Kunstmeststoffen. Kust roest. Boekhouden. een bruin merrieveulen. P. K. BOS Prijsopgave gevraagd Kor ff's cacao Snelweger Utrecht Marktberichten. ADVEBTEN'f IS N Sportvereniging „Texel.'' Zondag 16 October Texel H. K. C. Texel I 0. V. V. Thomasslakkenmeel, Superfosfaat, Patentkali, Kainiet (analyse 15,4 °|0) Kali 20°|o 22,7 °|0) Kali 40 °|o 42,2 °|0) DROS Co. G. J. O. D. Dikkers, publiek verkoopen: Boekhandel Parkstraat. Schoolatlas cler geheele aarde, met 47 kaarten, geb. f 8,40. Boekhandel Parkstraat. A. LANSEVELD iz. NED. TAAL EN STIJL. Predikbeurten F. DEKKER brandstoffen. per kilo's bus f O 90 Bondswedstrijd Korfbal Rapporten ter inzage. Concurreerende prijzen. Coöperatie biedt hare brandstoffen ver beneden alle concurrentie aan on laat alle brandstoffen mot hun beurt schip aanvoeren. De bekende landbouwboeken van Rust roest zijn weer voor handen Snelle eu degelijke schriftelijke opleiding voor praktijk, diploma, akte L.O. en M.O. f 3,00 per maand. Begin der week naar Harlingen. laatst der week naar Helder. Schrijven zonder taalfouten, besrijpen wat men leest, dit leert U het Weekblad voor Ned. Taal en Stijl. Prijs f 0,60 per maand. INHOUD van No. 1Scbruven *an d, t of dt. Oefening ter toepassing. Staking nit (,De gelukkige familie*.) Vragen hierover. Vreemde woorden, die elk dient te kennen. Toelichting daarop. Dit interresante, voor elk leerzaam nummer wordt gratis en franco toegezonden, na inzending van onderstaande strook. NaamAdres: P.S. In open enveloppe, met 2 cents postzegel gefrankeerd aan A. F. G. LEIDER1TZ, i Hoofdonderwijzers, Amsteldijk 47, Amsterdam. D. H. SCHENK, j Telef. L 4072. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. Hendrika Kalis Cd., te Amsterdam deed dezer dagen met goed gevolg examen voor diploma stenografie. Frlesch vee in Argentië. Het Friesche vee beeft in Argentinië hooge prijzen behaald. Op de aldaar ge houden Internationale melkvee-tentoon stelling werden de volgende eenjarige Friesche stieren voor de daarachter ver melde prijzen verkocht. De tusschen haakjes geplaatste prijzen zijn de inkoops prijzen bij den fokker. „Willem" van J. Wassenaar te Jelsum t 4300 (f 1000) „Verwachting' van A. L. de Vries te Hichtum f2100 (f 700); Amalia's Frisco" van K. N. Kuperus van Marssum f 3900 (f1200); „Herman" van A. F. Ger'oens te Menaldum f 7300 (f 1200)„Mars- sumer" van W. S. Veeman te Marssum f4500 (f725); „Albert Gerard" van J. Boersma te Friens 16100 (f 1000). Een enterstier van de firma Schaap werd onderhands verkocht voor f6650. De tweejarige Wilson werd voor f 7600 ingehouden. De melkindustrie. De Nederlandsche industrie van ge condenseerde melk maakt op 't oogenblik een moeilijken tijd door, voornamelijk tengevolge van de felle concurrentie van Amerika. De Amerikaansche productie is enorm en houdt de prijzen laag, zoo dat men bier te lande feitelijk voor de keuze staat, tegen te lage prijzen te verkoopen of met de productie te bij) ven zitten. Tot nog toe heeft de Hollandsche melkindustrie zich nog kunnen [staande iiouüen. Maar op den duur zal er ver andering moeten komen, want er wordt op 't oogenblik meer gtproduceerd, dan de wereld tegen loonende prijzen kan opnemen. Een deel van de industiiezal dus te gronde moeten gaan. Nieuwsbl. v. Fr. Beschermt de tulen. Alle uilen zijn hoogst nuttige vogels, omdat zij zich voor het overgroote deel voeden met muizen, soms ook met ratten. Van verschillende soorten uilen werd vastgesteld, dat meer dan 60 pC't. van hun voedsel uit die schadelijke knaag dieren bestaat. Op tal van plaatsen klaagt men over muizenschade en intusschen blijft men nog steeds de natuurlijke vijanden der muizen vervolgen. Landbouwers dienen er in hun eigen belang voor te zorgen dat alle uilen op hun terrein veilig zijn. De Nederl. Vogelwet beschermt alle inlandsche uilensoortenhet vangen en dooden dezer dieren vormt derhalve een strafbaar feit. Gelukkig loopt de tijd ten einde, dat uilen als ongeluksboden werden be schouwd en alleen op grond van een dwaas bijgeloof