BAL PredHdieurten. Marktberichten.» Advertentiën. <1 Donderdag 27 October a.s, M en Zondagavond 23 October. vóór 29 October a.s. een net meisje HOTEL TEXEL. Bij de heden te 'sGravenhage ge houden examens slaagde voor 3e stuur man, groote stoomvaart, de heer W.E. van Bunge, leerling der Zeevaartschool alhier. De prijzen der vette varkens gaan in de Betuwe nog steeds naar beneden. Voor de beste kwaliteit besteden de slagers tot 50 cent per pond, mindere doet van 40-48 cent per pond levend gewicht. Uit Alkmaar wordt gemeld, dat in verband met het groot aantal pro cessen-verbaal door de politie opgemaakt wegens te snel rijden met auto's en motorrijwielen van Justitiezyde de wenk gegeven in dezen niet te overdrijven. Blijkbaar kan de kantonrechter de politie niet meer „bijhouden." Valsche guldens. Een Brusselsch juwelier ontving enkele dagen geleden bezoek van een elegant gekleed beer, die een verzameling dia manten kocht en betaalde, ten bedrage van 4800 gnlden, meldt de Msb. De guldens werden ingewisseld bij een Brnsselsche bank, welke het geld over maakte aan een Amsterdamsche in stelling. Deze heeft thans bericht, dat de guldens in quaestie yalscb zijn. De elegante kooper was in het bezit van een geheel valies met guldens. Men denkt dat ook deze valsch zijn. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Waterbaliet. Te Naarden had een ongeval plaats dat betrekkelijk goed afliep. Een 2-jarig kind geraakte in de Galge- sloot en verkeerde in levensgevaar. De moeder kwam op het gegil toeloopen en sprong het pardoes na. Een buurman die het gevaar zag, aarzelde geen oogen- blik en sprong eveneens te water om moeder en kind te redden. De buur vrouw, die haar man in het modderige water zeg verdwijnen, sprong haar echtgenoot na. 't Was een geploeter en een consternatie, want alle vier verkeerden nu in levensgevaar. Einde lijk slaagden eenige werklieden van de steenfabriek erin, allen met behulp van een roeiboot te redden. Een Duitscher, die zich in Leiden zou vestigen, schafte zich een vrij vol ledig ameublement uit een magazijn aan en betrok van de Stedelijke Lichtfabrie ken een gasfornuis op crediet. Over eenige dagen verkocht hij een en ander aan een opkoopster en ging er met het geld van door. De politie zoekt hem nu te vergeefsch. Be dalende marken. In de Geldersche grensplaatsen, waar een groot deel der bevolking Dog veel uuitsch geld bezit, zijn velen door de groote daling van den koers zoo door vrees bevangen, dat men zich zelfs be neden den koers van dit geld wil ontdoen daar men meent, dat de mark zoo waar deloos zal worden als de kroon. Woest rijden. Op den Heiligenbergerweg te Amers foort reed dr. N. zeer snel met zijn mo tor en moest op een smal gedeelte van den straatweg een groentewagen pas- seeren. Door zijn groote snelheid had hij niet meer de volle beschikking over zijn stuur en reed een 30-jarige coupeuse, die zoo ver mogelijk naar links was uit geweken, één der voeten totaal af. In zorgwekkenden toestand en onder groote pijn werd ze naar het St. Eliza- bethsgasthuis overgebracht. De rijke man. Te Hoenderloo, waar de heer Èröller eigenaar is van een aanzienlijk terrein zal overeenkomstig diens verlangen bij den Pampelt of den z,g Franschen Berg een museum verrijzen van roodbruinen hardsteen opgetrokken, ter lengte van 150 bij 80 M. breedte. De kosten hiervan zullen naar raming ruim 5 millioen bedragen. De benoodigde steensoort wordt per trein uit Duitscb- land naar Wolheze gevoerd en vandaar per extra-verbinding naar de terreinen gebracht. Faillietverklaring eener gemeente. Naar aanleiding van de aanvrage om de gemeente Ernmen in staat van failli- sement te verklaren, wijdt de Gemeente stem daaraan een artikel. Op grond van hare besebouwirgen komt de redactie tot de conc usie, dat de Faillissementswet niet is geschreven voor en geen toepassing kau vinden op publiekrechtelijke instellingen, welks be heer uitsluitend door organische wetten wordt geregeld. Volgens de redactie zal de beslissing van den rechter bij eene aanvrage om faillissement eener gemeente niet anders kunnen zijn dan niet-ontvankelijkver- klaring van het verzoek. Be Zuiderzeewerken. Naar aanleiding van de mededeelingen van de „Visscherij-Ct." over schade aan den dam ter beteugeling van het Amstel- diep, heeft het „Hbl." zich gewend tot het bureau der Zuiderzeewerken te 's Gravenhage, alwaar men verzekerde dat er geen vrees voor den dam behoeft te bestaan. De kwestie is, dat de laag kleileem, die den zanddam bedekt, aan den Zuidkant niet'dik genoeg blijkt te zijn geweest. De voorsant van den dam bestaat geheel uit kleileem, maar voor het overige is de dam met een laag kleileem afgedekt. Nu had