Gemengd Nieuws. Marktberichten. Predikbeurten- Gcitenfok vereeniging. De storin. Oosterend, 25 Oct. De Gocksdorp, 23 Oct. Hedenmiddag strandde in de Eierland- sche gronden de ijzeren driemastschoener „Lisbet", kapitein A. Schroder, komende van Fowey (Engeland) naar Götenburg en geladen met porceleinaarde. Zoodra men hier van de kustwacht vernam, dat een schip in nood verkeerde, werd onvei wljld de reddingsboot te water gelaten en na een moeilijken tocht van nagenoegv^uur wist de kranige beman ning het schip te bereiken en de uit 6 man bestaande equipage aan land te zetten. Ze werd in hotel „De Hoop" .opgenomen. Het reddingswerk was vanaf de duinen door zeer veel belangstellenden met spanning gadegeslagen. Ook de leden der plaatselijke redding-commissie waren met spoed naar bier gekomen. Een dezer, de heer D. C. Dros, bracht de bemanning der boot hulde voor de kranige redding, welke was geschied tijdens hevige stormvlagen met hagel en regenbuien, welke zeer het uitzicht belemmerden. De namen der redders zijnM. Boon Mz., (schipper), J. „Bakker Gz., A. List, GL v- d. Kopij," J. y. d. Kooij, J. Boon M.z F. Buis Rz., R Buis, C. Boon AzC. Boon' Cz., M. Boon Cz, mT'B. de_ Boer. Mej. De Rooij, onderwijzeres te Midden-Eierland is als zoodanig benoemd aan een O. L. School te Amsterdam. Deurwaarders. De Minister van Justitie heeft een suppletoirs begrooting ingediend strek kende o.a. om de tariefmatige belooning der deurwaarders te vervangen door een vaste bezoldiging, welke ten hoogste f'1800 zal bedragen, terwijl aan hen, die tot nog toe meer verdienden, een schade loosstelling zal worden toegekend. De kaasprijs gaat langzaam dalen. Op de markt te Purmerend was de handel stug en werden ook weer lagere prijzen besteedfabriekskaas f 63, met rijksmerk f 69, boerenkaas f64, met rijksmerk f 63 en commissiekaas met rijksmerk f 55, tegen f 66 de vorige week. De commissiekaas heeft al eens f 100 opgebracht. Doordat er geen export naar het buiteuland is, is de prijs van de kaas met Rijksmerk lager dan de ongemerkte kaas. Naar het „Hrl. Dgbl." verneemt is de heer P. Kuyper, vroeger architect te Heemstede, die vorige week met zijn auto van Haarlem naar zijn woonplaats te Blauwcapelle ging, op den weg nabij Utrecht, met zijn auto tegen een boom gereden. De heer Kuyper viel uit do auto geraakte in een sloot en is daar in de modder gestikt. Mijmoerkers-mülionnairs. Een Oostenrijker, die vele jaren in een Limburgsche mijn had gewerkt, kreeg een ongeluk en oDtving een uit- keering van f 2.40 per dag van de Rijks verzekeringsbank. De man is echter sinds langen tijd naar Oostenrijk ver trokken. Hij krijgt du per maand door tusschenkomst van een vriend het geld in kronen gestuurd. In een jaar tijdsis de mijnwerker millionnair. Een Oosteurijksche mijnwerker, te Schaesberg (Limburg) wonende, had daar oen huisje bespaard. Onlangs verkocht hij het huiske, met meubelen, de „Rerg- mans koe" en wat andere spullen. Voor de 5500 a 6000 gulden kocht hij kronen en in Oostenrijk kocht hij een kasteel. De kasteoineei-millionnair bebouwt nu den grond en verdient goed zijn brood. De kwijnende vlashandel in Zeeuwsch Vlaanderen is aan het her leven en daarmede ook de vlasindustrie dank zij de stijgende prijzen en de meer dere kooplust. R.N. Een bescheiden redder. De heer L. Versteeg, uit Haarlem deelt aan het Leidsch Dagblad mede, dat hij Zaterdagmiddag getuige was van een mooie daad. Passeerende over de brug bij de Prinsessekade zag hij ge spartel in het water en zag, dat er een drenkeling 2 a 3 Meter van den kant in het water lag. Op het hulpgeroep van voorbijgangers sprong een wielrijder van de fiets, gooide zijn rijwiel op de straat en sprong gekleed in het water. Hij mocht het genoegen smaken een 14 a 15 jarig dienstmeisje, dat bij het straat schrobben in het water gevallen was, van den dood te redden. Na zijn daad sprong de redder weer op zijn fiets en verdween. Ik hoorde terloops zijn naam noemen aldus de heer V.ik weet niet of ik den naam goed hoorde. Een spoorweg man riepMijnheer Van Damme, daar is je fietsik meeDde