N° 3545 Woensdag 19 October 1921; 35st" Jaargang* Biieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland» Vau week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur naiu. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIEN worden aangenomen bij da TJHq. Fmma LANGEVELBA BE R O O IJ, Parkttraat, Boa® o* T i x a a LICHT OP li f 1M2 I.561 *}g VOOR HETWASSCHFN VANAUE FIJN GOED is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken t DOET WOL NIET KRIMPEN! MAAKT ZJJDE NIET GEEL! Abonnemenlsprijt per 8 maanden1 Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prpi der Adverlenliini Van l tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 15 October tot en met Vrijdag 21 October: voor rijwielen 5,30 uur, voor rijtuigen 6,— uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 20 Oct. v.m. 10,28 Vrijdag 21 11,07 Zaterdag 22 11,51 Zondag 23 12,15 Maandag 24 1,11 Dinsdag 25 2,19 Woensdag 26 3,44 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/s uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 October 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 .4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,3° 9,11 7,28 sneltrein 9.1} 10,27§ 1.31 12,37 3,24 1.52ft A 10»* 0,OÖ 4255 8,39 7}30 9,44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ °-36 12195 3,11 306 6'06 6075 8,47 II,151* l'UJ 5 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 8—15 Oct. De beide Kamers zijn in de afgeloopen week bijeengeweest. De Eerste Kamer slechts voor een dagje, Donderdag, om op de bekende vlugge wijze een aantal wets ontwerpen af te doen. Een van de belang rijksten was stellig wel, dat tot wijziging der leerplichtwet. Als nu straks de Ko ningin haar handteekenmg er onder gezet heeft en de gebruikelijke afkondigmg in het Staatsblad is geschied, zal daarmee het verplichte zevende leerjaar voor de lagere scholen zijn ingevoera en zal tevens de voorgeuomen beperking der landbouw- verloven oen feit worden» De Tweede Kamer is een goede week bezig geweest met werk in de afdeelingen en kwfm nu weer voor het voetlicht. En wat het allereerst de aandacht vroeg waren alweer een tweetal interpellatie aanvragen. Het instituut der interpellaties zorgt Bteeds dat de agenda een of meer „by wagens heZoö heeft de kamer ook alweer wijziging moeten brengen in haar lijstje van werk- zaamheden. Het wetsontwerp tot regeling van den rechtstoestand van ambtenaren alvast verschoven moeten worden tot na h0Vr?watCetijd heeft de Kamer moeten wijden aan het wetsoutwerp tot wijziging -van het Indische regeeringsreglement, be treffende de instelling van provinciale regentschaps- en dessaraden. Het werd ten slotte aangenomen, waarna de partieele herziening van de Invaliditeits- en Ouder domswet onder handen werd genomen. Zooals men weet beoogt het ontwerp o.m. de loongrens te verhoogen tot f3000, in verband met de zoozeer gestegen kosten van het levensonderhoud. Er werd al een heele boom over opgezet en het debat is nog niet geëindigd. —o—o—o— Te 's Gravenhage hebben de antirevolutio nairen hun deputatenvergadering gehad. Een buitengewone vergadering, ook al met bet oog op de naderende verkiezingen. De partij-voorzitter, de heer H. Colijn, zei in zyn openingswoord o.m, dat hem de be geerte in de ziel brandde, om te grijpen naar het element der bezieling in den strijd, dien we tegemoet gaan en waaraan dezen winter do liefde, het vuur, de ijver moeten worden geschonken van man en vrouw, van oud en jong, van rijk en arm. De spreker noemde het gevoel van lusteloos heid onder ons volk beangstigend, gezien het feit, dat er nooit meer aanleiding be stond dan thans, om elke zenuw van onze kracht tot het uiterste te spannen, in den strijd tegen ernstige bezwaren. Na vervolgens een breedvoerige beschou wing te hebben gegeven over den huidigen toestand, de malaise, etc. en gevoelvolle woorden te hebben gewijd aan de nage dachtenis van Dr. Kuyper en prof. Bavinck, besprak hij het program van actie van de verkiezingen in 1922. In een geestdriftige peroratie riep hij vervolgens de aanwezigen op, de plechtige gelofte van trouw aan de beginselen te hernieuwen. De vergadering deed dat en sprak mode haar vertrouwen uit in haar voorzitter, als protest tegen den aanval door den heer Van Kol tegen den heer Colijn inzake de Djambi- concessies ondernomen. Over de verschil lende resoluties die behandeld en aange nomen werden, kunnen we hier niet in bijzonderheden treden. Onze ruimte is daarvoor te beperkt. Wel echter willen we nog even melding maken van het feit, dat de voorzitter onder luide instemming der vergadering, bij de begroeting van oud-minister de Vries, een woord van protest deed hooren tegen de wyze, waarop by de oplossing der Kabinetscrisis, met de zittende ministers is omgesprongen. o—o—o— We willen het binnenland6ch gedeelte van ons overzicht niet sluiten, zonder met enkele woorden melding te hebben ge maakt van Treubs afscheid van de poli tiek. Treub heeft zyn afscheidsrede te Groningen gehouden en daarin heeft fay zich breedvoerig verdedigd tegen de tot hem gerichte beschuldigingen, dat hij „ver kleurd", veranderd of wispelturig zou zyn. Niet hij, maar de omstandigheden waren veranderd geworden. Uitvoerig ging hij zyn politieke loopbaan na en stelde bij in het licht, dat hy niet om ondernemers belangen maar om ondernemiDgsbe- langen te dienen het voorzitterschap van den Ondernemingsraad van Indië aanvaard heeft. 