen le pr. W. Boon Az., 2e pr. Joh. Zuidema, 3e pr. J. Moens. 4. Ringsteken paard en kar, 20 deeln.: le pr. P. Kooiman en mej. N. Bakker, 2e pr. D. Witte en mej. Witte, 3e pr. Th. Bakker en mej. Hin. 5. Ringsteken op fietsen: le pr. Bakker, 2e pr. E. Nauta, 3e pr. Jac. de Jong. 6. Reiswedstrijd, meisjes 12—15 jaar: le pr. C. Verbrugge, 2e pr. Th. v. Heerwaarden, 3e pr. P. Schot. 7. Tonkruipen, jongens van 12—15 jaar: le pr. Jac. v. d. Vliet, 2e pr. G, Boon Mz., 3e pr. J. v. Leeuwen. 8. Tonruiteren mislukte. Hiervoor kwam in de plaats zakloopen: le pr. Joh. Zuidema, 2e pr. P. Kok, 3e pr. L. de Waard. 9. Hardloopen met kinderwagens: le pr. mej. M. Coevert-Heerding, 2e pr. mej. S. Boon- Michielsen, 3e pr. mej. D. Jurjens, 4e pr. mej. Aa. v. Liere. De prijzen bestonden in luxe en huishoude lijke artikelen, speelgoed en boeken. Tenslotte zij hier nog een woord van dank gebracht aan de commissieleden voor de vele bemoeingen in deze. al wat Salomo verder zei. Aan 't ontbijt herhaalde ik wat ik den vorigen naobt gezien bad en toi u>go ver ontwaardiging namen Ralph en mgn oom het beiden kalm op. „Mose ia maar half snik," verklaarde de kolonel, „maar hij is zoo eerlijk als goud, en voor jon genoegen wil ik hem niet als een sohurk betiteld hebben.* „Hg mag eerigk zijn,* hield ik vol, „maar niettemin weet hg, wat er met de kip ge beurd is. En wat meer is, als u het huis doorzoekt, zult u zien, dat u nog andere dingen mist.* De kolonel lachte goedig. „Als het je argwaan opwekt, dat Mose 'a naohts rondzwerft, zal je daar wel aan moeten wennen, want dat zal wel meer gebeuren gedurende je verblgf hier. Ik weet wel, dat Moee soms drie nachten achter elkaar in de bossehen doorbrengt hij heeft evenveel ran een dier als van een menecbeigk wazen; maar hg is een tam beestje en je behoelt niet bang voor hem te z|jn. Als je hem met zgn bnndeltje gisterenavond gevolgd was, daa gelooi ik, dat je een zeer zonderlinge ontdekking gedaan zou hebben. Hg heelt zgn eigen genoegens en al zgi dat nu niet juist da onze, wat hindert bet ala hg er niemand kwaad mee doet P (Wurit verrogd)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1