m Ti w u 3Ï° 3546 Zaterdag 22 October 1921. 358t' Jaargang. leuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. innenland. Firma J. ASJES Ez. Gemengd Nieuws. FBÜILLBTOi^ DE SPOOKHOEVE. Dit blad verschijnt Woensdag- ea Zaterdagmorgen Ad vertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl ds TJi'tg. Fimma L AÏ* G E V E L B BE R O O IJ, Parkstraat, Boa* of T i x a a LICHT OPt Dienstregeling 1 October 1931, TEXEL, 21 Oct. 1921. Texelscke Wijkverpleging. Een uitvinding voor de trawivisscherij RIJTUIGPABRIE K. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik. Levering ouder garantie. Zeer billijke prijzen. COURANT. Abonnemenlspryt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.| Pr»der Advertenhini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 22 October tot en met Vrijdag 28 October: voor rijwielen 5,10 uur, voor rijtuigen 5,40 uur HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 20 Oct. v.m. 10,28 Vrijdag 21 11,07 Zaterdag 22 ,11,51 Zondag 23 12,15 Maandag 24 1,11 Dinsdag 25 2,19 Woensdag 26 3,44 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9,11 10,27§ 1,31 12,37 3,24 L52ft 4.42 4,12*» 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9,15 11,42 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8,56 10,58 11,15+ 1.03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Door JEAN WEBSTER. 16.) Hij had een zondebok nocdig op wien hij de verdenking kon gooien ala ce obli gaties verdwenen waren, daarom verzonnen hij en die Mose met de katteuoogen het verhaal van dat spook. Die neger is iemand die maar half snik is en die van 'c begin af zijn werktuig is geweest, ik geloot niet dat hij voldoende wist, wat bij deed, om hem iets te verwijten. Wat Gaylord zelt betrett, ik vermoed, dat er op dsn achter grond nog een de:de was, die hem om geld lastig viel en zich niet lietaisohepen tot hij het geld beet had. Maar wat zijn beweegreden ook was om do obligaties weg te nemen, er is geen twijfel mogelijk dat hij het gedaan heeft en ik vertel het u liever dan aan zijn vader." „Het is totaal onmogelijr," antwoordde ik. „Wat zijn gebrekon ook mogen zijn, Raduor is een rechtschapen man in geld zaken. Ik heb zijn woord van ter, dat hij niet meer van den diefstal van die obliga ties afweet, dan )k." De deotive lachte, „Er is juist een sooit van bewijzen in mijj beroep, dat van mot veel beieng a en dat is ienunds gegeven woord. Wij Vrijwillige bijdragen ingekomen in de maand September: F. W. Burg f 1.-, D. L. O'end f 15,-, J. B. Hoorn f3,—, J. v. d. C. Mient f3,—, N. N. Burg f 10,—, T. B. O'sch. f 1,50, C. W. Westen f 10,—, N.N. Burg f 10,Wed. K. D. O'end f2,-, B. v. d. Vis O'end f5,—, J. H. K. Oost f2,50. Optreden Ds. Sciierinerhorn. De toeloop om toegangskaarten was zoo groot, dat gemakkelijk nog een zaal gevuld had kunnen worden en bijgevolg waren er, in de groote zaal van hotel Texel Dinsdag zooveel personen tegenwoordig als ze maar eenigszins kon bevatten. Reeds lang voor het aanvangsuur waren ze present en hun geduld werd op een zware proet gesteld, toen tengevolge van een klein defect aan de leiding op het tooneel tot half negen op het electrisch licht moest worden gewacht. Maar van toen af werden de bezoekers ook ruimschoots schadeloos gesteld. Wij hebben in ons nummer van 12 October een een ander van de recensie van de Nieuwe Apeldoornsche Courant overgenomen, wij zou den kunnen volstaan daarnaar te verwijzen, omdat wij het ten volle kunnen onderschrijven. Dat het optreden van Ds. Schermerhorn, met z'n eigen geestesproduct, het tooneelspel „On dergang" hier insloeg, bewees de ademloozc stilte, die in de zaal heerschte. Gaat de strijd, de botsing der levensbeschou wingen, hoofdzakelijk tusschen de hoofdper sonen, de heer van Haersbergen, zijn vrouw en zijn zoon, en komen die karakters dus het meest naar voren, de ondergeschikte rollen, van de dominee, de bankier en diens vrouw, de journalist, ze worden door Ds. Schermer horn met niet minder nauwkeurigheid getee- kend en uitgebeeld. Van half negen tot elf uur, slechts dooj een pauze van 20 minuten onderbroken, duurde de voordracht, die van het begin tot het einde met ingespannen aandacht werd gevolgd. Het was een geslaagde avond. In de pauze werd een collecte gehouden voor het Internationale