men nog geen ervaringen met deze leem opgedaan. Verleden jaar voor het eerst heeft men hot aangewend. Maat nu gebleken is, dat men aan den Zuidkant wat zuinig is geweest met de dekkingslaag, heeft men daar wat dikker afdekking vóór den winter willen aanbrengen om te voor komen, dat de dam werkelijk gevaar zou kunnen loopen. Dat is alles. Van een verzakking van de bezinking is nimmer sprake geweest. Bezuiniging op kazernebouw. Naar aan de Z w, C t. wordt mede gedeeld, gaat de bouw van de marechaus seekazerne te Coevorden voorloopig niet door. De aanbesteding welke plaats had, werd niet goedgekeurd, hetgeen ver- moedelijü in verband staat met de bouw som en den wensch van bezuiniging'. Vergissing met medicijn. De landbouwer C. V. te Stellendam had het ongeluk, toen hij zijn 275-jarig zoontje eenig medicijn wilde ingeven, een verkeerd fleschje te grijpen, daar de schemering reeds gevallen was. Meenen- de het goede medicijn te hebben gaf hij den kleine een eetlepel lysol in. De arme kleine begon direct vreeselijk te gillen en er moest onmiddellijk geneeskundige hulp worden ingeroepen. Hoewel het ergste gevreesd werd, leeft heden het ventje nog, doch zijn toestand is hoogst bedenkelijk. Be vogel en zijn vryheid. We hadden een gesprek met een medewerker over vogels in kooien. Hij was een groot vriend van vogels en had er een aantal in kooien. Hij zorgde er met liefde voor, De ruime kooien werden goed schoongehouden, de vogels hadden volop eten, altijd versch water om te drinken en in te baden en ze mochten dikwijls in de serre uitvliegen. Wjj opperden bezwaren tegen het opsluiten van vogels, hoe goed ze het ook hadden. Zou liefde voor de vogels er niet toe moeten leiden ze vrij te laten Ze buiten te zien vliegen en te hooren zingen, dat was het ware ge not. Toen hij weerVer te wandelen, buiten de stad, ging hem op zijn jaren niet goed meer af, en zijn vogels waren hem thuis zijn lust en zijn leven. En de dieren zongen aldoor, dat het een aard had. Was dat geen bewijs, dat ze het naar hun zin hadden? (We be twijfelen dat) Bovendien die vogels waren door het kooileven zoo verwend, dat ze buiten niet meer konden bestaan, ze zouden er hun voedsel niet vinder, aan katten ten prooi vallen. Toegegeven, zeiden wij, maar zou de nering van de vogelaars, van wie hij z|jn dieren had, niet verloopen, als de koopers uitbleven Dan zouden er geen vogels meer gevangen en aan de kooi gewend worden. Hij ging heen en wij waren over tuigd, dat de vogels in hem een goed vriend hebben en toch... Maar nu ver rast hij ods met dezen brief: U herinnert u, dat wij over vogeltjes in kooitjes hebben gesproken. Welnu, ik had een barmsijsje, ook genoemd paapje, een allerliefst, vlug diertje, dat heel zacht neuriede en maandenlang in mijn serre heeft rondgevlogen. Altijd kwam het in zijn kooi terug om te eten en te drinken en 's nachts om te slapen. Naar aanleiding van ons gesprek be sloot ik het er met bem eens op te wagen en zette gistermorgen het deurtje open, na hem versch water en voeder te nebben gegeven. Toen bij begreep, dat hij vrij was te gaaD, begon hij met zijn vleugeltjes te waperen, ging in 't open deurtje zitten, jubelde even en ging de wijde wereld in, naar een kerse boom in een tuin naast ons. Ik volgde zijn doen en laten hij sprong van tak tót tak, vloog eindelijk op een kastanje boom toe op een erf achter ons en daar verloor ik hem in den dikken bladerdos uit het gezicht. Ik heb toen afgewacht en jawel, gistermiddag fladderde hij in mijn balkon heen en weer en ging ten slotte eerst op zijn kooi en daarna door 't open deurtje er in. En direct naar zijn etens bakje en zijn waterbakje. Toen hij verzadigd was, ging hij wat uit zitten rusten op zijn stokje en neuriede zijn liedje. En opeens, daar ging hij weer. Dan in den eenen boom en dan in een anderen. En zoo zwerft hij nu rond. Zijn eten en drinken staat altijd voor hem klaar en ik ben benieuwd of hij zal terug komen op tijd om te eten en te drinken. Natuurlijk laat ik hem nu vrij en ik zou 't vreeselijk aardig vinden, als hij zoo bij ons in de buurt bleef. Later zal ik 't u komen vertellen. Vad. CORRESPONDENTIE. In de laatste nummers van ons blad komen herhaaldelijk advertentie's voor, waarbij een of ander wordt aangeboden of gevraagd onder letter of motto. Meermalen komt men ons nu vragen, even te zeggen wie aanbiedt of vraagt. Wij achten het daarom noodig mede te deelen, dat wij in zoo'n geval slechts adres verleenen, d.i. de brieven in ontvangst nemen en aan de adverteerder doorzenden. Bovenstaand is tevens ons antwoord aan de heer S., die zich beklaagt een brief te hebben ingezonden met postzegel voor antwoord en nog niets te hebben