aan de gruwelijkste ver volgingen werden prijsgegeven. Hef Zuidlaardermeer ligt droog. Uit de provincie Groningen meldt men ons, dat tegenwoordig, vooral des Zondags, zeer velen naar bet Zuidlaarder- meer trekken, om het ongewone tooneel te aanschouwen, dat het meer grooten- deels droog ligt. Eigenlijk heeft alleen de vaargeul nog water. Van -den oever gezien, lijkt het een breed strand, niet ongelijk aan dat van de Hollandsche kust. Meer dan een kwartier ver kan men er op wandelen. Daar waar de bodem vrij vast is, is er zelfs gefietst. N. Ct. Hittegolven. Donderdag en Vrijdag kon op het strand te Katwijk een eigenaardig verschijnsel worden waargenomen. Van zee woeien warme windgolven over, die voor een oogenblik het zweet aan alle zijden deden uitbreken. Deze onnatuurlijke hittegolven gaven een beklemmend gevoel. W.lde ganzen. In Friesland strijken de laatste dagen groote koppels wilde ganzen neder. Zij zijn zeer schuw en slechts bij overrom peling gelukt het soms hen te schieten. Na een verblijf van enkele uren vertrek ken zij weder, vermoedelijk wegens den lagen waterstand. De meesten noemen dat. wat zij niet bezitten geluk, terwijl zij slechts zeer zelden hetgeen zij wel bezitten als een geluk aannemen. Welke vrouw past een boerenzoon De Veldbode geeft niet alleen in landbouwzaken advies, maar heeft zich ook gewaagd op het bloemrijke, maar tevens doornige pad der liefde. Als 'n boerenzoon trouwen wil, gewoonlijk heeft bij dan al lang „aanslag" met een meisje. Maar voor 't geval, dat niet zoo wezen mocht, hoe dan Dan is er De Veldbode nog, die hem van goeden raad wil dienen. Wan neer je een vrouw kiest raadt het blad doe 't dan alléén laat je nooit een vrouw aanpraten. Maar zoek een vrouw met hart voor een beest, met hart voor de fokkerij, een viouw, die niet al te modern is, maar toch een, die streeft naar verbetering. En al deugt ge dan zelf Diet heelemaal, dan komt ge er toch. Want een halve man met een heele vrouw is méér dan een heele man met een halve vrouw. Het anthraciet-monopolie. Prachtig, wat de Amsterdamsch Raad heeft gedaan 1 roept de H. P. uit. Dat moesten ze in Den Haag, dat moesten ze overal in den lande doen. Wat heeft de Amsterdamsche Raad gedaan Er voor gezorgd, dat de burgerij niet overgeleverd is gebleven aan den groot handel-trust in brandstoffen, maar terecht kan voor 65 ct. minder per HL. bij een niet bij den trust aangesloten maat schappij. Daarmee bezorgt 't Amsterdam sche gemeentebestuur, zonder eenig risico zijnerzijds, de burgerij een voor deeltje van 'n half millioen gulden. De Amsterdammers krijgen nu hunanthra- ciet voor f 2,85 tot f 3,25, de eierkolen voor f2,30 per mud, franco thuis. Maar feitelijk is dat nog veel te veel, zegt het blad. Bij invoer door de gemeente zelve uit Engeland zou de burgerij voor de veel betere en voordeeliger Engelsche anthraciet niet meer dan f 2,75 per mud behoeven te betalen. De heer H. M, D. Angremend te Hillegom kwam bij het uitwijken met zijn motorfiets in botsing met de stoom tram, met het gevolg, dat hem beide beenen werden afgereden en hij in het ziekenhuis te Haarlem is overleden. Gemeentebegrootlng. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de begrooting van de inkomsten en uit gaven der gemeente, voor het dienstjaar 1922, van 12 October tot den dag der behandeling in den Raad ter gemeente secretarie voor een ieder ter lezing is neergelegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Texel, 12 October 1921. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. BUYSING DAMSTE Zondag 16 October 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur de. Kroese. bevestigicg. Waal, n.m. half 3 ds. Brümmer. den Hoorn,-vm. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Kroese. vm. 10 uur ds. H. Buiskool. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Fokken s van Boornbergum. n.m 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. de Maar. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar ScUagen, 13 Oct. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 60 Vette Koeien f 350 a t 700. 105 geldekoeieD mag. f 200 a f 700 115 kalfkoeien f 500 a f800 60 Nuchtere kalveren 1 16 a f 26,00 0 lammeren f al ,00 224 schapen vette f 40,a f 58, 213 orerbouders t 26,a f 32. 29 varkens mag. t 40.a 1 50, 51 varkens vette f 0,80 all.P-K.g 140 Biggea f 12.00 A t 24,00 Boter f 2,80 a 13,per K.G. Kipeieren f 15.50 a f 17,50 per 100. GOEDE GEWOONTE, GOEDE 1 GEZONDHEID Een minder goede gezondheid komt zel den zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veel rooken, te veel alcohol gebruiken, laat naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buiten lucht nemen, moeten in gezondheid achter uit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich [ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfiltersals zij gezond zijn, filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij verzwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvol komen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpjjn, urinekwalen, duizeligheid, onna tuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtigheid Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaanzij versterken zwakke nieren, lenigen de urinekwalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuurkwalen. Ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoontegij kunt geen verstandiger be gin maken dan met dit speciale nierge neesmiddel. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs Ët f 1.75 per doos. 39 l_ Yoor de vele bewijzen van deeloemiog' ontvangen bij h>t overlijden van onzen Broeder eu Behuwdbroeder, den Heer JACOB GKEIDANUS, Wednr. van Neeltje Bruin, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, A. GKEIDANUS. Alkmaar, 11 October 1921. Bij ons vertrek naar N, O. I. r. epbü wij vrienden en bekenden een hartelijk vaar wel toe. H. C. REMMERS en Echtgenoote, a.b. S.s. „Prinses Jnliana" 15 October 1921. allerlei modellen diverse prijzen. A. HEYNES, Amsterdam .'s morgens 11 uur. Entree 10 cent. 's Middags 2Va uur Revanche-wedstrijd Deze wedstrijd wordt opgeluisterd door muziek van Texelsck Fanfarecorps, ver trek 2 uur Groeneplaats. Entree 20 en 10 cent. Dagelijks verkrijgbaar Notaris te Texel, zal op Dinsdag 18 October 1921, d^s namiddags 3 uur ten verzoeke en bij de loods van den Heer H. W. STARK te Oosterend op Texel 2 varkens, 8 kippen,. 1 klamp mest, 3 rijwielen, 3 rjjwiellantaarns, 1 handkar, 1 kruiwagen, 1 voerkist, bascule, 2 toonbank bascules, landbouwgereedschappen, vcorts huisraad en inboedel waaronder 2 naai machines, 1 linnenkest, 1 hangkast, taiel, stoeleD, fornuisk^cbel, tobbes, houten en ijzeren ledikanten,eenig keukengereedschap porcelein en aardewerk enz. Bestellingen bij P. KUITER Oudeschild, A. DE SMIT, 't Noorden eu denschipper F. DEKKER. Rust roest dl. II t 0,52 III t 0,60 Teelt van velderwten en vroege aardappelen 1 0,15 Hoenderteelt t 0,24 Prospectus en lijst van 50 geslaagden der laatste examens trance op aanvruag. J VAN DER WEES, Leeraar M.O. Oranjeplein 73, 's Graveuhage. TE KOOP B. RAKKER Az., 011 geren. De zes en twintigste druk is vorige maand verschenen. Voorhanden in geeft kennis, dat de compagnieschap tus schen hem en Klaas Medema verbroken is, daar Medema geea schipper was. iiy zal de zaak met eea bevaraa schipper voortzetten met zijp. zeilschip, zoodat hij de goederen van buiten zeer goeokoop zal aan voeren. Scheeps- en wagenvracht wor den ineens berekead. Suiker 40 cent per baal. Losplaats Oudeschild en bteiger Oost. Bezorgers: P. Kuiter, Oudeschild; A. de Smit, Noorden. Tevens vervoer van alle soorten. Prima _A.nth.raciet f 4,90. beste Baggelaars f 9,00. Zoekt uw voordeel. Ontziet „de Dage raad" niet, die concurreert niet en beBtel uw goederen per schipper F. DEKRER. voor het vervoeren van plm. 50 ÜVt3 cintels, vanaf bet haventerrein te Oudeschild nae.r den Wittekruisweg te den Burg. Aanbiedingen worden ten gemeentebuize ingewacht uiterlijk 17 Dctober as.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2