Anti-Militarisme, die ruim f 40,— mocht opbrengen. De Visscherij Ct. schrijft naar aanleiding van een uitvinding van onzen vroegeren plaats genoot, den ingenieur C. P. Dros, inzake het opzuigen van visch uit het trawlnet. Dit opzuigen geschiedt terwijl de visscherij in volle werking is. Men kan dus constateeren of het visschen doel heeft, d.w.z. of er voldoende visch in het net komt, terwijl de visch zonder dat het net EEN VASTE BETREKKING (politie agent, kommies enz.) kunt ge met weinig kosten krijgen, als ge schrijft aan I*. BOER, Kieuw-Amsterdam. verlangen iats tastbaardere, zoo iets b(j voorbeeld." Hij haalde een couvert nit zjjnzak, nam er een brief uit en overhandigde mij dezen. Het was een getypt bericht van een make laarskantoor in Washington. „Aan den Weledelgeb. Heer Radnor P. Gaylord. Plantage „De vier Pltssen", Lambert Corners, Yirgiaië. Waarde Heer Gaylord, Wij hebben uw geëerd schrijven van 29 April betreffende den verkoop der obligaties ontvangen. De koers is vrij laag op 't oogenblik en wij zullen ze voor 98]/i moe_ ten verkoopen. Als u ze nog eenige maan den wilt behouden, is er veel kans op, dat ze hooger komen te staaa en wij zija er zeker van, dat u het ten slotte een goede belegging zult vinden. „Ic aiwaebting op verdore orders en u beleefd dankend, verblijven wij, hoogach tend, Uwe dienstwillige, Jacoby, Haigh Co." Hoe beet u daaraan gekomen?" vroeg ik. „Het lijkt me, dat dit een particuliere brief ib „Een zeer particuliere", slemde hij toe. „Ik had mooite genoog ctn hem te paki en uit het water wordt gebracht, dus terwijl door wordt gevischt, aan dek wordt gebracht om te worden verwerkt. Er is een nieuwe proef ge nomen op de Terschellinger vischgronden, welke als volkomen geslaagd wordt beschouwd. Van ongeveer 25 M. diepte zijn de, visschen door een verbindingsslang van ongeveer 125 M. naar dek gevoerd. De schal, schar, wijting kwam met den stroom water door een centri- fugaalpomp springlevend en absoluut onbescha digd op het dek. De heer Dros heeft ook een groote verbetering gebracht in de vischborden. Deze bestaan uit een ijzeren raam met zeildoekborden, welke de vischkansen niet alleen veel grooter maken, doch tevens het gewicht der borden met 150 K.G. verminderen, terwijl de aanschaffings- kosten geringer zijn. Met ingang van 15 December is zuster T. C. Mets, vroeger alhier, thans leerares- wijkverpleegster te Ooltgensplaat, in gelijke betrekking benoemd te Noord-Scharwoude. Coöperatie Gemeenschappelijk Belang. De vergadering, op Donderdag in hotel „de Oranjeboom" gehouden, was uitstekend bezocht. De voorz. opent de vergadering met een welkom en spreekt de hoop uit, dat de vergadering een goed verloop zal hebben en de bespreking tot gevolg zal hebben, dat hij van de rompslomp ontslagen zal geraken. Met een kleine opmerking van de heer Klimp en van de heer C. Jonker worden de notulen na de voorlezing goedgekeurd. Hierna heeft de inschrijving als lid plaats, waartoe velen bereid blijken. Niet-leden wor den verzocht de vergadering te verlaten. Punt 2 van de agenda: „Bespreking en zoo mogelijk vaststelling flnantieele toestand op omstreeks 1 Oct. 1991", wordt daarna door den voorzitter ingeleid. Spr. heeft de rekening nagegaan tot 5 Oct. en het bezit op dien datum op f 664,49 vastgesteld. Spr. geeft toe, dat het bedrag hooger moest zijn, maar hooge loonen en rente zijn daaraan z.i. schuldig. Tusschen de heeren Klimp en C. Jonker ont spint zich eenige discussie, naar aanleiding van de in vorige vergadering gemaakte op merking, dat commissarissen hun plicht niet hebben gedaan. De heer Klimp, als commissaris, wijst die beschuldiging af, voor 2 jaar is de zaak door een accountant op pooten gezet, spr. wijt het aan de secretaris, dat thans de boel weer niet in orde is. Ware door hem bonnetjes afge geven, dan was controle voor commissarissen te krijgen. Ik moest er door bet raampje boven de deur vaa mijnheer Gayiord'a kamer met een vncbhaak en stok naar visschen. Hij was zoo vriendelijk geweest het visebtuig te mijner beschikking te stellen." „U bent hier niet geroepen om de par ticuliere brieven van de familie open te maken", zeide ik driftig, „Ik ben hier geroepen om te ontdekken, wie de obligaties stal en ik heb het ont dekt." Ik was een oojenblik stil. Die brief van de makelaars deed me versteld staan. 