Van der Graaf Co.'s bureaux voorden handel Teekenonderwijs. adyektbntièn. Schoolfeest Koog. Doopsgez. Gemeente Gemengd Nieuws. Marktberichten. Op 30 September a.s. Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland. Vergadering Texelsche Melkveehoudersbond. Algemeene Vergadering Oproeping voor Cocksdorp en Eierland. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. Bnrg, Waal en Oosterend. Predikbeurten' bezigheid een uur bij de baas verzuimen, stapt er vroeg in. Moeder ruimt de boel op en scharrelt nog een en ander bijeen voor de komende werkdag en volgt dan haar ega, na eerst de huisklok een uur te hebben vooruitgezet. GevolgVader, die een uur meende te verzuimen, staat Maandagmorgen een uur te vroeg aan de werkplaats en de kleine is twee vóór den tijd aan de bewaarschool. Historisch. Bij de Geref. Kerk te Oosterend is tot predikant beroepen de heer J. H. Staal, candidaat te Tinallinge, Ds. J. van Henten te Oldekerk heeft voor het beroep bedankt. Het Witte Kruis. Ingekomen vrijwillige bijdragen: N.'N. Molenstraat f 5.T. B. Oudescbild f 1.50 In duister. Een klein defect aan de motor was heden, Dinsdagavond oorzaak, dat in onze centrale alles in ruste bleef en ons dorp in duister zat. Wij moeten er direct aan toevoegen, dat dit sedert Januari niet het geval was. Van wien heb je die bloemen? vroeg mama. Van van een zeker jongmensch antwoordde de dochter blozend. Van een zeker jongmensch sprak mama. Geen enkel jongmensch is zeker voordat je hem binnen hebt, kind. Gedurende de laatste tien jaren had de herijk der maten en gewichten steeds plaats in termijnen, loopende van 1 Januari van elk jaar met een even jaartal tot en met 31 December van het volgende, derhalve in termijnen van twee volle jaren. In afwijking hiervan ligt het in de bedoeling, voortaan eiken herijk- termijn te doen eindigen met den 30sten September van elk jaar met oneven jaartal. Tengevolge hiervan moeten met 1 October 1921 alle maten en gewichten voorzien zijn van het goedkeuringsmerk Z in gewonen schrijfvorm. Naar aanleiding van bovenstaande is den burgemeesters gewezen op het groote voordeel, gelegen in de omstandigheid dat gedurende October, November en December van elk jaar met oneven jaartal slechts één goedkeuringsmerk, dit jaar de letter Z, geldig is. Hun wordt in overweging gegeven, voortaan, ten einde het toezicht voor de politie-ambtenaren te vergemakkelijken, een algemeene visitatie te doen geschieden in October, November en December vaD elk jaar met een oneven jaartal, aan te vangen met Oct. 1921, hetgeen echter niet mag uit sluiten, dat ook op andere tijden toezicht wordt uitgeoefend. Kranige redding. Een knaapje viel Vrijdagavond in het Noordzeekanaal te IJmuiden en zou zeker verdronken zijn, als mej. Meta Meyer, uit Leiden, die toevallig per rtfwiel passeerde, hem niet zonder eenig bedenken was nagesprongen. Na een keer gedoken te hebben, kon zij den knaap bewusteloos boven brengen. De Rotterdamsclie Handels- en Land bouwbank. De 89-jarige W, H. Broekhuys, vroeger zaakwaarnemer, thans volgens zijn op gave zonder beroep te Rotterdam, reci divist en gedetineerd, heeft terecht ge staan ter zake als zoude hij in het tijdvak tuaschen Augustus en December 1920 binnen het Arrondissement der Rechtbank te Rotterdam met het oogmerk om zich en anderen wederrechtelijk te bevoor- deelen, de verschillende personen hebben bewogen tot de afgifte van geldsbedragen van f 10 of veelvouden daarvan, althans van geldsbedragen, zulks door listige kunstgrepen en een samenweefsel van verdichtsels. Tal van getuigen werden in deze in gewikkelde zaak gehoord, met als resul taat, dat de officier van justitie tegen dezen onverbeterlijken beklaagde eischt drie jaren gevangenisstraf met last tot openbaarmaking van de uitspraak. Ooggetuigen deelen mede dat zij tot op de hoogte van NumaDsdorp en Willemstad op hét Hollandsch Diep zonderlinge visschen hebbeu waarge nomen die zich onderscheidden door reus achtige grootte. Het bleken te zijn tomijnen (Thynnus tbyocus), visschen die in de Miüdellandsche Zee thuis behooren 4 M. lang kunnen worden en honderden K.G. zwaar worden. Hoe komen deze dieren op het Hollandsch Diep? Moeilijk te beantwoorden vraag, maar voor de Zeeuwsche visschers zijn het geen vreem delingen. Sedert eenige jaren