vernomen. De heer S. moet dat ons niet wijten, wij hebben zijn brief doorgezonden. Slechts wanneer advertenties tot onderschrift hebben„Adres te bevragen bureau van dit blad," zijn wij bevoegd namen te noemen. Nog willen wij er bovendien even aan her inneren, dat het papier, èn voor advertentiën èn voor ingezonden stukken of berichten, SLECHTS AAN ÉÉN ZIJDE dient beschreven te worden. De Ultg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 15 tot en met 21 Oct. 1921. GEBOREN Willem, zoon van Libbe Kok en Grietje van Borgen. Simon, zoon van Willem Trap en Fijtje Dros. Jacob, zoon van Alberts Aadnes Jellemaen Aaltje van Willigen. Comelis, zoon van Comelis Timmeren Meintje Drij ver Matje Birendina, dochter van Klaas Boon en Grietje van der Zwaard. Geertruida Anna, doohter van Frederik Jacob Hendrik van TwÏBk en Bertha Petronella Kikkert. Neeltje Cornelia, dochter van Willem Roeper en Ren- netje Visser. ONDERTROL WD: Adrianus Theodorus Antonius de Wilt en Cornelia Dieu- wertje Flens. Pieter Cornells Hin en Maria Schraag. Cornelia Rejjer Daalder en Trijntje Bonne. GETROUWD: Teunis Bruin en Mara Antonia Bruin. Zondag 23 October 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur Godsd. Samenkomst Sprekers: de H.H. Vervloet en Tielroojj. 's av. 7 uur ds. Kroese. H. Avondmaal. Waal, v.m. 10 uur ds. Kroese. den Hoorn's av. 7 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek Kerkcollecte. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Huwelijksinzegening. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de hr. Boswijk. Theol. Cand. Groningen, n.m 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur da. Koster Schagen, 20 Oct. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 152 Vette Koeien f 400 a t 700.—; 285 geldekoeien mag. t 300 a 1550 95 kalfkoeien f 475 a f825 43 Nuchtere kalveren f 14 a f 28,09 120 lammeren i 24,a i 38,00 210 schapen vette f 45,a f64,— o ver houders t a t 18 varkens mag. f 20.— a f 35,—. 74 varkens vette f 0,88 atl,p. K.g 200 Biggen f 12.00 k t 22.00 Boter f 2,90 a 13,10 per K.G. Kipeierea I 16.a t 18,— per ItO. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. 2 Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men 'net gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands methode aan te hemen Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, slapeloosheid, urinekwalen, zenuwover spanning, loome dagen en slapelooze nach ten, stijve en gezwollen gewrichten en pijn lijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gevaar volgt spoedig, want verwaar lozing doet ernstiger verschijnselen ont staan als rheumatiek, vorming van steen, spit, ischias, graveel, nier- en blaasontste king, waterzucht en urinezuur-vergiftiging. De weerstand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten worden toegepast. Maar ronduit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitputting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zjj verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun werking doet de verschijnselen, door ver zwakking van deze organen veroorzaakt, verdwijnen. 36 Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekening van James Foster op de doos voorkomt), zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs, f 1.75 per doos. De Heer en Mevrouw van TWI8K Kikkert, geven bennis van de geboorte van hun Dochter GEERTRUIDA ANNA. Koog, Texel, 19 October 1921. ONDERTROUWD A. TH. A. DE WILT en C. D. FLENS. den Burg. Texel, 19 October 1921. Eenige kennisgeving voor Texel. hopen onze geliefde Ouders, (et Behuwd- eu Grootouders IS W. KOOIMAN G. DEKKER hunne 40-jarigo Eohtvereeniging te herdenken. (jE Dat zij nog lang gespaard TaS mogen blijven is de wensoh van hunne liefhebbende kinderen en kleinkinderen. C. M. Pereboom-Kooimftn ral D. Pereboom 30 Catrien Pereboom i Wij brand Pereboom. Den Burg Texel. Voor de vele blijken van deelneming bij het overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, >.81ARINA BLOM, ondervonden, betuigen wij onze harte lijke dank. Inzonderheid onze dank aan Dr, Boswijk voor diens onvermoeide hulp, aan Ds. van Grasstek voor de troostwoorden tot ons gesproken en aan bnren, dragers en kleed- oplegsters voor de laatste eer de over ledene bewezen. Uit aller naam, A. BOON. Den Burg, 22 October '21. Muziek P. BOOM. Entree Heeren f0,55. Dames f0,25. Aanvang 7 unr. Het Bestuur. Ondergeteekende verzoekt ben, die iets van hem te vorderen hebben, hnnne reke ningen in te zenden S. TER HORST. Hotel „de Lindeboom." GEVRAAGD voor Dag of Dag en Nacht in klein gezin, groote wasch buitenhuis. Adres te bevragen bureau v. d. Blad.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2