3539 Woensdag 28 September 1921 Sö8*' Jaargang. Sienws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. innenland. 1 De winkelier, die U andere ZEEP LEVERT ALS U SUNLIGHT VRAAGT, is EEN BEDRIEGER, 1-52t+ Hl Van week tot week ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfj de Uitg. F»ma L AN01 E VEL® A BE ROOIJ, Parkstraat, Buis or Tixtt licht opr UW VIJAND EN ZIJN DEBIET ONWAARDIG Hu weet dat SUNLIGHT de absoluut ZUIVERE.DE ALLERBESTE ZEEP IS,DIE ALTIJD HET VOORDEELIGST UITKOMT. it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen AboKnementtpryi per 8 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertenttöu daags voor de uitgave vóór A aar nam. Prp» der AdverlenMni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Maandag 26 September tot en met Vrijdag 30 September voor rijwielen 6,15 uur, voor rijtuigen 6,45 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 29 Sept. v.m. 6,33 Vrijdag 30 7,28 Zaterdag 1 Oct. 8,12 Zondag 2 8,53 Maandag 3 9,34 Dinsdag 4 10,15 Woensdag 5 10,56 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 October 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45v.m. 2,45nm. van Helder: 8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 7,'28 sneltrein 9,11 -10,27§ 1.31 12,37 3,24 4,12** 6,36 4i25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8.36 1,52§ 9.45 9,15 JM2 12,19§ 3'" 3.06 6,06 6,07§ 8,47 8,56 10.58 ll,15f 1.03 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 17-24 Sept. De opening van de Staten-Generaal heeft Dinsdag j.l. op de voorgeschreven, traditio- neele plechtige wijz9 plaats gehad. Uiteriyk was alles net als andere jaren. In de Ridderzaal ging het ook al net als andere jaren. Er was in het ceremonieel geen verandering gebracht en alleen werd in zQover van de gewone orde afgeweken, dat een groepje roode vrouwen, met de vrouw van het Tweede Kamerlid Kolthek aan het hoofd, een demonstratie hielden ten gunste van don dienstweigeraar Groenen- daal. Dit nummer stond niet op het programma en omdat het zoo onverwacht kwam, verwekte het in de Kamer nog een weinig sensatie. Dat duurde echter niet lang, want. de demonstranten werden on middellijk uit de zaal verwijderd, en in arrest gesteld. Toen kon de Koningin rustig haar Troonrede voorlezen, En daarmee was H. M. ook al heel gauw klaar want de regeeringeverklaring was al heel kort. De opmerking moge ons uit de pen, dat de troonrede over 't geheel genomen geen opwekkende lectuur biedt. Dezelfde sombere toon hoort men ook terug in de z.g. Millioenennota, de uiteen zetting van den nieuwen minister van financien, omtrent den finanoieelen toestand van het land, in verband beschouwd met de nieuwe Staatsbegrooting. Minister de Geer zegt daarin o.m. dat wij als volk „boven onze kracht leven." Een particulier zal in een dergelijk geval „zich bekrimpen" en voor den staat is ook geen anderen uitweg open. Als er zoo sterk mogelijk bezuinigd wordt en de inkomsten niet zeer tegen vallen zal het misschien gelukken rond te komen en het bestaande tekort van 48 millioon te dekken. Er zal over de kwestie bij het aigemeene begrootingsdebat vermoedelijk wel het een en ander worden gezegd. De regeering zal dan ook wel nader moeten mededeelen, waarop ze denkt te bezuinigen en of dat misschien ook het geval zal zijn met de maatregelen, die er genomen moeten worden om in de komend6 maanden de werkloos heid te bestrijden. Iets waarover in de Troonrede met geen woord wordt gerept. o—o—o— De Duitsche sociaal-democraten hebben in de afgeloopen