0 0—0— Da buitenlandsche politiek werd in de laatste dagen vrijwel beheerscht door de Opper-Silezische kwestie. In Duitschland heeft men dagen van spanning, opwinding en verbittering doorgemaakt na het bekend worden van het feit, dat de Volkenhonds- raad besloten heeft tot de verdeeling van Opper-Silezië. Hoe de beslissing van den Volkenbond precies is, valt op het oogenblik dat wy dit scbryven nog niet te zeggen. Alleen staat het vast, dat een deel van het Opper- Silezische industriegebied aan Polen zal worden toegewezen. De DuitscUe regeering heeft dadelijk toen tot haar de geruchten doordrongen van een voor Duitschland ongunstige beslissing een beroep gedaan op de Franscbe en Engelsche regeeringen, doch dat heeft met gebaat. De gezanten kregen geen andere bood schap terug, dan dat men zich te Parijs en Londen met de beslissing vau den Vol kenbondsraad zou vereenigen. In Duitschland is men zeer teleurgesuld v.;',* ;.o' '\j> ft V DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINGEN. Fabrikaatü van Sunlight Zeep. en blyft men by voorbaat tegen de beslis sing protesteeren. Intusschen is men ook in Polen lang niet tevreden. Men wilde daar liefst heel Opper-Silezië hebben en de houding van Briand had daar zeker groot schuld aan. Men mag dan ook reeds nu constateeren, dat de oplossing, die men thans voor de Opper-Silezische kwestie gezocht heeft, eigeniyk geen oplossing is. Opper-Silezië blyft een gevaarlijk hoekje in Europa, —o—o—o— Zij die hadden verwacht, dat de Iersche vredesconferentie veel copie zou opleveren, hebben het tot nog toe misgehad. De deur van de conferentiezaal wordt potdicht ge houden en Downing Street is door de Tommys goed afgezet. De besprekingen, omtrent de kwestie zelf, worden strikt ge heim gehouden. Dat zyn de partyen over eengekomen. Lloyd George heeft het intusschen druk, want ook de kwestie der werkeloosheid begint te dringen. Reeds hadden te Lon den relletjes en opstootjes plaats. De re geering heeft nu laten bekend maken, dat zy haar plaDnen om in de werkeloosheid te voorzien gereed heeft en deze Dinsdag in het parlement ter sprake zal brengen, terwijl ze dan tevens haar gedragslijn nader zal uiteenzetten. —o—o—o— De West-Hongaarsche kwestie schy'nt haar oplossing te naderen. De regeeriDgen te Weeneu en Boedapet hebben zich met elkaar verstaan ovei het geschil en het resultaat is geweest dat overeenstemming bereikt werd. Door de overeenkomst, die tot stand ge komen is, verbindt Hongarije zich, desnoods met militair geweld, het Burgenlaed van ODgeregelde troepen te zuiveren. Oostenrijk aanvaardde van zyn kant een volksstem ming, onder controle der geallieerden, voor Oldenburg en eenige kleinere gemeenten in de omgeving daarvan. Dat zyn de be langrijkste bepalingen van de overeenkomst. De oplossing van de kwestie is nu ge vonden. Alleen zal moeten worden afge wacht wat Stephan Friedrich doet. TEXEL, 18 Oct. 1921. Sport. Zondagmiddag bad de aangekondigde wedstrijd tusschen Texel I en O. V. V. plaats. Texelsch fanfarecorps, dat zich in de laatste weken niet onbetuigd laat, tot groot genoegen van alle Texelaars, luisterde de match op. Hot vaandel van de Sportvereenigicg aan hot hoofd van de stoet gedragen, had vanaf de Qroeneplaats een ommegang met muziek door het dorp plaats, daarna ging het naar het Sportterrein. De jonge club O. V. V. was tijdig present, de jongelui iu hun fleurig costuum, maakte een goede indruk. Ze hebben zich ook kranig gehouden, maar tegen het zoo sterk uitgekomen elftal van Texel, voor het overgroote de9l voetballers met jarenlange routine, was de jonge club niet opgewassen. Ze mochten niet winnen, de eer van Texel I, die reeds zoovele medailles aan het vaandel mocht hangen, was er mee gemoeid. Geen schijn van kans hebben ze gehad. De keeper van Texel heeft byna geen bal gezien. Het spel werd bijna geregeld op het terrein van O. V. V. gespeeld en het pleit wel voor de activiteit van de leden van O. V. V., dat de uitslag 0—4 niet on gunstiger was. De jonge club komt een woord van hulde toe. De tegenpartij was thans te sterk, het was voor O. V. V. een zware match, die het geheele elftal aldoor in hot geweer hield. Korfbal wedstrijd. Zondagochtend 'speelde de korfbalclub Texel en H. K. C. II uit. Helder hier een korfbalwedstrijd op het sportterrein. Texel miste 2 goede krachten, doch was nog ver in de meerderheid, wat de uit slag, een 10—0 overwinning, dan ook wel uitwijst. A. s. Zondag tegen H. K. C. II zal er echter beter moeten worden aangepakt, vooral de dames moeten beter vangen en goed toezien, waar zij de bal heen werpen. Het doelen iaat ook wel eens Wat te wensohen over, doch door goede oefening kan dat alles beter worden. Dus Zondag hot beste beentje voor gezet, dan voorspellen wij weer eene overwinning en weer een stap nader alzoo naar het kampioenschap. Maansverduistering. Geen wolkje belemmerde Zondagavond het uitzicht. Vau het begin tot het einde was de maansverduistering te volgeD, die geheel volgens programma verliep. Kwart na negea nam het schouwspel een aanvang, kwart na elven had de ver duistering haar hoogtepunt bereikt, om daarna weer allengs af te nemen.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1