29 April was de datum van den diefstal en ik kon er geen verklaring voor vinden. Clancy, die mijn stilzwijgen bemerkte, werkte zijn theoruëa met een zegevierend air verder uit, „Die Mose werd den nacht van den dief stal acntergelatan met hei bevel een op schudding teweeg, te brengen, terwijl Rad nor weg was. Moss kan goed comedie spelen ea hij heelt u voor den gek gehou den. Het lag voor de hand, dat het ver moeden van den diefstal op den geest viel en u ging hem zoeken, een vrij moeilijk werk, daar deze enkel in do verbeelding van Mose beatood. Ik geloof, da: als u over de oewjjzen nadenkt, u zult inzien, dat m(jn verklaring overtuigend ia." „Dia is in 't minst met overtuigend", antwoordde ik. „Mose speelde gtea oomedie, Lij zag iets, mogelijk geweest, thans niet. De heer Jonker handhaaft zijn mecning, commissarissen wisten, dat het niet goed ging en hadden dus te meer de plicht toe te zien, opdat het niet erger zou worden. Naar aanleiding van deze discussie merkt de heer W. Huizinga op, dat door vrachtrijders steeds moest worden geteekend voor hetgeen werd meegenomen. Nadat nog eenige personen het woord hebben gevoerd, stelt de heer C. Jonker voor te besluiten, dat zal worden beptoefd een balans op te maken en zoo het niet mogelijk is alles uit te vinden, een streep door de verdere rekening te halen. Besloten wordt een nieuw bestuur van 8 leden te kiezen, dat met het oude bestuur zal trachten orde in de boedel te brengen, Wanneer de oude zaken geregeld zijn, worden de leden van het oude bestuur gedechargeerd en treden dan af. Een voorstel van de commissie tot nazien der rekening, betreffende de voortaan te voeren administratie wordt door de heer C. Jonker voorgelezen, Tot leden van het nieuwe bestuur worden gekozen C. Jonker, Buysing Damsté, J. Tiessen, Adr. Visser, P. Bossen, J. Kooij, W. H. Lap en Jac. van Hcerwaarden. Na eenige besprekingen van huishoudelijke aard wordt ten slotte te omstreeks middernacht de vergadering gesloten. Die heeft het niet best. „Hij zat in de club", schrijft de „Westm. Gaz.", „als een toonbeeld van neerslachtigheid en maakte allerlei wan hopige opmerkingen over de slapte in zaken en over het weer en voorspelde dat wij allen naar bet bankroet en den oudergang op waren. Hij was zóó droef geestig, dat ik hem vroeg wat het weder toch met al die ellende te maken had. Toen zeide hij parapluie fabrikaDt te zijn. Ik begreep toen zijn toestand. Honderd en zestig dagen achtereen mooi weer verklaarde alles genoeg." Valsch Hollandsch bankpapier. Iu den laatsten tyd zijn volgens een V. D.-boricht, te Hamburg valsche bankbiljetten ter verwisseling aange boden van f 60, f 100 en f 300. De tractors nemen in de Haarlem mermeer zeer in aaotul toe. 't Blijkt, dat deze machines bijzondor geschikt zijn om bij het diepploegen als trekkracht te worden gebruikt. Slechts één man bedient dikwijls den tractor met de daaraan gekoppelde land bouwwerktuigen. dat hem den doodschrik op 't lijf joeg. En oat iets was niet Radnor, die voor geest speelde, want Radnor was niet thuis, toen de dieistal plaats had. „Niet noodzakelijk. De dieistal gebeurde vroeg in den avond voor er sprake was van al dat spektakel. Zelfs al zag Mose een spook, dan had dat er niets mee te maken." „Daar heelt u in 't geheel geen bewijs voor, dat is niets dan een vermoeden". Clancy glimlachte met een air van lijd zaam gedulc. „En die brief dan P" vroeg hij. „Hoe verklaart u dien „Dien verklaar ik niet, dat zijn mtin zaken niet. Maar ik denk, dat Radnor da delijk bereid zal zijn zulks todoen daar gaat hij naar den stal, wij znllen hem even roepen." „Neen, wacht even, ik ben nog niet klaar met wat ik u to zeggen heb. Ik was door kolonel Gaylord aangenomen om uit te vinden wie de obligaties stal, en daarin ben ik geslaagd. Doch de kolonel ver moedde niet, welke wending de zaak zou nemen, anders had hij me nooit laten ko men, Nu vraag ik me af, of bet niet beter zon zijn, het hem niet te laten weten Hij heeft genoeg verdriet over zijn oudsten zooa gehad, Radnor is alles, wat n(j nog heeft. Het jongmensch scheen me werke lijk een heel geecbikte kerel ik denk, dat hij zich wel beteren zal en het tot iets brengen. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1