week te Görlitz hun partij congres gehouden en de beraadslagingen zijn dezen keer met meer belangstelling gevolgd dan vroeger wel eens het geval was. Er was n.l. een voor de politieke verhoudingen in Duitschland belangrijke zaak aan de orde en wel bet al of niet samenwerken met andere politieke partyen. De kwestie staat in nauw verband met den moord op Erzberger, die door de socialistische partijen aangemerkt wordt als een blijk van toenemende reactie en een bewijs dat de Duitsche republiek door groote gevaren wordt bedreigd. Een jaar geleden, op het partijcongres te Kassei, wilde men niet van samenwerking met de burgerlijke partijen hooren, met name de Duitsche Volksparty. Op het thans te Görlitz gehouden congres is de houding gewyzigd en werd met 240 tegen 67 de resolutie aangenomen, waarin voorgesteld werd, op den grondslag van een z.g. minimumprogramma samen te werken met andere politieke partyen. Het minimumprogramma bevat een aantal punten, waarvan wel de voornaamste zyn, die waarin de voorwaarde wordt gesteld, dat de huidige staatsvorm tegen geweld zal worden verdedigd, dat de sociale wet geving zal worden bevestigd en dat de vredesverdragen zullen worden nageleefd, binnen de grenzen van Duitschlands draagkracht. Het minimum-program is wel zoo tege moetkomend, dat het door de andere par tijen behalve dan door de consei vatieven zal kunnen worden aanvaard. Het besluit van den partydag te Gör litz, waardoor de Duitsche soc.-democraten de coalitiepolitiek hebben omhelsd, kan belangryke gevolgen hebben voor de poli tieke verhoudingen in Duitschland. Met medewerking van de soc.-democraten kan er een zeer sterke regeeringscoalitie wor den gevormd. Het behoeft dan ook geen verwondering, dat er in de Duitsche bladen reeds allerlei berichten worden gelanceerd, over een reconstructie der Ryksiegeering. Men spreekt reeds van het aftreden van dr. Wirth als kanselier. Herman Muller, de partijvoorzitter, heeft deze berichten echter alle als onwaar gekwalificeerd en medegedeeld, dat de meerderheidssocialis ten ru3tig hun beurt zulleo afwachten. o—o- o In Beieren nadert de Kabinetscrisis haar einde. Het oude Kabinet zal de regee- ringetaak biyven voortzetten, met deze wyziging, dat minister-president van Katar en de minister van justitie Rothe door anderen zyn vervangen De Landdag heeft graaf Lerchenfeld gekozen tot minister president en deze heeft die opdracht aan vaard en is'bezig een opvolger voor Rothe te zoeken. Lerchenfeld, die tot de Beier- sche Volkspartij behoort, heeft in een korte programrede o.m. verklaard, dat de Beier- sche regeering zich plaatst op het stand punt van trouw aan het Rijk. Men mag daaruit afleiden, dat het conflict tussohen München en Beriyn wel spoedig tot het verleden zal behooren. Intusschen heeft de crisis tengevolge gehad, dat de Beiersche Volkspartij (centrum; de band met de Duitsche nationalen verbroken hebben. De meerderheidssocialisten hebben zich by de benoeming van Lerchenfeld afzydig gehou den, maar de mogelijkheid schijnt niet uitgesloten, dat zij spoedig deel uitmaken van het regeeringsblok. o—o o— In Engeland waren in de laatste dagen inzonderheid twee onderwerpen aan de ordede Iorsche kwestie en de werke loosheid. Met beide kwesties heeft het Engelsche Kabinet zich moeten bezighou den, in den Kabinetsraad, die te Gairloch gehouden werd. Het zal in de analen van het kleine Schotscbe dorp stellig wel wor den vereeuwigd, dat daar op een stille Septemberavond van 1921. in het dorps logement, by het zachte licht van