te booren, dat het een ambtenaar van het spoor was. Vrijdag bereikte de oudste inge zetene uit StaveDisse, de heer C. M. zijn 93e jaar. Als een weinig voorkomend feit kan wel gemeld worden, dat genoemde heer nog steeds lid van den Gemeenteraad en ook nog bestuurslid van eenige andere corporaties is. Prijsdaling. In een week tijds zijn te Vlaardingen de broodprijzen met 6 cents per K.G. verlaagd. De prijzen van rund- en varkensvleesch zijn thans met 20 cent per KG. naar beneden gegaaD. Een bijzondere portefeuille-kwestie. In eeD gemeente boven Purmerend bestaat een leesgezelschap „Nuttig en Aangenaam". Een hoofd der school zou als gewoonlijk de portefeuille met tijd schriften, welke hij gelezen had, bij een anderen lezer bezorgen. Bij dezen, een veehouder, was opdat oogenblik niemand thuis. De bezorger legde nu de portefeuille in een melkvat dat buiten stond. De boer zou dan zijn lectuur beslist moeten vinden, als hij ging melken. En de boer vond ook de tijdschriften doch... nadat aan de kaas- fabriek de melk uit het vat was gestort en de week- en maandbladen daarin bijna waren opgelost. De tijdschriften werkten dus dit keer niet nuttig en aangenaam. Goedkoop reizen. Wat bij reizen in Oost-Europa den diepsten indruk maakt, schrijft de reis- correspondent van de N.Rt.Rt. is de goedkoopte. Een eerste klas slaapwagen Warschau-Baranowitse over Bresk Li- towsk, een afstand als van Amsterdam naar Parijs, kostte, reisbiljet en bed bij elkaar, nog geen 400 Poolsche mark, of naar den koers van den dag, Dog geen rijksdaalder. De reis van Bowno, in het Oosten van Wolhynië, over Lamberg en Krakau naar de Tsjechische greDS, een afstand van meer dan 600 kilometer, ruim zoo ver als van Amsterdam naar Berlijn, kostte eerste klasse iets minder dan 500 Poolsche mark, of, naar den koers van den dag, ook weer niet ten volle één rijksdaalder, Een goede hotelkamer te Lemberg, met loopend warm en koud water, kostte 50 ct. Voor denzalfden prijs had men zelfs in een weeldestad als War schau in de eerste hotel-restaurants een goed maal. Te Warschau kostte een huurrijtuig voor een piet te gioote rit twaalf cent. Te Ureterp (Friesland) g9nieteD een vader en zijn zoon „Ouderdoms rente." Dezer dagen is hier te lande de 2000e Lister-motor afgeleverd. De meeste er van doen dienst in het land en tuinbouwbedrijf voor dorsch-, pomp-, maal- en snijwerk. In den varkenshandel is d6 laatste veertien dagen enorm verloren De export- handel heeft zeer gevoelige klappen ge had, er zija er zegt de Vee- en Vlh. die enkele duizenden guldens verlies ia een week hebben te boekeD. Naar Deventer is uit Rotterdam gevankelijk overgebracht de tijdelijk biuwkundig opzichter W.H., in dienst der gemeente Deventer, verdacht van de inbraak in de bureaux van Gemeente werken, waar voor f 500 aan postzegels is ontvreemd. Hij heeft bekend, zich aan drie inbraken te Deventer en rijwiel diefstal te hebben schuldig gemaakt. Twee der inbraken hadden plaats in gemeentelijke instellingen. Watergebrek. De nood aan goed drink- en wasch- water in de provincie Groningen is zoo groot, dat reeds 45 gemeenten hun water betrekken van de stedelijke drinkwater leiding te Groningen. N.v.d.D. RAADSVERGADERING. Eierenveiling. Den Burg, 24 Oct. in zake de Nutsspaarbank, waarbij spr. zegt niet te kunnen nalaten een woord van hulde te brengen aan de besturen van de spaarbank en het departement, voor de ter zake getoonde voortvarendheid. De voorz. dankt de heer Pisart, die hij lof toezwaait voor de wijze waarop hij zich van zijn taak gekweten heeft. i Het optreden van hetafdeelingsbestuur inzake de Nutsspaarbank heeft de verhouding tusschen dat bestuur en het Hoofdbestuur ernstig bena deeld, zegt de voorzitter daarom hebben de secretaris en ik besloten af te treden, vrucht bare samenwerking tusschen het hoofdbestuur en ons is in de toekomst niet meer mogelijk. Met instemming van de vergadering beproefd de heer W. H. Lap, de voorz. en de secretaris resp. de heeren Wierenga en de Beurs te be wegen op hun besluit terug te komen, maar tevergeefs, ook niet, wanneer wij