vertoonen zij zich telkens op de Ooster Schelde. Waar zij thans nog in September op het Hollandsch Diep bleken voQr te komen, worden zij langzamerhand gewone verschijningen in Zeeland. Uit Oldenburg schrijft men aan 't N.v.h.N. dat de Duitsche aardappeloogst dermate uitvalt, dat Duitschland geen Nederlandsche aardappelen noodig zal hebben. De Duitschers zouden ze ook niet kunnen betalen. Een Amsterdamsche dame riep voor een echtscheidingsprocedure de hulp in van een particulier detective. De man wist door allerlei machinaties feiten of vermeende feiten op 't spoor te komen die, als zij bekend werden, de familie van de dame min of m9er zouden com- promitteeren. Hij wist nu op alle mo gelijke manieren de dame geld af te troggelen en liet tenslotte zelf3 haar inboedel verkoopen. De politie heeft thans de zaak in handen, ook in verband met een stuk, dat volgens de detective wel, maar volgens de dame niet door haar geteekend is. Wegens achterstallige belasting zou te Huizen een verkoop bij executie plaats hebben. Vermoedelijk had de betrokkene er de lucht van gekregen, daar de Hoofd. Omslag-achterstand al van ettelijke jaren dagteekende. Eerst verdween de helft van het gezin, later de andere helft, naar Duitschland. Bij den gerechtelijken verkoop was alleen een kreupele stoel in het perceel aan wezig. Een adres met verzoek tot weder invoering der kermis, voorzien van ruim 4000 handteekeningen van gezinshoofden is aan den Raad van Hilversum verzon den. Hoe rijmt men dat. Een wielrijder te Vorden kwam, door dat hij links uitweek, in botsing met een motorrijder, zoodat deze ernstige gewond werd en aan de gevolgen over leed. Tegen den onvoorzichtigen wielrijder, die door de rechtbank te Zutphen tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, is thans voor't Hof 14 dagen hechtenis geëischt. De kantonrechter te Haarlem heeft den Amsterdammer H. Rdie woest met een auto reed, waardoor een Amster dammer werd aangereden en gedood, veroordeeld tot f 100 boete en 6 maanden intrekking van het rijbewijs. Hoe rijmt men dat? Naar het N.v.d.D. verneemt, is de heer A.B., een der directeuren van de Noord-Hollandsche Bank te Alkmaar, als verdacht van malversatiën, in zijn functie geschorst. Een der bedienden, zekere B. zou zich eveneens aan onregelmatigheden hebben schuldig gemaakt. De rechtbank te Amsterdam sprak onlangs een koopman vrij van de hem ten laste gelegde overtreding der Rijks inkomstenbelasting, op grond dat de onjuiste inlichtingen gegeven waren in de toelichting tot de aangifte en niet in de aangifte zelf. Volgens de Rechtbank behoort de toelichting niet tot de aan gifte. In hooger beroep heeft het Gerechts hof het vrijsprekend vonnis bevestigd. Twee Amsterdamsche oplichters vestigden op een zolderkamer een Bank en plaatsen daarna een advertentie, lui dende „Gevraagd nette personen voor het incasseeren van kwitanties en andere werkzaamheden. Salaris f30 per week. Storting f 1500". Eenige kleine rente niers vlogen er in en waren hun gestorte gelden natuurlijk kwijt. Tegen de beide oplichters is elk 3 jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Maastricht is tegen e9n wethouder van het Lim- burgsche dorp Mesch, vroeger burgemees ter van deze gemeente, thans daglooner, wegens herhaalde beleediging van den tegenwoordigen burgemeester gedurende de raadzittingen, twee maanden gevan genisstraf geëischt. Bezoek Commissaris der Koningin. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de Heer Commissaris der Koningin in deze provincie voornemens is op Maandag 3 October a. s. een bezoek aan deze gemeente te brengen. Zij, die Zijn Hoogedelgestrenge alsdan over eeuig belang wenschen te spreken, worden verzocht hiervan kennis te geven ter gemeente secretarie uiterlijk Zaterdag 1 October a. s., tot des namiddags 1 uur. Texel, 27 September 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Woensdag 28 September 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. hall 8 uur Bijbellezing in Eben Haezer. ïondag 2 October 1921. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur de. Kroese. Waal, n.m. 3 uur ds. Boeke van Schagen. den Hoornvm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. half 3 ds. Brümmer. Oosterend, 's av. 7 uur ds. Boeke. Zondagsschool n.m. 2 uur. Cocksdorp, vm. 10 uur ds, Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nnr n.m 3 nur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar Avondmaal. den Hoorn, v.m. 10 uur de. Koster van Helder. Bnrg. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem, herinnert er aan, dat Maandag 3 Oct. 's morgens van 11—1, en 's avonds 8—10 de laatste zitting van dit jaar zal worden gehouden tot het innen van den H.O. en de zitplaatsengelden. Vriendelijk verzoekt zij alle leden om het alsnog verschuldigde dan te voldoen. Eierenveiling. Den Bnrg, 26 Sept. Aangevoerd 52 partijen. 3490 stnks. kipeieren i 13,50 a f 14,30 per 100 stuks. Texel, 26 September, Aangevoerd 1 Paarden f —0.— a f 14 Koeien 1500,— a f600,—. 4 Nuchtere kalveren 115 a f30. 44 Rammen f 80,— a f 90.—. 71 Sohapen f 30,a t 45,—. 51 lammeren f20 a f30. 50 Biggen f 15 a f 20. 9 korven kippen f 2 50 a f 3, Alkmaar, 23 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 7485 H.L. De prijzen waren Tarwe t 14,25 a f 16.50, gerst cbev. f 14, a f 16,50. gerst winter f a f haver i 12,a f 13.50 bruine boonen f 35,a f 42,—, citroenboonen f 38,— a f 42,-, witte boonen f 36,a f 50,—, blauwmaanzaad f a f erwten groene kl f 18, af 24,erwten groene gr. t 40,— a 150,— grauwe 1 44,— a 152, vale f 25,— a t rogge f 15,- a f 16, koolzaad f af kar wijzaad t af per 100 Kg. Formerend, 27 Sept. Aangevoerd 786 Runderen waaronder: 410 vette kooien 130 4 165 Ct. per K.G o,q Gelde koeien i 225 4 700; Melkkoeien f 225 4 700; 28 stieren. 100 vette kalveren f 2,10 a f 2.30 p. Kg. 240 Nuchtere kalveren f20 a f 55, 1068 Schapen f 30,— a f 54.—; 523 vette varkens f 1,00 a f 1.12 per Kg. 71 magere varkens f 36 a 1 60,00; 368 biggen f 14,00 a i 23,00; 766 lammeren f24 a f 35. kipeieren f 14 50 a f 15.50 per 100; Burgerlijke Stand der Gemeente Vlieland, van 14—17 Sept. ONDERTROU WDJozef Sehotmans, 29 j r. en Wilhelmina Timmerman, 22 jr. Kindereu 5 lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm, enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. hopen onze geliefde Ouders JAN KOOPMAN ANTJE DONKER, gS hun 35-jarige Eohtvereeniging te herdenken, eSf Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hunne liefhebbende Ki,.deren, Behuwd- <-n Kleinkinderen. «fa Redoute, Texel. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan do nalatenschap van Mej. NEELTJE KUITER, geboren Bakker, gelieven daarvan opgaven ot be taling te doen voor 20 October a.s. bij JACOB BAKKER Jbz., Schoolstraat, Oosterend. der afd. TEXEL op Zaterdag a s. 's avonds 8 uur in Café den Burg. Bespreking verandering statuten. Het Bestuur. in café „Den Burg" op Donderdag 39 September a. 8., 's avonds halt 8. Bespreking melkprijs. Bespreking toelage aan den Secretaris enz. Het Bestuur, J. KOOIJ, Voorzitter. J. E.AGER, 8ecretaris. Jongelieden, die wenschen deel te nemen aan vooroefening bij den Vrijwilligea Landstorm, worden verzocht zich aan te melden voor 1 October e.k. bij M. W. DE GRAAF, ook zij, die zich te Cocksdorp reeds aan melden. De oefening zal bij genoegzame deel neming spoedig beginnen. Schoolkinderen uit wijk K worden Donderdag a.s. om half tien uitgenoodigd in de O. L, School. De feestcommissie. Ambachtslieden en aanstaande ambachts lieden, die gedurende den winter 1921-1922 het onderwfis willen volgen aan een teekenenreus te den Burg, worden verzooht zich aan te melden ten gemeentehuize uiterlijk op Maandag 3 October a.s. Het Godsdienstonderwijs begint de vol gende week, voorloopig althans op dezelfde uren. Maandag. Waal, 10—11 Oudere leerlingen. 1112 Sohoolkioderen. Burg, 34 Oudste Meisjes. 7—8 Jongens 13—16.) Woensdag. Burg, 10—11 Schoolkind. 4de en 5de kl. 1112 Schoolkind. 6de en 7de kl. 2—3 Meisjes 13—16. 89 Oudste jongens. Donderdag. Oosterend 1011 Schoolkinderen. 1112 Oudere leerlingen. Zij, die zich willen voorbereiden voor het lidmaatschap der gemeente kunnen zich daartoe aanmelden in de pastorie, op Dinsdag 11 October tosschen 10 en 12 's morgens ot Donderdag 13 Oct. tusschen 7 ^0 9 'a avonds. Oese catechisatie begint Dinsdag 18 Oct. 's,morgeos 10 uur. Voorts ben ik van plan in dit winter halfjaar eenige avondsn te houden met jongere gemeenteleden, waarop ik enkele orama's ven Ibsen wil voorlezen en be handelen. C. C. DE MAAR.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2