een petroleumlamp, de Britsche hoogwaardig heidsbekleders samen waren om hoogst belangryke besluiten te nemen. Dit laatste geldt wel in de eerste plaats de Iersche kwestie, die vrijwel op het doode punt was gekomen, omdat de Valera bleef weigeren, den eisch terug te cemeD, dat Lloyd George in de vertegenwoordigers van Ierland, de afgevaardigden had te zien van een onafhankeiyken, souvereinen staat. Naar gemeld werd, heeft de Kabinetsraad te Gairloch zich lang met de kwestie bezig gehouden, om daarna het antwoord aan de Val6ra op te stellen. Reuter meldde, dat ieder woord van dit antwoord ge- gewikt en gewogen werd, zoodat er groot gewicht aan moet worden gehecht. Hoéwei het regeering3antwoord nog niet is gepubliceerd, staat' dit vast, dat de Valera nu slechts kan aannemen of af- wyzen. Lloyd George heeft zich zooals boven gezegd te Gairloch ook moeten bezig hou den met de kwestie der werkeloosheid. Een aantal burgemeesters van de Labour of arbeidersparty heeft hem opgezocht, om met hem te spreken over den sty'genden nood. De werkloosheid toch neemt iu Enge land onrustbarende afmetingen aan en mdlioeneu ponden sterling zijn reeds uit gegeven om de werkloozen te ondersteu nen, En het einde daarvan ia nog niet te zien, integendeel, de werkloosheid neemt nog hand over hand toe. Lloyd George heeft de burgemeesters geen bepaalde toe zegging kunnen doen. Alleen verzekerde by, dat het vraagstuk zyn volle aandacht heeft en dat hy maatregelen aan den ministerraad zal voorstellen. —o—o o— De geallieerden hebben ten opzichte van de kwestie tussohen Oostenryk en Hongaiye over West-Hongarye, de knoop doorgehakt. Nu de herbaalde uitnoodiging aandeHon- gaarsche regeering, om het betwiste ge- biod te ontruimen, geen doel heeft getroffen, hebben de geallieerden aan de regeering te Boedapest een ultimatum toegezonden. Er is haar daarin een termyn gesteld, waarbinnen de Hongaarsche troepen West- Hongarije hebben ontruimd. Wordt er niet aan voldaan, dan zal de economische blokkade van Hongarije worden afgekon digd en zullen nog scherpere middelen worden overwogen. —o—o—o— Hoewel de Grieksche berichten vuit biy- ven en de Turksche allicht wat overdreven zyn, valt er niet meer aan te iwyfelen, dat het aanvankeiyk zoo succesvol inge zette offensief der Grieken tegen Angora op een grooten nederlaag is uitgeloopen. Er loopen reeds allerlei geruchten, over een pogiDg, die van Grieksche zijde onder nomen wordt, om de tusschenkomst der geallieerden in te roepen, teneinde tot vredesonderhandelingen te komen. Koning KonstantijD, die naar Klein-Azië overstak om de overwinning te vieren, zal naar Athene terugkeeren en het zal wel niet in een opgewekte stemming zyn. TEXEL, 27 Sapt. 1921. Dienstregeling T. E. S. O. In verband met de verandering in de dienst op Zaterdag a. s. 1 October brach ten wij in de dienstregeling aan het hoofd van ons blad reeds nu de ver- eischte wijzigingen aan. Uitslag aanbesteding. Bij de Maandag gehouden aanbesteding voor de bouw van een woonhuis aan de Hallorweg, waren ingekomen 6 biljetten. Timmarwerk M. Blom, Oudescbild f2233,— J. Koorn Mz., Burg 2246,— G. K. Zoetelief, Burg 2300,— Metselwerk Gebr. Zoetelief, Burg f 1903, H. Koorn en G. Logman, Burg 2353, Schilderwerk Z. Graaf, Burg f 679.— Het timmer en metselwerk is aan de laagste inschrijvers gegund, De tijdswisseliug. 'tls Zondagavond. Vader en moeder aan tafel gezeten, hebban de tijdswisseling hasp. eken. Vader wil morgenochtend voor teniae

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1