van onze afdeeling een plaatselijk nut zouden willen maken vraagt de heer Lap. Ook dan niet, zegt de voorzitter. In hun plaats worden daarop gekozen de heeren W. H. Lap en A. v. d. Meulen. October 1922 zal het departement Texel 100 jaar hebben bestaan. In verband met de even- tueele feestelijke herdenking daarvan, stelt het bestuur voor een commissie van vijf personen te benoemen, om in samenwerking met het afdeelingsbestuur plannen te ontwerpen en vast te stellen. Gekozen worden de heeren J. C. Roeper, T. Buijs, J. G. Ph. Pisart, Adr. Visser en Sutherland, die de benoeming aannemen. Nadat de heer Pisart nog hulde heeft gebracht aan de heeren, die zich geldelijke opofferingen ten bate van de Nutsspaarbank hebben ge troost, sluit de voorz. de vergadering met dank aan de leden en medebestuursleden voor de ondervonden medewerking. Naar wij nader vernemen, heeft het bestuur aan de heer v. d. Meuten de functie van sec retaris en aan de heer Lap die van voorzitter opgedragen. De ommekeer in de weersgesteldheid is Zaterdag gekomen en liet vrij zeker zijn invloed reeds aanstonds op het vergaderingbezoek gelden, wat trouwens geen wonder is, de meeste leden toch moeten van buiten komen en het weer was Zaterdagavond verre van uitlokkend. Gevolg: het was aan weinig personen, dat de voorzitter van de Geitenfokvereeniging, de heer J. Kortenhoeven, het welkom mocht toeroepen. Zonder opT of aanmerkingen worden de notulen na voorlezing, goedgekeurd, waarna de secre taris, de heer v. d. Craats, verslag uitbrengt over het afgeloopen jaar. Het aantal leden was in dat jaar gestegen tot 66. Zes bestuursvergaderingen werden ge houden. Aanvankelijk mislukten de pogingen om een Tochenburger dekbok aan te koopen, waarom toen een Sanebok werd aangeschaft. Later werden door tusschenkomst van de Rijks veeteelt-consulent, de heer Dr. Bakker, een tweetal jonge Tochenburger bokken aange schaft, zoodat de vereeniging thans over drie dekbokken heeft te beschikken. Met medewerking van de heer Klimp te Eierland werd aldaar een propaganda-verga- dering gehouden, 11 leden werden daardoor gewonnen. Over de aankoop van jonge geiten was druk gecorrespondeerd, ten slotte werd echter besloten, met die aankoop tot het a. s. voorjaar te wachten. Aan het slot brengt de secretaris in zijn verslag hulde aan de heeren v. Heerwaarden en Koopman, die gedurende geruimen tijd gratis de bokken hebben gestald en eindigt met een opwekking om de toetreding van meerdere geitenhouders te bevorderen, in het belang der vereeniging, die alleen dan goede resultaten kan geven. De rekening door de penningmeester, de heer J. Schagen, uitgebracht, sloot meteen nadeelig saldo van f97.68. In de uitgaven zijn begrepen alle oprichtings kosten, terwijl het bezit der vereeniging, de dekbokken, daartegenover staat. Verhooging van contributie wordt daarom niet noodig geacht. Als bestuurslid voor Eierland werd aange wezen de heer J. van Strien. Het houden van een jaarlijksche geitenkeuring werd bij de rondvraag door de heer K. Bremer ter sprake gebracht. Een besluit in die richting werd niet genomen. Na eenige besprekingen van huishoudelijke aard werd de vergadering door de voorzitter met een kort woord gesloten. In de laatste dagen had een algeheele om wenteling in de natuurgesteldheid plaats, die van ontzettende stormvlagen vergezeld gingen niet naliet vele slachtoffers te vragen. Legio was het aantal schepen dat tijdens de stormvlagen in nood verkeerde, en bij de po gingen die overal werden aangewend om de in nood verkeerenden ter hulp te komen lieten ook nu weer te velen het leven. De motor-reddingsboot „Brandaris" van Ter schelling voer uit om redding te brengen, doch keerde niet weer. Ougetwijfeld is de bemanning, vier man sterk, een slachtoffer geworden van hun lofwaardig streven. Ook de stoom-reddingboot „President van Heel", te Hoek van Holland gestationneerd, ging uit voor het menschlievend doel. Slechts een lid van de bemanning heeft er het leven mogen afbrengen, de zes anderen kwamen om. De reddingboot ligt omgeslagen op de Zuiderpier. De lijken van 3 der opvarenden, zijn reeds gevonden. Winter P Op en om ons eiland zijn koppels wilde zwanen waargenomen. Zondagmorgen maakte Ds. Van Grasstekbij het einde van de godsdienstoefening aan zijn Gemeente bekend, dat hij een benoeming had ontvangen tot Evangelisatie-predikant in de Evangelisatie te Edam. Tevens bracht hij mede namens Mevrouw zijn dank voor het geschenk, uit de Gemeente naar aanleiding van hun 12'/t-jarig huwelijks- en ambtsjubileum ontvangen, n. 1. een bijzonder mooi orgel. Het was wel een opmerkelijk samentreffen. ZWE. sprak dan ook van twee elkaar in zekeren zin tegenovergestelde mededeelingen een van losmakenden en een van bindenden aard. Naar wij vernemen, bood een zijner vrienden buiten Texel den jubilaris een motorrijwiel aan voor zijn dienstwerk over het eiland. De leden van de visscherijvereeniging „Betracht het Goede" vergaderden Zaterdag jl. in het lokaal van den heer Joh. v. d. Slikke, hoofdzakelijk om eens te spreken over de hooge premies, die sommige visschers in zake de Zeeongevalienwet aan „Zee-risico" moeten vol doen, Men heeft de zaak zoo goed mogelijk trachten te belichten en ten slotte heeft men besloten zich tot het Centraal Beheer te richten met verzoek om nadere inlichtingen. Het in de Eierlandsche gronden gestrande schip „Lisbet" zit nog in denzelfden toestand. De kans bestaat het schip af te brengen, doch dan zal het eerst gelicht moeten worden. Aan het Noordzeestrand van Texel is aangespoeld het voorpand van een zwemvest, gemerkt „Brandaris". De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 29 October a. s. des voorm, te 10 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 25 October 1921. De Burgemeester van Texel, D. P. BAKKER, Loco-B. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier Schoolgelden ouer het uierde kwartaal 1921. 3. Ontslag-aanurage Mej. de Rooij als onderwijzeres aan de school te Midden-Eierland. 4. Uitbreiding aantal leerkrachten o.l. school te de Cocksdorp. 5. Wijziging oerordening op het ueruolg- onderwijs. 6. Ouerdracht hauen te Oudeschild aan het Rijk. 7. Herziening strafuerordeningen. 8 Vaststelling uerordening op de heffing en inuordering schoolgelden. 9. Verzoek beschikbaarstelling gelden ter uerkrijging „plaatsje" als bedoeld in de Landarbeiderswet. 10. Subsidieoerleening en goedkeuring be grooting Algemeen Armbestuur ooor 1922. 11. Vaststelling gemeentebegroting uoor 1922. Woensdag 26 October 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 8 uur Bijbellezing in Eben Haezer. Zondag 30 October 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. Boog, n.ni. 3 uurds. van Grasstek. H. Doop. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Brümmer. Herdenking kerkhervorming. Oudeschild, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. y. Grasstek Collecte luw. Zend. in N.H. Cocksdorp, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. H. Doop. Maaadcoilecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. Petersen uit Bloemeodaal. Legerpredikant. n.m 3 uur dezeltde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, vm. 10 uur ds. de Maar. Donderdag 3 November 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Texel, 24 October. Aangevoerd 4 Paardea f —0.— a f 16 Koeien 1450,— a f550,—. 1 Pinken f 350,a f 0. 3 Graskalvereu 1 70,— at 80.—. 8 Nuchtere kalveren;i 17.50 a f25. 1 Rammen f 50,— a f 32 Schapen f 30,a f 35,—. 1 lammeren f 18 a f 2 Vsrkeos 8 korven kippen f 3,— a f 3 75, Aangevoerd 53 partijen. 2000 stuks, gr. kipeieren 116,— a 117,60 per 100 stuks, kl. kipeieren f 13,af 16,— Alkmaar, 21 Oct. Op da beden eehouden graanmarkt waren aangevoerd 4915 H.L. De prijzen waren Tarwe f 12,— a f 13gerst chev. f 13,— a f 15,50. gerst winter f a f haver i 10,50 a f 11.50 bruine boonen f 28,a f 30,—, citroenboonen f 30,— a f 35,—, witte boonen f 40,a f biauwmaanzaad f at—,— erwten groene kl 1 17,50 a f 19,erwten groene gr. t 32,— a f 42,- grauwe 1 25,— a t 48,— Vale f a t ro^gef 13,-af koolzaad f a f kanvijzaad i af per 100 Kg,

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2